jesu li šumadinci srbi ili česi??? braničevci zaseban slovenski narod?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

_isidora_

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
315
možda je tema za istoriju

The Braničevci (Serbian: Браничевци) were a medieval Slavic tribe that lived in the territory of present-day Serbia, in the regions of Braničevo and Banat, that merged into the bulgarian state by khan Krum in 805 AD.

bacila sam malo oko na neke istorijske mape koje prikazuju doseljavanje slovenskih plemena na balkan. jasno se vide 4 glavna plemena: srbi, hrvati, braničevci i moravci

srbi su nastanjili teritoriju (upravo onu gde sada nisu vecina) = Bosnu, Metohiju, Sandžak i Crnu Goru...
hrvati su nastanjili teritorije izmedju reke cetine, planine gvozd, une i save
branicevci su nastanjili sadasnji okrug branicevo i delove juznog banata
moravci su nastanjili sumadiju, oblast velike morave, i imali su teritorijalni kontinuitet do sadasnje ceske regije moravske (a moravci je drugi naziv za cehe, tj bohemi i moravci cine cesku naciju)

verovatno se kroz istoriju desava da se mali narodi asimiluju u vece, pa tako slovenski narodi branicevci i (juzni) moravci u Srbe.

cudi me da prva srpska drzava (raska) i njene vazalne srpske drzave nikada se nisu imale u svom sastavu sadasnje regije branicevo i celog pomoravlja i sumadiju. samo je raska u jednom momentu imala jugozapadni deo sumadije.

pravi srbi (bosnjaci, crnogorci i arnauti) su izgleda otpali od srpstva, a sumadinci (moravci-cesi) i branicevci su danas srbi.:D:D:D

volela bih da mi neko strucniji objasni, ja sam ovo zakljucila gledajuci karte iz srpskog udzbenika istorije

aj neka mi neko pojasni ovo malo:D nista ne tvrdim, samo pretpostavljam
 
jedna od karata prve srpske drzave
Serb_lands04.png
 
primete se fizionomske razlike, sumadinci plavlji, slicniji cesima, a ovi iz nisa pirota vranja sandzaka crne gore bosne svi crnih gustih obrva crne kose i tamnih ociju

Veoma interesantno nikad nisam razmišljao na taj način, ali ima poprilično logike. Što se šipaca tiče oni su ti nomadsko pleme koje je na Balkan stiglo iz Azije, imaju istovetno poreklo kao i Vlasi zapravo su jedno pleme koje se podelilo na dva Feršeriote koji su otišli na jug(današnji šiptari ) i Ungurijane ( i vlahe) koji su otišli na sever
 
malo mi je ova tvoja srbija naduvana...i to prema zapadu.vrati je nesto nazad,pa je spusti prema jugu.i stisni sa istoka.pa je lociraj u novo pazarskom krugu...

malo mi je ova tvoja hrvatska naduvana, i to prema istoku, severu i jugu. vrati je malo na granicu istok - jug = virovitica - Slunj - Senj i sever - istok Varaždin - Virovitica...

P.S. ne znam sto se bunis, kad sve nacionalne istorije od hrvatske do grcke i bugarske priznaju upravo uvu granicu izmedju srba i hrvata...
 
možda je tema za istoriju



bacila sam malo oko na neke istorijske mape koje prikazuju doseljavanje slovenskih plemena na balkan. jasno se vide 4 glavna plemena: srbi, hrvati, braničevci i moravci

srbi su nastanjili teritoriju (upravo onu gde sada nisu vecina) = Bosnu, Metohiju, Sandžak i Crnu Goru...
hrvati su nastanjili teritorije izmedju reke cetine, planine gvozd, une i save
branicevci su nastanjili sadasnji okrug branicevo i delove juznog banata
moravci su nastanjili sumadiju, oblast velike morave, i imali su teritorijalni kontinuitet do sadasnje ceske regije moravske (a moravci je drugi naziv za cehe, tj bohemi i moravci cine cesku naciju)

verovatno se kroz istoriju desava da se mali narodi asimiluju u vece, pa tako slovenski narodi branicevci i (juzni) moravci u Srbe.

cudi me da prva srpska drzava (raska) i njene vazalne srpske drzave nikada se nisu imale u svom sastavu sadasnje regije branicevo i celog pomoravlja i sumadiju. samo je raska u jednom momentu imala jugozapadni deo sumadije.

pravi srbi (bosnjaci, crnogorci i arnauti) su izgleda otpali od srpstva, a sumadinci (moravci-cesi) i branicevci su danas srbi.:D:D:D

volela bih da mi neko strucniji objasni, ja sam ovo zakljucila gledajuci karte iz srpskog udzbenika istorije

aj neka mi neko pojasni ovo malo:D nista ne tvrdim, samo pretpostavljam

Najviše plaovookih i plavokosih ima upravo na jugoistoku Srbije - Leskovac,Vranje,...
Šumadija je bila pustinja do pre nekih 300 i nešto godina.Naseljena je najviše južnim ili "brdskim" Srbima.Taj element se pokazao i kao najborbeniji u ustanku 1804 i kasnijim ratovima.Arbanasi nikad nisu bili deo srbskog korpusa,oni na teritoriju današnje Srbije tj.KiM dolaze tek posle Seobe 1690.
 
malo mi je ova tvoja hrvatska naduvana, i to prema istoku, severu i jugu. vrati je malo na granicu istok - jug = virovitica - Slunj - Senj i sever - istok Varaždin - Virovitica...

P.S. ne znam sto se bunis, kad sve nacionalne istorije od hrvatske do grcke i bugarske priznaju upravo uvu granicu izmedju srba i hrvata...

nebudi smesan,svak danas moze da crta svoje karte prema svome cefu.
tvoja karta je falsh.srbija je novi pazar i dva okolna sela.i zvala se raska..
 
nebudi smesan,svak danas moze da crta svoje karte prema svome cefu.
tvoja karta je falsh.srbija je novi pazar i dva okolna sela.i zvala se raska..

Danas svako ima svoj dozivljaj svacega, tako je i tvoj dozivljaj fals. Npr, i tvoja draga je samo vagina i tri dlake okolo, i zove se pi*ka, pa ti je ipak sagledavas kao kompletnu celinu ;)

PS. Ne budi su dve reci seljane
 
Poslednja izmena:
nebudi smesan,svak danas moze da crta svoje karte prema svome cefu.
tvoja karta je falsh.srbija je novi pazar i dva okolna sela.i zvala se raska..

ovo nisu fals nacrtane mape, vec mape zasnovane na ekzaknim naucnim podacima/cinjenicama, koje priznaju svi naucnici istoricari u hrvatskoj, srbiji, bugarskoj, itd... to sto se tebi osnovne i poznate istorijske cinjenice ne svidjaju, pa lupas bez veze, to je tvoj problem i slobodno pukni.

p.s. ja sam zensko.
http://katolickisrbi.surge8.com/
 
Najviše plaovookih i plavokosih ima upravo na jugoistoku Srbije - Leskovac,Vranje,...
Šumadija je bila pustinja do pre nekih 300 i nešto godina.Naseljena je najviše južnim ili "brdskim" Srbima.Taj element se pokazao i kao najborbeniji u ustanku 1804 i kasnijim ratovima.Arbanasi nikad nisu bili deo srbskog korpusa,oni na teritoriju današnje Srbije tj.KiM dolaze tek posle Seobe 1690.

ne bih rekla. sumadija je itekako bila naseljena, moravcima na primer. a i za ove nislije i juznjake se ne bih slozio, meni oni svi crni k'o bugari deluju :D
 
ovo nisu fals nacrtane mape, vec mape zasnovane na ekzaknim naucnim podacima/cinjenicama, koje priznaju svi naucnici istoricari u hrvatskoj, srbiji, bugarskoj, itd... to sto se tebi osnovne i poznate istorijske cinjenice ne svidjaju, pa lupas bez veze, to je tvoj problem i slobodno pukni.

p.s. ja sam zensko.

Sta se bre lozis, vidi se da si nova ovde... Hrvati su ovde uglavnom provokatori koji spamuju i lupetaju gluposti (cast izuzecima). S druge strane vidis kako ozbiljno pristupaju temi, da ni ne primecuju da si zensko, sta je tema i na sta repliciraju i o cemu diskutuju.

@Tema
Zanimljivo ti je ovo, recimo da nisam imao pojma o ovom detalju. ;)
 
primete se fizionomske razlike, sumadinci plavlji, slicniji cesima, a ovi iz nisa pirota vranja sandzaka crne gore bosne svi crnih gustih obrva crne kose i tamnih ociju
A si ti glup. Sloveni su plavi, pa naravno da ima slicnosti (npr. boja kose) izmedju sumadinaca i ceha. Sto se tice ostalih tj ljudi sa crnom kosom, to je posledica mesanja naroda-sa turcima, rumunima, bugarima, grcima, madjarima, verovatno sa tatarima(ipak su oni dosli do granica ovih prostora).
 
ne bih rekla. sumadija je itekako bila naseljena, moravcima na primer. a i za ove nislije i juznjake se ne bih slozio, meni oni svi crni k'o bugari deluju :D

Možda u 10 veku a i Moravci,Braničevci,Timočani ... su najverovatnije samo srbska plemena a ne različiti etnosi.Granice na gore postiranoj mapi su političke (granice feudalnih država) ne nužno i etničke.
 
ne bih rekla. sumadija je itekako bila naseljena, moravcima na primer. a i za ove nislije i juznjake se se ne bih slozio, meni oni svi crni k'o bugari deluju :D

Исидора.
Прво ми реци да ли си моментално мушко или женско?
Друго.
Ја имам податке, сличне твојима, да смио ми Срби настали спајањем
једног кинеског племена и Индијанаца, који су тад разуме се,
сви били четници.
Кроз историју неки су мутирали и постали педери или лезбејке.

:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Sta se bre lozis, vidi se da si nova ovde... Hrvati su ovde uglavnom provokatori koji spamuju i lupetaju gluposti (cast izuzecima). S druge strane vidis kako ozbiljno pristupaju temi, da ni ne primecuju da si zensko, sta je tema i na sta repliciraju i o cemu diskutuju.

@Tema
Zanimljivo ti je ovo, recimo da nisam imao pojma o ovom detalju. ;)

ko provocuje:evil::evil::evil:
 
A si ti glup. Sloveni su plavi, pa naravno da ima slicnosti (npr. boja kose) izmedju sumadinaca i ceha. Sto se tice ostalih tj ljudi sa crnom kosom, to je posledica mesanja naroda-sa turcima, rumunima, bugarima, grcima, madjarima, verovatno sa tatarima(ipak su oni dosli do granica ovih prostora).
bili moglo ikako bez toga "glup"
 
idemo dalje..:mrgreen:

++++
(“Karađorđevići”, NIN br. 2639)

Prvi put me razočarao gospodin Jovan Ćirilov. Rado ga čitam, ali! Zašto se bojao da u pedigreu o Karađorđevićima navede i onaj dalji, i dublji, koren od Karađorđevog oca. Zar je sramota, i za nas Srbe potcenjujuće, da priznamo da smo se mešali sa drugim nacijama, da je Šumadija, posle odlaska Srba sa Arsenijem Čarnojevićem u Austrougarsku, ostala pusta u koju su tu dolazli svi - Grci, Bugari, Hrvati, Makedonci... A znamo - i ćutimo - i Albanci.

U okolinu Topole naselio se izuzetno veliki broj Albanaca, i to najviše iz plemena Keljmendi (kako smo ih odna nazivali Klimenti). Od njih potiče i loza Karađorđevića.

To je najbolje opisao dr Jovan Tomić, profesor Beogradskog univerziteta i, što nije od sporedne važnosti, lični i veliki prijatelj Petra Prvog Karađorđevića. Stavio je pred svoje studente da to uče, a mi sada krijemo. Dimitrije Tucović takođe piše o tome (Srbija i Albanija, 1914) i takođe se poziva na dr Tomića, a u naučnom svetu to nije nepoznato, čak sada objavljuju i neki udžbenici. Nedavno je i Ibrahim Rugova priznao da je iz istog plemena sa Karađorđem. Može to biti i iz zlih namera, ali je pitanje - otkuda se baš toga setio.

++++
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top