Biodizel iz kucne radinosti

buudala

Legenda
Poruka
74.890
Naslov govori sve ali evo koja rec od mene.
U ovo vreme besparice skupog goriva ,skupog grejanja ,akciza ,poreza na porez, kako pomoci sebi i svom domacinstvu.
Covek je nesebichno podelio svoje iskustvo i pojasnio dosta toga.
Najava nekih mojih drugara koji prate i poznaju trendove cena poljoprivrednih proizvoda kazu da ce ove godine suncokret da koshta 12000 do 14000 dinara za tonu.
Matematiku prepushtam vama.

Bilo bi mi izuzetno drago ukoliko bi se javio neko ko ima licno iskustvo ili jos bolje ovako neku rafineriju u garazi.
 
Naslov govori sve ali evo koja rec od mene.
U ovo vreme besparice skupog goriva ,skupog grejanja ,akciza ,poreza na porez, kako pomoci sebi i svom domacinstvu.
Covek je nesebichno podelio svoje iskustvo i pojasnio dosta toga.
Najava nekih mojih drugara koji prate i poznaju trendove cena poljoprivrednih proizvoda kazu da ce ove godine suncokret da koshta 12000 do 14000 dinara za tonu.
Matematiku prepushtam vama.

Bilo bi mi izuzetno drago ukoliko bi se javio neko ko ima licno iskustvo ili jos bolje ovako neku rafineriju u garazi.
Licno se ne bavim ovakvom tehnikom ali podrzavam takve i sliicne inijacitive pa zato predpostavljam
da bi se takvom tehnikom trebalo bave tehnicki fakulteti studenti i konacno valjda treba da postoji i literatura pa
nije lose da se raspitas kod tehnicke knjige.Kada sam iso na sajam suncane energije mogo sam da kupim puno knjiga o energiji na vetar, toplotu o kolektorima za struju,zato ne gubi nadu pogledacu u vezi toga kakva
literatura postoji.
 
Licno se ne bavim ovakvom tehnikom ali podrzavam takve i sliicne inijacitive pa zato predpostavljam
da bi se takvom tehnikom trebalo bave tehnicki fakulteti studenti i konacno valjda treba da postoji i literatura pa
nije lose da se raspitas kod tehnicke knjige.Kada sam iso na sajam suncane energije mogo sam da kupim puno knjiga o energiji na vetar, toplotu o kolektorima za struju,zato ne gubi nadu pogledacu u vezi toga kakva
literatura postoji.

пробај соларне шпорете да изучиш

solar stove
 
Nije nešto komplikovano ako se radi od čistog ulja.
Potrebno je:
kaustična soda
metil alkohol
ulje
posude
aparatura za mešanje
zaštitna oprema
precizna vaga

Od količine ulja koje se prerađuje zavisi i veličina posuda i količina potrebnih hemikalija.
 
Mene ovde interesuje kako da svoj suncokret najbolje unovčim.

Pošto za hladno ceđeno ulje interes nije nikakav a proizvodnja je skopčana sa nizom birokratskih prepreka dok dizel košta 1 e/l
.Kupaca će za dizel za traktore na selu uvek biti.

Tax free---------- nema fiskalnog računa.

Znači da ako od tone izvučem više od 14000 dinara praveći biodizel, to smatram dovoljnim razlogom da se zainteresujem za pravljenje njega umesto prodavanja jeftine sirovine "Dijamantu" .


Što se energetskog aspekta tiče, probaj da ubaciš lopatu suncokreta u kotao za CG pa javi kakav rezultat si dobio.

Na kraju uvek njime možeš da pokrećeš dizel agregat za proizvodnju HHO.

Eto nama zajedničke koristi.:super:

Mada, dao si me u razmišljanje .
Parna mašina u koju ložiš direktno biomasu je još jeftinija i efikasnija za generator električne energije i proizvodnju HHO od dizel agregata.
 
Poslednja izmena:
Energija iz bio izvora- mala kalkulacija:
- Sunce nam daje cca 1100 kWh na kvadratni metar godišnje
- Uzmimo šumu kao veliku fabriku fotosinteze; godišnje dobijemo
prosećno 8 kub metara drvne mase na hektar što znači uz kaloričnu
vrednost drva cca 4 kWh/kg dobijemo godišnje cca 25000 kWh toplotne
energije na hektrar ili cca 2,5 kWh na kvadratni metar. Ako ovu energiju pretvorimo
u bilo koji drugi vid energuje(mehanički rad ili el. energiju) dobijemo manje od 1 kWh
na kvadratni metar (10000kWh na hektar).
- Sunčanim panelima dobijemo godiišnje prosečno cca 140 kWh na kvadr. metar. Ako
bismo na 1/100 površine šume koristili sunčane panele, na 99/100 površine šume
ostalo bi opet 8 kub metara drveta koji znači u drvno prerađevnoj delatnosti radno
mesto i eksistenciju za jednog čoveka i 14000 kWh el. energije koja je CO2 neutralna.
Energetska upotreba bio izvora bila bi tek djelomično CO2 neutralna samo u
slučaju ako bismo biomasu proizveli na površini koja je bila prije toga totalna pustinja.
 
I meni je primamljiva ideja o proizvodnji biodizela od iskoriscenog ulja. E sad sto samsam uvek iz hemije imao jaku dvojku :) to malo menja stvar. Salu na stranu gledao sam na youtubu i citao po internetu gotova masina moze da se kupi od 2.000 - 10.000 eura zavisi od kapaciteta. Koga interesuje detaljnije moze skinuti
 

Back
Top