Hajde da se konačno okupimo...

Dolazim!

  • Da

    glasova: 7 46,7%
  • Ne

    glasova: 8 53,3%

  • Ukupno glasova
    15
  • Anketa je zatvorena .

gost 149401

Domaćin
Poruka
3.536
i damo krv. :D
Ozbiljna sam.

Ja sam dobrovoljni davalac i pre par meseci sam dobila sledeću poruku od Zavoda:

Dobrovoljno davanje krvi, DAJ KRV, prenesi dalje...
Letnje nestašice su počele, svaki davalac je važan.

Eto, ja prenosim dalje (sa malim zakašnjenjem, ali nije bitno). :)

A zašto ovu temu postavljam baš na LJiS?
Pa, krv svakog davaoca se obavezno testira svaki put kada da krvna:

virus hepatitisa B
virus hepatitisa C
virus sindroma stečenog nedostatka imuniteta i
uzročnika sifilisa.

A kako mi ovde često raspravljamo o polno prenosivim bolestima, davanje krvi je i dobra prilika da proverimo svoj status.
Naravno, to nije jedini razlog, mi forumaši smo poznati po humanosti i tako...

Postavljam anketu da vidim ima li zainteresovanih pre nego što kontaktiram Zavod za transfuziju.
Okvirno, okupljanje bi bilo tamo negde u prvoj nedelji septembra.
 
Ko sve može da da krv

(kopiram sa sajta Instituta za transfuziju ktvi Srbije)
http://www.nbti.org.rs/cms/view.php?id=1

Davalac krvi može biti svaka zdrava, odrasla osoba, starosti od 18-65 godina kod koje se lekarskim pregledom i proverom krvne slike, odnosno nivoa hemoglobina, utvrdi da davanje krvi neće ugroziti ni nju, niti osobu kojoj bi se ta krv primenila. To znači da je potrebno da se zadovolje sledeći kriterijumi:
  • Da je osoba zdrava, dobrog opšteg stanja
  • Teža od 50 kg
  • Telesne temperature manje do 370C
  • Pulsa između 50 - 100/min
  • Krvnog pritiska: ne višeg od 180/105 mmHg i ne nižeg od 100/65 mmHg
  • Nalaz nad plućima i srcem mora biti uredan
  • Ždrelo mora biti bez upale
  • Limfne žlezde vrata i pazuha, jetra i slezina ne smeju biti uvećane
  • Hemoglobin mora biti iznad 135 g/L (Hct = 0.38) za muškarce
  • Hemoglobin mora biti iznad 125 g/L (Hct = 0.4) za žene
  • Interval između davanja krvi je 3 meseca (12 nedelja) za muškarce i 4 meseca (16 nedelja) za žene
 
davala ja
mislim krv

i nije strašno, ne boli

samo zadji put mi rekli da ne uzimaju krv od nekog ko ima 85 sa 50 pritisak kao što sam ja imal tada.
Bilo mi malo blam, ali ipak bitna je dobra volja
nije ništa strašno i ništa neće da boli :)
što bre blam, mene su jednom vratili zbog hemoglobina što me je nateralo da uradim krvnu sliku.
(i stvarno je hg bio užasno nizak - eto još jedne koristi. ako neko oseća umor, malaksalost, lako se zamara, možda je baš to u pitanju).
 
ja sam odgovorila na sramni upitnik i onda su i rekli da nema dovoljno hemoglobina
a i nisam sigurna da bi me primili zbog sramnog upitnika tj mojih odgovora =)
jel vi lažete ili odgovarate iskreno na to? jer ako svi odgovoraju iskreno je ne znam nikoga ispod 30 godina ko bi mogo da da krv =)
 
Ihihihi, ja sam davalac, i ne merem dati pre oktobra nanovo krv :)
A ovaj, desilo mi se jednom tako da sam otišla da dadnem krv i uboli me u prst, standardno, da vide da li imam dosta Hb, kad ono nije htela nijedna kap da izađe.. bila mi pregusta krv, iako sam doručkovala i popila bila već skoro litru vode pre nego što sam otišla do zavoda za transfuziju..
I onda su mi izmerili pritisak i pošto je bio jezivo nizak a bio je i ispitni rok, smestili me na jedan od onih kreveta i dali mi infuziju :D
Valjda mi je organizam bio već skroz premoren i užasan, ali kad sam primila tu dozicu, meni odma' bilo bolje... no svejedno, nisu hteli tog meseca da prime moju krv, nego tek idućeg, kao da se dobro odmorim...
Nemam pojma kakvi su u Beogradu, ali u novosadskom zavodu su fantastični ljudi, zaista :D

Što se tiče samog osećaja, meni nije ni gnusno ni grozno, niti boli... čak je pomalo i onako... pa... prijatno.. :)
 
ja sam odgovorila na sramni upitnik i onda su i rekli da nema dovoljno hemoglobina
a i nisam sigurna da bi me primili zbog sramnog upitnika tj mojih odgovora =)
jel vi lažete ili odgovarate iskreno na to? jer ako svi odgovoraju iskreno je ne znam nikoga ispod 30 godina ko bi mogo da da krv =)

"Da li ste imali sex u inostransvu?"
Da
Onda doktor pita - Imali ste sex u inostranstvu?
Da
Prvrće onaj papir...
Doktore, da li će vam značiti nešto ako kažem da mi supruga živi u inostranstvu?
-Aaaa... pa dobro onda, popunite upitnik ponovo, i ne morate baš sve iskreno da pišete, bitno je da ste zdravi!
:roll:
Da nisam davao krv za ortakovu majku, pokupio bih se i otišao. Kad sam davao krv u firmi bilo je mnogo opuštenije.

Ali pozdravljam ideju, možete da spasitte nečiji život, da konačno upoznate :flert: neke za koje ste već dugo zainteresovani a niste smeli da pitate, a posle davanja krvi možete na miru da poznanstvo pretvorite u nešto više, dublje... :per:
 
i damo krv. :D
Ozbiljna sam.

Ja sam dobrovoljni davalac i pre par meseci sam dobila sledeću poruku od Zavoda:

Dobrovoljno davanje krvi, DAJ KRV, prenesi dalje...
Letnje nestašice su počele, svaki davalac je važan.

Eto, ja prenosim dalje (sa malim zakašnjenjem, ali nije bitno). :)

A zašto ovu temu postavljam baš na LJiS?
Pa, krv svakog davaoca se obavezno testira svaki put kada da krvna:

virus hepatitisa B
virus hepatitisa C
virus sindroma stečenog nedostatka imuniteta i
uzročnika sifilisa.

A kako mi ovde često raspravljamo o polno prenosivim bolestima, davanje krvi je i dobra prilika da proverimo svoj status.
Naravno, to nije jedini razlog, mi forumaši smo poznati po humanosti i tako...

Postavljam anketu da vidim ima li zainteresovanih pre nego što kontaktiram Zavod za transfuziju.
Okvirno, okupljanje bi bilo tamo negde u prvoj nedelji septembra.

Jel moze dati krv neko ko ima velika jaja?
 
Ја сам давалац крви али тренутно не могу да дајем до октобра због забране из априла...
Но, ако желите да то урадите без гужве и нервозе која влада у ИТКС, најбоље је да одете до буса на Тргу и ту дате крв...
Иначе, лекари Института обично нису такви као овај што га је срео гголуб... Или је то неки нови...

Упитник је такав какав јесте, бољи немамо... :)
Треба искрено одговарати и по потреби додатно објаснити лекару...
 

Back
Top