Lekarska etika

1. Smatram da je dobro što su uvedene fiskalne kase. To omogućuje bolju kontrolu i više para u budžetu.
3. Da, oni plaćaju školarinu iz svog džepa ali bi se posle zaposlili u državnim ustanovama i plaćala bi ih država. Na privatnim fakultetima kod nas ne postoji selekcija prilikom upisa i upisuje ih ko god hoće tj. ko god ima para, takođe ispite tamo polažu svi i svi ih završavaju bez obzira kakvo su znanje stekli.

1.Колико ја знам, приватна лекарска пракса се опорезује паушално. Фискалне касе не доносе нити бољу контролу нити више пара у буџету.:)
3. На државним факултетима влада невиђени непотизам, на београдском нарочито. Последњих 15 година је знање дипломаца веома дискутабилно.
 
Poslednja izmena:
Naravno teoretsko znanje nasih studenata medicine i stomatologije je jedno od najboljih na svetu, i najobimnijih to slobodno bez i malo preuvelicavanja moze da se kaze. U samom svetskom vrhu ali nam je praksa nikakva, zbog jako malog broja sanse da studenti imaju praksu tj. ogranicenosti ljudi koji mogu da im vode praksu. A bez prakse nista. Dok ne vidis pacijentu oci.......
Naravno koliko od hiljada i hiljada pardon desetina hiljada naucenih strana ostaje u glavi na kraju to niko ne moze da odredi.
nije tacno da je teoretsko znanje u nasoj zemlji mnogo bolje nego u drugim sto se medicine tice.
to smo mi sami izmislili kako bi nam bilo lakse.
knjige iz kojih se uci u ostatku civilizovanog sveta ne mogu da porede sa nasim ( govorim o svojoj specijalnosti) pa smo mi prinudjeni da ucimo iz te literature koja je na engleskom jeziku ili iz 100 puta bolje uradjenih hrvatskih knjiga.
U nasoj zemlji mentorstvo se dobije tek na specijalizaciji. Pa i tada, retko kad je mentor u pirlici da nagleda tvoj rad,,,srecete se od kolokvijuma do kolokvijuma.
 
nije tacno da je teoretsko znanje u nasoj zemlji mnogo bolje nego u drugim sto se medicine tice.
to smo mi sami izmislili kako bi nam bilo lakse.
knjige iz kojih se uci u ostatku civilizovanog sveta ne mogu da porede sa nasim ( govorim o svojoj specijalnosti) pa smo mi prinudjeni da ucimo iz te literature koja je na engleskom jeziku ili iz 100 puta bolje uradjenih hrvatskih knjiga.
U nasoj zemlji mentorstvo se dobije tek na specijalizaciji. Pa i tada, retko kad je mentor u pirlici da nagleda tvoj rad,,,srecete se od kolokvijuma do kolokvijuma.

Ja sam mislio na kvantitet tj. kolicinu gradiva koja se trazi od pojedinca da je memorise da bi mogao da polozi ispit a ne na kvalitet. A po kvantitetu znanja svakako prednjacimo. A kvalitet je druga prica.
 
Да, према квантитету смо топ 1 чини ми се.:lol:
Али су нам књиге очајне.
Као да се утркују ко ће да напише гори уџбеник.
Преписују мало из америчких, мало из немачких уџбеника, мало ко зна одакле и кад се све сабере добијемо уџбеник у коме је градиво набацано без икаквог смисла и реда.

Ја имам фрустрације од уџбеника из патологије или хирургије.
Патологију, учити, то је била ноћна мора.
Смислили људи да студент треба да зна све исто што и они.
Још бих им и опростила да им је заиста у интересу било да нам дају једно широко знање, него, морају сви своје име да упишу међу имена аутора (ресавских, разуме се) и сви да зараде неке паре . Ето, то им је био једини интерес.
А да ли ће студент са те катедре заиста изаћи са неким знањем, кога брига, није то њихов посао- да уче студенте. Њихов посао је шетају плочице ''проф. др сци. мед.'', јер место на друштвеној лествици је у питању, а не посао за који су плаћени. Класична замена теза.
 
Њихов посао је шетају плочице ''проф. др сци. мед.'', јер место на друштвеној лествици је у питању, а не посао за који су плаћени. Класична замена теза.

Јесам ли то и ја прозван?:)
Додуше, ја имам плочице само у купатилу и абдомену...:mrgreen:
 
Хајдемо мало о етици СЗО :)

БЕОГРАД 22. 11. 2009.
PRESS
А/Х1Н1 постао још опаснији: Мутирао вирус новог грипа!
Мелита Вујновић, представник СЗО, потврдила за Пресс: Вирус је мутирао и постао отпоран на „тамифлу", позивајући се на најновији извештај СЗО! Мутације уочене у Бразилу, Кини, Јапану, Мексику, Украјини, САД, Норвешкој и Британији. Први случај у Велсу - пренос новог соја с човека на човека

БЕОГРАД18.01.2010.
Политика
Умереност у последицама пандемије вируса H1N1 је најбоља вест из здравства у претходној деценији, изјавила је јуче др Маргарет Чен, генерална директорка Светске здравствене организације, отварајући 126. седницу Извршног одбора СЗО, која је почела јуче у Женеви.Она је додала да смо имали среће откако се нови вирус појавио – није мутирао и није постао опаснији.
 
pre neki dan mi se dogodilo.. ginekolog(sa stud poliklinike) je postupio neprofesionalno i ubedio moju devojku da je varam. sad kada se sve malo smirilo hteo bih se zaliti nekome, a ne znam kome. pomoc?
 
Ima i lekara koji ne znaju koja je razlika izmedju dijagnoze i objektivnog nalaza. Pa ce da napisu kao dijagnozu Dg. colica abdominalis. Ako je cinjenica da neko ima grceve u stomaku dijagnoza. Ja sam onda Hajle Selasije.
 
Hitan pregled beba zbog sumnje na tuberkulozu
Tanjug | 04. 03. 2010. - 20:49h | Foto: G. Srdanov - Ilustracija | Komentara: 3

Rukovodstvo Kliničkog centra Srbije i Ginekološko-akušerske klinike uputilo je danas hitne pozive roditeljima da donesu na pregled bebe koje su boravile do 29. janura na odeljenju za prevremeno rođenu decu te zdravstvene ustanove.
Pod rizikom su 54 bebe rođene u Beogradu

Hitan poziv upućen je zbog tuberkuloze konstatovane kod pedijatrijske sestre G. L, a KCS će, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Gradskim zavodom za plućne bolesti i tuberkolozu, preduzeti neophodne mere kako bi se 54 bebe koje su bile pod rizikom, pregledaju, zaštite i medicinski zbrinu, navodi se u saopštenju Uprave KCS.
"Prema dosadašnjim analizama nema sumnji da je neka od beba obolela od tuberkuloze. KC Srbije će aktivno pratiti njihovo stanje i adekvatno medicinski reagovati u slučaju bilo kakve sumnje na oboljenje kod dece", navodi se u saopštenju.
U cilju prevencije od širenja bolesti kod drugih zaposlenih na GAK-a u Višegradskoj, rukovodstvo KC Srbije naložilo je da se obavezno pregledaju svi zaposleni, iako su i do sada kod njih redovno rađeni sanitarni pregledi.
"Obolenje tuberkuloze kod pedijatrijske sestre G. L. konstatovano je pre dva dana, i ona, zbog prirode perioda inkubacije i oboljevanja, ranije nije mogla biti upoznata sa činjenicom da boluje od te bolesti, tako da zakonski ne može snositi nikakvu krivičnu odgovornost", dodaje se u saopštenju.

Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/179352/Hitan-pregled-beba-zbog-sumnje-na-tuberkulozu

STA RECI A NE ZAPLAKATI!!!

Zabranili su prisustvo oceva u porodjajnim salama, navodno zbog higijene i mogucnosti prenosa zaraze. Samo me zanima kako to da je prisustvo dozvoljeno u svim razvijenim zemljama samo nasi oko toga prave famu!!!! I na svu tu famu oko higijene, oko toga da se ne prenese zaraza na majku i bebu njima PEDIJATRIJSKA SESTRA NIJE VAKCINISANA PROTIV TUBERKULOZE!!!!!!

Izvinjavam se na pridevu ali sto je tacno tacno je.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Да, према квантитету смо топ 1 чини ми се.:lol:
Али су нам књиге очајне.
Као да се утркују ко ће да напише гори уџбеник.
Преписују мало из америчких, мало из немачких уџбеника, мало ко зна одакле и кад се све сабере добијемо уџбеник у коме је градиво набацано без икаквог смисла и реда.

Ја имам фрустрације од уџбеника из патологије или хирургије.
Патологију, учити, то је била ноћна мора.
Смислили људи да студент треба да зна све исто што и они.
Још бих им и опростила да им је заиста у интересу било да нам дају једно широко знање, него, морају сви своје име да упишу међу имена аутора (ресавских, разуме се) и сви да зараде неке паре . Ето, то им је био једини интерес.А да ли ће студент са те катедре заиста изаћи са неким знањем, кога брига, није то њихов посао- да уче студенте. Њихов посао је шетају плочице ''проф. др сци. мед.'', јер место на друштвеној лествици је у питању, а не посао за који су плаћени. Класична замена теза.

Sofija jesi i nisi u pravu
to za kvalitet udžbenika se slažem
i za način nastanka takođe

Ali na motive zbog kojih se to radi mislim da nisi u pravu , bar ne u svim slučajevima

Zaboravljaš da je jedan od usova za izbore u zvanja vanrednog i red, prof neophodno da kandidat ima objavljen udžbenik ili zbirku. E to je motiv.
 
Sofija jesi i nisi u pravu
to za kvalitet udžbenika se slažem
i za način nastanka takođe

Ali na motive zbog kojih se to radi mislim da nisi u pravu , bar ne u svim slučajevima

Zaboravljaš da je jedan od usova za izbore u zvanja vanrednog i red, prof neophodno da kandidat ima objavljen udžbenik ili zbirku. E to je motiv.

I da ima doktorat. Ovo su znaci takve gluposti da ja nemam reci. Sta garantuje da ce neko ako je bio knjiski moljac , ako je doktorirao, ako nije dizao dupe sa stolice sutra da bude dobar predavac i da dobro objasnjava. Da li je titula dokora nauka automatski dokaz da ce neko znati da objasni i da prenese znanja. Sta vise ne da nije dokaz nego u nasoj zemlji imamo masu dr nauka na profesorskim pozicijama koji nemaju pojma da predaju, nemaju pojma da drze predavanja ali drze te pozicije zarad drugih stvari npr. u medicini i stomatologiji da bi njihove privatne usluge vise kostale. A masa njih takodje znajuci da niko ne moze da im zauzme poziciju odbija da prenese adekvatna znanja studentima (masovno na specijalistickim studijama medicine i stomatologije) kako im ovi sutra ne bi bili konkurencija.
 
Poslednja izmena:
Sofija jesi i nisi u pravu
to za kvalitet udžbenika se slažem
i za način nastanka takođe

Ali na motive zbog kojih se to radi mislim da nisi u pravu , bar ne u svim slučajevima

Zaboravljaš da je jedan od usova za izbore u zvanja vanrednog i red, prof neophodno da kandidat ima objavljen udžbenik ili zbirku. E to je motiv.
Али опет није мотив да студент добије квалитетан уџбеник.;)
 
Али опет није мотив да студент добије квалитетан уџбеник.;)

mislim da nema potrebe za tolikim udžbenicima. da je ta stavka glupost. Na Harvardu se recimo oriste za neke kurseve knjige od pre 60 i više godina, naravno nova izdanja (pričam o struci iz koje sam a nije medicina) i sad ja treba da sam pametnija od takvih umova i da pišem (prepričavam) nešto:dash:pogotovu kad su klasične fundamentalne stvari u pitanju:dash::dash:
 
hej, udaljavam se od teme, ali gledah na TV-u prekjuce reportazu o profesorki matematike Stevana Sremca iz Nisa koja je pronasla novi nacin radjenja matematickih zadataka ( ne znam tacno iz koje oblasti) bez upotrebe i jedne jedine formule !!! Pozvana je da u Engleskoj odrzi predavanje o svom nacinu rada koji su njene kolege vec usvojile :) !
 
Ministarstvo bez 45 saniteta, za koje je plaćeno 79 miliona


BEOGRAD - Prošlo je više od pet godina od kako je nekolicina zaposlenih u Ministarstvu zdravlja oštetila državni budžet za 79,1 milion dinara, a da ih do danas niko iz ovog ministarstva nije pozvao na odgovornost.
 

Back
Top