ZASTO SE TWC SMATRA TRADICIONALNIM?

A-LEX

Primećen član
Poruka
802
Cao svima, jedno pitanje? Zasto je William Cheung nazvao svoj Wing Chun tradicionalnim? Kada pogledam njegove forme dolazim do zakljucka da njegov Wing Chun najmanje lici na ono sto je on naucio od Yip Man-a.
Naprime svi majstori koji su kod Yip Man-a ucili kao Wong Shung Leung, Tsui Shang Ting, Leung Ting, Wang Kiu, Lok Yiu itd imaju slicne forme neki cak i iste. Samo kog Williama sve drugacije izgleda, njegova Siu Nim Tao ima mnogo kretnje dok ovi ostali nemaju nikakvu vec se izvodi u mirnom IRAS (Inside Rotated Aduction Stance) stavu. Zamilio bi za odgovor neke dugogodisnje prakticare TWC-a. Pozz
 
Cao svima, jedno pitanje? Zasto je William Cheung nazvao svoj Wing Chun tradicionalnim? Kada pogledam njegove forme dolazim do zakljucka da njegov Wing Chun najmanje lici na ono sto je on naucio od Yip Man-a.
Naprime svi majstori koji su kod Yip Man-a ucili kao Wong Shung Leung, Tsui Shang Ting, Leung Ting, Wang Kiu, Lok Yiu itd imaju slicne forme neki cak i iste. Samo kog Williama sve drugacije izgleda, njegova Siu Nim Tao ima mnogo kretnje dok ovi ostali nemaju nikakvu vec se izvodi u mirnom IRAS (Inside Rotated Aduction Stance) stavu. Zamilio bi za odgovor neke dugogodisnje prakticare TWC-a. Pozz

Poz Aco. Jenino sto nije tacno u prethodnom postu je da prva forma ima puno kretanja, naime cela se radi u osnovnom, neutralnom stavu. Jedino se prva napredna forma radi sa dva ulaska u Ma Bo unazad. A sto se imena i razlika tice, svakako da su ocigledne, zasto i kako mi mozemo samo da spekulisemo. Puno pozdrava iz NS-a
 
Ako sam dobro razumeo, zvanicno objasnjenje je da je jedino Cheung naucio pravu (nemodifikovanu) verziju wing chuna od Yip Mana. Zato se TWC razlikuje: svi ostali rade modifikovanu varijantu, netradicionalnu. Ima i ona legenda kako je Yip Man dosao do te originalne varijante. Opet, svaka grana ima svoju legendu o nastanku i razvoju vestine. Ja te legende ne bih preozbiljno shvatao. Anyway, to je zvanicno objasnjenje, ako ne gresim.

Ne vezbam ni TWC, ni 'modifikovanu' verziju, pa ne poznajem tako dobro istoriju vestine, ali bi ovo sto sam naveo trebalo da je tacno.

Ne znam zasto je to vazno, varijanata wing chuna ima toliko mnogo (previse:) ), tako da svako moze da bira sta mu se svidja, k'o u samoposluzi;). Cheungova i Tingova varijanta su samo kapi u moru. Tako mi se cini...
 
Zdravo svima.
To se sve moze vezati za "legendu", usostalom, kako mi mozemo znati ko je sta i kako, kome pokazao, zar ne!? Ima 3 snimka od yip mana. Kako da znamo da je on pokazao Cheungu nesto tajno? A kako da znamo da nije!? Sve je to pod velom tajne, jedino znamo da to funkcionise veoma dobro jer smo isprobali, ustvari, kako ko.
Ova tema je vec ispricana odavno i na ovom i na svim svetskim forumima.
Evo i primera o primenjivosti: Kompletna linija modifikovanog wing tsuna koja je radila pod Trunticem i Prosenicom koji su zacetnici wing ... u YU, komletna ta linija je presla pod instrukcije majstora Predraga Koviljca iz Sremske Mitrovice. To je vise od deset klubova. Svi su presli da treniraju kako kazete i kazemo, TWC. Posle samo jednog zajednickog susreta i treninga (malo prolazenja kroz ruke), ti ljudi su uvideli sta je sta. Nedavno je tamo u Bosni bio i sam Ceung, grandmaster i odrzao seminar. Iz Rume je bio sifu Goran Galijas. (master 5)
Pozdrav iz Rume.
 
Poslednja izmena:
U principu svaka wing chun linija predstavlja sebe kao tradicionalnu.Yip Man-ovi sinovi nazivaju svoj wing chun tradicionlanim, James Cama svoj Fut Sao wing chun takodje naziva tradicionlanim, itd , itd . I nije Cheung nazvao svoj stil tradicionalnim ,nego Gabersek ,pre toga su se Cheungov stil i organizacija zvali drugacije .
 

Back
Top