MATRIX

bangg

Ističe se
Poruka
2.208
Dali vam se nekada ucinilo , da nesto nije u redu sa ovim svetom,ovom realnoscu koja nas okruzuje , da bi trebalo da je drugacije ,ali nesto nas sputava , jednostavno , ne da nam da se oslobodimo i provirimo iz matrixa. :)
Sta je stvarnost a sta iluzija? Sta je san a sta java?:ok: :bye:

 
Mislim da niko od nas nije dovoljno mudar da raspravlja o ovoj temi, ipak ona prevazilazi neke granice...;)
Svakako se nalazimo u nekoj vrsti matrixa, to je sigurno, ali ko njime upravlja i kako upravlja, ostaje da nagadjamo.
 
Poslednja izmena:
Ccccc, kako ljudi lako poveruju u sve što vide, čuju i pročitaju. Nema veze da li je to rijaliti šou, film, dokumentarac, naučni magazin, žuta štampa...
 
Ccccc, kako ljudi lako poveruju u sve što vide, čuju i pročitaju. Nema veze da li je to rijaliti šou, film, dokumentarac, naučni magazin, žuta štampa...

Ljudi veruju u ono sto zele.A ova tema je iznad svega toga sto si navela ;)
U sta bi ljudi trebali da veruju po tebi Geja?
 
Poslednja izmena:
jes, ti ono tvrdis da 1-1 nisu 0 :sad2:

Jao da to mi je bila prva poruka :) uleteo na filozofiju i poceo da se frljam nekom svojom logikom :) . Sada me je sramota kada se setim toga :) ali samo zbog malko arogancije koja se dimila iz mene :)
Ne samo to , jer to je primer :) Vec se postavlja pitanje sta je racionalno sve a sta iracionalno :)
 
Poslednja izmena:
Zasto se na natprirodnim pojavama stalno otvaraju filozofske teme ?

O ovome sam pisao pre desetak dana na svom blogu.
Posto vecinu mrzi da klikcu na blog prenecu preko spojlera, a ko zeli da razgovaramo o pitanju realnosti ili idealnosti opazajanog sveta nega predje na forum filozofija:

Primarni i sekundarni kvaliteti - MATRIX
Da cvrstoca, toplota. hladnoca, boja,miris, ukus, da su to sve subjektivni oseti unutar necije svesti i da oni nemaju nikakve slicnosti sa svojstvima predmeta koji ih uzrokuju, je toliko jasna stvar da jasnija ne može biti, pa ipak mora da se coveku kaže da bi je spoznao a cak i tada brzo biva potisnuta iz svesti, jer je mnogo korisnije za praktican zivot provesti ga u iluziji i smatrati objekte za realno i objektivno postojece, iako je to apsurd. Istine o Lokovim primarnim i sekundarnim kvalitetima i najmocnije otkrice u filozofiji Barklijeva Korelativnost subjekta i objekta pruzeni su covecanstvu pre trista godina. Medjutim njihove misli danas se mogu naci samo u filozofskim delima, ali ne i u medijima, na televiziji, na vestima, u skolama.. u kolektivnoj ljudskoj svesti. Tim je bila velika stvar kada se pojavio film "Matrix" sa porukama koje su uzdrmale svet svojom (pod navodnicima) "novinom".

Misli iz Matrixa ,ako apstrahujemo one SF sadrzaje namenjene zabavi, jesu Lokova i Barklijeva filozofija ,a jedna misao iz tog filma, koja je mnoge ljude zamislila, jeste ova:

Tako da onaj ko je razumeo Loka i zatim Barklija videce da ama bas sve sa cime u svojoj svesti imamo posla jeste upravo i proizvod te svesti, a izvan nje .. "napolju" ostaje nepoznata transcendentna "Stvar po sebi".

Matrix nije SF.... njegova prica namenjena zabavi jeste, ali osnovna misao o svetu kao iluziji jeste neposredna cinjenica svesti davno apodikticki dokazana u filozofiji.
 
Pozzz Ozi :) nadao sam se da ces se ukljuciti u raspravu .Ali priznaj da je tema za mnogo vise nego samo za Filozofiju. Dobro nam dosao :ok:

Hvala, hvala... U pravu si. Moguci su razni scenariji i razne price u vezi tog filma, ali ono sto je istom dalo vrednost i kultni status.. nije toliko SF prica koliko neke filozofske istine koje se provlace kroz njega. A oni koji se oduseve tim filmom trebaju znati da je u njegovoj osnovi nesto veoma mocno. Lokova i pre svega Barklijeva filozofija.
 
Temu matrix nisam zamislio kao razgovor o filmu :) on moze da nam posluzi kao primer(bar neke scene) , jer kao sto kazes ima nekoliko filozofskih termina za razmatranje.Ovo je tema MATRIX=ZIVOT=STVARNOST=ILUZIJE ;) .Matrix kao matrica u kojoj se nalazimo i ima li izlaza iz nje?
 
,ali nesto nas sputava , jednostavno , ne da nam da se oslobodimo i provirimo iz matrixa. :)

Pa pazi, mislim da je prica na principu "Matrixa" stvorena mnogo milenijuma unazad.

Sama cinjenica da verujemo u vise sile, jednog ili vise Bogova iliti Stvoritelja stvara takav utisak.

Mnoge sekte se takodje vode slicnom logikom i pokusavaju izaci iz ovog sveta izvrsavanjem samoubistva.

Sa takve tacke gledista na stvari da bi smo saznali da li se nesto nalazi "napolju" i sta , sputava nas samo jedno, strah.

E sad ako mislis da je smrt vredna toga samo napred :mrgreen: :per:
 
Poslednja izmena:
Pa pazi, mislim da je prica na principu "Matrixa" stvorena mnogo milenijuma unazad.

Sama cinjenica da verujemo u vise sile, jednog ili vise Bogova iliti Stvoritelja stvara takav utisak.

Mnoge sekte se takodje vode slicnom logikom i pokusavaju izaci iz ovog sveta izvrsavanjem samoubistva.

Sa takve tacke gledista na stvari sputava nas samo jedno, strah.

E sad ako mislis da je smrt vredna toga samo napred :mrgreen: :per:

To nas sve ceka kad tad :) ali mora da postoji neki drugi izlaz ?
 
Matriks

"Oni koji su čitali Bibliju mogli su da vide kako je i Isus rekao – saznajte istinu, i ona će vas osloboditi. Od čega?!? Pa mi mislimo da smo već sada slobodni.

O čemu se u stvari radi? Može li istina stvarno da bude toliko bolna? Da li je moguće da živimo u iluziji?"
http://www.galaksija.com/matriks.htm

da zivimo u iluziji smislili bi mi nesto lepse od ovog sto smo smislili
 
da zivimo u iluziji smislili bi mi nesto lepse od ovog sto smo smislili

To da je objektivni svet iluzija. Da je objekat korelat subjekta, i da opazajni svet objekata oko nas sustinski nije onakav kakvim ga opazamo... nije hipoteza, vec neposredna praosnovna cinjenica svesti. Ne mora niko u to sumnjati, treba se samo uveriti osvrcuci se na osnovni odnos JA i spoljni svet oko mene.

Korelativnost subjekta i objekta
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=4886


To sto ta cinjenica nije opstepoznata, jeste jedna od misterija. U tom smislu ova tema mozda i spada ovde.


I da. Onaj ko nije video ovaj primer ..mora. Ovakva znanja(koja su uz to neverovatno prosta) nekome mogu promeniti zivot i pogled na svet.

Korelativnost subjekta i objekta - Autobus
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=7505
 
Poslednja izmena:

Back
Top