Verovanja, sujeverje i običaji u tradicionalnoj kulturi

*Dragonfly*

Aktivan član
Poruka
1.185
Srbi su narod koji poseduje bogatu, šarenoliku i blistavu tradiciju.

Doduše, tradicionalnu kulturu Srba ne možemo potpuno posmatrati kao autonomnu celinu jer neke tekovine delimo s drugim narodima, a opet, po nečemu smo posebni (slavljenje krsne slave, postojanje sv. Save u religiji...)

Naša kultura obiluje običajima, verovanjima (koji se ponekad usko prepliću sa sujeverjem), mnogobrojnim ritualima koji su složene simboličke i praktične aktivnosti religije.

Običaji dolaze iz tradicije, kao i verovanja, sujevreje.
Svaki pojedinac rođen je u njima, prihvata ih poput jezika, ili vazduha koji udiše.
Običaje i verovanja učimo nesvesno.

Oni određuju karakter čoveka pre nego što jedinka postane svesna da je prihvatila običaje sredine prema kojima se konsekventno ponaša.



*Kaže se: "Duša je u noktima ili u kosi".
U našem narodu, običaj je da se nokti i kosa, posebno dece moraju brižljivo čuvati jer se u njima nalazi moguće stanište duše.
Poznat je i primer iz poezije da ukoliko vila izgubi samo jednu vlas svoje kose, mora umreti.
Pregršt je takvih primera.
Tako i Crnogorka, kada joj umre brat, seče kosu i ostavlja je na grob svome bližnjem.
Kosa je zamena ili supstitucija ljudske žrtve.

U našoj narodnoj književnosti rođaka koja žali za poginulim čini sledeće:

"Žute kose trgaše, b'jelo lišce grdijaše.
Zlatan prsten smaknula sa desnice ruke svoje."




*U ritualnom loženju badnjaka, mladog hrastovog drveta, badnjak se posmatra kao zamena Mladoga boga, boga Sunca.


*I danas se veruje da pojavljivanje zmije u dvorištu domaćina ima proročki karakter i predstavlja zloslutni znak.
Ukoliko bi neko ubio zmiju to bi zasigurno značilo da će neko iz kuće umreti.
Veruje se da je u zmiji sen umrlog čeljadeta.
Isto tako ukorenjeno je verovanje da svaka kuća ima po jednu zmiju koja se naziva čuvarkuća.
Niko je nije video i ne zna da je opiše.

U zmiji je inkarnirana duša umrlih predaka.
Čovek oduvek ima ambivalentan odnos prema zmiji - boji se zmije i čini sve da predupredi njeno negativno svojstvo, ali čovek istu tu zmiju obožava, prinosi joj žrtve.

Veruje se da zmija živi ispod kućnog praga ili ognjišta.
Ova mesta su prebivališta čovekove duše.
Upravo zato su Srbi svoje mrtve sahranjivali upravo ispod kućnog praga, ognjišta.
Otuda izreka: "Ne napuštaj kućni prag i ognjište", kao svojevrstan nacionalni imperativ.

Navela sam samo nekolicinu primera iz naše bogate tradicije.
A sada vi, dragi moji, pišite o verovanjima, sujeverju, običajima, ritualima.

Bogato je i blistavo naše nasleđe. :)
 
Veruje se da se ne pere nedeljom sredom, petkom, kad su crvena slova, pa nije ni cudo sto non stop idem flekava drumom.

...obicaji u narodu su optereceni jednom hipotekom iz vremena kada je selima i varosicama zivot bio drugaciji planinsko -stocarski djelovi kao i zemljoradnja zastupljena primitivnije , kada je radna snaga covjekova bila pretezno orijentisana na manuelnost i pomanjkanje vremena za obradu i pripremu zimsku pa, je mudro uvodjenje obicaja i zastrasivanja svodilo privatne okretnosti kao i 'besposlene' rabote na minimum...obicaje prave pojedinci ili skupovi odredjenih nekad uglednih domacina i sada je vrijeme da se otvaraju vidici i vidjanja nova tj. primjerna vremenu i stepeniku na kojem smo ili bi bar trbali biti...
 
U mom selu postoji običaj da uoči Vidovdana,28.06.,neudata djevojka ispod jastuka na kom spava stavi dva cvjetića iz bašte-plavi i crveni(zovu ih Vid i Vida).Kad se ujutro probudi,sanjaće muškarca za kog će se udati.

:zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje:
mislis,sanjace muskarca nocu

Odakle si?To je obicaj i kod nas,a ja sam iz Republike Srpske.

Stavila sam ja jednom Vida i Vidu pod jastuk i sanjala nekog lika crne kose kako na skijama skace sa planine :zcepanje:
 
Poslednja izmena:
Najprije da kazem da je tema super svaka cast!

evo sta sam ja sve cula u mom kraju:

Ne valjaju se zvijezde brojati
Ne valja se tronos ili ti samlica izvrtati "naopako"
Ne valja se "shupati" u vatru
Ne valja se prazna kolijevka ili ti besika zaljuljati

Ne valjaja kad mrve na stolu zanoce jer kazu da privlaci lucifera
Ne valja se zvizdukati jer privlaci Lucifera
Ne valja se kisobran razapinjati u kuci

Ne valja se smece iznositi iz kuce u mraku vec se mora obaviti prije mraka
Ne valja se ici pod strik (ono gde se susi vesh) u mraku
Ne valja se ici do kokosinjca kad mrak padne

Kad neko umre kovceg se uvijek iz kuce iznosi sa nogama naprijed ako se pogresno iznese kazu da ce jos neko umrijeti iz te kuce u toj godini

Ne valja se ici na groblje u poslepodnim casovima

Obicaj za Bozic: svaki ukucan ima svoju svijecu koja se zapali i sa kojom se ide oko stola i mirBoza se sa ostalim ukucanima! Ako stane uzazid sa svojom svijecom i ako mu se vidi sjenka slavit ce opet Bozic ako nema sjenke na zidu nece vise Bozica docekati, zatim se sve svijece sastave i stave u ciniju sa psenicom ako svijece dobro poteku rodit ce godina ako slabo poteku bice i godina losa!

Nedeljom se nista ne radi sa nozevima, makazama, iglama, ne pere se vesh, ne pegla se niti se hleb ukuvava nedeljom


ima toga jos al se moram sjetiti
 
Uglavnom ovo sto je @Paranormalna navela vazi i kod nas u kraju.

Ja bih jos da dodam.
Kada se beba rodi ne valja garderoba bebe tj. pelene da zanoce do 40 dana napolju vec pred zalaska sunca se moraju unositi.
Ne valja se davati iz kuce isto tih 40 dana nista.

A to za momka za koga ces se udati da sanjas, kod nas je bilo da pred Bozic uvece stavis cesalj i ogledalce izpod svog jastuka i to vece ce ti on doci u snu da se oceslja i ogleda te ces tako videti ko je.:roll: Probala , dvoicu sam sanjala istovremeno :rumenko::mrgreen: odlucih se za treceg :hahaha:

Ne valja zvizdati nocu u kuci da ne prizoves miseve.:roll:
Ne valja skupljati mrve hleba rukom sa stola izacice ti zanoktice i bices siromasan.
Ne valja ostavljati zadnji zalogaj hleba jer to je sreca .
Sredom se ne pere kosa jer brze ima da osedis.
A ko ima musku decu ne treba petkom prati ves, sto ne valja ne znam.
 
Ja sam dosta čitao na ovu temu, a naš narod je poznat po svojoj tradiciji i običajima. Najbolje je tu problematiku obradio naš poznati etnograf Tihomir Đorđević u svom kapitalnom djelu" Narodni život kod Srba" Davno sam to čitao i sjećam se mnogih jedinstvenih običaja i vjerovanja koja nas karakterišu.. Srbi su iz svoje pradomovine pa do današnjih dana mnogo toga dali , što vredi i savremenom čovjeku da zna. Sva ta tradicija i običaji , vjerovanja, kultovi, mitovi i mnogo čega su jedno šarenilo života koje treba znati i upoznati. Sve je nekako idilično i kitnjasto, sve ima svoju uzročno-posledničnu vezu npr. U mome kraju ne valja poslije pada mraka ništa davati iz kuće (niti valja tražiti od komšije, rođaka itd). Kažu"sačekaj ujutro pa ti mogu dati to" To se na selu i poštuje ,ali grad je već drugo !
 
Ja sam dosta čitao na ovu temu, a naš narod je poznat po svojoj tradiciji i običajima. Najbolje je tu problematiku obradio naš poznati etnograf Tihomir Đorđević u svom kapitalnom djelu" Narodni život kod Srba" Davno sam to čitao i sjećam se mnogih jedinstvenih običaja i vjerovanja koja nas karakterišu.. Srbi su iz svoje pradomovine pa do današnjih dana mnogo toga dali , što vredi i savremenom čovjeku da zna. Sva ta tradicija i običaji , vjerovanja, kultovi, mitovi i mnogo čega su jedno šarenilo života koje treba znati i upoznati. Sve je nekako idilično i kitnjasto, sve ima svoju uzročno-posledničnu vezu npr. U mome kraju ne valja poslije pada mraka ništa davati iz kuće (niti valja tražiti od komšije, rođaka itd). Kažu"sačekaj ujutro pa ti mogu dati to" To se na selu i poštuje ,ali grad je već drugo !

Nije da ne cenim tradiciju, ali obicaji umeju da budu toliko glupi da je to strasno. Ne daje se po mraku? I sta, zaboli te zub kad legnes, odes da trazis od komsije ako ti nemas, i on ti kaze dodji ujutru. Mnogo lepo ss njegove strane.
 
Na trećoj godini u srednjim muzičkim školama dobija se vrlo interesantan predmet - etnomuzikologija. Dakle, mladi muzičari u nastajanju uče o muzičkom folkoloru na prostoru bivše Jugoslavije. Eh...
Uglavnom... Ono što je meni bilo izuzetno interesantno jeste da one narodne pesme u kojima nema refrena su potekle direktno od paganskih pesama i običaja uopšte. Takva je većina koledarskih pesama. Interesantno za koledarske običaje jeste da se kod njih javlja i sinkretizam, odnosno, narod je verovao da se u periodu od jeseni do proleća, kada dan postaje kraći, Sunce bori protiv sila mraka i demona, koji ga ''izjedaju'' i tako ga slabe. Nova godina bi počinjala kad bi dan postajao duži, tj. Sunce ''jačalo'' i ujedno bi počinjali novi radovi i napori.
Dalje... Dan kada bi se dete rodilo se zvao ''Kravaj''. Tada bi u posetu porodilji dolazile žene iz komšiluka i donosile su poklone, između ostalog bilo je uobičajeno da se nose medeni kolači, koji su se zvali ''kravajčići''.
Tada bi se pevale i pesme ''cucalice'', tj. pesme koje su se pevale dok bi dete pocupkivali (da tako kažem) na kolenu.
Postoje i Lazarice, Vučari, Sedeljke, poznate Dodole, Jeremijin dan, itd...
Na Đurđevdan se odavao veliki značaj svom bilju i zelenilu, pridavao mu se magijski, religijski i zaštitnički značaj. Narod bi kitio stoku vencima cveća, a ljudi bi se umivali vodom u kojoj su bile potopljene lekovite trave. Ujutru bi mladići i devojke išli da beru cveće i pravili vence...
Vrlo zanimljiva tema, i prosto mi je žao što nismo mogli dublje i detaljnije da je obradimo.
 
U mom selu postoji običaj da uoči Vidovdana,28.06.,neudata djevojka ispod jastuka na kom spava stavi dva cvjetića iz bašte-plavi i crveni(zovu ih Vid i Vida).Kad se ujutro probudi,sanjaće muškarca za kog će se udati.
Kad sam bila mala čula sam za varijantu, staviš ogledalo ispod jastuka i sanjaš budućeg muža.

Jedne god sam sanjala nekog lika kako gura pokvarenog fiću.z:shock: Zaista se nadam da to vračanje nema veze sa istinom z:D
 
Najprije da kazem da je tema super svaka cast!

evo sta sam ja sve cula u mom kraju:

Ne valjaju se zvijezde brojati
Ne valja se tronos ili ti samlica izvrtati "naopako"
Ne valja se "shupati" u vatru
Ne valja se prazna kolijevka ili ti besika zaljuljati

Ne valjaja kad mrve na stolu zanoce jer kazu da privlaci lucifera
Ne valja se zvizdukati jer privlaci Lucifera
Ne valja se kisobran razapinjati u kuci

Ne valja se smece iznositi iz kuce u mraku vec se mora obaviti prije mraka
Ne valja se ici pod strik (ono gde se susi vesh) u mraku
Ne valja se ici do kokosinjca kad mrak padne

Kad neko umre kovceg se uvijek iz kuce iznosi sa nogama naprijed ako se pogresno iznese kazu da ce jos neko umrijeti iz te kuce u toj godini

Ne valja se ici na groblje u poslepodnim casovima

Obicaj za Bozic: svaki ukucan ima svoju svijecu koja se zapali i sa kojom se ide oko stola i mirBoza se sa ostalim ukucanima! Ako stane uzazid sa svojom svijecom i ako mu se vidi sjenka slavit ce opet Bozic ako nema sjenke na zidu nece vise Bozica docekati, zatim se sve svijece sastave i stave u ciniju sa psenicom ako svijece dobro poteku rodit ce godina ako slabo poteku bice i godina losa!

Nedeljom se nista ne radi sa nozevima, makazama, iglama, ne pere se vesh, ne pegla se niti se hleb ukuvava nedeljom


ima toga jos al se moram sjetiti

z:shock:z:shock:

Izvini na indiskretnosti ali moram te pitati iz kog si kraja? Pošto ja ove stvari nisam čula u životu!! Skroz su freaky!! z:cry:
 
Sad se setih za neke stvari koje poštuju u selu moje mame, i uglavnom se vezane za sahrane. Ne znam zbog čega narod paranoično poštuje sve što je vezano za sahrane, predpostavljam da je to zbog strahova od povamirenja ili da taj mtrvi ne povuče nekog za sobom :D

Ako neko umre sa otvorenim očima, prvi kog "mrtvi" pogleda, umire za njim.
Ako pokojnik umre sa sumporom u džepu (pr. šibice) povampiriće se sigurno.
Ako se pokojnik sahrani sa nekom tudjom stvari, taj čije je to umire sigurno za njim.
Pokojnik se sahranjuje samo u novom.
Ako se voda u kojoj se pokojnik kupao prospe ispred nečije kuće, taj umire garant, ili će mu se desiti nešto loše.

Verovatno ima još nešto, ali sam zaboravila.
Ovo verovanje je vezano za okolinu Valjeva.
 
Sad se setih za neke stvari koje poštuju u selu moje mame, i uglavnom se vezane za sahrane. Ne znam zbog čega narod paranoično poštuje sve što je vezano za sahrane, predpostavljam da je to zbog strahova od povamirenja ili da taj mtrvi ne povuče nekog za sobom :D

Ako neko umre sa otvorenim očima, prvi kog "mrtvi" pogleda, umire za njim.
Ako pokojnik umre sa sumporom u džepu (pr. šibice) povampiriće se sigurno.
Ako se pokojnik sahrani sa nekom tudjom stvari, taj čije je to umire sigurno za njim.
Pokojnik se sahranjuje samo u novom.
Ako se voda u kojoj se pokojnik kupao prospe ispred nečije kuće, taj umire garant, ili će mu se desiti nešto loše.

Verovatno ima još nešto, ali sam zaboravila.
Ovo verovanje je vezano za okolinu Valjeva.

kod nas obavezno vode računa da ni po koju cenu neka životinja ne preleti ili ne preskoči preko pokojnika, jer veruju da će se u tom slučaju neminovno povampiriti

takođe, sa groblja prvo odlaze stariji, pa tek onda mlađi, i obavezno se peru ruke po dolasku sa groblja.

Sve ovo naravno mahom važi za seoske sredine, mada i mnogi ljudi iz grada veruju u ove stvari
 
Opet iz mog kraja, narod veruje kako ne valja zaspati u prirodi pre Đurđevdana, jer se može umreti, i ni u koje doba pod orahom, takođe zbog moguće smrti. Ovo za orah je koliko sam čuo opravdano, jer je dokazano da su vazduh i tlo pod orahom prezasićeni nekim štetnim materijama. Dovoljno je pogledati travu ispod tog drveta, često je tamna i sparušena
 

Back
Top