Tko dovodi u napast čovjeka po molitvi "Oče Naš"??

Eleleth

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.312
Je li hrišćanski Bog dovodi u napast čovjeka??
Po molitvi "oče naš" ispada da jest.
Što je samo potvrda starozavjetne predodžbe o Bogu koji donosi i zlo i dobro čovjeku.
Kako onda takav Bog može biti savršen i moralan ako i dobro i zlo čoveku donosi???



Oče naš, koji jesi na nebesima, sveti se ime tvoje!

10 Dođi kraljevstvo tvoje! Budi volja tvoja, kako na nebu, tako i na zemlji!

11 Kruh naš svagdanji daj nam danas!

12 I otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima svojim!

13 I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla, jer je tvoje kraljevstvo, sila i slava, zauvijek. Amen.
Matej 6


Srpski

Oče naš, Koji si na nebesima,
da se sveti ime Tvoje
da dođe Carstvo Tvoje,
da bude volja Tvoja, i na zemlji kao na nebu.
Hleb naš nasušni daj nam danas;
i oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim;
i ne uvedi nas u iskušenje,
no izbavi nas od zloga.
Jer je tvoje carstvo, i sila, i slava u vekove vekova. Amin.
(Mt. 6, 9; Lk. 11, 2)



Staroslovenski

Ѿče nášъ iže esi na n[e]b[e]se[hъ],
da s[vѧ]títsѧ ímѧ Tvoé,
da prїidetъ c[a]rstvїe Tvoé,
da bude[tъ] volѧ Tvoѧ́,
ѧko na n[e]b[e]si i na zemlí.
Hlѣ́bъ nášъ nasuщnыi dáždъ námъ dnésь,
i ostávi námъ dol[ъ]gы náša,
ѧko i mы ostavlѧ́emъ dol[ъ]žnikomъ náši[mъ].
i ne v[ъ]vedi násъ v napástь
no izbávi na[sъ] ѿ lukávago
 
Poslednja izmena:
Ја не знам шта значи "напаст" на твом преводу из очигледно католичке Библије,али знам да на том месту у српском преводу стоји "искушење".
Видим да си ти на овом форуму само због једног мотива - да нападаш Бога и Божје речи у Светом писму,зато ћу ти одговорити кратко.

Сваки човек бар једном буде на искушењу,тј. буде тестирана његова приврженост и оданост Богу на разне начине.Наравно,Бог зна унапред шта ће појединац урадити,како ће се у датој ситуацији понети,али то се ипак дешава да буде живо сведочанство како је то појединац одговорио у датом моменту ,односно да ли је изабрао Божју или ону другу страну.

Свакако ,уколико је изабрао Божју страну,онда ће се то у тренутку искушења манифестовати тако да дело буде у складу са моралним законима и достојанством,све у зависности од ситуације.
Али,лако се може десити да и правдољубив и добар човек у жељи за најбољим понекад попусти и закаже,"одигра" погрешно(јер није савршен као Бог),и зато се моли да га Бог сачува од искушења да се не би нашао на оној супротној страни од Божје.
 
Ја не знам шта значи "напаст" на твом преводу из очигледно католичке Библије,али знам да на том месту у српском преводу стоји "искушење".
Видим да си ти на овом форуму само због једног мотива - да нападаш Бога и Божје речи у Светом писму,зато ћу ти одговорити кратко.

Сваки човек бар једном буде на искушењу,тј. буде тестирана његова приврженост и оданост Богу на разне начине.Наравно,Бог зна унапред шта ће појединац урадити,како ће се у датој ситуацији понети,али то се ипак дешава да буде живо сведочанство како је то појединац одговорио у датом моменту ,односно да ли је изабрао Божју или ону другу страну.

Свакако ,уколико је изабрао Божју страну,онда ће се то у тренутку искушења манифестовати тако да дело буде у складу са моралним законима и достојанством,све у зависности од ситуације.
Али,лако се може десити да и правдољубив и добар човек у жељи за најбољим понекад попусти и закаже,"одигра" погрешно(јер није савршен као Бог),и зато се моли да га Бог сачува од искушења да се не би нашао на оној супротној страни од Божје.

Ovo "testiranje" vernika je zaostaje za zahtevima ISO kolekcije standarda kontrole kvaliteta.
Kvalitet se prvenstveno postiže tako da se u svakoj proizvodnoj fazi obezbeđuju optimalni proizvodni uslovi, a ne da gotov proizvod ofrlje propusti kroz šake kojekakav premoreni i prezasićeni kontrolor.
Pogotovo što je jedina svrha ovakve kontrole da se škart primerci uvale manje značajnim kupcima.

A svrha testiranja u kojem se unapred zna rezultat... :hahaha:

Inače, molitva ni na srpskom jeziku ne glasi "sačuvaj nas od iskušenja" već "ne uvedi nas u iskušenje".

Tako da je čovek u pravu i dobije od mene bombonče. :D
 
Ја не знам шта значи "напаст" на твом преводу из очигледно католичке Библије,али знам да на том месту у српском преводу стоји "искушење".
Видим да си ти на овом форуму само због једног мотива - да нападаш Бога и Божје речи у Светом писму,зато ћу ти одговорити кратко.

Сваки човек бар једном буде на искушењу,тј. буде тестирана његова приврженост и оданост Богу на разне начине.Наравно,Бог зна унапред шта ће појединац урадити,како ће се у датој ситуацији понети,али то се ипак дешава да буде живо сведочанство како је то појединац одговорио у датом моменту ,односно да ли је изабрао Божју или ону другу страну.

Свакако ,уколико је изабрао Божју страну,онда ће се то у тренутку искушења манифестовати тако да дело буде у складу са моралним законима и достојанством,све у зависности од ситуације.
Али,лако се може десити да и правдољубив и добар човек у жељи за најбољим понекад попусти и закаже,"одигра" погрешно(јер није савршен као Бог),и зато се моли да га Бог сачува од искушења да се не би нашао на оној супротној страни од Божје.
Ja ovu rečenicu uopšte ne razumem. :neutral:
 
Ovo "testiranje" vernika je zaostaje za zahtevima ISO kolekcije standarda kontrole kvaliteta.
Kvalitet se prvenstveno postiže tako da se u svakoj proizvodnoj fazi obezbeđuju optimalni proizvodni uslovi, a ne da gotov proizvod ofrlje propusti kroz šake kojekakav premoreni i prezasićeni kontrolor.
Pogotovo što je jedina svrha ovakve kontrole da se škart primerci uvale manje značajnim kupcima.

A svrha testiranja u kojem se unapred zna rezultat... :hahaha:

Inače, molitva ni na srpskom jeziku ne glasi "sačuvaj nas od iskušenja" već "ne uvedi nas u iskušenje".

Tako da je čovek u pravu i dobije od mene bombonče. :D

Ја нисам цитирао текст молитве,него сам то написао својим речима.Не увести у искушење је исто што и сачувати од њега.Не увођењем се свакако чува и склања.

ПС
Не вреди с вама причати док покушавате компромитацију кроз игру речи.
 
Ta molitva oče naš pokazuje da hrišćani i kršćani starozavjetnog boga mole.
U starom zavjetu on ni ne krije da donosi zlo ljudima iz osvete a ne iz kušnje samo.
Tako da nije to čudno uopće samo nije mi jasno zašto hrišćani ne priznaju da je tako????

STARI ZAVJET PRIMJERI KAKO DONOSI GOSPOD I ZLO čovjeku

23 I kadgod bi zao duh od Gospoda napao Saula, David bi uzeo harfu i udarao bi na nju. Saulu bi tada bilo lakše i bolje, i zao bi duh otišao od njega.
1 samuelova 16

izaija 45
7 Tvorac svjetlosti i Stvoritelj tmine, donosilac mira i stvaratelj zla. Ja, Gospod, ja činim to sve.



7 Idi, kaži Jeroboamu: "Ovako veli Gospod, Bog Izraelov: 'Podigao sam te iz naroda i postavio te knezom nad svojim narodom Izraelom.
8 Otrgnuo sam kraljevstvo od kuće Davidove i dao ga tebi. A ti nijesi bio kao moj sluga David, koji je držao zapovijedi moje, slušao me svim srcem i činio samo ono, što se dopada meni.
9 Ne, ti si radio gore od svih svojih prethodnika, jer si dao sebi načiniti druge bogove, i to likove livene, da bi me dražio. A mene si bacio za leđa svoja.
10 Zato ću ja pustiti nesreću na kuću Jeroboamovu i od porodice Jeroboamove sve ću istrijebiti, što je muško, dorasle i nedorasle u Izraelu. Ja ću pomesti kuću Jeroboamovu, kao što se mete blato, da ga više ne ostane ništa.
king 14 10
 
Poslednja izmena:
Ја нисам цитирао текст молитве,него сам то написао својим речима.Не увести у искушење је исто што и сачувати од њега.Не увођењем се свакако чува и склања.

ПС
Не вреди с вама причати док покушавате компромитацију кроз игру речи.

Ne vredi sa nama pričati zato što ne možeš da isteraš ono što želiš. :)
Nije u pitanju nikakva igra reči.
Sačuvati nekoga od iskušenja znači pobrinuti se da ga ne snađu iskušenja, bez obzira na njihov uzrok.
Ne dovoditi nekoga u iskušenje znači uzdržavati se od toga da ga ti (a ne neko drugi) izlažeš iskušenjima. :eek:
 
Ne vredi sa nama pričati zato što ne možeš da isteraš ono što želiš. :)
Nije u pitanju nikakva igra reči.
Sačuvati nekoga od iskušenja znači pobrinuti se da ga ne snađu iskušenja, bez obzira na njihov uzrok.
Ne dovoditi nekoga u iskušenje znači uzdržavati se od toga da ga ti (a ne neko drugi) izlažeš iskušenjima. :eek:

Bombonče za ovaj odgovor.
 
Ja ovu rečenicu uopšte ne razumem. :neutral:

Ако украдеш,силујеш,убијеш, лажно сведочиш или учиниш било које "мање" или "веће" недело,да ли могу да те осудим?Могу.

Али,одређено дело је последица духовног стања.Недело,пре него што се одрази у физичкој реалности,прво се деси "у глави",тј. стварају се услови на духовном пољу(психи) за одраз на материјални свет.И то Бог зна.И у складу с тим може доћи до искушења(по увођењу у или Божјем допуштењу у искушење) да се одрази твој дух ради сведочанства за дело или недело да би се сваком платило по делима својим,иако би то вероватно Бог могао да уради и без дела,а на основу духовног стања,грешних жеља(не пожели ништа што је туђе - доказ да је грешно духовно стање подложно осуди),али Он није преварант да суди без доказа видљивих човеку.
 
Poslednja izmena:
Sto volim ove sto iz celog poglavlja iznesu jedan stih pa onda hoce nesto da"raspravljaju"
7 Tvorac svjetlosti i Stvoritelj tmine, donosilac mira i stvaratelj zla. Ja, Gospod, ja činim to sve.
Da li si procitao celo ovo poglavlje iz Isaije?I da li znas da se odnosi na Kira,i koje uopste Kir itd.
Tebi bi najbolje bilo da citiras samo reci iz Biblije.
Npr Isus Navin 24;8 oni se borise.
 
Sto volim ove sto iz celog poglavlja iznesu jedan stih pa onda hoce nesto da"raspravljaju"

Da li si procitao celo ovo poglavlje iz Isaije?I da li znas da se odnosi na Kira,i koje uopste Kir itd.
Tebi bi najbolje bilo da citiras samo reci iz Biblije.
Npr Isus Navin 24;8 oni se borise.

Da i ????
Gospod govori Kiru tko je on.
I????


Ovako veli Gospod Kiru, pomazaniku svojemu, kojega držim za desnicu, da rušim narode pred njim i učinim kraljeve nemoćnim, da otvorim vrata pred njim, tako da mu se ne zatvore nijedna vrata:

2 "Ja idem pred tobom i ravnam putove neprohodne. Razbijam vrata mjedena, lomim prijevornice gvozdene.

3 Dajem ti blago tajno i bogatstvo skriveno. Tako ćeš spoznati, da sam ja, Gospod, onaj koji te pozva po imenu, Bog Izraelov.

4 Zbog svojega sluge Jakova i zbog Izraela, izabranika svojega, pozvah te imenom tvojim, dadoh ti časni naslov, a da me nijesi poznavao.

5 Ja sam Gospod, nema drugoga, nema drugoga boga osim mene. Opasat ću te, iako me ne poznaš.
6 Da se spozna od istoka sunca i od zapada njegova, da osim mene nema boga. Ja sam Gospod i nema drugoga,

7 Tvorac svjetlosti i Stvoritelj tmine, donosilac mira i stvaratelj zla. Ja, Gospod, ja činim to sve.


Eng King James Bible
Isaiah 45
1 "This is what the LORD says to his anointed,
to Cyrus,
whose right hand I take hold of
to subdue nations before him
and to strip kings of their armor,
to open doors before him
so that gates will not be shut:

2 I will go before you
and will level the mountains [a] ;
I will break down gates of bronze
and cut through bars of iron.

3 I will give you the treasures of darkness,
riches stored in secret places,
so that you may know that I am the LORD,
the God of Israel, who summons you by name.

4 For the sake of Jacob my servant,
of Israel my chosen,
I summon you by name
and bestow on you a title of honor,
though you do not acknowledge me.

5 I am the LORD, and there is no other;
apart from me there is no God.
I will strengthen you,
though you have not acknowledged me,

6 so that from the rising of the sun
to the place of its setting
men may know there is none besides me.
I am the LORD, and there is no other.

7 I form the light and create darkness,
I bring prosperity and create disaster;
I, the LORD, do all these things.
 
Poslednja izmena:
Sto volim ove sto iz celog poglavlja iznesu jedan stih pa onda hoce nesto da"raspravljaju"

Da li si procitao celo ovo poglavlje iz Isaije?I da li znas da se odnosi na Kira,i koje uopste Kir itd.
Tebi bi najbolje bilo da citiras samo reci iz Biblije.
Npr Isus Navin 24;8 oni se borise.

A što ti radiš??
Od teme koja je Oče Naš i tko dovodi u napast ti počeo pričati o Kiru.
No eto i to sam ti pobio.
A očen naš i neuvedi nas u napast ništa nebitno je.
 
A što ti radiš??
Od teme koja je Oče Naš i tko dovodi u napast ti počeo pričati o Kiru.
No eto i to sam ti pobio.
A očen naš i neuvedi nas u napast ništa nebitno je.

Ma mnogo si mocan uspeo si opovrgnuti Bibliju.Divim ti se do imbecilnosti,svaka cast.Sta ce sad milioni ljudi koji veruju,a ti dosao do tako dramaticnih saznanja,doci ce sigorno do kolektivnih samoubistava,kad shvate da su krivo verovali Bibliji,a tebi nista drugo do-Nobelova nagrada.A o Kiru nisam poceo ja nego ti,ti si stavio stihove iz Isaije.
 
Ma mnogo si mocan uspeo si opovrgnuti Bibliju.Divim ti se do imbecilnosti,svaka cast.Sta ce sad milioni ljudi koji veruju,a ti dosao do tako dramaticnih saznanja,doci ce sigorno do kolektivnih samoubistava,kad shvate da su krivo verovali Bibliji,a tebi nista drugo do-Nobelova nagrada.A o Kiru nisam poceo ja nego ti,ti si stavio stihove iz Isaije.

Neeeeee.
Samo diskutiramo.
Jesam išto reko što ne piše u bibliji?
Ni slovo dodo ni uzeo ,baš kao što piše na kraju biblije da se nesmije.
Biblju da opovrgavam?
zašto?
Pa ja je samo reklamiram ne bi li zainteresirao koga da je pročita jer negde oko 3% navodno kršćana je pročitalo celu.
Tko je pročita celu taj neće više biti krščanin.
Vrlo jednostavno ja sam na strani biblije da se pročita pod obavezno.
 
Poslednja izmena:
Neeeeee.
Samo diskutiramo.
Jesam išto reko što ne piše u bibliji?
Ni slovo dodo ni uzeo ,baš kao što piše na kraju biblije da se nesmije.
Biblju da opovrgavam?
zašto?
Pa ja je samo reklamiram ne bi li zainteresirao koga da je pročita jer negde oko 3% navodno kršćana je pročitalo celu.
Tko je pročita celu taj neće više biti krščanin.
Vrlo jednostavno ja sam na strani biblije da se pročita pod obavezno.
Sad si mi tek sumnjiv:per:
Ne opovrgavas Bibliju hm?
Protiv hriscanstva,a vesto izbegao odgovor u sta konkretno verujes kad sam te onomad pitao.
Misticna iskustva Kabale u kombinaciji sa ateisticko-gnostickim konstatacijama s osvrtom na empirijski dozivljaj licnog iskustva?
 
Sta ce sad milioni ljudi koji veruju,a ti dosao do tako dramaticnih saznanja,doci ce sigorno do kolektivnih samoubistava,kad shvate da su krivo verovali Bibliji,a tebi nista drugo do-Nobelova nagrada.
-Imash milijarde ljudi koji veruju.
-Morash se zapitati koliko je ta tvoja vera dobra, ako ce neko da se ubije zbog dotichne.
-Da li postoji iko ko veruje u doslovno svako slovo Biblije i po njoj zivi?
-Koja je oblast iz koje bi dobio Nobelovu nagradu?
 

Back
Top