McDonalds

AleX

Ističe se
Poruka
2.501
Problem gojaznosti je poslednjih godina u porastu.
Skoro svako dete rođeno posle 2000. godine u Americi dobija u toku ovih devet godina dijabetes.
Veliki broj ljudi je oversized, debelo, a ne zna koje su posledice.

Amerikanci su poznati po tome što tuže za sve i svašta, ali je suludo tužiti McDonalds za svoju gojaznost, jer vas niko ne tera da uđete u ovaj fast-food-restaurant.

Jedan advokat iz Amerike, poznat po tome što je dobio, tužio je vlasnike duvana, rekao je da i te kako treba tužiti McDonalds, što on trenutno i radi, vodi slučaj o dve debele tinejdžerke.

1. Da li znate koje poremećaje i tegobe nosi sa sobom gojaznost?
2. Da li, i koliko često posećujete McDonalds i druge fast-food-ove (računajte i na pekare i poslastičare, kao i trafike)?
3. Da li ste gojazni?

Česta je pojava da se ljudi javno kritikuju za pušenje. Da li ljude treba kritikovati zbog gojaznosti?
 
Jedan od osnova za suđenje je i taj što McDonalds ima takozvani children advertising, pravi reklame za decu, igrališta u ovim restoranima, a u pojedinim mestima su to jedina zabavišta za decu.

Happy Meal je jedan od sredstava za pridobijanje dece.

Ne sme se zarađivati na osobama koje nisu rasudne!
 
1. Manje-vishe
2. Da , ali ne posecujem McDonalds vec ove nashe trafike gde za 100 i kusur kinti dobijesh 2 puta vecu pljesku nego kod McDonalds-a
3.Ne :)

Da , ali sa granicama , biti gojazan ne znachi biti gora osoba od nekoga , mislim da je skoro bila afera u SAD o tome kako gojazna osoba ne sme da bude u ministarstvu zdravlja , uprkos umecu i znanju i zaslugama koje je postogla .
 
Ja sam gledala sinoc, ali ne do kraja. :flert:
Mada nisam do kraja.
Mislim da smo svi svesni da brza hrana nije zdrava i da nas niko ne primorava da je jedemo.
Znaci, mogu a i ne moram otici u Mek da jedem.
Niko me ne tera na to, ako necu/hocu da jedem tamo, tako cu i da uradim i kraj.
(ovo je bilo na konto tuzenja Meka)

1.otprilike, da
2.nema Meka u mom gradu, ali sto se pekara tice, jedem i kupujem cesto tamo, pljeskavice ne tako cesto, mozda jednom u mesec-dva
3.nisam, ali moram da pripazim na liniju-ishranu-zdravlje.

P.S. Ona emisija od sinoc me podstakla da se vise fizicki aktiviram. :D
 
Poslednja izmena:
Ja ponekad pojedem u Macu,možda jednom u 2 nedelje i kad sam išo na sistematski pita me doca- Jel' bre jel' se baviš kakvim sportom? Ja u sebi,gle' sad kad krene da me pljuje i ja kažem-bavio sam se odbojkom do pre par meseci (a to je ustvari bilo do pre četiri godine :D) i on kaže- pa vidi se,imaš rezultate baš kao sportaš,samo tako i meni faca :confused: a zatim :D i ja kažem- 'oću doktore,'oću...I onda ovako
JC_flirt.gif
:mrgreen:
 
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), više od milijardu ljudi u svetu ima prekomernu težinu, dok je tri stotine miliona gojazno ili, narodski rečeno, debelo. Na Desetom internacionalnom kongresu posvećenom prekomernoj telesnoj težini, donet je jedinstven zaključak da je ona opasnija od AIDS-a i ptičjeg gripa.


Zašto je gojaznost toliko opasna?

Gojaznost predstavlja podlogu za nastanak i razvoj kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, hipertenzije (visokog krvnog pritiska) i šloga. Značajno povećava rizik za rak dojke, prostate, materice (naročito endometrijuma), bubrega i žučne kese.



Da li se gojaznost povezuje sa nastankom još nekih bolesti?

Na našu žalost, da. Spisak bolesti u čijoj osnovi leži gojaznost je poduži, pa tako novija istraživanja ukazuju na jaku vezu sa pojedinim vrstama karcinoma, u prvom redu sa rakom debelog creva i njegovog završnog dela, rektuma. Takođe se optužuje za nastanak kamena u žuči, giht, degenerativne promene zglobova - i to kolena, kuka i slabinske kičme. Valja podsetiti da gojaznost predstavlja i jedan od najčešćih uzroka neplodnosti - podjednako kod žena i muškaraca.



Kako utiče na san, jer znamo da loše spavamo kada se prejedemo?

Ne samo da loše utiče na spavanje, već dolazi do takozvane apnee, pojave koja označava prekid disanja, čime se ugrožava dotok kiseonika vitalnih organa, i to prvenstveno onih najosetljivijih - kao što su srce, mozak i pluća. Na dužu stazu, to izaziva ozbiljne poremećaje.



Da li postoje neki parametri kojim se određuje količina masnog tkiva?

U stručnim krugovima je prihvaćeno da je centralna debljina možda najvažniji pokazatelj. Gojaznost karakteriše osobu koja ima za 20 procenata viška kilograma u odnosu na idealnu težinu.



Kako se određuje centralna debljina?

Postupak je jednostavan. Uzme se krojački centimetar i izmeri obim trbuha u visini pupka, koji za gospodu ne sme da prelazi 100 centimetara, dok je za dame granica nešto niža, iznosi 90 centimetara.



Zašto je toliko važna i opasna centralna debljina?

Centralna debljina je pravi pokazatelj viška nagomilane masti, iz koje se regrutuju sve one opasne supstance tipa holesterola i triglicerida, čije dejstvo je pogubno, u prvom redu na krvne sudove, pa onda i na ostale organe.



Da li prekomerna težina i gojaznost utiču na povećanje troškova zdravstvene zaštite?

Apsolutno, i to do sedam odsto u ukupnoj masi sredstava namenjenih zdravstvenoj zaštiti. Tako dolazimo do apsurdne situacije: što više jedemo, umesto da smo zdraviji, mi smo sve bolesniji.



Koji su uzroci ove bolesti? Da li se zna?

Nesumnjivo plaćamo danak tehnološkom napretku, koji smanjuje kretanje i fizičku aktivnost sa jedne strane, a sa druge industrija brze hrane raste velikom brzinom. Interesantno je da postoje podaci koji ukazuju na to da industrija za mršavljenje ima istu stopu rasta kao industrija brze hrane. Efekat je sve veći broj debelih ljudi i, što je najopasnije, sve više dece je debelo, tako da je to poprimilo razmere svetske epidemije. Ovo se odnosi na razvijeniji deo čovečanstva.



Da li sveprisutna genetika ima udela u prekomernoj težini i gojaznosti?

Učestvuje, i to samo sa 40 odsto, što su pokazale studije vršene na blizancima. Hipotalamus, koji je smešten ispod kore velikog mozga, proizvodi jedan protein koji se zove Leptin (LEP). Ukoliko postoji njegov višak, onda mozak šalje impulse da smo siti i da ne unosimo više hrane. Ali, ukoliko je gen za debljinu oštećen, onda hipotalamus nastavlja da šalje signale, koji zahtevaju povećan unos hrane i rezultat je vidljiv. Dodatna ispitivanja su pokazala da više od 200 različitih gena učestvuje u procesu gojaznosti. Nekada su ljudi morali da love i prikupljaju plodove, što je bilo povezano sa velikom fizičkom aktivnošću. Sada je hrana dostupna, ali promene gena ne mogu da uslede tako brzo, pa je povećana potreba za hranom i dalje prisutna, jer je to nekada značilo ostati u životu.



Da li postoje dokazi koji potvrđuju ovu teoriju?

Nedavna istraživanja su pružila neoborive dokaze, i to tako što se povećanom fizičkom atkivnošću u potpunosti poništilo dejstvo gena za debljinu.



Da li je tačno da i neke bakterije imaju ulogu u nastanku gojaznosti?

Najnovija istraživanja ukazuju na to da, i pored nabrojanih faktora koji učestvuju u nastanku gojaznosti, i izvesne crevne bakterije mogu doprineti da se poveća iskorišćenost unete hrane. Na taj način se unosi više kalorija - što, nesumnjivo, doprinosi povećanoj telesnoj masi. Tako je otkriveno da mršavi ljudi imaju jednu vrstu bakterija u crevima, dok debeli imaju drugu vrstu. Da je to tačno, dokaz je što su nakon sprovedene dijete, osobe koje su smršale imale dominantno veću količinu bakterija, koje se inače nalaze u crevima vitkih ljudi.



Šta nam je činiti?

Jesti umereno i biti fizički aktivan. To znači da, ako ne možete odoleti hrani, naročito u predstojećem periodu slava i ostalih praznika, onda možete da pojačate fizičku aktivnost i time sagorite višak kalorija. Izbor je na vama: biti sit i bolestan, ili biti sit i u dobroj kondiciji, odnosno zdrav?





Formula za izračunavanje BMI

Postoji opšte prihvaćena formula kojom se izračunava indeks telesne mase - BMI (body mass index). To je statističko merenje, kojim se upoređuje visina i težina pojedine osobe. Naša težina se podeli sa visinom (u metrima) na kvadrat, a dobijene vrednosti bi trebalo da budu ispod 25. Vrednosti od 25-30 ukazuju na prekomernu težinu, dok one iznad trideset govore da se radi o gojaznosti. Oni koji imaju BMI ispod 18,5 su pothranjeni. Time se ne određuje aktuelna količina masnog tkiva, već se određuje idealna težina na osnovu visine pojedine osobe. Kako je primena jednostavna, tako je ova metoda raširena i najčešće primenjivana kada su u pitanju problemi određene populacije sa gojaznošću. Nju je uveo u praksu, polovinom 19. veka, belgijanac Adolf Ketelet, po struci statističar i astronom, pa se često naziva Keteletov indeks. On određuje poželjne vrednosti za jednu individuu, i nikako nije sredstvo za postavljanje dijagnoze. Idealna težina mora da uzme u obzir koliko je dotična osoba visoka, koliko ima godina, kog je pola i kako je građena.



Prim. dr Dragoslav Lekić
 
1. Da li znate koje poremećaje i tegobe nosi sa sobom gojaznost? Znam gledo sam film:lol:
2. Da li, i koliko često posećujete McDonalds i druge fast-food-ove (računajte i na pekare i poslastičare, kao i trafike)? Ne posecujem..to jes uzimam nesto zdravo tipa projice..pitice..integralna peciva i sl
3. Da li ste gojazni? Ne

Česta je pojava da se ljudi javno kritikuju za pušenje. Da li ljude treba kritikovati zbog gojaznosti? Treba
 
1. Da li znate koje poremećaje i tegobe nosi sa sobom gojaznost?
2. Da li, i koliko često posećujete McDonalds i druge fast-food-ove (računajte i na pekare i poslastičare, kao i trafike)?
3. Da li ste gojazni?

Česta je pojava da se ljudi javno kritikuju za pušenje. Da li ljude treba kritikovati zbog gojaznosti?

Ne posecujem fest fudove i pekare. A i ne pazarim inace, kad vec ne idem u posetu.
Koji standardi oblina su na ceni, blaga strava kol'ko sam gojazna.

Predebele ljude jos samo fali da kritikujemo . Ionako nemaju socijalni zivot, taman da ih dokrajcimo i ubijemo im svaku zelju za daljim obedovanjem , pa da crknu od gubitka metabolizma il sta se vec desi kad prestanes da unosis kalorije.

Kako gojazni ostavljaju utisak na mene:
Nezasiti i hedonisti.To je kul, pretpostavljam.
Sto se tice seksualnog afiniteta, nemam ga prema gojaznim, ali postujem i mislim da je interesantno i humano kad neko ima. Simpaticno mi je pogotovo kad su oba partnera buckava.
Iako sam prilicno kul u vezi debelih, kao sto vidite,kako kaze Ashton Kutcher(Ashton je hot, kul ekstra i seksi) Kad bi debeli dali mrsavima da jedu , resili bismo gojaznost i glad u isto vreme. Takodje je rekao da je idiot, ali to sad uopste nije vazno.
 
Poslednja izmena:
Ne posecujem fest fudove i pekare. A i ne pazarim inace, kad vec ne idem u posetu.
Koji standardi oblina su na ceni, blaga strava kol'ko sam gojazna.

Predebele ljude jos samo fali da kritikujemo . Ionako nemaju socijalni zivot, taman da ih dokrajcimo i ubijemo im svaku zelju za daljim obedovanjem , pa da crknu od gubitka metabolizma il sta se vec desi kad prestanes da unosis kalorije.

Kako gojazni ostavljaju utisak na mene:
Nezasiti i hedonisti.To je kul, pretpostavljam.
Sto se tice seksualnog afiniteta, nemam ga prema gojaznim, ali postujem i mislim da je interesantno i humano kad neko ima. Simpaticno mi je pogotovo kad su oba partnera buckava.
Iako sam prilicno kul u vezi debelih, kao sto vidite,kako kaze Ashton Kutcher(Ashton je hot, kul ekstra i seksi) Kad bi debeli dali mrsavima da jedu , resili bismo gojaznost i glad u isto vreme. Takodje je rekao da je idiot, ali to sad uopste nije vazno.

Vidiš, to je pogrešno mišljenje.

Imam rođaku, koje je over-sized, ima 29 godina, i jedne u po dana, u po noći.

Kad god je vidim da preteruje, samo joj napomenem, i ostali slično reaguju.

Jednom sam rekao: "Dosta, aman više!". Hiljadu suza (metaforički, ne znam koliko litara, hehe) je prolila za tih 15 minuta, ali je sad za manje od mesec dana smršala 10 kg.

Sada je na pravom putu da se sredi. Preterano gojazni pate i od bulimije, stalno im je malo, i opravdaju svoje zalogaje kao "nije to ništa".

Živ sam svedok da, samo ako se stane tome na put, može da im se pomogne.
 
Мрзим Мек, њихов хамбургер никад не може да се пореди са нашом пљескавицом, месо им је ко картон, фујјј...
Плус је Амерички, маме им га........
 
1. Da li znate koje poremećaje i tegobe nosi sa sobom gojaznost?
2. Da li, i koliko često posećujete McDonalds i druge fast-food-ove (računajte i na pekare i poslastičare, kao i trafike)?
3. Da li ste gojazni?

Česta je pojava da se ljudi javno kritikuju za pušenje. Da li ljude treba kritikovati zbog gojaznosti?

1.znam za neke
2.ne idem u McDonalads(nema ga u mom gradu),naravno da jedem nesto iz pekare i poslasticarnice
3.nisam

pa ako ima visak 5-10 kilograma ne,ali ako ima vise treba da mu se skrene paznja.
 
Problem gojaznosti je poslednjih godina u porastu.
Skoro svako dete rođeno posle 2000. godine u Americi dobija u toku ovih devet godina dijabetes.
Veliki broj ljudi je oversized, debelo, a ne zna koje su posledice.

Amerikanci su poznati po tome što tuže za sve i svašta, ali je suludo tužiti McDonalds za svoju gojaznost, jer vas niko ne tera da uđete u ovaj fast-food-restaurant.

Jedan advokat iz Amerike, poznat po tome što je dobio, tužio je vlasnike duvana, rekao je da i te kako treba tužiti McDonalds, što on trenutno i radi, vodi slučaj o dve debele tinejdžerke.

1. Da li znate koje poremećaje i tegobe nosi sa sobom gojaznost?
2. Da li, i koliko često posećujete McDonalds i druge fast-food-ove (računajte i na pekare i poslastičare, kao i trafike)?
3. Da li ste gojazni?

Česta je pojava da se ljudi javno kritikuju za pušenje. Da li ljude treba kritikovati zbog gojaznosti?


Паметни су они што су га рушили на митингу за Косово....

1. Наравно (кева ми је доктор :mrgreen:)
2. Већ сам навео да мрзим Мек, ово остало једино кад нема боље....
3. Не
 
1. Da li znate koje poremećaje i tegobe nosi sa sobom gojaznost?
2. Da li, i koliko često posećujete McDonalds i druge fast-food-ove (računajte i na pekare i poslastičare, kao i trafike)?
3. Da li ste gojazni?

Česta je pojava da se ljudi javno kritikuju za pušenje. Da li ljude treba kritikovati zbog gojaznosti?

Slazem se da je Mc uzas...Tamo jedem samo jednom ili dva put godisnje i to neku slatu ili tako nesto...Mada im je i povrce kao da je plasticno...
1.Znam osobe koje su gojazne,zapravo svakog dana srecem neke nove...Mada se ne slazem da nemaju svi gojazni ljudi socijalni zivot,poznajem i ljude koji su veoma gojazni a donekle su popularni...
2.Ne posecujem cesto...Jedinu picu(vegeterijanu ili fish) jedem svakog meseca...
3.Bicu iskrena...bila sam...Imala sam oko 16 kila vise...Ove godine sam skinula 14 kila...Tako da mislim da vise nisam gojazna...Popravila sam i ishranu...
 
Паметни су они што су га рушили на митингу за Косово....

1. Наравно (кева ми је доктор :mrgreen:)
2. Већ сам навео да мрзим Мек, ово остало једино кад нема боље....
3. Не

Upravu si, ali ne treba da mrziš mek zbog Amerikanaca.

Nisu nas svi Nemci i Amerikanci i Albanci ubijali.

Ubijali su nas vojnici! Za to su odgovorni njihovi generali! Mrzite njih (ako već nekog morate), a ne civile.

Amerikanci javno kritikuju svoju vojsku u Iraku.
To rade neprestano, i često se može videti u mnogim serijama i filmovima.
 
Slazem se da je Mc uzas...Tamo jedem samo jednom ili dva put godisnje i to neku slatu ili tako nesto...Mada im je i povrce kao da je plasticno...
1.Znam osobe koje su gojazne,zapravo svakog dana srecem neke nove...Mada se ne slazem da nemaju svi gojazni ljudi socijalni zivot,poznajem i ljude koji su veoma gojazni a donekle su popularni...
2.Ne posecujem cesto...Jedinu picu(vegeterijanu ili fish) jedem svakog meseca...
3.Bicu iskrena...bila sam...Imala sam oko 16 kila vise...Ove godine sam skinula 14 kila...Tako da mislim da vise nisam gojazna...Popravila sam i ishranu...

Ja sam pre 5 godina imao 20 kg viška, ali sam skinuo 5-7 i držao na time, dakle, rastao sam, a kilaža je ostala ista, što je u neku ruku mršavljenje.

Imao sam 75 prošle godine, ali sam za pola godine skinuo 10 kg, olako.

Jednostavno nekad imam naporan tempo i ne jedem slatkiše, ni hleb.

Sada imam 65 kg, tu ću stati, sad radim na mišićima.
 
1. Da li znate koje poremećaje i tegobe nosi sa sobom gojaznost?
2. Da li, i koliko često posećujete McDonalds i druge fast-food-ove (računajte i na pekare i poslastičare, kao i trafike)?
3. Da li ste gojazni?

Česta je pojava da se ljudi javno kritikuju za pušenje. Da li ljude treba kritikovati zbog gojaznosti?
1- aha
2 - ne (racuna li se kupovina kruha u pekari?)
3 - ne

4- ne treba, imaju pravo da rade sa svojim zivotom sto zele ako pritom ne ugrozavaju nikog
za razliku od njih,
pusaci svjesno truju sve oko sebe i misle da imaju pravo da bez ikakve kazne ugorzavaju tudje zdravje
 

Back
Top