Zašto naši vole da kradu

inagadadavida

Poznat
Poruka
9.864
Od lažiranja izbora, preko otuđivanja državne imovine, pa sve do otimanja zimnice i najbizarnijih pljački po parkovima, krađa se toliko ukorenila u Srbiji da je već gotovo proglašena za - narodni običaj

Nedavna krađa lutaka u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, koje su bile sastavni deo performansa na Belefu, nije samo iznervirala organizatore festivala. Krađa lutaka bila je samo poslednja epizoda koja je podsetila na slične apsurdne otimačine koje su postale već srpska tradicija.

Tek što se pre dve decenije pompezno obnovila Knez Mihailova ulica, počele su da nestaju kante iz najpoznatije beogradske štrafte. Gradska vlast i gradonačelnik Beograda su u direktnom obraćanju preko radio-talasa apelovali na sugrađane da prestanu sa prisvajanjem ovih kanti i da one ne služe da bi se u njima kiselio kupus. Setimo se samo da decenijama u Beogradu nisu funkcionisale javne telefonske govornice. Otvaranje internet parkova u samoj najavi je izazvalo podsmeh kod skeptika, koji su bili ubeđeni da se Srbima ne može ostaviti na poverenje ni olovka, a kamoli kompjuter na korišćenje u javnom prostoru. U Srbiji reči „javno" ili „državno" često znače - „moje". Ne kradu se ovde samo lutke, kante i kompjuteri, već i zimnica iz podruma.

Nigde u svetu, osim kod nas, ne postoji da se kao kompliment kaže: „E jesi lopov!", odgovara Goran Bregović na optužbe da je većinu svojih kompozicija uzeo od drugih autora ili iz narodnog folklora. Poznati muzičar objašnjava da na ovom prostoru „biti lopov izaziva simpatiju" i da se uvek čuvao toga da „slučajno neko ne posumnja da je talentovan, jer je to ovde opasnije nego biti lopov".

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=75683&sectionId=33
 
ima jedna hrvatska izreka:
niko nema sto srbin imade, srbin ima ono sta ukrade.

nazalost, generalno gledano smo lopovsko drustvo, kao i ceo balkan... mentalitet se ne menje preko noci.

nama je svako ko vrati vlasniku izgubljeni novcanik - *****, a svako ko prevari kineza na pijaci za 200 din je car...
 
Poslednja izmena:
Od lažiranja izbora, preko otuđivanja državne imovine, pa sve do otimanja zimnice i najbizarnijih pljački po parkovima, krađa se toliko ukorenila u Srbiji da je već gotovo proglašena za - narodni običaj

Nedavna krađa lutaka u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, koje su bile sastavni deo performansa na Belefu, nije samo iznervirala organizatore festivala. Krađa lutaka bila je samo poslednja epizoda koja je podsetila na slične apsurdne otimačine koje su postale već srpska tradicija.

Tek što se pre dve decenije pompezno obnovila Knez Mihailova ulica, počele su da nestaju kante iz najpoznatije beogradske štrafte. Gradska vlast i gradonačelnik Beograda su u direktnom obraćanju preko radio-talasa apelovali na sugrađane da prestanu sa prisvajanjem ovih kanti i da one ne služe da bi se u njima kiselio kupus. Setimo se samo da decenijama u Beogradu nisu funkcionisale javne telefonske govornice. Otvaranje internet parkova u samoj najavi je izazvalo podsmeh kod skeptika, koji su bili ubeđeni da se Srbima ne može ostaviti na poverenje ni olovka, a kamoli kompjuter na korišćenje u javnom prostoru. U Srbiji reči „javno" ili „državno" često znače - „moje". Ne kradu se ovde samo lutke, kante i kompjuteri, već i zimnica iz podruma.

Nigde u svetu, osim kod nas, ne postoji da se kao kompliment kaže: „E jesi lopov!", odgovara Goran Bregović na optužbe da je većinu svojih kompozicija uzeo od drugih autora ili iz narodnog folklora. Poznati muzičar objašnjava da na ovom prostoru „biti lopov izaziva simpatiju" i da se uvek čuvao toga da „slučajno neko ne posumnja da je talentovan, jer je to ovde opasnije nego biti lopov".

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=75683&sectionId=33

Vidi ovako,na tom "obicaju" zahvali ljudima koji su u politici.Oni postavljaju primer kako se pljacka tako da ostali slicni njima imaju na sta da se ugledaju.Problem je u vrhu pa ide nadole.Koliko znam za sebe lopov nisam,a ne znam za tebe ***:mrgreen:.Dakle kreni od politicara pa nadalje pa ces skontati sto se krade!
 
Ja nisam lopov. Nisam ukrao nista vise od zvaka, kada sam bio klinja. Ja ne znam nikoga koji voli da ukrade. Brega je mozda mislio na 'lopova srca moga', akcijom nekom tchudesnom. Lopov ti dodje kao neki nestasni Rogue u helankama, sto krade od bogatih ali i sebi PS3, secam se da mi je deda rekao jednom nesto tako, kada sam onomad sprovodio neki nasumicni nestasluk koji je nasao zanimljivim i toplim. Ali, ja se klonim vecine ljudi. Rdja ih je nahvatala uglavnom. Mozda ne govorim kako jeste.
Jeste li stvarno kradovi, drugari?
Errr, nikada nisam nasamario nekog azijata jos.
A jesam pre nekoliko zima nasao, u snegu iskopao, tada neki besan, Nokia pa ga nakon 2 minuta dvoumljenja vratio vlasniku, koji me je nagradio sa 5e, koje sam potrosio na slatkise i sokk, te ih slatko pojeo/ispio.
 
Od lažiranja izbora, preko otuđivanja državne imovine, pa sve do otimanja zimnice i najbizarnijih pljački po parkovima, krađa se toliko ukorenila u Srbiji da je već gotovo proglašena za - narodni običaj

Nedavna krađa lutaka u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, koje su bile sastavni deo performansa na Belefu, nije samo iznervirala organizatore festivala. Krađa lutaka bila je samo poslednja epizoda koja je podsetila na slične apsurdne otimačine koje su postale već srpska tradicija.

Tek što se pre dve decenije pompezno obnovila Knez Mihailova ulica, počele su da nestaju kante iz najpoznatije beogradske štrafte. Gradska vlast i gradonačelnik Beograda su u direktnom obraćanju preko radio-talasa apelovali na sugrađane da prestanu sa prisvajanjem ovih kanti i da one ne služe da bi se u njima kiselio kupus. Setimo se samo da decenijama u Beogradu nisu funkcionisale javne telefonske govornice. Otvaranje internet parkova u samoj najavi je izazvalo podsmeh kod skeptika, koji su bili ubeđeni da se Srbima ne može ostaviti na poverenje ni olovka, a kamoli kompjuter na korišćenje u javnom prostoru. U Srbiji reči „javno" ili „državno" često znače - „moje". Ne kradu se ovde samo lutke, kante i kompjuteri, već i zimnica iz podruma.

Nigde u svetu, osim kod nas, ne postoji da se kao kompliment kaže: „E jesi lopov!", odgovara Goran Bregović na optužbe da je većinu svojih kompozicija uzeo od drugih autora ili iz narodnog folklora. Poznati muzičar objašnjava da na ovom prostoru „biti lopov izaziva simpatiju" i da se uvek čuvao toga da „slučajno neko ne posumnja da je talentovan, jer je to ovde opasnije nego biti lopov".

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=75683&sectionId=33

Nije tacno da su Srbi veliki lopovi, na protiv.

Ima naroda gde se MNOGO VISE krade nego u Srbiji.

Srbi su jos naivna decica kada se radi oko kradje.

Evo kako u nekim drzavama kradu struju:

2167780688_e6f4631af5.jpg
 
Možda inagadadavida voli da krade.
Ja ne volim, i nisam okružen ljudima koji vole.

Ovakve generalizacije su smejurija, i naravno, imaju političku svrhu. Zato su ovde.

Ma nemas ti mooda da ukrades......a slatko je.........zavisi sta maznjavas...:mrgreen:

kada smotas dobar parfem u nekoj italijanskoj parfimeriji , ili tako neki suvenir....osecas se dobro...em si se ovajdio za parfem do yaya, em si odradio svoje na podrivanju trule zapadne ekonomije........

nije ok , kao ovi nasi domacini , kada krades poklopce sa sahtova, kante za djubre, i te fore.......ali, i u kradji treba imati malo stila......nivo, batice, nivo..........;)
 
pa i to je sto kazes.......uvek je gologuzija vladala ovim prostorima....a i kada je bilo sanse da se izadje iz bede, kao krajem osamdesetih......srbin se usere, pa podje linijom manjeg otpora........"bolje ukrasti jabuku, nego raditi za pecenje".......:think:

batice pa i ti volis da krades

zar se nisi javno hvalio ovde kako si uzimao kredite koje nisi vracao?

sta je to , ako ne kradja? z:D
 
batice pa i ti volis da krades

zar se nisi javno hvalio ovde kako si uzimao kredite koje nisi vracao?

sta je to , ako ne kradja? z:D

pa naravno.........i jos bi ja uzeo, nego mi okacili sliku u svim bankama......:hahaha:

pise ispod slike :" PUCATI PRE NEGO PRIDJE SALTERU ZA KREDITE"......:hahaha:

i ne samo to, majstore, krao sam ja parfeme, garderobu, naocare, dipone , cuda bozja, dok se zapadnjaci nisu namazali , pa i u klozete postavili kamere , a na bombone one pistaljke...........:hahaha::hahaha::hahaha:

sta ti znas, ti si tada jos jurio jaganjce , kao najbolje drugare.........;)
 
ima jedna hrvatska izreka:
niko nema sto srbin imade, srbin ima ono sta ukrade.

nazalost, generalno gledano smo lopovsko drustvo, kao i ceo balkan... mentalitet se ne menje preko noci.

nama je svako ko vrati vlasniku izgubljeni novcanik - *****, a svako ko prevari kineza na pijaci za 200 din je car...

uglavnom je to to.
ps.jedan primer, kada sam bio vani, smetalo mi je sto su neki moji, [isto su govorili i drugi], umesto da pohvale domacina koji nas je primio, govorili o njemu kao budali, a jedini razlog je bio, njegovo poverenje prema strancima uopste. valjda im nikako nije ulazilo u glavu da neki tamo balkanac moze krasti drzavu koja mu daje i vise nego sto mu je potrebno... o tome da li je ista zasluzio, drugi put
 
Ma nemas ti mooda da ukrades......a slatko je.........zavisi sta maznjavas...:mrgreen:

kada smotas dobar parfem u nekoj italijanskoj parfimeriji , ili tako neki suvenir....osecas se dobro...em si se ovajdio za parfem do yaya, em si odradio svoje na podrivanju trule zapadne ekonomije........

nije ok , kao ovi nasi domacini , kada krades poklopce sa sahtova, kante za djubre, i te fore.......ali, i u kradji treba imati malo stila......nivo, batice, nivo..........;)

To su jajarske krađe tipa šahtova ili saobraćajnih znakova.Bolidi i ne shvataju da posle toga može neko da nastrada.
A onih sitničarskih krađa po firmama od olovki,spajalica,šrafova,sapuna i toalet papira je bilo i biće,važno je da se nešto pokupi.
 
Ma nemas ti mooda da ukrades......a slatko je.........zavisi sta maznjavas...:mrgreen:

kada smotas dobar parfem u nekoj italijanskoj parfimeriji , ili tako neki suvenir....osecas se dobro...em si se ovajdio za parfem do yaya, em si odradio svoje na podrivanju trule zapadne ekonomije.....

:hahaha1::hahaha1: ...da li ja to naslućujem žal za nekim prošlim vremenima...., pomešano sa razočarenjem poslednjih ''ćoravih'' tura kada su Minhenske , Študgartske i Berlinske babe počele da nose platne kartice umesto 200-300dm u tašnicama???
.....ih bin turist...niht feršten...varum policaj...
:hahaha::hahaha::hahaha:
 

Back
Top