Sveci?

Poruka
8.529
Zasto ih slavimo?
Naravno slavim svoju slavu kao i svako drugi ali ja neznam zasto. pa ako neko moze da mi objasni?

Zasto da slavimo coveka? (uredu je da ga postujemo jer je sirio hriscanstvo u ime Gospoda Boga)

Pa Bog im je dao snagu...

i Gospoda Boga treba da slavimo zar ne?
 
To su ljudi i žene koji su zbog čestitog života i vere pravoslavne proslavljeni od Gospoda.

Sveci su nam primer u hrišćanskom životu , ideal koji nije nedostižan...
Svi smo pozvani u svetost , da budemo deca Božja.
Prvi hrišćani su se zvali svetima , zbog uzornog života...

Mnoštvo je svetih koji nisu u kalendaru, koji su na nebesima Bogu poznati.
 
Svece slavimo jer su oni nasi zastitnici pred Bogom ,nasi pomagaci u zemaljskom zivotu i branioci pred strasnim sudom.Oni su sa nama u svakom trenutku zivota ,paze na nas zato im i odajemo posebnu cast slavom.Jer kad budemo sami cisti i krhki bred bogom samo ce oni biti sa nama da istaknu nase vrline i opravdaju ako je moguce mane.
 
Mislio sam muškarci i žene, ali kako ko hoćeda tumači.

Kad vidiš ženu ne kažeš da si video čoveka, možda žovežicu kako prevodi Daničić.
Kad pričaš o muškarcu kažeš taj čovek, a ne taj žena.
A množina je ljudi.

Hrišćansvto ceni ženu, pročitajte posl.Ef.sv.ap.Pavla, žena Bogorodica je rodila Hrista Bogočoveka.....
 
Mislio sam muškarci i žene, ali kako ko hoćeda tumači.

Kad vidiš ženu ne kažeš da si video čoveka, možda žovežicu kako prevodi Daničić.
Kad pričaš o muškarcu kažeš taj čovek, a ne taj žena.
A množina je ljudi.

Hrišćansvto ceni ženu, pročitajte posl.Ef.sv.ap.Pavla, žena Bogorodica je rodila Hrista Bogočoveka.....

Nemoj se ljutiš :cmok2:
 
Ja sam negde citala da se ustvari slavi nas poslednji dan na Zemlji. Jel' to?
Molim dezurne teologe (propale ili diplomirane) da nam razjasne. :)
I zanima me da li je to stari paganski obicaj?
 
Naravno da zna sve . Nasa slava je tu ne da opravda mane nego da ukaze zbog cega su te mane nastale tj smanji njihovu tezinu .Mi slavom molimo odredjenog svetca da bude uz nas u svakom trenutku da nam ulije njegovu snagu da prebrodimo zivotne probleme.To je nesto jedinstveno samo za nas i mislim da je to mnogo lepo i posebno .I uopste nije paganski obicaj zar mislite da bi bog dozvolio da to tolko zazivi da je i malo pagansko. U ova burna vremena kad ljudi nemaju vremena nizasta.Kad bi se skupili prijatelji i rodjaci da se zajedno pomole Bogu ?Slava je dar od Boga i na tome smo mu vecno zahvalni.Da nema slave mislim da bi neki ljudi zaboravili kako se krsti .Joj al se ja raspricao voleo bih da ima neko uceniji da to malo pojasni .Hriscanin lepo od tebe sto se interesujes samim tim sto pitas znaci da ti je stalo do svoje vere a od boga je da ti pomogne da dodjes do odgovore.Sve je to duznost lkalnog svestenika al posto je nasa SPC skrenula sa pravog puta odrekla se pravog ucenja eto i to se desava da ti moras trazit odgovore po netu.
 
Ja sam negde citala da se ustvari slavi nas poslednji dan na Zemlji. Jel' to?
Molim dezurne teologe (propale ili diplomirane) da nam razjasne. :)
I zanima me da li je to stari paganski obicaj?
Sveti Vladika Nikolaj kaze "smatraj svaki dan kao jedan ceo otpocet i zavrsan zivot .Odzivi ga kao celinu a ne kao deo"Svaki je dan jednako vredan isto je dal je prvi ili poslednji tu nema razlike.
 
Ali, ne zaboravi da na taj dan trpeza treba da bude bogatija nego obično....znači, stegni kaiš, tokom cele godine...a kad dođe taj dan, možemo da se razbacujemo, da vidi "narod" kako slavimo.
 
i Gospoda Boga treba da slavimo zar ne?
Gospoda Boga bi (po hrišćanstvu) trebalo slaviti na prvom, drugom, trećem... i ostalim mestima...

Slave su specifični deo srpske tradicije nastao u doba turske vlasti, jer su na taj način Srbi mogli da se okupljaju, dogovaraju i sačuvaju svoj identitet.

Danas se, svi smo svedoci, mnogo preteruje. A mislim da se niko na slavi ne seti sveca koga slavi i nema pojma ko je taj svetac niti zna priču koja je vezana za tog sveca.
 

Back
Top