RELIGIJA I POLITIKA DANAS

gost 191696

Elita
Poruka
16.691
evo gledam na tv-u poruke sa svetista po hrvatskoj i bosni, ogromnu masu i svjetinu koju love na pitanje o mesicu i crkvi i koja zdusno osudjuje mesica, pa poruke propovjedi u kojima se crkvena vlast otvoreni mjesa u posao vlade, nimalo umotano, rekao bih cak- bezobrazno. neki dan isto to rade ceric i zukorlic, znaci nevidjeno divljanje ljudi koji "duhovno" nikada nebi trebali gurati toliko u "politicko". ovo u hrvatskoj mi lici na srpske mitinge "istine" devedetih samo sto u tim mitizima po meni nije bilo toliko crkvenog uplitanja. moze li se ovo religijsko upletanje svesti na razuman nivo na balkanu i jesam li subjektivan kad mislim da se od sve tri velike konfesije ovde pravoslavna crkva najmanje uplice u civilnu vlast? eto, molim iskljucivo argumentovano
 
Istina, meni se čini da veći uticaj na politička zbivanja pravoslavna crkva danas ima samo u Grčkoj, što je i razumljivo. Koliko se sećam Grcima u pasošu čak stoji odrednica religijske pripadnosti, čega oni nisu hteli da se odreknu, uprkos kritikama iz Evrope
 
SPC se kao i vecina pravoslavnih crkava dobrim delom bavi iskljucivo crkvenim poslovima. Kada su krizna vremena kao sto su bile 90. god.morala se aktivnije ukljuciti,jer crkva nije izvan drustva nego njegov aktivni deo,a vernici su clanovi tog istog drustva.

Kod katolika je to odvajkada susta politika.Vatikan se jos od raskola opredelio za taj "svetovni" pristup. Ne znam da li znate da oni nemaju Liturgiju??!!!:eek: Zamislite..izbaciti Liturgiju??!! da li je potrebno dodatno objasnjenje?
 
S obzirom da se gotovo 4/5 čovečanstva izjašnjava kao verujuće, i da u životu velikog broja ljudi religija igra veliku ulogu, i da je kod mnogih naroda odigrala ulogu u razvoju, očuvanju i buđenju nacionalne i kulturne svesti, nije mi mrsko ni nenormalno mešanje religije, religijskih ideja, organizacija i sveštenstva u politiku. Sad će većina na forumu da me napadne kako se u ime religijskih ideja masovno ginulo i ubijalo tokom istorije, da su se činili strašni zločini, naročito na ovim prostorima, a svi zaboravljaju da se isto radilo, a naročito danas, zbog političkih i ekonomskih razloga.... I zašto se onda pravi gradacija? Ljudi ginu, pa ginu, i nesreće se događaju, i tome se ne može stati na put, bez obzira da li neko ta dela pravda pozivanjem na religijske , ili neke druge više princioe
 
SPC se kao i vecina pravoslavnih crkava dobrim delom bavi iskljucivo crkvenim poslovima. Kada su krizna vremena kao sto su bile 90. god.morala se aktivnije ukljuciti,jer crkva nije izvan drustva nego njegov aktivni deo,a vernici su clanovi tog istog drustva.

Kod katolika je to odvajkada susta politika.Vatikan se jos od raskola opredelio za taj "svetovni" pristup. Ne znam da li znate da oni nemaju Liturgiju??!!!:eek: Zamislite..izbaciti Liturgiju??!! da li je potrebno dodatno objasnjenje?

I plus što prema svim anketama u poslednjih 15 godina SPC uživa najveće poverenje građana, od svih institucija
 
Nemaju Liturgiju, ali imaju Misu..
Mada to globalno nema veze sa samom temom..
Kod katolika su neke stvari regulisane na nacin da se politika i stavovi prenose na poluzvanican nacin, jer kako svi znamo stav Vatikana bi trebalo da je stav i svih katolika..
Prema tome, ne znam za drugu religiju koja ima drzavotvorni stav a po pitanju religije..
Cak ni islamske zemlje nemaju jednog vrhovnog poglavara koji je ne samo religijski poglavar vec i politicki..
 
u hrvatskoj se konkretno (jer za druge zemlje ne znam) katolicka crkva stavila na izborima u sluzbu hdz-a, "prosvjetlila" pastvu ko su njihovi, ko nasi, ko crveni a ko plavi. desavalo se to i na misama na dan izbora. znaci ne govorimo o ratu u ex yu i nacionalnom konsenzusu u periodu do 96, nego je crkva dala za pravo sebi da odredi ko ima drzavotvornu politiku kao i da stvara vanjskog neprijatelja takvim postupcima-srbe- u poslijeratnom periodu. ovakvi postupci govore da su oni najdalje od boga (da ne idemo u ww2) i u mnogome drze korpus ultradesnog nacionalizma tipa tompson zbijenim. zalosno
 
GZ:
Nemaju Liturgiju, ali imaju Misu..
Mada to globalno nema veze sa samom temom..
Kod katolika su neke stvari regulisane na nacin da se politika i stavovi prenose na poluzvanican nacin, jer kako svi znamo stav Vatikana bi trebalo da je stav i svih katolika..
Prema tome, ne znam za drugu religiju koja ima drzavotvorni stav a po pitanju religije..
Cak ni islamske zemlje nemaju jednog vrhovnog poglavara koji je ne samo religijski poglavar vec i politicki..

Nemaju, spletom okolnosti. To bi trebalo da bude kalif/halif, a to može biti samo neko iz porodice proroka Muhameda. I danas pojedini muslimani veruju u povratak poslednjeg, koji se po njima skrio, i čeka pravo vreme za povratak. Inače, islam je religija koja najviše pretenduje da se meša u politiku, zbog svojih shvatanja o uređenju društva, podele čitavog sveta na "dar al islam" i "dar al harb" (svet mira i svet rata), a ta podela nestaće tek kad se islam proširi čitavim svetom, i kada ta sveopšta država bude uređena po šerijatskom principu.
 
evo gledam na tv-u poruke sa svetista po hrvatskoj i bosni, ogromnu masu i svjetinu koju love na pitanje o mesicu i crkvi i koja zdusno osudjuje mesica, pa poruke propovjedi u kojima se crkvena vlast otvoreni mjesa u posao vlade, nimalo umotano, rekao bih cak- bezobrazno. neki dan isto to rade ceric i zukorlic, znaci nevidjeno divljanje ljudi koji "duhovno" nikada nebi trebali gurati toliko u "politicko". ovo u hrvatskoj mi lici na srpske mitinge "istine" devedetih samo sto u tim mitizima po meni nije bilo toliko crkvenog uplitanja. moze li se ovo religijsko upletanje svesti na razuman nivo na balkanu i jesam li subjektivan kad mislim da se od sve tri velike konfesije ovde pravoslavna crkva najmanje uplice u civilnu vlast? eto, molim iskljucivo argumentovano

imaju uticaja taman toliko kolio su mocne ...........u Srbiji je drzava, dugo bila distancirana (najblaze recheno) od crkve, ili religije u opshte....

za Srbiju bi se pre moglo reci da *drzava priziva crkvu na saradnju, poznato je kako je zavrshio patrijarh German, shto nije hteo da podrzi Slobu i *spontani miting na Gazimestanu

ps.Svaka chast Mesicu, ima chovek "mooda da im se suprotstavi
 
Mislim da moramo priznati jedni drugima...

Religija, i sve (bukvalno sve) religijske vodje, od najviseg do najnizeg cina rade na tome da svoje podanike uputi na to sta je to dobro za njih...
Dakle, ne vazi to samo za katolike, to jednostavno vazi za sve "vece" religije u svijetu..

U svim govorima svestenika postoji i onaj dio u kome se govori i stanju naroda, nacije, kako oces, te sta bi bilo dobro, ko je spoljnji a ko unutrasnji neprijatelj, cak i nacini borbe (odbrane) od istih...
To su cinjenice koje ne mozemo da pobijemo, mozemo se lagati do besvijesti.. ali tu postoji samo par razlika

1. Tezina, nacin, aktivnost i jacina tih govora
2. Teznja za sto vecim uticajem religije u drzavi..

Dakle, pozicije se postavljaju sa dvije tacke..

Jedna je opste religijski interes, ocuvanje, prosirenje, i stav religijske zajednice i njeno prosirenje. i druga je da aktuelna religija na odredjenom prostoru ima ako ne direktan, ono bar jako indirektan nacin ucesca u vlasti..

Moramo priznati i to, da sve religijske vodje teze da budu i ono sto su bili u srednjem vijeku...

Da bi bili realni to moramo sebi sami da kazemo, pa cemo ostalima docarati sve bez problema..
 
GZ:
Mislim da moramo priznati jedni drugima...

Religija, i sve (bukvalno sve) religijske vodje, od najviseg do najnizeg cina rade na tome da svoje podanike uputi na to sta je to dobro za njih...
Dakle, ne vazi to samo za katolike, to jednostavno vazi za sve "vece" religije u svijetu..

U svim govorima svestenika postoji i onaj dio u kome se govori i stanju naroda, nacije, kako oces, te sta bi bilo dobro, ko je spoljnji a ko unutrasnji neprijatelj, cak i nacini borbe (odbrane) od istih...
To su cinjenice koje ne mozemo da pobijemo, mozemo se lagati do besvijesti.. ali tu postoji samo par razlika

1. Tezina, nacin, aktivnost i jacina tih govora
2. Teznja za sto vecim uticajem religije u drzavi..

Dakle, pozicije se postavljaju sa dvije tacke..

Jedna je opste religijski interes, ocuvanje, prosirenje, i stav religijske zajednice i njeno prosirenje. i druga je da aktuelna religija na odredjenom prostoru ima ako ne direktan, ono bar jako indirektan nacin ucesca u vlasti..

Moramo priznati i to, da sve religijske vodje teze da budu i ono sto su bili u srednjem vijeku...

Da bi bili realni to moramo sebi sami da kazemo, pa cemo ostalima docarati sve bez problema..


Normalno je da teže za što jačim uticajem, pošto svaka religija tvrdi da poseduje monopol na apsolutnu istinu, i kao što si rekao smatra da ljude usmerava u pravcu dobrom za njih. samim tim, težiće da otklone svaki ometajući faktor, i da očuvaju postojeći pogled na svet u zajednici u kojoj su dominantne, a to će, između ostalog, najbolje uraditi preko uticaja na politiku, pošto je politika snaga koja na život današnjeg čoveka utiče u ,ožda najvećoj meri. I naravno, većina religija poseduje određene koncepcije o načinu na koji bi trebalo organizovati društvo, i razne oblasti društvenog i privatnog života
 

Back
Top