Dati prezime njenom djetetu?

Da li biste priznali tudje dijete kao svoje?

  • da

  • ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Da sam muško nikada to ne bih uradila. Jedno je oženiti ženu sa detetom i to je sasvim u redu a drugo davati detetu prezime. Čemu to? Zar dete već nema prezime? Izem ti ženu koju je sramota da joj dete nosi njeno prezime pa očekuje da joj ga neko prizna! Jedino mogu da razumem da čovek da prezime ako odluči da se ženi trudnom ženom koja čeka tuđu bebu ali ako je dete već prijavljeno onda tako nešto vidim samo kao iživljavanje i lečenje kompleksa majke koja brine šta će narod reći. I naravno da ja imam vanbračno dete ne bih ni tražila ni dozvolila da ga priznaje neko ko mu nije otac. Dobar odnos može da se ostvari i bez zajedničkog prezimena.
 
Da sam muško nikada to ne bih uradila. Jedno je oženiti ženu sa detetom i to je sasvim u redu a drugo davati detetu prezime. Čemu to? Zar dete već nema prezime? Izem ti ženu koju je sramota da joj dete nosi njeno prezime pa očekuje da joj ga neko prizna! Jedino mogu da razumem da čovek da prezime ako odluči da se ženi trudnom ženom koja čeka tuđu bebu ali ako je dete već prijavljeno onda tako nešto vidim samo kao iživljavanje i lečenje kompleksa majke koja brine šta će narod reći. I naravno da ja imam vanbračno dete ne bih ni tražila ni dozvolila da ga priznaje neko ko mu nije otac. Dobar odnos može da se ostvari i bez zajedničkog prezimena.
priznavanje djeteta je ono kada se u knjigu rodjenih upise ko je djetetu otac
ne cije prezime nosi
 
priznavanje djeteta je ono kada se u knjigu rodjenih upise ko je djetetu otac
ne cije prezime nosi

Tim gore ... da se neko ko nije otac upiše da jeste jer je majka iskompleksirana što je rodila vanbračno dete i što otac istog to neće da uradi? :roll: :eek: Meni je to pre svega ponižavajuće za ženu i za njeno dete i ne bi mi palo napamet. Ako možeš da rodiš dete van braka onda je red da to prihvatiš zrelo i odraslo i da se nosiš sa tim. Ako je neka žena tolika malograđanka da se brine šta će joj reći čaršija onda ne treba da se kreše pre braka ili barem treba da se pazi ... ovakva kombinacija je, po mom mišljenju, dno dna ...
 
Mislim da sve zavisi od zelja i od potrebe za takvim cinom.
Ako je bioloski otac iole ukljucen u zivot deteta onda prezime drugog coveka niti je potrebno niti moralno niti zakonski moguce bez pristanka ocevog.
Ako je dete napusteno od strane bioloskog oca, a ovog drugog oseca kao svog zasto da ne. Lep i moralan cin.
Ovo se obicno desava kad je dete vanbracno nepriznato od pravog oca i nosi majcino prezime. Majka stupi u brak sa drugim covekom i svi se u porodici isto prezivaju osim tog deteta. Tad se ljudi uglavnom odlucuju na taj gest, da se dete ne bi osecalo drugacije i izolovano od brace i sestara koji se radjaju u braku njegove majke i poocima.
 
Kratak odgovor bi bio, da.
A obrazlozenje...
Ako sam vec prihvatio tu zenu,majku tog deteta, kao osobu kojom bi hteo da u buduce gradim zajednicki zivot, voleo bih da njeno dete bude nase dete. Naravno uz postovanje pre svega njene licne zelje dali to dete treba da nosi moje prezime. Nikako ne bi sebi dozvolio da ta zena oseca svoje vanbracno dete kao "bagaz" koji je sobom donela, a posebno da se to dete oseca kao stranac u novom domu.
 
Tim gore ... da se neko ko nije otac upiše da jeste jer je majka iskompleksirana što je rodila vanbračno dete i što otac istog to neće da uradi? :roll: :eek: Meni je to pre svega ponižavajuće za ženu i za njeno dete i ne bi mi palo napamet. Ako možeš da rodiš dete van braka onda je red da to prihvatiš zrelo i odraslo i da se nosiš sa tim. Ako je neka žena tolika malograđanka da se brine šta će joj reći čaršija onda ne treba da se kreše pre braka ili barem treba da se pazi ... ovakva kombinacija je, po mom mišljenju, dno dna ...

A da te pitam jel ti to gatas u pasulj pa tacno znash u kakvoj je situaciji ta zena pa da znash,pa si isprorokovala da ona to radi jer se krese sa svakim? To su tvoje predrasude. postavljeno je pitanje shta se misli ako bi neki muskarac to uradio,odmah neko napise pa shta ce reci svet i odma ma ona to radi da bi stisala glasine kao gluvi telefoni,neko lupi jednu stvar druga osoba to uzme za cinjenicu i okolo idemo. Mozda joj je muz umro,pa se preudala. Mozda je muz stoka i ostavio nju i dete kad je bilo malo i posle 10 godina i dalje niko nishta nije cuo o njemu? Nije otac onaj koji napravi dete vec onaj koji se brine o njemu- znam osobe koji mrze svog oca i ne zele da cuju za njega,i vole ocuha kao da su mu kcerka/sin a i on njih. Da ne pominjem da ima devojaka koje su zlostavljali ocevi,tatica je pijanica, neodgovoran,stoka i mnogo vishe se zblize sa svojim ocuhom. Isto tako ima roditelja koji su zivi i zdravi i daju decu na usvajanje,pa ih drugi preuzimaju i daju im svoje prezime,dete zna za roditelje ali nece da cuje za njih, do oca koji je napustio zenu i dete ali se ponovo ozenio,i drugoj deci je divan tata,a za svoje prvo dete ne zeli da cuje, i dete se onda oseca kao neka prljava greska. Zena se ponovo zaljubi,nadje nekog boljeg, vrednijeg od prethodnog muskarca, uda se za njega i nadje se neko vredniji u detetovom zivotu,neko ko se brine o njemu,ko je voza posle treninga kuci,neko ko je mnogo vishe otac nego shto je prvi ikada bio i moze da bude. Naravno ima takvih koje bi dete da im neko drugi prizna ali u vecem delu slucajeva ne ophode se pema detetu kao da prema stvari koju stavis u korpu i nosis od vrata do vrata.to je vec stvar toga shto te zene,bar ja verujem u nekom delu ne veruju u sebe dovoljno,vec traze ''zastitu od jacheg pola'' , nekog muskarca koji ce paziti na njih...neshto sigurno,..Umesto da shvate da su one ta sigurnost za samu sebe i svoje dete,ima i onih zena koji veruju da dete treba da ima '' i oca i majku'' i iz svog vidjenja da dete samohranog roditelja nece biti bar u potpunosti srecno zele to..Ali staviti tako neki cin u rang milostinje kao shto neki ljudi gledaju mi je...ponizavanje svega toga,kao da gledate to sa visine i zelite da srozate ali na suptilan nacin '' a gle on prihvatio charity case..kao da se govori o nekim gubavim macicima iz sirotista..

A vanbracno dete,opet....mozda ga je volela, mozda nije,ali kad vec odluci da zadrzi necije dete a ne abortira...a hrabrost je to, ne abortirati ako imas vanbracno dete vec zadrzati ga uprkos osudi okoline..Kada bi lakse bilo abortirati, zaboraviti i nastaviti zivot sa svojim muzem tad...To meni govori neshto o karakteru te zene.
 
Poslednja izmena:
A da te pitam jel ti to gatas u pasulj pa tacno znash u kakvoj je situaciji ta zena pa da znash,pa si isprorokovala da ona to radi jer se krese sa svakim? To su tvoje predrasude. postavljeno je pitanje shta se misli ako bi neki muskarac to uradio,odmah neko napise pa shta ce reci svet i odma ma ona to radi da bi stisala glasine kao gluvi telefoni,neko lupi jednu stvar druga osoba to uzme za cinjenicu i okolo idemo. Mozda joj je muz umro,pa se preudala. Mozda je muz stoka i ostavio nju i dete kad je bilo malo i posle 10 godina i dalje niko nishta nije cuo o njemu? Nije otac onaj koji napravi dete vec onaj koji se brine o njemu- znam osobe koji mrze svog oca i ne zele da cuju za njega,i vole ocuha kao da su mu kcerka/sin a i on njih. Da ne pominjem da ima devojaka koje su zlostavljali ocevi,tatica je pijanica, neodgovoran,stoka i mnogo vishe se zblize sa svojim ocuhom. Isto tako ima roditelja koji su zivi i zdravi i daju decu na usvajanje,pa ih drugi preuzimaju i daju im svoje prezime,dete zna za roditelje ali nece da cuje za njih, do oca koji je napustio zenu i dete ali se ponovo ozenio,i drugoj deci je divan tata,a za svoje prvo dete ne zeli da cuje, i dete se onda oseca kao neka prljava greska. Zena se ponovo zaljubi,nadje nekog boljeg, vrednijeg od prethodnog muskarca, uda se za njega i nadje se neko vredniji u detetovom zivotu,neko ko se brine o njemu,ko je voza posle treninga kuci,neko ko je mnogo vishe otac nego shto je prvi ikada bio i moze da bude. Naravno ima takvih koje bi dete da im neko drugi prizna ali u vecem delu slucajeva ne ophode se pema detetu kao da prema stvari koju stavis u korpu i nosis od vrata do vrata.to je vec stvar toga shto te zene,bar ja verujem u nekom delu ne veruju u sebe dovoljno,vec traze ''zastitu od jacheg pola'' , nekog muskarca koji ce paziti na njih...neshto sigurno,..Umesto da shvate da su one ta sigurnost za samu sebe i svoje dete,ima i onih zena koji veruju da dete treba da ima '' i oca i majku'' i iz svog vidjenja da dete samohranog roditelja nece biti bar u potpunosti srecno zele to..Ali staviti tako neki cin u rang milostinje kao shto neki ljudi gledaju mi je...ponizavanje svega toga,kao da gledate to sa visine i zelite da srozate ali na suptilan nacin '' a gle on prihvatio charity case..'' nrp ti Rubi, '' tom tipu shto ih prizna treba dati orden '' kao da govoris o nekim gubavim macicima iz sirotista..

Ne pričamo o ženama čiji su muževi umrli niti o ženama koje su muževi napustili. Rubi je lepo rekla da misli na žene čiju decu niko nije priznao. Ne mislim apsolutno ništa loše o samohranim majkama i skidam kapu svakoj ženi koja rodi i odčuva dete bez oca ali mislim da je krajnje glupo da neko ko je imao petlju da sam rodi bebu posle traži da mu ga neko drugi prizna. Jedno je da se žena opet uda, da dete ima očinsku figuru a drugo i sasvim nepotrebno da dete priznaje neko ko mu nije otac. Nemam ništa protiv toga da se to uradi ako muškarac želi ali postavljačica teme je temu koncipirala sa pitanjem da li bi muškarci to uradili da se izbegnu čaršijske priče i na insistiranje majke deteta što je, po mom mišljenju, nepotrebno.
 
Ne pričamo o ženama čiji su muževi umrli niti o ženama koje su muževi napustili. Rubi je lepo rekla da misli na žene čiju decu niko nije priznao. Ne mislim apsolutno ništa loše o samohranim majkama i skidam kapu svakoj ženi koja rodi i odčuva dete bez oca ali mislim da je krajnje glupo da neko ko je imao petlju da sam rodi bebu posle traži da mu ga neko drugi prizna. Jedno je da se žena opet uda, da dete ima očinsku figuru a drugo i sasvim nepotrebno da dete priznaje neko ko mu nije otac. Nemam ništa protiv toga da se to uradi ako muškarac želi ali postavljačica teme je temu koncipirala sa pitanjem da li bi muškarci to uradili da se izbegnu čaršijske priče i na insistiranje majke deteta što je, po mom mišljenju, nepotrebno.

Ovo sam dodala posle. Moja je bila greska sto sam se zanela pa sam previdela pravo pitanje i dala se u sirinu a zaboravila sam poentu,i izvinjavam se zbog toga.

A vanbracno dete,opet....mozda ga je volela, mozda nije,ali kad vec odluci da zadrzi necije dete a ne abortira...a hrabrost je to, ne abortirati ako imas vanbracno dete vec zadrzati ga uprkos osudi okoline..Kada bi lakse bilo abortirati, zaboraviti i nastaviti zivot sa svojim muzem tad...To meni govori neshto o karakteru te zene.

i ovde :)

to je vec stvar toga shto te zene,bar ja verujem u nekom delu ne veruju u sebe dovoljno,vec traze ''zastitu od jacheg pola'' , nekog muskarca koji ce paziti na njih...neshto sigurno,..Umesto da shvate da su one ta sigurnost za samu sebe i svoje dete,ima i onih zena koji veruju da dete treba da ima '' i oca i majku'' i iz svog vidjenja da dete samohranog roditelja nece biti bar u potpunosti srecno zele to
 
Poslednja izmena:
moje dete ima moje prezime koje u stvari i nije moje...:p ne vidim zashto bi joj trebalo neko drugo prezime... i neki dan mi rekla da joj se jako svidja prezime koje nosi... ako mi ikada padne napamet da se opet udam moracu da mislim na to da ga ni tada ne promenimo... jedino ako joj se vishe svidi to neko tamo "moguce"...:p
 
Kratak odgovor bi bio, da.
A obrazlozenje...
Ako sam vec prihvatio tu zenu,majku tog deteta, kao osobu kojom bi hteo da u buduce gradim zajednicki zivot, voleo bih da njeno dete bude nase dete. Naravno uz postovanje pre svega njene licne zelje dali to dete treba da nosi moje prezime. Nikako ne bi sebi dozvolio da ta zena oseca svoje vanbracno dete kao "bagaz" koji je sobom donela, a posebno da se to dete oseca kao stranac u novom domu.

Lepo receno...
 
moje dete ima moje prezime koje u stvari i nije moje...:p ne vidim zashto bi joj trebalo neko drugo prezime... i neki dan mi rekla da joj se jako svidja prezime koje nosi... ako mi ikada padne napamet da se opet udam moracu da mislim na to da ga ni tada ne promenimo... jedino ako joj se vishe svidi to neko tamo "moguce"...:p
Kako misliš da detetu promeniš prezime ako joj se ''više svidi to neko tamo''?
Pa zar ne bi trebalo da otac deteta da saglasnost za promenu prezimena? Verujem da je otac tvoje ćerke živ.
Možda grešim, možda može i tako kako si ti navela. Sve je moguće sem drvene furune.
 

Back
Top