Dva napajanja?

acakrpa:
Halo,hardveraši!Pošto sam po struci električar interesuje me da li je moguće jedan PC napajati sa dva napajanja?Npr.jedno za ploču i sve što je nakačeno na nju,a drugo za ostatak.
Probaću biti malo precizniji.Zbunjuje me taster za pokretanje PC-ja.U kakvoj je on vezi sa napajanjem?Ako nije ni u kakvoj to bi onda značilo da on ustvari pokreće ploču.Zašto se onda ne vrti ventilator na napajanju čim se on utakne u struju?Da li bi to neki prekidač na samom napajanju rešio ili treba neko premošćavanje?Da li to znači da ventilator ne radi sve dok se ne aktivira ploča.Ako je tako onda moja ideja pada u vodu.
 
Pa taster za pokretanje PC-a je vezan sa napajanjem. Pritiskom na taster, dolazi do napona na napajanju i pokrece se kompljuter istovremeno sa ventilatorom. Problem je u tome sto se sa napajanja napaja maticna, CD drive i sve ostalo.... pa iz toga mogu da zakljucim da je to sto ti zelis nemoguce..... naravno, ovo je samo moje misljenje.
 
Nista te nisam razumeo ali znam da mnogo ljudi imaju po 2 napajanja.Jedno je zakaceno na plocu (sa njim palis kompjuter, napajas plocu i ostale normalne komponente kao i sad), a drugo van kompjutera koje ti sam palis i sa njim napajas recimo 2-3 neonke, 10 ventilatora na 20000rpm :) ,frizider ,stavis sve sto ti treba.
 
acakrpa:
Halo,hardveraši!Pošto sam po struci električar interesuje me da li je moguće jedan PC napajati sa dva napajanja?Npr.jedno za ploču i sve što je nakačeno na nju,a drugo za ostatak.

Taster za ukljucivanje racunara je povezan sa jednim kablicem na plocu, tako da ne bi mogao da ukljucis to drugo napajanje bez neke posebne problematike i eksperimentisanja. Takodje mislim da je bolje kada ti sve komponente rade na identicnom naponu sto neces postici sa 2 napajanja.
 
Da, moguće je. Skupa (serverska) kućišta nekad imaju čak i više od 2 napajanja. Jedino što je nezahvalno uparivati loša napajanja, zbog više razloga.

Ako baš želiš, preporučujem ti da to uradiš sa Enermax-om ili Chieftecom.
 
Celavko:
Nista te nisam razumeo ali znam da mnogo ljudi imaju po 2 napajanja.Jedno je zakaceno na plocu (sa njim palis kompjuter, napajas plocu i ostale normalne komponente kao i sad), a drugo van kompjutera koje ti sam palis i sa njim napajas recimo 2-3 neonke, 10 ventilatora na 20000rpm :) ,frizider ,stavis sve sto ti treba.
xa-xa-xa
 
StORM48:
Da, moguće je. Skupa (serverska) kućišta nekad imaju čak i više od 2 napajanja. Jedino što je nezahvalno uparivati loša napajanja, zbog više razloga.

Ako baš želiš, preporučujem ti da to uradiš sa Enermax-om ili Chieftecom.

Ne mislim na uparivanje,već bukvalno na dva nezavisna napajanja.Diskovi se napajaju sa +5 i +12VDC i njih bi teralo jedno napajanje samo preko 4-pinskih priključaka.Onaj 20-pinski koji ide u ploču neću koristiti.Sa drugim napajanjem bi bila obrnuta priča.20-pinski priključak bi ubacio u ploču,a 4-pinske priključke neću koristiti.
 
Ma moze to sto si zamislio ali kao sto storm rece cemu sve to??? kupi jedno dobro napajanje i zavrsio si posao mnogo lakse i sigurnije! Enermax 350W = 60 evra, Enermax 460W = 95 evra. Ako imas normalnu konfiguraciju onda ti je prvo dovoljno! Ako imas server sa dva procesora ili si srecnik koji je kupio ATI x800 ili nVidia 6800 a pri tom imas i neke druge zveri koje gutaju struju onda ce ti trebati ovo skuplje.
 
moguce je...

napajanje se moze upaliti premoscivanjem cini mi se svetlo plavih zica... (pwr_ok i ps_on, odnosno 4-ta zica otpozadi u gornjem redu i 3-ca u donjem).... :roll:

nikad nisam licno to radio ali sam bio prisutan kada je paljeno samo napajanje radi testiranja nekih 12V fanova, znaci da moze....

aj provericu tacno sta se prespaja pa javljam
 
Spaja se zelena (pin 14) i bilo koja crna žica (recimo 15). Pin 14 je PowerON, a crne su GND (ground - uzemljenje, masa).

Inače, većina napajanja "ne želi" da se probudi bez ikakvog opterećenja, pa bi zato bilo dobro da zakačiš makar neki ventilator, testiranja radi. Testiranje je vrlo poželjno da obaviš pre nego što se upustiš u dalji poduhvat...

Spajanje...

Sve što trebaš da uradiš je da spojiš pinove 14, međusobno na oba napajanja, i isto to sa 15, takođe na oba. PAŽLJIVO PRIČITAJ SVAKU REČ. BILO KAKVA GREŠKA MOŽE DA DOVEDE DO MNOGO LOŠIH POSLEDICA.

ATX konektor posmatraj tako što ćeš ga okrenuti prema sebi, i to tako da "žabica" bude dole. Od dva reda po 10 pinova, tebe interesuje donji. S leva na desno, pinovi se kreću od 11-20. Znači, tebi treba pin 14 i pin 15 (zelena i crna žica). Obrati pažnju da na nekim napajanjima zelena žica može biti i neke druge boje, ali je crna SIGURNO crna.

Da ponovim. Zelenu žicu (14) ćeš povezati na zelenu žicu drugog napajanja (poželjno što dalje od ATX konektora, po mogućstvu u samom kućištu napajanja) i isto ćeš ponoviti sa parom crnih žica na oba napajanja. Šema ATX napajanja je obično stavljena u upustvo za ploču, ali se boje, kao što rekoh, od mesta do mesta mogu razlikovati, tako da ti je jedina referenca broj pina.

U ovakvoj kombinaciji, napajanja funkcionišu i dalje PUTPUNO odvojeno. Pomenuto spajanje služi samo kako bi se prekidač, koji za bazu koristi matičnu ploču, mogao iskoristiti za pobuđivanje oba napajanja.

Oba napajanja moraju imati bilo kakvo opterećenje, kako bi se "probudila".

Ovo bi bilo ukratko. Pažljivo pročitaj 10 puta i dobro razmisli da li si dovoljno rešen da izvedeš takav zahvat (koji je u suštini trivijalan, ali moguće je postojanje "treme"). Ako ti nešto ipak nije jasno (mada sumnjam da nije, pošto si električar), ti pitaj.

Ako ti treba pravo upareno napajanje, koje može da "isposluje" sabiranje ukupne snage (recimo napajanja od 350 i 400w dala bi 750w), zahvat je DALEKO komplikovaniji i definitivno zahteva izrazito kvalitetna napajanja.

Napisao sam ti proceduru SAMO zato što si zapeo, ali ti to ipak ne preporučujem. Daleko ćeš bolje proći ako uzmeš jedno kvalitetno (a jako) napajanje, recimo Chieftec ili Enermax.

Pozdrav i srećno!
 
Halo,hardveraši!Pošto sam po struci električar....


Posto smo kolege po struci,iznenadjuje me tvoje pitanje vezano za dubl napajanje! Istina je da na to drugo mozes vezati neonke i Exstra fanove kao sto kaze Celavko,ali ako si mislio da ti, kao sto kazes,jedno bude za plocu i procesor a to drugo za npr. hard,rom,flopy..!?!...posalji mi *leba ti shemu u kojoj ces mi razjasniti kako ces resiti pitanje polariteta kod 2 nezavisna napajanja!! Nemoj samo da mi kazes -GLINERICOM.A da! da te podsetim da se hard,cd,fl. napajaju i preko mreznog i preko data kabla!
NE kazem da je nemoguce,ali je sizifovski posao i na kraju ces jednom slucajno okrenuti jednu uticnicu i .......PUF
:roll:
 
sedi:
Halo,hardveraši!Pošto sam po struci električar....


Posto smo kolege po struci,iznenadjuje me tvoje pitanje vezano za dubl napajanje! Istina je da na to drugo mozes vezati neonke i Exstra fanove kao sto kaze Celavko,ali ako si mislio da ti, kao sto kazes,jedno bude za plocu i procesor a to drugo za npr. hard,rom,flopy..!?!...posalji mi *leba ti shemu u kojoj ces mi razjasniti kako ces resiti pitanje polariteta kod 2 nezavisna napajanja!! Nemoj samo da mi kazes -GLINERICOM.A da! da te podsetim da se hard,cd,fl. napajaju i preko mreznog i preko data kabla!
NE kazem da je nemoguce,ali je sizifovski posao i na kraju ces jednom slucajno okrenuti jednu uticnicu i .......PUF
:roll:

Ne razumem... da li ja nisam bio jasan ili nisam njega razumeo šta hoće. Metoda koju sam gore opisao - RADI PROVERENO, mada ni sam ne znam za šta bi služilo, kada je kupovina jačeg (i kvalitetnijeg) u svakom slučaju bolji izbor. Em je kvalitet daleko bolji, em su naponi identični na svim kablovima, a i manje mesta zauzima, pa i manje zagreva kućište. Argumentacija za koriščćenje dva napajanja je prilično slaba, ali avaj...

Ah da, pitanje polariteta se rešava lako uz kabl za redno napajanje (koji se obično koristi za monitore) i to tako što se iz jednog napajanja kabl dovede do drugog, a samo jedno se napaja direktno sa utičnice.
 
StORM48:
sedi:
Halo,hardveraši!Pošto sam po struci električar....


Posto smo kolege po struci,iznenadjuje me tvoje pitanje vezano za dubl napajanje! Istina je da na to drugo mozes vezati neonke i Exstra fanove kao sto kaze Celavko,ali ako si mislio da ti, kao sto kazes,jedno bude za plocu i procesor a to drugo za npr. hard,rom,flopy..!?!...posalji mi *leba ti shemu u kojoj ces mi razjasniti kako ces resiti pitanje polariteta kod 2 nezavisna napajanja!! Nemoj samo da mi kazes -GLINERICOM.A da! da te podsetim da se hard,cd,fl. napajaju i preko mreznog i preko data kabla!
NE kazem da je nemoguce,ali je sizifovski posao i na kraju ces jednom slucajno okrenuti jednu uticnicu i .......PUF
:roll:

Ne razumem... da li ja nisam bio jasan ili nisam njega razumeo šta hoće. Metoda koju sam gore opisao - RADI PROVERENO, mada ni sam ne znam za šta bi služilo, kada je kupovina jačeg (i kvalitetnijeg) u svakom slučaju bolji izbor. Em je kvalitet daleko bolji, em su naponi identični na svim kablovima, a i manje mesta zauzima, pa i manje zagreva kućište. Argumentacija za koriščćenje dva napajanja je prilično slaba, ali avaj...

Ah da, pitanje polariteta se rešava lako uz kabl za redno napajanje (koji se obično koristi za monitore) i to tako što se iz jednog napajanja kabl dovede do drugog, a samo jedno se napaja direktno sa utičnice.

"manje zagreva kuciste" :) pa zar mislis da ce covek koji drzi dva napajanja drzati napajanje u kucistu?

ma znate sta je glupo kod ove ideje ... flopi disk, hard disk i ostala go.vna vuku izuzetno malo struje u poredjenju sa ostalim gov.... nabodenim u plocu i same ploce. tako da ...
a i sta ce ti meni sve radi na 200w - ali ne kineskih 200w, a imam bartona, nforce, "dzip fors 4", dodatne fanove, ponekad vise hardova, tvkartu i tako razne pizdarije ...
ponekad osvezim bateriju za bezicni tel onako dok radi racunar radi ko sat :) jednom sam nakacio kasetofon od kola i gruvalo je do jaja.
 
StORM48:
sedi:
Halo,hardveraši!Pošto sam po struci električar....


Posto smo kolege po struci,iznenadjuje me tvoje pitanje vezano za dubl napajanje! Istina je da na to drugo mozes vezati neonke i Exstra fanove kao sto kaze Celavko,ali ako si mislio da ti, kao sto kazes,jedno bude za plocu i procesor a to drugo za npr. hard,rom,flopy..!?!...posalji mi *leba ti shemu u kojoj ces mi razjasniti kako ces resiti pitanje polariteta kod 2 nezavisna napajanja!! Nemoj samo da mi kazes -GLINERICOM.A da! da te podsetim da se hard,cd,fl. napajaju i preko mreznog i preko data kabla!
NE kazem da je nemoguce,ali je sizifovski posao i na kraju ces jednom slucajno okrenuti jednu uticnicu i .......PUF
:roll:

Ne razumem... da li ja nisam bio jasan ili nisam njega razumeo šta hoće. Metoda koju sam gore opisao - RADI PROVERENO, mada ni sam ne znam za šta bi služilo, kada je kupovina jačeg (i kvalitetnijeg) u svakom slučaju bolji izbor. Em je kvalitet daleko bolji, em su naponi identični na svim kablovima, a i manje mesta zauzima, pa i manje zagreva kućište. Argumentacija za koriščćenje dva napajanja je prilično slaba, ali avaj...

Ah da, pitanje polariteta se rešava lako uz kabl za redno napajanje (koji se obično koristi za monitore) i to tako što se iz jednog napajanja kabl dovede do drugog, a samo jedno se napaja direktno sa utičnice.

"manje zagreva kuciste" :) pa zar mislis da ce covek koji drzi dva napajanja drzati napajanje u kucistu?

ma znate sta je glupo kod ove ideje ... flopi disk, hard disk i ostala go.vna vuku izuzetno malo struje u poredjenju sa ostalim gov.... nabodenim u plocu i same ploce. tako da ...
a i sta ce ti meni sve radi na 200w - ali ne kineskih 200w, a imam bartona, nforce, "dzip fors 4", dodatne fanove, ponekad vise hardova, tvkartu i tako razne pizdarije ...
ponekad osvezim bateriju za bezicni tel onako dok radi racunar radi ko sat :) jednom sam nakacio kasetofon od kola i gruvalo je do jaja.
 

Back
Top