Kisa meteora u sredu 12. avgusta :)

I? Je li neko vidio neki zvijezdu padalicu? Ja nisam... :/

Ne samo video vec mi je i par u kadar uletelo... sutra kacim slike... nije nista impresivno, ali ima ih par... A kako Marfijev zakonik nalaze, na delu neba koje mi nije bilo u kadru, par toliko velikih je proletelo, da sam u cudu zevao... Sad je vec i proredilo pa sam usao unutra, ali svakako je vredelo videti...
 
Evo ovako: Svake godine Zemlja prolazi kroz putanje različitih kometa, koje ostavljaju led i drugi sitan materijal iza sebe u momentima kad su dovoljno blizu suncu da im se jezgro otapa. (U suštini kometa je sličnma kao asteroid, ali se većinom sastoji od vode i prašine, dok su asteroidi obično od gvožđa, iridijuma itd...). E sad, posledica prolaska zemlje kroz ove pojaseve je da isti mnaterijal proleće kroz gornje slojeve atmosfere, zagreva se, pali, i ostavlja trag. Zavisno od mehanike prolaska kiše su jačeg ili slabijeg intenzitata, a od sastava komete njihova boja i trajanje. Po mestu na nebu iz kojeg izgleda da izviru meteoriti kiše imaju nazive sazvežđa: Persidi, Leonidi, Orionidi,...
 

Back
Top