Teme za pismeni zadatak iz srpskog jezika

Zanima me koje su teme za pismeni zadatak iz srpskog jezika? U pitanju je prvi razred srednje škole. Da li su teme iz gradiva? Koje ste teme vi imali? Pišite......:D

Ovako ja se secam jel ja kao da sam na doktorskim studijama srpskog jezika kod nase profesorke....

Za prvi je bilo motiv prolaznosti gde smo se vezali za pesmu Septembar Stevana Raickovica to je prva tema dakle vezno za prolaznost zivota i tako dalje a druga tema je bila Ispricati Bajku devojka brza od konja, sad decai iz perkspektive mladica a cure iz ugla devojke, staje bila poenta pa bila je poenta to jer se u prvoj godini rade ti stilovi prepricavanje, deskripcija pa je na svakom pismenom dala po nesto...Na ovom prvom je bilo kao sto vidis ,,prepricavanje,, klasicno ali tako da se ti sstavis u ulogu glavnih junaka i da pricas kao da je to nesto sto se tebi desilo!
Drugi pismeni zadatak je bio deskripcija jedna tema je bila Moja ucionica a druga moje skolkso dvoriste valjda:)
Treci je bilo vezano za Ilijadu i ep o gilgamesu i to motiv prijateljstva nesto da se pricao prijateljstvo ali osvrt na ova dva dela, dok je druga tema bila Banovic Strahinja i tu je bila i Hasanagnicia ako se ne varam kao tema tj likovi za opisivanje...
Cetrti pismeni hmmm cek da se setim:think:

Ahha da Romeo i Julija njihova ljuba o tome da se prica...

Eto toliko me secanje sluzi:rumenko:
 
Pred jednim umetnickim delom. To je prva tema.
Toliko us rana tema , toliko opsirna i glupa. Dobila sam dvojku, prvi i poslednji put.
Savet: Ako slucajno dobijes istu ili slicnu , vezi se za jednu gradjevinu, sliku, minijaturu, sta god, i opisuj svoja osecanja vezana za nju i kako ti se dojmi. A konkretne cinjenice o njoj svedi na minimum.
Druga.. Andreas Sam - Rani Jadi, detinjstvo jednog decaka ili tako nesto.
Nije teska tema, a i Kis je zanimljiv svidece ti se.
Treca tema..c.. Cekaj da se setim.. A da! Jefimija - Posveta caru Lazaru, Dozivljaj tuzne zene u manastiru, ili slicno.. Pisi o samom cinu vezenja posvete zlatnim nitima u uvodu, u razradi o Jefimijinim stavovima i osecanjima vezanim za Lazara, i politicku situaciju tadasnje Srbije. Moje misljenje je da je bila u ljubavnoj vezi sa Lazarom, ali ti pisi kako se tebi cini da jeste, u knjizevnosti nema greske. Imali smo jos jednu soluciju za trecu temu, Slovoljubve Stefana Lazarevica. Tu se govori o bratskoj ljubavi, pokajanju i izvinjenju, videces vec. Ako zapne, posalji pp.
Cetvrta je tema vezana za Romea i Juliju. Tu ces da se snadjes, Ima mnogo literature vezane za to, A i Sekspir je okej, samo budi istrajna, procitaj i dvaput ako je potrebno.
Konkretno , tema je bila Neraskidiva ljubav izmedju dvoje mladih.
Kad te buni kako da pocnes , pises sastav i zavrsis, koristi sablon : u uvodu pisi malo o piscu i opste o temi,u razradi se fokusiraj na temu u uzem smislu, opisi likove i samo najvaznije dogadjaje,odnosno size i fabulu u nekolko recenica, ne rasplinjuj previse. Zakljuci sa tri recenice u kojima ces da kazes iskljucivo svoje misljenje o zadatoj temi, a mozes da ubacis i neki aforizam, sto ne preporucujem , to moze da ispadne prilicno traljavo.
Obrati paznju i na pravopis, posto ti je ovo prva godina srednje. Pravopis i gramatika se u srednjoj visoko kotiraju, vise nego sama sadrzina pismenog.
 
pliz neka neko napise DOBAR sastav na temu devojka brza od konja iz perspektive mladica ILI septembar - motiv prolaznosti zivota.Naglasio sam ovo DOBAR posto je u pitanju pismeni pa ne zelim da u startu dobijem losu ocenu, a ja bas i nisam talentovan u pisanju sastava.Molim vas da me uslisate i napisete ovaj sastav do sutra.Bicu vam zahvalan do nebesa.HVALA
 
e ajde pliz neko neka napise neki dobar sastav na temu septembar-motiv prolaznosti zivota ili devojka brza od konja iz perspektive mladica, posto ja bas i nisam dobar u pisanju sastava.Molim vas neka me neko uslisa i napise ovo do sutra.pliz ljudi pomozite treba mi za pismeni.
jao, kako se iznerviram kad vidim ovako nešto -.-
sedi sam pa piši, kao što su učenici do sad i radili.




ontopik: mi smo imali jednu slobodnu, pa jednu iz gradiva u prvom i u drugom polugođu.
mada je i slobodna tema imala neke veze sa gradivom koje smo tad radili, ali nikako nije uticala na zaključnu ocenu.
:manikir:
 
Nama je dala na sve četiri pismena sve teme i gradiva, na prvom pismenom bile su teme vezane za Antigonu i epske narodne pesme, druge se ne sećam, treća je bila vezana za Slovo Ljubve i Jefimijinu, na četvrtom imali smo Tragični motivi Šekspirove drame ( Romeo i Julija ) i Don Kihota

ljudi da neko ne ide u cacansku gimnaziju,a ako ide da ne zna koje su mu bile teme u 1. razredu?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Увек ћете добијати нешто што сте читали непосредно пре писменог, за лектиру или неко обимније дело из читанке. Не знам за случај да је неко добијао да пише о песмама из читанке и сл.

Што се слободних тема тиче, требало би да буду везане за ваше посматрање стварности, друштвених појава, и односу појединца (вас) према њима (стварности, друштвеним појавама).

Знам да се тражи да покажете зрелост размишљања, способност за критичко сагледавање свих појава у друштву, па се зато дају теме:
Казујем у име своје генерације,
Како реагујем на критику,
Поступак због кога сам се кајао,
Покушавам да схватим,
Сви смо се родили ради неког посла...

Не треба вам назив теме, играјте на карту зрелости и критиковања којечега што тема тражи, и ето вам петице!
 

Back
Top