Kako sa prinovama?!

RiRi11

Domaćin
Poruka
4.337
Moja maca je dobila 5 macica pre mesec dana, i oni su do tad sisali... A u poslednje vreme, ona im neda da sisaju, kada mace pridju da sisaju ona im pobegne ili pocne da frkce na njih... Pomislila sam da mozda nema dovoljno mleka za njih vise... Zato me zanima da li smem da im dajem kupovno mleko, i na koji nacin?
 
Pa moguce.Mozes slobodno ja sam mojim macicima oduvek davala.Sipaj u tacnicu pa im pokazi kako da piju.A to ces uraditi tako sto ces ili nakvasiti prst pa im namazati usta da osete mleko ili im malkice gurnes glavu u mleko(samo njuskicu i pazi da ih ne udavis).Ako ti ne uspe onda napuni spric pa im tako daj na svaka 3 sata odprilike ili kada vidis da su gladni.Mozes isto da dobro utopis hleb u mleko pa to da im dajes.S obzirom da imaju mesec dana trebalo bi vec da pocnu da uce da jedu sami.Mozes i da uzmes WISKAS kesicu ili neku drugu pa da im ispasiras to meso sa onim sosom i polako da ih ucis da jedu.To ti sigurno nece odbiti.Javi sta si uspela da uradis
 
Za macice postoji zamena za mleko koja se moze kupiti u Pet Shopu, ali mislim da ona nije bas jeftina (drugi kazu, ja nisam kupovala).
Meni je svojevremeno veterinar izdiktirao recept za smesu za hranjenje macica koja zamenjuje mleko mame mace (ono je recept za celo leglo, pa se u skladu sa potrebama prilagodi):
1 litar mleka
1 litar vode
1 slatka pavlaka
1 zumance
malo margarina ili maslaca
sasvim malo secera ili meda (4 kasicice na ovu kolicinu).

To je recept koji sam probala i dobro se pokazao u praksi.
A imas i na podforumu "pomoc, savet, nega", na topicu "pitajte u vezi zdravlja" pricu o hranjenju malih macica.

Kasnije, kad odrastu, neke macke ne podnose mleko, izaziva im proliv, mada mislim da je to individualno (moje mace ga obozavaju i ne pravi im smetnje).

Cula sam kad mama macka odbije macice (koji su vec uhranjeni, malo odrasli i zdravi) da na taj nacin zeli da ih osamostali. Pozdrav!
 
1. Raširiti na pod deblji sloj novina, pa tek onda staviti tanjirić sa mlekom (pošto većina završi prolivena).
2. Jedno mače staviti pred tanjirić, umočiti prst u mlako mleko i ponuditi maci.
3. Kad mače počne da liže prst i oblizuje se, podmetnuti mu pred usta kašiku punu mleka (navikli su da se hrane uzdignute a ne sagnute glave). Ako licka, kašiku polako spustiti u tanjirić. Ako neće da jede sagnute glave, dan-dva ga hraniti iz kašike.
Neko mače odmah shvati tehniku i lepo licka, a nekome ne ide u glavu pa danima staje u tanjirić, prosipa na sve strane ili liže samo ivicu tanjirića.
Za mačiće od 4 nedelje može se skuvati i redak griz.
 
Dragi ljubitelji mačaka,

U sredu 16.06. moja dva slatka mala mačeta (bata i seka) su postali siročići jer su neke džukele udavile moju Cicu (bila stara samo godinu dana). Mačići su rođeni 23.05. tako da imaju nepune 4 nedelje, imaju već male zubiće, skoro da u potpunosti vide jer su počeli da pokušavaju da izađu iz kutije...

Ovo je drugi put da zbog pasa lutalica ostanem bez mačke..naime pre neke 4 godine isto tako sam ostala bez mačke (sada poznata kao Velika Cica, što je očigledno nesrećno ime za moje mačke) koja je tada imala 13 godina ali uveliko "držeća" za mačku te starosti.. inače živim u kući, imam veliko dvorište tako da sam obe mačke držala napolju (noći ih zatvarala), pošto nisam pristalica držanja životinja u kući.

Sa mačićima imam veliko iskustvo, jer se Velika Cica macila 4 ili 5 godina po dva puta godišnje, dok je nisam sterilisala. Ipak od tada je prošlo dosta vremena pa sam neke stvari zaboravila a sada treba da im budem mama i pomognem da prežive...

Situacija je sledeća - odmah smo kupili Royal Canin mleko tj. dohranu za mačiće i počeli sa flašicom, posle jednog dana već bolje ide hranjenje. Dajemo im otprilike na 2-3 sata (ukoliko ne spavaju) a u toku jednog hranjenja zajedno popiju oko 10ml (naravno muški popije malo više). Bojala sam se kako će proći prva noć bez mame ali sinoć sam iz nahranila oko 22h a jutros u 6.30h su spavali i nisu bili tako gladni kako sam očekivala...

Molila bih vas za pomoć oko sledećeg:
- ako se dobro sećam, već sa 4-5 nedelja starosti počinju da po malo jedu čvrstu hranu.. flašicu planiram da im dajem barem do 6. nedelje (ili dok budu hteli) ali kada da počnem da im dajem i neko meso ili nešto slično?
- vršenje nužde će svakako biti problem jer ih mama i to uči... znam za foru da treba da se "nadraže" što sam i činila sa mokrim sunđerom i uspevali su da piške ali šta sa kakanjem? Bojim se da ne bude samo jedu a niša ne kake pa da zbog toga uginu..

To je ukratko to, pa vas molim za bilo kakav koristan savet i pomoć oko gajenja mačića koji su iznenada ostali bez mame... hvala unapred...
 
Mislila sam da ovde ima ljudi koji znaju nešto korisno o mačkama, što mi može pomoći, a ne samo "kako su lepe, kako su slatke..što ja volim mačke..."
Ja sam moje mačiće upravo nahranila na flašicu i nadam se da će sutra još bolje jesti i uspeti da prežive bez mame...
 
Mislila sam da ovde ima ljudi koji znaju nešto korisno o mačkama, što mi može pomoći, a ne samo "kako su lepe, kako su slatke..što ja volim mačke..."
Ja sam moje mačiće upravo nahranila na flašicu i nadam se da će sutra još bolje jesti i uspeti da prežive bez mame...

Joj al ti je ova prva recenica glupa!Ovde ima puno njih koji dosta toga znaju o mackama,bez njih mnogi od nas ne bi uspevali da odgoje svoje macke kako trebe,zato svaki savet je vazan kao i osobe koje imamo,treba ih ceniti,a sa takvim tvojim stavom....
 
Da ne cenim savete i pomoć ne bih ni pisala po forumu..Meni su potrebni konkretni saveti i pomoć odmah jer je situacija ozbiljna i hitna... ko zna šta će biti s mačićima za par dana.. a ako ima puno onih koji znaju o mačkama ja se pitam gde su i zašto ne napišu nešto što će mi koristiti...
 
Mačići super jedu, već su se fino navikli na cuclu i izveštili, samo mljackaju i coktaju.. sad već pojedu po 20-30ml zajedno k'o od šale :).. pa za par sati opet..
Piške isto kako treba, sa sunđerom ih trljamu i samo curi ali me brine što nisam videla da kake, pretpostavljam da bi bilo retko pošto samo piju mleko... dajte neki savet šta posebno da uradim da kake jer dobro jedu pa je red i da pokake nešto!??!
Da li je dovoljna stimulacija mokrim sunđerom ili možda još nešto treba da se uradi?
hvala...
 
Još juče sam pročitala tvoja pitanja i videla temu, i rado bih ti pomogla ali nikad nisam imala tako male mačiće.... Međutim, čitajući postove ostalih korisnika ovog foruma, koji su imali nedoumice slične tvojima, mislim da sve što si do sada uradila da je dobro. Čini mi se da treba da mačiće nadražiš masirajući ih vlažnom vaticom ili sunđerčićem i da će početi da kake.... A za hranu sam, isto tako, negde čitala da već posle četvrte nedelje možeš da im daješ. Ipak, prelistaj malo teme na ovom forumu i pronaći ćeš odgovr za tvoja pitanja.

Samo još moram da ti kažem da ove ima puuuno divnih ljudi, koji vole mačke, koji su iskusni u njihovom gajenju, ima i veterinara i veterinarskih tehničara koji uvek imaju korisne savete... Međutim, verovatno niko od njih još nije video tvoje pitanje, čim ih još nema na ovoj temi... Ali sigurna sam da će se uskoro javiti neko sa pouzdanim, tačinim i tebi korisnim informacijana!

Do tada, želim ti puno sreće sa mačićima, nadam se da će biti dobri, živi, zdravi, veseli, i da će veliki porasti! Svaka čast na pažnji koju im pružaš! :heart:

Pozdrav~!
 
... сваки додатни савет би користио.

Наиме, ради се о 5 мачића, старих по свемму судећи један дан, нађених, без мајке.

Ветови прегледали, и/или дали савете...

Прехрањивање вештачким млеком за мачке на свака 3 и по ч, смештај уз боце с топлом водом...

Али, не споменуше како за пишкење и какење, за сад ништа још од тог није било, кад и како се може очекивати...?

Свесни смо да је у оваквим приликама све - сат по сат, дан по дан, но, ипак, добро би дошао још понеки савет...
 
Kako sam procitala na ovom forumu da macke da tako kazem ne idu u WC dok se hrane macijim mlekom ali me nemoj drzati za rec.Pogledaj vise o tome na ovoj temi: Pomoc nova sam u ovome.:):):)Nadam se da su macici dobro.
 
Poslednja izmena:
... сваки додатни савет би користио.

Наиме, ради се о 5 мачића, старих по свемму судећи један дан, нађених, без мајке.

Ветови прегледали, и/или дали савете...

Прехрањивање вештачким млеком за мачке на свака 3 и по ч, смештај уз боце с топлом водом...

Али, не споменуше како за пишкење и какење, за сад ништа још од тог није било, кад и како се може очекивати...?

Свесни смо да је у оваквим приликама све - сат по сат, дан по дан, но, ипак, добро би дошао још понеки савет...

uzi onu flašicu za alkohol.
uzi kravlje mleko
uzi mleko u prahu
graj mleko i dodaj mu mleko u prahu da ga pojača
ohladi na mlako
i hrani mace ko na cuclu:ok:
 
Ja sam odgajio na spric i mleko nekoliko desetina macica....za higijenu, koritis vlazan sundjer, jedanput dnevno(i majka ih cisti jezikom, pa tako sticu znanje za kasnije).

Malko negoduju u pocetku, ali kasnije prihvate spric, a sipaj im cesce mleko u plitak tanjir, kako bi naucili da pisu sami...srecno i javi kako napreduju!
 
Хвала најлепше свима!
:hvala:

А ја их, на жалост, лично још нисам видела (ово је све досад било преко смс, нашао их је мој син данас, и сместили су их код једног његовог друга, и он је тамо остао да се брине о мачићима).

Кажу да се за сада прехрана, и све, одвија ок, пренела сам и ове ваше савете, јављаћу наредних дана развој ситуације...
 
Хвала најлепше свима!
:hvala:

А ја их, на жалост, лично још нисам видела (ово је све досад било преко смс, нашао их је мој син данас, и сместили су их код једног његовог друга, и он је тамо остао да се брине о мачићима).

Кажу да се за сада прехрана, и све, одвија ок, пренела сам и ове ваше савете, јављаћу наредних дана развој ситуације...

Nema na cemu,i drago mi je da su macici dobro.Javljaj nam kako su male pufnice.:kiss:za nih:heart::heart::heart:
 
... сваки додатни савет би користио.

Наиме, ради се о 5 мачића, старих по свемму судећи један дан, нађених, без мајке.

Ветови прегледали, и/или дали савете...

Прехрањивање вештачким млеком за мачке на свака 3 и по ч, смештај уз боце с топлом водом...

Али, не споменуше како за пишкење и какење, за сад ништа још од тог није било, кад и како се може очекивати...?

Свесни смо да је у оваквим приликама све - сат по сат, дан по дан, но, ипак, добро би дошао још понеки савет...

Uglavnom je sve rečeno...veliki je to posao za bilo koga...

Pošalji mu link da pročita: ishrana malih mačića

NF, nije sve rečeno. Kao što kaže Kaja, tako mali mačići ne piške i ne kake sami, njih mama neposredno posle dojenja nadražuje ližući im pi.šu i guzu pa to mora da se obavi mokrim peškirićem. NIKAKO obično kravlje mleko, većina mačaka je alergična na laktozu! Može specijalna formula za mačiće a može i gušće napravljena (na jednu ravnu dozir-kašičicu iz pakovanja 20 umesto 30ml vode) bebi-formula. Mačke po hemijskom sastavu imaju slično mleko kao žene, samo masnije. I da, nažalost, kod tako malih mačića, ako i jedno preživi, smatrajte to uspehom.
 

Back
Top