O pisanju i stilu - Artur Šopenhauer

Akijeva knjiga O sreći, ljubavi, filozofiji i umetnosti, upravo je na mom radnom stolu. No, ne čitam je ja već moj sin, i to stalno. Ja sam čitala kad sam je kupila, povremeno joj se vraćm. Podržavam, ali nažalost, drugu neku njegovu knjigu nisam imala prilike da pročitam.

"Da ne bismo bili previše nesrećni, najsigurnije sredstvo je da ne zahtevamo da budemo veoma srećni."
 
Јел' зна неко да ли је преведена његова филозофска расправа

О четвороструком корену начела довољног разлога

јер Шопенхауер каже да се његово главно дело не може да разуме без претходног читања ове расправе.
 
Da, spis O cetvorostrukom korenu nacela dovoljnog razloga nije preveden kod nas.. Sopenhauer se u knjizi Svet kao volja i predstava poziva na to svoje delo, ali verujem da na internetu mozes da nadjes dovoljno o ovoj ideji da se svet sastoji od cetiri vrste stvari.. Dovoljno za dalje razumevanje Sopenhauera..
Po meni je za citanje Sopenhauera na ovom mestu neuporedivo vaznije prethodno poznavanje Kantove teorijske filozofije, nego ovog konkretnog spisa o cetvorostrukom korenu..

pozdrav ;)
 
Ne, Sopenhauer se ne poziva na presokratovsku podelu elemenata. On stvari deli na

1. stvari makrosveta (kako bismo mi to danas rekli), tj. realni objekti
2. sudove (pojmove i njihove kombinacije)
3. prostor i vreme
4. individualne ljudske volje

Mozda ovako na prvi pogled ova podela ne deluje intuitivno, ali sve ove cetiri vrste stvari su naravno povezane..Treba samo malo dublje uci u pricu.. ;)
 

Back
Top