7x64 ili 30 06

Izvini za offtopic ali,kako mozete sa tim puskama i tom municijom da lovite zivotinje koje bas briga za vas?
Jel si gladan?Nisi.
Volis da ubijas? Uzmi brate koplje i idi na lava.To je fer i prirodno.:think:

Ispravite me ako gresim,razumem i lovce kao i one koji su protiv lova,ALI u stocarstvu zivotinje hrani covek dok ona ne bude ''zrela'' za klanicu.U tom periodu ona se navikne na coveka i uopste ga ne dozivljava kao potencijalnu opasnost.I tako jednog dana dodje covek,zivotinja navikla na njega ocekuje da ce on da je nahrani,kad on izvadi pistolj za ubijanje stoke i pljas!!!
S druge strane,covek u lovistu hranu ostavlja na hranilistu bez kontakta sa divljaci,ona coveka dozivljava kao opasnost (sasvim opravdano).Ko hoce da bude lovac morace da ''provali'' kako da bude sto tisi u kretanju kroz loviste ako misli da uopste vidi divljac a kamoli da ulovi nesto;to je vise vrsta vrsta izazova za lovca.A ako u tom izazovu uspe i da napuni zamrzivac,sta je tu lose?I divlje i pitome zivotinje se moraju hraniti da bi ih imalo u dovoljnom broju, za lov ili cisto radi hrane.
Sto se tice odstrela divljaci sa 200,300 i vise metara,to ni ja ne volim i smatram ga ne sportskim (iako ni to nije jednostavno).Jedna od stvari koju volim kod Amerikanaca je sto koriste u lovu kremenjace,kapislare,primitivne lukove i strele i ostala arhaicna oruzja koja kod nas mogu da se nadju samo u muzeju.E to je ono sto ja zovem viteskim lovom!

Mozda je malo nepristojno s moje strane sto se mesam,ali morao sam da kazem svoje misljenje... Pozdrav:cool:
 
cenim da sam dobio dosta dobrih saveta-danas sam predao zahtev za nabavku karabina,nakon dobija odobrenja sledi nabavka.do sada sam dobio tri predloga za izbor kalibra:8x57 hvale ga kako je najvise divljaci na ovim terenima palo ispred njega-navode mu manu da rastura grupu pogodaka na 150m.strucnjaci iz zastave kazu da je to posledica koriscenja siljaka tj vojne municije.30-06 siroka lepeza municije-pojedinci kazu da je malo jaci i da trza dobro:7x64 polozena putanja-ostaje mi da poodobro razmislim mada su sva tri predloga dobra.isao bih na d svinje i stetocine.....

Ja bih ti opet preporuchio .30-06 (7,62x63mm).
Ovaj kalibar je ubio vishe visoke divljachi u Severnoj Americi nego bilo koji drugi. Znamo da se na ovom kontinentu lovi White tail deer (belorepi jelen), Elk (slichan nashem jelenu), karibu, mule deer, los, crni medved, grizli.
Ja sam pre 5 godina, pogodio belorepog iz .30-06 180 grain zrno, na nekih 40-tak metara u trku. Imao sam nevidjenu srecu. Uspeo sam da provuchem metak kroz neku proseku i pogodim ga u gornji deo lopatice. Sam vrh ledja tako reci...
Tip koji je lovio samnom a stajao je tog trenutka pored mene, zanemeo je kad je video kako se belorepi jelen prevrce preko glave u momentu kada ga pogodja zrno! Samo da podsetim da ova sorta jelena dostize tezinu i preko 120kg. Ovaj je imao oko 80kg. Doshao sam do njega i ugledao ogroman krater na vrhu ledja. Koristio sam municiju Remington Core Lockt 180 grain. Remington Core Lockt je najobichnija (jeftina) municija chije performanse nisu nishta posebno.
http://2.***************/_4dlIXsDXzrU/SOuMvoTmuBI/AAAAAAAAALQ/5Tb4UpA9RQ0/s1600-h/Remington+Core+Lokt.jpg
Ovo se desilo u jednoj shumi nadomak Otave.

Uzmi .30-06 i necesh pogreshiti. Dovoljno je jak, chak i prejak za ono shto se lovi u Srbiji.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
kolega,hvala ti na savetu.cestitke za pogodak-gledao sam na www.youtube.com klipove vezane za lov na whitetail deer ili belorepog jelena-treba oboriti ono :ne pada bas svaki u mestu.....
kako je tamo kod tebe organizovano po pitanju lovista:jel su sve komercijalna ili su kao ovde kod nas(lov drustva i u okviru njih lov sekcije)?kako su im organizovana lovista?veliki pozdrav
 
30-06 Zasto? Ja se ne razumem nesto posebno niti imam iskustva kao kolege lovci gore, ali slusajuci price lovaca i savete kada ga ja budem kupovao, on je definitivno br.1 kada su puske sa olucenim cevima u pitanju, znaci mora se naci u kolekciji oruzja. Govorim za terene u Srbiji...
Offtopic: a sada ovi sto ne vole lov...
Ja ne znam kako to ide po drugim lovistima, ali znam kako ide u onome gde se ja setam... Svake godine se radi prebrojavanje divljaci, i na osnovu tog broja se izdaje konacan broj dozvola za odstrel krupne divljaci. Znaci nema rokanja dok ima nego koliko moze. Ta divljac, kao i sva ostala, se zimi cuva, pogotovo kada je visok sneg, baca se kukuruz, iznosi se seno, prave se solista, prati se da nema neke bolesti itd. Smesni su mi komentari likova koji nemaju pojma sta je lov a tako se zustro protive, jer citaju samo po novinama ko je i koliko ubio pa zaglavio u zatvor, a ostalo ih ne interesuje. Ja sam lov zavoleo od svoje 3 godine, i do dan danas nisam nista ubio jer nemam oruzje jer trenutno nisam u situaciji da ga kupim. Sada imam 22 i ne idem u lov jer ne mogu stici zbog obaveza prema fakultetu a i trosenja novaca u putovanje na selo. Lovacki ispit sam polozio cim sam napinuo 18 i odradio godinu dana pripravnicki staz, i redovno isao u lov i setao se sa drugarima lovcima. Ubijenje mi ne znaci nista naspram dozivljaja i druzenja pre, u toku i posle lova sa drugarima. I onda se nadje neki pametnjakovic kao ovi ovde da me napadaju u prici kako sam ja nemilosrdni krvolocni ubica koji nema ni trunke humanosti u sebi. Koliko sam ja uradio za tu divljac, iduci na radne akcije i noseci zimi hranu iz moje kotarke, toliko vi niste dobra uradili ni svojim ljubimcima!
Sta kazetre na ovo i zavrsicu
I stvarno se izvinjavam na ovom spamu ali nisam mogao precutati...
 
koega tamnavac,kakav je izbor municije za ovaj cal?cak sam dobijao i preporuke za 7,62x54R kiplauf tj da kupim kip lauf....lovim sa IZ18 em-m-ubija i ona...nego,zna li ko ;sa dozvolom za nabavku karabina moze li se kupiti kombinirka ili mora drugi zahtev-pitam cisto info.....
 
kolega,hvala ti na savetu.cestitke za pogodak-gledao sam na www.youtube.com klipove vezane za lov na whitetail deer ili belorepog jelena-treba oboriti ono :ne pada bas svaki u mestu.....
kako je tamo kod tebe organizovano po pitanju lovista:jel su sve komercijalna ili su kao ovde kod nas(lov drustva i u okviru njih lov sekcije)?kako su im organizovana lovista?veliki pozdrav

Ovde svako lovi za sebe. Nema potrebe za lovackim drustvima.
Kupish tiket za zivotinju koju lovish, pogledash u koje vreme i u kojoj zoni pochinje sezona i to je to. Idesh sam ili sa ekipom koja tebi odgovara. Ne terash divljach nikom i niko te ne pita da li si odstrelio shkart ili trofej nad trofejima. To je do tebe...i lovachke srece...

Pozdrav
 
jedna od opcija nabavke je i KIPLAUF-vase misljenje je..?vredi li uzimati ili ne vredi?

Kiplauf ti je oznaka starog lovca i viteškog lova-samo 1 metak, za drugi teško da ćeš imati priliku. Mora da budeš i dobar strelac i dobra optika , inače divljač pobeže i umire u najgorim mukama (ako je ne nadješ). Što se tiče običnih karabina kod njega imaš i još neki metak pa možeš da repetiraš i da ponoviš pucanj, ja sam više za njega. Inače imam zastavin karabin 30-06.
 
Svi ozbiljni evropski kiplaufi su skupe puške sa R mečićima. Ako si slabih finansija ostaje ti ruska ponuda u vidu Iž-a a tu budi oprezan jer prodavci nude puške i mečiće koji nisu u R izvedbi. Prema tome ako se budeš opredelio za ruju gledaj sledeća dva kalibra 7.62x54R i 7x65 R da posle ne bi plaćao na ćupriji što nisi platio na drumu ! :)
 
R ili Round ili po srpski" venac".za karabine koji se preklapaju cini mi se da idu caure drugacijeg oblika od onih sto idu u obrtno cepne karabine .jedan od prodavaca rece da i to imaju-JA samo prenosim sta sam cuo
 
Kao prvo ne postoji municija u kalibru 30-06 sa obodom, vencem, random tj u R izvedbi. Drugo nisi ti mali da veruješ u vile i vilenjake i bajke koje prodavci valjaju. Treće ako ti je ovo prvo olučeno oružije pazari karabin a ne kip lauf koji je kruna lovačke karijera. :) Četvrto divljač ne zna ništa o tablicama, težinama, balistici, koraku uvijanja ali zna da se bori za opstanak, zato gledaj da je nadmudriš a puška je samo instrument u tvojim rukama koji vredi koliko ti vrediš kao čovek,lovac i strelac.
 
hvala kolega tamnavac na savetima-prihvatam sve sto si rekao osim:kada sam kupovao lovacku pusku svi su me savetovali da kupim dvocevku i to polozaru,manji broj mi je savetovao bokericu kao moderniju pusku.samo me je jedan drugar savetovao da kupim jednocevku(a on ima oskudno znanje o puskama skoro nikakvo).i poslusam ga....
u pocetku sami sam sebe kritikovao sto sam je kupio dok se nisam utrenirao malo.vreme je ucinilo svoje-po efikasnosti sam jednak sa onima sto nose dvocevke mada ponekad ali ponekad zafali onaj drugi......tako mislim i za kiplauf
 
8x57 sam ja koristio za DS, ali u šumarku na kratkim daljinama... Ništa mu nije promaklo... Opet, sa ova druga dva sam postizao mnogo veće daljine... Ne sećam se koju sam municiju koristio, ali mi se čini da 8x57 baš brzo "padne"...
 
Kao prvo ne postoji municija u kalibru 30-06 sa obodom, vencem, random tj u R izvedbi. Drugo nisi ti mali da veruješ u vile i vilenjake i bajke koje prodavci valjaju. Treće ako ti je ovo prvo olučeno oružije pazari karabin a ne kip lauf koji je kruna lovačke karijera. :) Četvrto divljač ne zna ništa o tablicama, težinama, balistici, koraku uvijanja ali zna da se bori za opstanak, zato gledaj da je nadmudriš a puška je samo instrument u tvojim rukama koji vredi koliko ti vrediš kao čovek,lovac i strelac.

Uze mi rechi iz usta. :ok:
 
R ili Round ili po srpski" venac".za karabine koji se preklapaju cini mi se da idu caure drugacijeg oblika od onih sto idu u obrtno cepne karabine .jedan od prodavaca rece da i to imaju-JA samo prenosim sta sam cuo

JA tebe ne kritikujem niti zelim da se zameram, vec ti samo ukazujem na to da je kalibar .30-06 Springfield jedinstven i ne postoje nikakve izmene u chauri.

Pozdrav
 
8x57 sam ja koristio za DS, ali u šumarku na kratkim daljinama... Ništa mu nije promaklo... Opet, sa ova druga dva sam postizao mnogo veće daljine... Ne sećam se koju sam municiju koristio, ali mi se čini da 8x57 baš brzo "padne"...

Pazi, 8x57mm je sasvim ok ali u poredjenju sa .30-06, mislim da ipak malo zaostaje. Razlika nije velika ali se primeti.
 
File:9.3X62-30-06-8X57-6.5X55-308.JPG
drage kolege zahvaljujem na savetima
400px-.30-06_Springfield.svg.png

znaci,samo kao ovaj oblik caure postoji za 30-06?!

File:Cartridge_30-06.png

File:Cartridge_30-06.png
 
Poslednja izmena:

Back
Top