Pregrevanje ploce

dejannn

Iskusan
Poruka
5.717
Zdravo, imam problem pregrevanjem plocer , i kada se nijta neradi na kompjuteru hladnjak je strasno vruc,
cim se stavi prst na hladnjak , mora da se skloni koliko je vreo, ima bar 70 stepeni, dali je moguce da ploca ima neki kvar ili je do softvera, cuo sam da se mnogo skracuje radni vek pri ovim temperturama,
 
Kao prvo koju konfiguraciju imas, kao drugo nema sigurno 70 stepeni, kao trece hladnjak northbridge-a (sto je, kontam, verovatno to na sta potenciras da je vruce) je uglavnom veoma vreo na dodir prsta za razliku od recimo graficke ili procesora za koje moze da pise da radi na 50 stepeni pa nece biti onoliko vreli kao to na tipa 45 C. I iskreno radio ti nesto na kompu, ne radio, kroz taj cip konstantno ima dosta velik protok podataka jer je to glavni cip na ploci kroz koji prolazi sve. Uglavnom to je prosto, da ne idem u detalje. Ukoliko ne krene komp da ti se restartuje sam od sebe u toku rada ili pak da se gasi, ta temperatura nece predstavljati nikakav problem.
 
Poslednja izmena:
sve zavisi opet koaj je ploca u pitanju, za neke ploce je to normalno za druge nije..
ali velika je verovatnoca da je sve u redu..ako ti bas ide na muku uzmi neki bolji northbridge kuler sa aktivnim hladjenjem i resio si problem..
 
Hvala na odgovorima , Ploca je biostar A770 A2g+ Ati cip set , uzecu ventilator sesticu da se manje cuje,
kompjuter je star oko tri meseca meseca , ranije po mojoj nekoj oceni je bilo oko 45 c , nerazumem zasto je sad ovoliko vruc hladnjak,
 
Skini ti lepo Speedfan >>>OVDE ili HW Monitor >>> OVDE, pa pogledaj lepo temperature. A inace zasto je topliji? Pa pobogu leto je :D
EDIT : Ako ne znas sta je chipset od tih temperatura....kod hw monitora moze da bude chipset ili system, a kod speedfana je obicno temp1, ali tu je vec malo zajebanije da provalis ako nije temp1, a ti ne znas koje temp treba da ti bude proc i ostale stvari ukljucujuci i chipset :/
 
Poslednja izmena:
hvala, probao sam sa ova dva programa i oni oni sem temperature za hard , cpu, i graficku pokazuju za plocu 41 stepen, ACPI 36 stepeni, samo da kazem da mi speedfan pod temp 3 pokazuje -128 c, neznam dali je do greske neke, probao sam ranije sa vise drugih programa i svi pokazuju skoro iste rezultate ka ova dva, neshvatam da mi pokazuje da je temperatura 41 stepen a da ja prst na hladnjaku najvise smem da drzim 3 sekunde, jednostavno sigiran sam da ima najmanje 60 stepeni, dali mozda nije ispravan senzor za temperaturu pa zato prikazuje samo 41 stepen,
 
Pa moze da se desi, ali ja i dalje stojim pri tvrdnji da nema nista zabrinjavajuce kod tebe i da je to normalna temperatura(zapravo 41 stepen je poprilicno normalna temperatura za cipset). Ofc kao sto gosn ivan rece iznad, moze da se desi da je sjeban senzor, ali cisto sumnjam. A inace bakar na 41 stepen je dosta vruc na dodir ne brini se :) A sto se tice temp3 na -128....uvek postoji nesto kao AUX temperatura ili kod tebe recimo temp3 sto je neki senzor koji je ili otkacen ili je predvidjen da se stavi, pa nije ili speedfan jednostavno izmislja senzor, tako da ni to nije briga. Recimo meni temp3 stoji na -2C dok je temp na 2C. Dokle god ne krenu problemi, ne moras da se brines.
 

Back
Top