Pravopis: zajedno ili odvojeno pisanje reci

Ja sam siguran da se kamoli pise zajedno @PSE je u pravu da to bas i nije knjizevna rijec a takodje imas i izraz "a kamoli" i to se kao sto se vidi pise odvojeno tj veznik odvojeno....POZZ;)
Pogledaj benov post:cool:
da zato sto je ovde a u funkciji veznika ako se secam gradiva od pre 7 godina:manikir:
Kamo li.
Kamo - kuda.

:cool:
 
Sve reči sa rečcom LI se pišu odvojeno (a najčešće se sreće ono pogrešno napisano "dali") osim primera poput kamoli, negoli...koji se pišu sastavljeno. Jeste književno ispravno, inače se ne bi navodilo u udžbeniku za srednju školu, kao primer za odstupanje od odvojenog pisanja rečce LI (druga je stvar što to nije često upotrebljavana reč).

Pretpostavljam da je razlog taj što se rečca LI piše odvojeno kada je koristimo za formiranje pitanja, npr Da li si dobro? Gde li je otišao? Kako li je stigao?

Ali rečenica ''Ni on nije otišao, a kamoli ja.'' nije upitna.
 
Poslednja izmena:
Sve reči sa rečcom LI se pišu odvojeno (a najčešće se sreće ono pogrešno napisano "dali") osim primera poput kamoli, negoli...koji se pišu sastavljeno. Jeste književno ispravno, inače se ne bi navodilo u udžbeniku za srednju školu, kao primer za odstupanje od odvojenog pisanja rečce LI (druga je stvar što to nije često upotrebljavana reč).

Pretpostavljam da je razlog taj što se rečca LI piše odvojeno kada je koristimo za formiranje pitanja, npr Da li si dobro? Gde li je otišao? Kako li je stigao?

Ali rečenica ''Ni on nije otišao, a kamoli ja.'' nije upitna.

E sad:rumenko:

Ja nisam nigde video da pise u nasem udzbeniku to niti nam je profesorka pominjala!
 
Sve reči sa rečcom LI se pišu odvojeno (a najčešće se sreće ono pogrešno napisano "dali") osim primera poput kamoli, negoli...koji se pišu sastavljeno. Jeste književno ispravno, inače se ne bi navodilo u udžbeniku za srednju školu, kao primer za odstupanje od odvojenog pisanja rečce LI (druga je stvar što to nije često upotrebljavana reč).

Pretpostavljam da je razlog taj što se rečca LI piše odvojeno kada je koristimo za formiranje pitanja, npr Da li si dobro? Gde li je otišao? Kako li je stigao?

Ali rečenica ''Ni on nije otišao, a kamoli ja.'' nije upitna.

Ni ja se ne secam sta pise u udzbeniku, ali mislim da je to ispravno razmisljanje, i da se pise sastavljeno zato sto nije upitna recenica.
 
Imas temu za to...
kamo li ili kamoli je po meni neknjizevna rec koju nigde neces videti napisanu osim ovde na krstarici....
I ako se pise napisao bih je odvojeno, jer se recca li pise odvojeno;)
Ovako:
1. Kamoli je knjizevna rijec, veznik.
2. Ovdje "li" nije rjecca nego jednostavno je to tako. Tako rijec zavrsava.

Na primjer pridjev MALI zavrsava na "li" ali to nije rjecca, nego rijec zavrsava na "li".
Tako da necemo pisati "ma li" nego "mali".
 
Sta mislite o pisanju izraza "Boga mi"?
Ja bih ga ovako tj. odvojeno napisala. Medjutim, negde sam cula obrazlozenje da bi trebalo pisati zejdno zato sto je to postalo uzrecica....

Da, kao i dajbog, i dajboze, a ne pise se kao sto bi trebalo: Daj, Boze,... ili pobogu, a ne, po Bogu,...

Ako koristis kao uzrecicu, obicno ide uz sastavni vezink "a": a, kamoli, a ako koristis kao pitanje za pravac: Kamo li je otisla Pevacica? - na primer, da upotrebim svoju malenkost, ide odvojeno.
 
Милан Шипка у "Правописни речник српског језика: са правописно-граматичким саветником" наводи и састављено и растављено писање са два различита значења.
Камоли - везник са значењем како не
Камо ли - упитно значење

Мислим да би ови примери били добри:

Тешко је дати објашњење, а камоли још и пример.

Камо ли оде? (значење - по мом виђењу је неодређеније/општије од (и налази се негде између) Где оде? и Куда оде?)
 
Ljudi,verujte mi da smi mi pismeniji od pola Europe.Svi se trude da nesto skrate reci,ne pisu ih kako se pise,nego kako se izgovara.Ispada da ja bolje pisem Engleski od nekog lika iz Mancestera?!
A,kako ovaj prevod zvuci? Sta pogani Hobit ima u dzepsima?

To nema veze s vezom sto si rekao. Srbi su jedan od najnepismenijih i najneobrazovanijih naroda u svetu. Ostavite te price da niko u Americi ne zna gde je Srbija, jer to ne mora ni da zna. Niko ni u Srbiji ne zna gde je Bet Alef, pa tamo ljudi zive. Kada bi se sprovelo neko istrazivanje tog tipa, videlo bi se da ni ovde ne postoji elementarno znanje o vaznim stvarima. Moguce je da ti bolje pises engleski, nego neko lik iz Mancestera. Sta mislis, zasto ja pisem srpski gramaticki ispravno? Zato sto sam ga ucila i na taj nacin jedino mogu da ga shvatim. Govor je ensto drugo. Da si i ti naucio pravopis srpskog, znao bi da se engleski i pridevi - na -ski, -ski, pisu malim slovom. ;)
 

Back
Top