7x64 ili 30 06

7%2C62x54mmR_Mosin_Nagant.jpg

7,62x54R
 
Pa nije isti kalibar, evo ja kazem. Prechnik zrna jeste ali punjenje nije.

.308Win = 7,62x51mm

.30-06 SPRG = 7,62x63mm

Ako je ovo isto...

.30-06 je jachi od .308, koliko je .300 Win Mag jachi od .30-06.

:mrgreen:
 
Pa nije isti kalibar, evo ja kazem. Prechnik zrna jeste ali punjenje nije.

.308Win = 7,62x51mm

.30-06 SPRG = 7,62x63mm

Ako je ovo isto...

.30-06 je jachi od .308, koliko je .300 Win Mag jachi od .30-06.

:mrgreen:

308 je nastao skraćenjem 30-06, a cilj je bio da se dobije što preciznije oružje za takmičenja u gađanju. Dakle, to je isto.:bye:

p.s. što se tiče 7,62x54R to je metak koji se koristi u mitraljezu M84, a budući da je to jedno od najjačih pešadijskih oružja naše armije, sumnjam da ne može oboriti divljač kad obara kamione. :mrgreen:
AH DA, zaboravih da je čaura od 308 kraća za ogromna 3mm, tako da sigurno ne može ubiti ni pacova. :per:
7%2C62x54mmR_Mosin_Nagant.jpg
 
Poslednja izmena:
308 je nastao skraćenjem 30-06, a cilj je bio da se dobije što preciznije oružje za takmičenja u gađanju. Dakle, to je isto.:bye:

p.s. što se tiče 7,62x54R to je metak koji se koristi u mitraljezu M84, a budući da je to jedno od najjačih oružja naše armije, sumnjam da ne može oboriti divljač kad obara kamione. :mrgreen:
AH DA, zaboravih da je čaura od 308 kraća za ogromna 3mm, tako da sigurno ne može ubiti ni pacova. :per:
7%2C62x54mmR_Mosin_Nagant.jpg

Nije isto, ne lupetaj.
Pogledaj malo balistichku tabelu pa onda prichaj.
.30-06 je je jachi od .308 i tu nema sumnje. .308 je "precizniji" iz razloga shto se smanjio "prazan" prostor izmedju samog zrna i baruta. Tachnije, tu se ne dobija na preciznosti toliko, koliko se dobija na konstantnom grupisanju.

Ja se bavim punjenjem karabinske i pishtoljske municije tako da...

Ja nikad nisam rekao nishta loshe za 7,62x54R. Ako cemo tako, onda i 5,56x45mm (.223) se koristi kao vojna municija a u lovu je realno, "varmint" kalibar.

Razlika nije 3mm...pogledaj malo bolje. :per:
 
Nije isto, ne lupetaj.
Pogledaj malo balistichku tabelu pa onda prichaj.
.30-06 je je jachi od .308 i tu nema sumnje. .308 je "precizniji" iz razloga shto se smanjio "prazan" prostor izmedju samog zrna i baruta. Tachnije, tu se ne dobija na preciznosti toliko, koliko se dobija na konstantnom grupisanju.

Ja se bavim punjenjem karabinske i pishtoljske municije tako da...

Ja nikad nisam rekao nishta loshe za 7,62x54R. Ako cemo tako, onda i 5,56x45mm (.223) se koristi kao vojna municija a u lovu je realno, "varmint" kalibar.

Razlika nije 3mm...pogledaj malo bolje. :per:

MNOGO ČITAŠ BALISTIČKE TABLICE!!!:hahaha::hahaha:

To što tamo piše ima vrlo malo veze sa praksom. Plasiraj ti bilo koji od ovih SKORO PA ISTIH kalibara u plećku, i posao obavljen. :bye:
 
p.s. što se tiče 7,62x54R to je metak koji se koristi u mitraljezu M84, a budući da je to jedno od najjačih pešadijskih oružja naše armije, sumnjam da ne može oboriti divljač kad obara kamione. :mrgreen:

7%2C62x54mmR_Mosin_Nagant.jpg

Da moze,moze.Ali 7,62x54R u svom nastanku (nastao oko 1890)bio je namenjen prvenstveno oruzju veoma dugih cevi (preko 700 mm),a posto se karakteristike metka nisu menjale pri opaljenju ovog metka iz kracih cevi (standardnih lovackih pusaka,znaci oko 600 mm) barutno punjenje nema vremena da potpuno sagori u cevi pa se deo izbacuje zajedno sa zrnom,sto rezultira velikim bljeskom na ustima cevi,jacim trzajem i odskokom oruzja,tako da bas i ne bi bio dobar izbor za lov,iako ce zavrsiti posao.Ako je IZ-18 u pitanju,po meni je najbolje resenje 7x65R ili 9,3x74R :per: ako njime lovite divlje svinje.
 
Da moze,moze.Ali 7,62x54R u svom nastanku (nastao oko 1890)bio je namenjen prvenstveno oruzju veoma dugih cevi (preko 700 mm),a posto se karakteristike metka nisu menjale pri opaljenju ovog metka iz kracih cevi (standardnih lovackih pusaka,znaci oko 600 mm) barutno punjenje nema vremena da potpuno sagori u cevi pa se deo izbacuje zajedno sa zrnom,sto rezultira velikim bljeskom na ustima cevi,jacim trzajem i odskokom oruzja,tako da bas i ne bi bio dobar izbor za lov,iako ce zavrsiti posao.Ako je IZ-18 u pitanju,po meni je najbolje resenje 7x65R ili 9,3x74R :per: ako njime lovite divlje svinje.

Ja mislim da je ovaj najbliži idealnom. :super:
7-x-65-r.JPG
 
Poslednja izmena:
A ovo je isključivo za Gospodu lovce, a i za moju malenkost. :hvala:
1455523_win65r_02l_kc.jpg

Winchester Grand European XTR 7x65R X 7x65R

Cal./Gauge: 7x65R and 7x65R.
Barrel(s): 23 1/2" barrels.
Weight: 10 lbs 9 oz. with the majority of the weight in the stock.
Sights/Scope: Raised ramp blade front and Single flip-up leaf rear sight.
Trigger(s): Serrated.
Stock: Dark walnut with a cheek piece, checkered pistol grip and silver grip cap.
Stock Dimensions: LOP: 14 1/8".
Fore End: Checkered fore end with finger grooves. The fore end has a repaired crack.
Butt/Pad: Serrated , curved, trap pad.
Metal Condition: Coin finish receiver with press engraved Ram, Red Stagg, and wild boar all surrounded by leaf and vine engraving.
Wood Condition: Stock has numerous dings and heavy scratches.
Bore Condition: Excellent.
Extras: 1" scope mounts and rings on a quarter rib. The stock has an extensive amount of added weight inside.:bye:
 
Zashto .308 nije za lov?
.308 se koristi za lov malte ne kao i .30-06.

Nisam siguran odakle ti ta informacija da je ovo kalibar samo za takmichenja?

Kažem moje lično mišljenje... 0.308 mi se čini kao da ima... lepšu putanju... Lepše mi grupiše pogotke... Ili tripujem...
.30-06 sam opet viđao tolike varijacije, da mislim da bih mogao da tučem i na zeca (kad bih smeo) i na losa (kad bih imao gde), sve u zavisnosti od vrste projektila, mase itd...

Nisam rekao da nije za lov, daleko od toga, svaki kalibar je za lov, to mu je namena, pitanje samo za šta...
 
Posto je kolega BRGRABOVAC do sada vec sigurno resio dilemu oko izbora ovo pisem za sve one koji cek tek biti u istom problemu.prvo sto cu reci je da je veoma bitno da li kupujete novu pusku ili polovnu i sa kojom sumom novca raspolazete.ako vam finansije nisu problem onda kalibar treba odabrati po licnim afinitetima,potrebama i imidzu jer sto se ucinka tice svaki od ovde pomenutih ce odraditi posao valjano.ako kupujete polovnu pusku i ne nameravate da potrosite mnogo para onda iskoristite najbolju ponudu na koju naidjete i nemojte mnogo da se usrucavate oko izbora izmedju 270,7x64(65r),308,30-06 ili 8x57js(jrs) jer ne mozete pogresiti.ovi se kalibri koriste kao univerzalni i mnogo lovaca kod nas koristi samo jedan kalibar i za d.svinje i za srnrcu divljac.
ako vise lovite srndaca nego d.svinju onda bi bilo bolje da odabereta 270 ili 7x64,zbog manjeg precnika,lakseg zrna i bolje balistike a ostala a za obrnutu situaciju.308,30-06 i 8x57 su ipak zbog nesto vece tezine zrna bolji za d.s!najvise je osetna razlika u tezini zrna izmedju 270 i 8x87 sto opet ne znaci da sa 270 ne mozete uspesno da lovite d.svinje.
namerno sam izostavio 7,62x54r zato sto je za njega veoma mala ponuda modernih zrna ali i pusaka,kako kod nas u srbiji tako i u celoj evropi.
sada da ispravimo neke greske u informacijama koje su date u nekim tekstovima.precnik zrna za 270w.je 7,04m a ne 6,86,precnik zrna za 7x64 je 7,2mm a ne 7mm,precnik zrna za sve kalibre grupe 30 je 7,82mm a ne 7,62mm i precnik zrna za 8x57js(jrs) je 8,2mm a ne 8mm ili 7,92mm.nije isto kad se misli na stvarni precnik zrna ili na precnik zlebova u cevi.da ne bude zabune,svi kalibri iz familije 30 se oznacavaju kao 7,62 ali se tu ne misli na precnik zrna koji nas lovce najvise zanima nego na precnik zlebova u cevi.
kada bi ih uporedjivali,najvise bi se poklapali 8x57js i 30-06,kako po energiji tako i po balistici ali u slucaju kad bi koristili iste tezine zrna.
uobicajeni raspon tezina zrna za 30-06 su od 150gr do 220gr iliti 9,72g do 14,22g a za 8x57 od 180gr do 220gr,11,66g do 14,22g!!!!!!!!!
kalibru 30-06 najbolje lezu tezine od 180 gr a za 8x57 196gr ili 220gr.
uporedite ih sa istim tezinama zrna i videcete da nema nikakve bitne razlike ni u energiji ni u putanji zrna koja je do 300m sasvim identicna.
nesto vecu brzinu koju ima 30-06 sa laksim zrnima 8x57 nadoknadjuje sa tezinom zrna i nesto vecim precniku.poznato je da laksa zrna brze gube brzinu ali to se opet desava na nekim vecim daljinama koje nisu primerene za lov.
nije tacno da na 150m 8x57 rasipa,ko god da vam to kaze,ili ima pogesnu informaciju ili prica napamet.
8x57 je dugo bio snajperski metak u mnogim vojskama(i dan danas jeste) i jos uvek se dosta koristi u streljastvu(u evropi)!!

30-06 je po mnogima najbolji srednji kalibar i sto ja uopste ne osporavam,ja licno ne mogu da mu nadjem nijednu manu ali ne treba marginalizovati sve ostale kalibre zbog toga.meni licno smeta kad neko osporava 8x57 nekim banalnim razlozima kao sto su losa balisticka putanja,mali izbor zrna ili jos veca glupost kao sto je recimo rasipanje na 150m.za svaki srednji kalibar se mora korigovati nisanjenje na 300m,kod nekih manje a kod nekih malo vise,razlika je u nekim 10 do 20cm,ako je lovac sa upoznat sa time onda nikakvih problema nema bez obzira na kalibar.
najcesce lovake daljine su do nekih 200m a tu bas nikakve razlike nema tako da sve te price padaju u vodu.
ima slucajeva da su lovci pocetnici pri kupovini "polovnjaka" izbegavali karabine 8x57 koji su bili po bagatelnim cenama samo zbog slicnih nedoumica,neznanja i nepoznavanje ovog "gradiva"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pri kupovini nove puske(bilo koje kuglare) dobro preispitajte sebe,da li ste pobornik americkog trenda ili evropskog,sta cete najvise loviti,da li vise volite teza i malo sporija zrna ili laksa i brza,u svakom slucaju ne mozete pogresiti.na kraju sve je stvar ukusa ili dobre kupovine!!!
 
A ovo je isključivo za Gospodu lovce, a i za moju malenkost. :hvala:
1455523_win65r_02l_kc.jpg

Winchester Grand European XTR 7x65R X 7x65R

Cal./Gauge: 7x65R and 7x65R.
Barrel(s): 23 1/2" barrels.
Weight: 10 lbs 9 oz. with the majority of the weight in the stock.
Sights/Scope: Raised ramp blade front and Single flip-up leaf rear sight.
Trigger(s): Serrated.
Stock: Dark walnut with a cheek piece, checkered pistol grip and silver grip cap.
Stock Dimensions: LOP: 14 1/8".
Fore End: Checkered fore end with finger grooves. The fore end has a repaired crack.
Butt/Pad: Serrated , curved, trap pad.
Metal Condition: Coin finish receiver with press engraved Ram, Red Stagg, and wild boar all surrounded by leaf and vine engraving.
Wood Condition: Stock has numerous dings and heavy scratches.
Bore Condition: Excellent.
Extras: 1" scope mounts and rings on a quarter rib. The stock has an extensive amount of added weight inside.:bye:

DOBRA SPRAVICA POBRATIME NEMA ŠTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Back
Top