Veridba...

Mali čičak

Stara legenda
Poruka
77.664
Drage moje, pomagajte...
Dogovorili smo termin veridbe, a ja nemam pojma o običajima...
Šta ko kome kupuje i daruje...

Sve vezano za običaje i svadbu bi mi značilo...
Moj tata je katolik... ali ja slabo poznajem običaje bilo koje vere...

Sve što znate pišite....
Hvala...
Ako ima slična tema... prilepite-nisam je mogla naći...

:bye::bye::bye:
 
Ako hoces bas da pratis obicaje onda ti je nabolje da pitas roditelje svoje i njegove...ima milion obicaja a oni znaju koji se praktikuju u njihovim krajevima.

A sta sada se tu pravi neko slavlje ili sta?
 
Drage moje, pomagajte...
Dogovorili smo termin veridbe, a ja nemam pojma o običajima...
Šta ko kome kupuje i daruje...

Sve vezano za običaje i svadbu bi mi značilo...
Moj tata je katolik... ali ja slabo poznajem običaje bilo koje vere...

Sve što znate pišite....
Hvala...
Ako ima slična tema... prilepite-nisam je mogla naći...

:bye::bye::bye:

mene je glava zaboljela kad mi se brat zenio.. svi se kao razumiju u obicaje- svi razlicito govore.

ne znam ste se zamarate tim. sve ti pomenuse vec, pitaj obe strane i nadji sredinu..
mada, meni su te vjeridbe cista glupost.
svadbu ce praviti bez ikakvih obicaja. samo mladenci i kumovi, gosti i slavlje.
nikakvi djeveri, izvodjena, vodjenja, kupovanja ( e ovo mi je najcrnje), jabuke, med... kuku! :)
 
Svako ima svoje, ako volis obicaje ok, ako ne, onda ih lepo zaobidji.
Na mojoj veridbi moji su napravili uzi krug familije i bilo nas je oko 20-tak :), buduci muz mi je samo kupio prsten i gotovo, nikoga nisam darivala niti nas ko jer mi nismo zeleli.
Sto se tice svadbe, gadjali su jabuku, i bila je kupovina mlade, svekrva me darivala ali sve kod mene u sobi jer sam jedva i na to pristala, (nevolimo bas mnogo to gledanje sta se daje mladi pa smo obavili u tajnosti :) kupila mi je mindjuse, prsten i lancic, sto se darivanja tice, darovala sam kuma i kumu i to kad su krenuli kuci dala sam im njihove poklone. Za mene je lepo kad nam je svekrva davala med. Sve u svemu bez preterivanja je bilo.
 
Mali cicak, srecno ti bilo! :)

Kod veridbe ti je najvazniji prsten, jel` tako - da se malo i nasalim! :) mada to i jeste tako!

Kako se burma kod katolika stavlja (tj nosi) na levu ruku (kod pravoslavaca je na desnoj), to je verenicki prsten na suprotoj ruci (znaci kod katolika je na desnoj, a kod pravoslavaca je na levoj ruci).

Prsten je ili nov ili iz porodicnog nakita mladozenje.

Sto se tice poklona, to zavisi od mesta do mesta, ali u principu i ti darujes kumove, kao i oni tebe (ranije se kumu najcesce kupovala kosulja, kumi materijal za haljinu, ali je to sada verovatno malo izmenjeno, tj prilagodjeno ovom vremenu).

Oko detalja se dogovori sa svojim najblizima, najbolje sa mamom i naravno sa tvojim buducim! :)

Moj ti je savet da sve sto mozes da pojednostavis -pojednostavi, opusti se i uzivaj na vasem slavlju! :)
pozdrav
 
Jao, што је то лепоо! :D

Ми се прво верили, па тек после 5 месеци правили свадбу. Баш ми је пријао статус веренице.
''Ово је моја вереница!'' :flert:

Обичају си различити, питај своје, нека он пита своје - па нађите неку средину.

Код мене били моји најближи: мама, тата, сестра и зет са децом и ујак и ујна, код њега мама, сестра и зет и три стрица.
Сећам се да сам свом веренику купила кошуљу, а не сећам да се да ли сам даривала и остале...:think: Давно беше.... :confused:
И свекрва и заова и стричеви су ми купили злато....(штета што не носим злато, не знам шта ћу са њим...:confused:)
Пао ручак, и такоо...интимно... :)
 
А ринфлајш, Хелен? ;)

Ми се верили једно поподне, уопште не памтим датум. :confused:
Већ нам свадба била заказана, дошли он и његова мама, сачекали их моји родитељи,сестра (ваљда:confused:) и ја. Од њега добила прстен, од свекрве златан сат.
Немам појма да ли смо ми њих нешто даривали, то нам је било само онако, успут...

Марице, честитам, јако је лепо све то око веридбе, припреме за венчање...:heart:

Распитајте се и договорите се шта ћете од обичаја поштовати, како на веридби, тако у свадби.
Има тема о обичајима у свадби, скоро смо писали тамо, а Онаона објаснила оно што и ја знам о прстењу и бурмама.

Искрено, никад се нисам распитивала о веридбеним обичајима, сад ми криво!
 
Hvala na pomoći devojke...:D
Za veridbu će doći samo on, njegovi roditelji i brat sa ženom i decom... i kum... kako kuma zaboravih...:rumenko:
Kod mene moji tj.mama, tata, brat i njegova devojka... i kuma...

Pravimo večeru... i to je to... sa moje strane...
E sad, mi nećemo praviti veliku svadbu, već intimno, za 50ak ljudi tj. najuža rodbina... neće biti kupovina mlade i nikakvi običaji, biće skup svatova u 2 u restoranu, mi ćemo biti u sobi iznad, kad se svi okupe, silazimo, matičar nas venča i to je to... pa se ja sad dvoumim da li da ja njima dajem poklone na veridbi ili na svadbi... pošto neće biti kupovina mlade i to...
I koga sve da darivam... da li samo svekra, svekrvu, devera, njegovu ženu i kuma... ili i tetke i stričeve ili sve... nemam pojma...:think:

Jeste li vi obavljale veridbu kući ili ste u restoranu? Mi živimo u stanu, i moguće je napraviti ovde ali zbog prostora ne znam da li da idemo negde...

Joj... dok sve to obavim izduvaću...:besna::heart::lol:
 
Веридбу у стану, свадба у хотелу.

А што се свадбе тиче ми смо исто тако хтели што скромније и у што ужем кругу...само најближи. Па се испоставило да то никако не може ићи испод 50 људи..:confused:..а дошло их је 75!!!! :sad2:
После смо се покајали што нисмо лепо направили људску свадбу. Овако ем нисмо могли да позовемо неке драге људе, ем су после и код мојих и код њега долазили на честитање силни рођаци и пријатељи сваког викенда у наредних неколико месеци... А то значи: ем стално обавезе, ем спремај вечеру сваки пут, ем доносе само симобличне поклоне...тако да је та ''скромна'' варијанта испала много скупља (и што се материјалних ствари тиче и што се цимања тиче)....:confused:
 
Drage moje, pomagajte...
Dogovorili smo termin veridbe, a ja nemam pojma o običajima...
Šta ko kome kupuje i daruje...

Sve vezano za običaje i svadbu bi mi značilo...
Moj tata je katolik... ali ja slabo poznajem običaje bilo koje vere...

Sve što znate pišite....
Hvala...
Ako ima slična tema... prilepite-nisam je mogla naći...

:bye::bye::bye:

Pojma nemam o običajima za veridbu, samo hoću da ti čestitam :D
 
Марице, колико ја знам, кумови се дарују у свадби,а не на веридби.
Но, обичаји се разликују, тако да не бих да паметујем.
У сваком случају, чекаћу да причаш 30. ..:)
 
Kako se burma kod katolika stavlja (tj nosi) na levu ruku (kod pravoslavaca je na desnoj), to je verenicki prsten na suprotoj ruci (znaci kod katolika je na desnoj, a kod pravoslavaca je na levoj ruci).

Ne nose katolici (ja sam inace katolkinja) burmu na levoj ruci, burma se nosi na desnoj, na levu se prebacuje kad suprug(a) umre, tj. kad postanes udovac / udovica. Verenicki prsten se posle vencanja uglavnom prebaci na levu, ali ima i onih koji nose i prsten i burmu na desnoj ruci :)

Srecno! :) :heart:

PS. Sad sam pomislila da mozda Srbi katolici nose na levoj, nisam Srpkinja, pa ne mogu da budem sigurna :) I jos jednom - srecno :)
 
Poslednja izmena:
Drage moje, pomagajte...
Dogovorili smo termin veridbe, a ja nemam pojma o običajima...
Šta ko kome kupuje i daruje...

Sve vezano za običaje i svadbu bi mi značilo...
Moj tata je katolik... ali ja slabo poznajem običaje bilo koje vere...

Sve što znate pišite....
Hvala...
Ako ima slična tema... prilepite-nisam je mogla naći...

:bye::bye::bye:
Обичаји се разликују.
Отворено поразговарај са будућом свекрвом и потруди се да јој мало угодиш ;)

Честитам ти од срца. :D
 
Код нас је обичај да млада не дарује кумове, него то чине свекар и свекрва, у свадби.
Млада само деверу качи деверски пешкир.
 
Srecno!:vatromet: :heart:
Ma kakvi stricevi i tetke... Ako su vam takvi obicaji, mozes da darujes samo svekra, svervku, devera sa porodicom i kuma. Ovo za tetke i strine mi malo previse. Ali opet, pitaj mamu ili nekog u blizini, mozda je kod vas to obicaj...
Mi nismo imali nista posebno. Dosao je mm, njegovi roditelji, brat sa zenom i sestra, doneli su mi prsten - naravno, sveki mi donela zlatan komplet, doneli su mi i nesto kozmetike, parfeme, a dever mi iz Kanade doneo mob. tel.
Ja nisam sve to ni htela, al mama i sveki su se kao dogovorile :mrgreen:
Mama je i njima nesto spakovala. Mm je dobio sat (jos ga nosi:) ), kosulju i parfem, sveki bluzu, svekar kosulju cini mi se, dever majicu i parfem, zaova bluzicu i srebrni prsten i lancic.
Meni je sve to bilo malo previse, al mama je htela to darivanje, jer zaboga, ima samo jednu cerku:lol:
Posle smo otisli u restoran na veceru i eto. Tako prodje veridba.
 
Najpre iskrene čestitke.

a onda odgovor - onako kako se dogovorite, ali baš precizno.

U našem kraju niko, ali niko ko ide na veridbu ne ide bez poklona za devojku i to vrednog. Ali zato ta ista devojka svakog, ali baš svakog ko dođe daruje. E zato treba sve precizirati da nikome ne bude neprijatno.

Moj muž je na veridbu došao sa majkom (otac mu je umro) bakom koja je živela sa njima, rođenom sestrom i zetom, tetkom i tečom stricem i strinom i kum. Naravno mi iz kuće i to je to.

Tako sam ja to tz darivanje (uzajamno) tada završila pa na svadbi (par meseci kasnije) ničeg nije bilo.


Inače kako Hellen reče, baš sam užival u statusu verenice. Svako je i dalje živeo kod svojih, a počeli smao da opremamo kuću u kojusmao se posle uselili
 

Back
Top