Manjinama najbolje u Srbiji

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Čiplić: Manjinama najbolje u Srbiji
16. avgust 2009. | 01:56 | Izvor: Beta, Večernje novosti
Beograd -- Ni u jednoj državi u okruženju manjine ne žive toliko dobro kao u Srbiji, tvrdi ministar za ljudska i ma njinska prava Svetozar Čiplić.

"To i Evropa priznaje. Pojedinačni slučajevi kršenja ljudskih prava mogu se nabrojati na prste jedne ruke i zato međunarodna zajednica ocenjuje da je stanje - ne dobro, nego odlično", rekao je Čiplić za “Večernje novosti”.

On je kao neosnovane odbacio optužbe glavnog muftije Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlića da se u Srbiji krše ljudska prava Bošnjaka i istakao da Bošnjaci u Sandžaku i Albanci na jugu Srbije imaju ista prava kao i Srbi.

Čiplić je ocenio da je u savremenoj Evropi gotovo nemoguća internacionalizacija albanskog i bošnjačkog pitanja u Srbiji, jer, kako je naveo, "nema šta da se internacionalizuje pošto problemi ne postoje".

"Postoje samo ambicije pojedinaca da grade svoje liderske pozicije na političkim manipulacijama", rekao je Čiplić.

Povodom najavljene decentralizacije Srbije, on je istakao da to nije uvod u novo cepanje države, već su autonomne pokrajine ili regioni ti koji će Srbiju učiniti jačom i ekonomski je vući napred, ali pod uslovom da država nad njima uspostavi brze i efikasne mehanizme kontrole.

Čiplić se nada da će pitanja Statuta Vojvodine i zakona o prenosu nadležnosti vrlo brzo biti rešena u Skupštini Srbije.

"Bitno je da u vlasti postoji konsenzus da se i kod regionalizacije i kod statuta proces zaokruženja Srbije kao decentralizovane države završi po evropskim standardima i u skladu sa Ustavom Srbije", rekao je Čiplić.

Ministar za ljudska i manjinska prava je rekao da očekuje da će 31. avgusta u parlamentu biti izglasane izmene Zakona o informisanju i da on "nema nikakve dileme" da će biti postignuta većina za taj zakon.

"Zakon o informisanju ne bi ni ušao u skupštinsku proceduru da je postojala sumnja da neće biti većine za njegovo izglasavanje", naveo je Čiplić.
 
Da se bar ponasaju lepo i civilizovano kad vec imaju t.j. ja nikad nisam video da su meni neka prava uskracena... Ja sam Slovak po nacionalnosti, ali se ne stidim da pricam Srpski i ne stidim se da kazem da sam iz Srbije. I kad pricam niko nikad ne primeti da imam nesto drugaciji naglasak. Ostali forumasi znaju na koje sam ostale nacionalne manjine mislio kad sam napisao ono gore. Zna se, kojim se jezikom govori u ovoj zemlji i potrebno ga je znati, ali neke su manjine u Vojvodini su toliko tvrdoglave da nece da progovore pa da ga j...s :-D
 
Da se bar ponasaju lepo i civilizovano kad vec imaju t.j. ja nikad nisam video da su meni neka prava uskracena... Ja sam Slovak po nacionalnosti, ali se ne stidim da pricam Srpski i ne stidim se da kazem da sam iz Srbije. I kad pricam niko nikad ne primeti da imam nesto drugaciji naglasak. Ostali forumasi znaju na koje sam ostale nacionalne manjine mislio kad sam napisao ono gore. Zna se, kojim se jezikom govori u ovoj zemlji i potrebno ga je znati, ali neke su manjine u Vojvodini su toliko tvrdoglave da nece da progovore pa da ga j...s :-D

Па пријатељу,
ово је за сваку похвалу.
Никоме не смета што си ти Словак, трба и мора да чуваш
своје обичаје, културу и језик и то никоме нормалном неће сметати, јер се види да
сасвим рационално схваташ битисање неке мањине.
И ја сам попут тебе, живећи у другој средини чувао своје,
али у исто време поштовао све нормативе матичне државе.
поздрав.:bye:
 
Da se bar ponasaju lepo i civilizovano kad vec imaju t.j. ja nikad nisam video da su meni neka prava uskracena... Ja sam Slovak po nacionalnosti, ali se ne stidim da pricam Srpski i ne stidim se da kazem da sam iz Srbije. I kad pricam niko nikad ne primeti da imam nesto drugaciji naglasak. Ostali forumasi znaju na koje sam ostale nacionalne manjine mislio kad sam napisao ono gore. Zna se, kojim se jezikom govori u ovoj zemlji i potrebno ga je znati, ali neke su manjine u Vojvodini su toliko tvrdoglave da nece da progovore pa da ga j...s :-D

Словаци и Срби ОДУВЕК су, колико ја знам, у одличним односима... о Словацима мислим све најлепше и као о народу и о њиховој култури и уопште као о људима.
Мени су у бившој СФРЈ Словаци били ближи по свему од свих других тзв."народа и народности".
 
Pa na kraju krajeva nije nama Bosnjacima lose u Srbiji. Sve je pod kontrolom.

Boshnjaci ne postoje :mrgreen:

Naravno da nije,ja mislim da nema ni jedno mesto gde su muslimani toliko opushteni kao u Srbiji.

Ja znam dosta muslimana,imam ih i par drugara i u zadnjih 15 godina nigde nisam video da ih neko uopse razlikuje ili razdvaja.......doduse uvek moze da se desi neki izuzetak,ali sve je ok.
 
Čiplić: Manjinama najbolje u Srbiji
16. avgust 2009. | 01:56 | Izvor: Beta, Večernje novosti
Beograd -- Ni u jednoj državi u okruženju manjine ne žive toliko dobro kao u Srbiji, tvrdi ministar za ljudska i ma njinska prava Svetozar Čiplić.

"To i Evropa priznaje. Pojedinačni slučajevi kršenja ljudskih prava mogu se nabrojati na prste jedne ruke i zato međunarodna zajednica ocenjuje da je stanje - ne dobro, nego odlično", rekao je Čiplić za “Večernje novosti”.

On je kao neosnovane odbacio optužbe glavnog muftije Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlića da se u Srbiji krše ljudska prava Bošnjaka i istakao da Bošnjaci u Sandžaku i Albanci na jugu Srbije imaju ista prava kao i Srbi.

Čiplić je ocenio da je u savremenoj Evropi gotovo nemoguća internacionalizacija albanskog i bošnjačkog pitanja u Srbiji, jer, kako je naveo, "nema šta da se internacionalizuje pošto problemi ne postoje".

"Postoje samo ambicije pojedinaca da grade svoje liderske pozicije na političkim manipulacijama", rekao je Čiplić.

Povodom najavljene decentralizacije Srbije, on je istakao da to nije uvod u novo cepanje države, već su autonomne pokrajine ili regioni ti koji će Srbiju učiniti jačom i ekonomski je vući napred, ali pod uslovom da država nad njima uspostavi brze i efikasne mehanizme kontrole.

Čiplić se nada da će pitanja Statuta Vojvodine i zakona o prenosu nadležnosti vrlo brzo biti rešena u Skupštini Srbije.

"Bitno je da u vlasti postoji konsenzus da se i kod regionalizacije i kod statuta proces zaokruženja Srbije kao decentralizovane države završi po evropskim standardima i u skladu sa Ustavom Srbije", rekao je Čiplić.

Ministar za ljudska i manjinska prava je rekao da očekuje da će 31. avgusta u parlamentu biti izglasane izmene Zakona o informisanju i da on "nema nikakve dileme" da će biti postignuta većina za taj zakon.

"Zakon o informisanju ne bi ni ušao u skupštinsku proceduru da je postojala sumnja da neće biti većine za njegovo izglasavanje", naveo je Čiplić.


Ne fali njima nista, posebno je Hrvatima i mulimanima dobro.
 
zivim u visenacionalnoj sredini....po prirodi posla sam obisao celu bivsu SFRJ.....i posle svih dogadjanja i iskustava koje sam imao----smem da dvrdim da se manjinska pitanja u srbiji uveliko zloupotrebljavaju....cesto puta pomislim da sam ja kao srbin ugrozeniji u srbiji i imam manja prava od prestavnika manjina....ZASTO---pa iz proste cinjenice da manjine imaju 2 drzave i mogu da biraju ,a ja ne...oni imaju pravo glasa u dve drzave a ja ne.....zadnjih godina kad god nisu necim zadovoljni pozivaju se na nacionalnu ugrozenost....ja nemam kome da se zalim.....nema posao odmah kaze srbi ne zaposjavaju manjine-----kao svi srbi zaposleni na 2 radna mesta pa nece da oslobode jedno za nacionalne manjine.....kukaju u srbiji,kukaju u maticnoj zemlji-----i to im pomaze da ima leba i bez motike.....
 
Povodom reakcija pojedinih političkih subjekata u Prijepolju i Srbiji na Deklaraciju usvojenu 04.07.2009. godine u Novom Pazaru upoznajemo javnost sa sljedećim činjenicama:


- Deklaracija je reakcija predstavnika bošnjačkih organizacija, ustanova i institucija, nevladinih organizacija koje rade na području Sandžaka, kao i bošnjačkih predstavnika u vlasti.

- Usvajanje Deklaracije protiv kršenja prava Bošnjaka i muslimana putem diskriminacije i daljeg administrativnog rasparčavanje regije Sandžak jeste jedan od najznačajnijih događaja za Bošnjake u posljednjih nekoliko godina.

- Svjedoci smo svakodnevnog kršenja ljudskih, a posebno vjerskih prava Bošnjaka muslimana u Prijepolju i šire u Sandžaku.

- Podsjećamo građane Opštine Prijepolje, da su pojedine frakcije državne bezbjednosti i pojedini policijski činovnici organizovali i aktivno učestvovali u pokušaju rušenja legalnih i legitimnih institucija Islamske zajednice i u hapšenju imama i vjernika po džamijama.

- Diskriminacija nad Bošnjacima muslimanima se ogleda i u nemogućnosti upotrebe Bosanskog jezika u državnim institucijama.

- Bošnjacima je uskraćeno pravo na sudsku zaštitiu.

- Analiza zaposlenih u državnim organima i javnim preduzećima pokazuje da su Bošnjaci muslimani potpuno marginalizovani, zanemarljiv je broj zaposlenih bošnjaka u Područnoj policijskoj upravi, sudu, organu za prekršaje, poreskoj upravi, Domu kulture dok su Opštinsko javno tužilaštvo i gradski muzej potpuno etnički očišćeni od Bošnjaka.

- Ove činjenice imaju poseban značaj, jer je poznato da 50% stanovništva u Opštini Prijepolje čine muslimani Bošnjaci.

- Iz sredstava državnog i lokalnog budžeta se ne finansira ni jedna manifestacija koja za cilj ima promovisanje bošnjačke kulture, što predstavlja čin diskriminacije kulture i tradicije Bošnjaka muslimana.

Ocjenom javnih reakcija političkih subjekata u Srbiji, Sandžaku i Prijepolju na Deklaraciju nameću se sljedeći zaključci:

- da je većina reakcija sračunata da se bošnjaci islamske vjeroispovijesti zastraše i zaplaše da bi odustali od elementarnih ljudskih, a posebno vjerskih prava.

- Da se pruži podrška dijelu državne administracije koja sada na izuzetno grub način krši ljudska i vjerska prava Bošnjaka muslimana.

- Da se pod maskom tzv. Statističke regionalizacije izvrši još jedno cijepanje Sandžaka.

Pozivamo organe vlasti Republike Srbije da odmah prekinu sa ugrožavanjem ljudskih i vjerskih prava Bošnjaka i muslimana Sandžaka i Srbije, a od političkih predstavnika bošnjaka kako u Opštini Prijepolje tako i u Sandžaku zahtijevamo opšti konsenzus po pitanjima koja se tiču opstanka Bošnjaka na ovim prostorima.



Predsjednik Medžlisa IZ Prijepolje
Samir ef. Tandir
 
Da se bar ponasaju lepo i civilizovano kad vec imaju t.j. ja nikad nisam video da su meni neka prava uskracena... Ja sam Slovak po nacionalnosti, ali se ne stidim da pricam Srpski i ne stidim se da kazem da sam iz Srbije. I kad pricam niko nikad ne primeti da imam nesto drugaciji naglasak. Ostali forumasi znaju na koje sam ostale nacionalne manjine mislio kad sam napisao ono gore. Zna se, kojim se jezikom govori u ovoj zemlji i potrebno ga je znati, ali neke su manjine u Vojvodini su toliko tvrdoglave da nece da progovore pa da ga j...s :-D
На Црногорском приморју сам упознао три Словакиње из Северне Србије тј. Војводине и стекао сам најбоље могуће мишљење о њима...:ok:
И оно што чујем од осталих људи говори да сте генерално гледано јако добар народ а посебно вам се захваљујемо што су ваши сународници из Владе Словачке и Скупштине Словачке недвосмислено стали на страну Србије кад је реч о Косову и Метохији. :ok:
 
Da se bar ponasaju lepo i civilizovano kad vec imaju t.j. ja nikad nisam video da su meni neka prava uskracena... Ja sam Slovak po nacionalnosti, ali se ne stidim da pricam Srpski i ne stidim se da kazem da sam iz Srbije. I kad pricam niko nikad ne primeti da imam nesto drugaciji naglasak. Ostali forumasi znaju na koje sam ostale nacionalne manjine mislio kad sam napisao ono gore. Zna se, kojim se jezikom govori u ovoj zemlji i potrebno ga je znati, ali neke su manjine u Vojvodini su toliko tvrdoglave da nece da progovore pa da ga j...s :-D

I ja sam Slovakinja :mrgreen:
I ne znam zašto je nekim ljudima u ovoj državi potrebno da grade svoj nacionalni identitet tako što će odbijati da nauče srpski i da se uključe u kulturni, politički i društveni život ovde. Ako hoćeš da pričaš samo svoj jezik, da se družiš samo sa pripadnicima svog naroda i da glasaš samo za nacionalnu stranku onda komotno možeš i da se iseliš tamo gde si u većini. Mislim da manjine u Srbiji imaju sve mogućnosti koje imaju i Srbi i ne mogu da razumem otpor koji pojedinci gaje prema srbskom jeziku i kulturi. Kinez dođe iz Kine pa nauči srpski za godinu dana a pojedine manjine provedu ceo život u Vojvodini a navodno ne mogu (ustvari neće) da nauče i progovore jezik. Ja pričam sasvim tečno, kad kucam i pišem umem da ubacim nešto na slovačkom kad opadne koncentracija ali ne mislim da imam pravo da gde god krenem pričam na svom jeziku niti tako nešto želim.
 

Back
Top