LJUBAV KAO NEPOSEDOVANJE

Ako je ljubav nesrecna - znaci da nije u pitanju prava ljubav. Covek je u sustini prokleto bice jer uvek zudi za necim sto ne moze da ima, a ono sto ima ne ume da ceni sve dok to isto ne izgubi. Verujem da Petrarka ne bi pisao sonete svojoj dragoj da mu je bila zena jer je nesrecna ljubav najcesce izvor inspiracije, ali ja cvrsto verujem da to onda nije ni bila prava ljubav, jer najveca je sreca ostvariti kompletnu i trajnu vezu sa nekim, i to je jedino pravo, pa makar ne pisali sonete i pesme jedno drugom.
 
Uvek je prilično teško ceniti "šta bi bilo kad bi bilo". Najviše što možemo je da verujemo da bi se to nešto sa velikom sigurnošću dogodilo. Za Petrarku... ja nemam neke bitne sumnje. Laura je bila njegova muza, odistinsko nadahnuće... Neozbiljno bi bilo poverovati da bi tu i takvu pravu, čistu ljubav mogla da omete jedna posve trivijalna mogućnost profanog ostvarenja.

Samo oni koji nisu iskusili istinsku ljubav mogu govoriti o "nesrećnim ljubavima". Sve te nesrećne su, u stvari, nazovi-ljubavi koje često zadaju bol. Mnogi nikad ne upoznaju pravu ljubav. Oni misle da vole jer žele da učine dobro, da pomognu, da zaštite nekog... Ali, tako postupajući, oni svog ljubljenog posmatraju kao puki objekat, a sebe doživljavaju kao velikodušne i mudre. To nema nikakve veze sa ljubavlju.

PRAVA LJUBAV, u svojoj esenciji, jeste ostvarenje zajedništva, potpuno prepoznavanje, duboko razumevanje, poštovanje, divljenje... BEZ ŽELJE ZA POSEDOVANJEM.
Prave ljubavi su odista retke. Zato su i dragocene... Čak i kad ljubljenog nema pored nas (iz bilo kog razloga), čak i kad podnosimo bol...
 
divlja-u-srcu:
Mislite li da bi Petrarka celog zivota pisao sonete Lauri da je ona bila njegova zena? :?

Drugim recima, jel' istina da su PRAVE LJUBAVI po pravilu NESRECNE, kao sto sluti Hese? :(
Mislim da joj ne bi pisao! Jer onda ne bi mogao toliko da je idealizuje i masta o njoj.
Te ljubavi uopste nisu prave vec izmisljene, lazne, sanjalacke....
 
Omen:
PRAVA LJUBAV, u svojoj esenciji, jeste ostvarenje zajedništva, potpuno prepoznavanje, duboko razumevanje, poštovanje, divljenje... BEZ ŽELJE ZA POSEDOVANJEM.
Prave ljubavi su odista retke. Zato su i dragocene... Čak i kad ljubljenog nema pored nas (iz bilo kog razloga), čak i kad podnosimo bol...


DIVNA SI OMEN! OBOZAVAM TE! :D

PS. od tebe uvek dobijam vatru sto mi vec vri , znas vec gde!

Neko je na ovom forumu negde vec stavio ovaj divan tekst, ja ga samo ponavljam:

Volite jedno drugo,ali ne stvarajte okove ljubavi.Neka ona radije bude pokretno more izmedju obala vasih dusa.Punite jedno drugome casu ali ne pijte iz jedne.Dajte jedno drugome svoga hleba,ali ne jedite isti.Pevajte i igrajte,budite radosni,ali dozvolite jedno drugom da budete sami:cak i strune iste lire su same iako podrhtavaju u istoj muzici.Dajte vase srce,ali na uzajamno cuvanje.Jer,samo ruke zivota mogu dohvatiti vase srce.Stojte zajedno,ali ne blizu jedno drugome,jer i stubovi hrama stoje razdvojeni,a hrast i breza ne rastu u senci jeno drugoga. :D
 
divlja-u-srcu:
Mislite li da bi Petrarka celog zivota pisao sonete Lauri da je ona bila njegova zena? :?

Drugim recima, jel' istina da su PRAVE LJUBAVI po pravilu NESRECNE, kao sto sluti Hese? :(

Da su nesrecne, ne bi se zvale ljubav i bi bile prisutne u mnogima. Ne - srecne ljubavi su samo ovlaz dotaknute ljubavi koje se ne poznaju, ne dodoiruju i nekako ne prihvataju. Nesrecne ljubavi su ljubavi koje nose posesiju, zelju za posedovanjem, i nemir u dushi. Prave ljubavi su nezne intimne strasne, a ipak siroke i lagane, jer samo prave ljubavi opstaju na visim planovima. Nije istina da su prave ljubavi po pravilu nesrecne. Hese sluti ali nije probao. Tesko je imati pravu ljubav a sacuvati sebe, i u isto vreme ne biti posesivan, zahtevan, sebican ljubomoran i ostalo.
Petrarka je bio po malo pomeren i pisao stihove zeni koju je poznavao a svoje strahove hranio stihovima. Da je bio malo hrabriji mozda bi imali i lepse sonete na citanju. :D
 
Sreca je ljubav, samo ljubav. Srecan je ko ume da voli. Ljubav pokrece nasu dusu, u njoj pronalazi svoje bice i svoj zivot. Srecan je, dakle samo onaj ko ume da voli, Ali voleti i zeleti nije isto. Ljubav je zelja koja je postala mudra; ljubav ne zeli da poseduje, zeli samo da voli.

Da li umete da volite? :roll:
 
Estella:
Ako je ljubav nesrecna - znaci da nije u pitanju prava ljubav. Covek je u sustini prokleto bice jer uvek zudi za necim sto ne moze da ima, a ono sto ima ne ume da ceni sve dok to isto ne izgubi. Verujem da Petrarka ne bi pisao sonete svojoj dragoj da mu je bila zena jer je nesrecna ljubav najcesce izvor inspiracije, ali ja cvrsto verujem da to onda nije ni bila prava ljubav, jer najveca je sreca ostvariti kompletnu i trajnu vezu sa nekim, i to je jedino pravo, pa makar ne pisali sonete i pesme jedno drugom.
E ovo si haos rekla i da znate da u tome ima 199% istine,prave ljubavi postoje ali kao sto rece mnogima dosade,posto im postane lepo,a to im nije dovoljno treba drustvo i okolina da sazaljava tu osobu,e taj centar paznje je mnogima znacajniji nego prava ljubav...
 
Ella:
E ovo si haos rekla i da znate da u tome ima 199% istine,prave ljubavi postoje ali kao sto rece mnogima dosade,posto im postane lepo,a to im nije dovoljno treba drustvo i okolina da sazaljava tu osobu,e taj centar paznje je mnogima znacajniji nego prava ljubav...
PRAVA LJUBAV... pa dosadi!? :shock:
O kome i o čemu ti pričaš?
 
divlja-u-srcu:
Mislite li da bi Petrarka celog zivota pisao sonete Lauri da je ona bila njegova zena? :?

Drugim recima, jel' istina da su PRAVE LJUBAVI po pravilu NESRECNE, kao sto sluti Hese? :(
...NEPOSEDOVANJE osećaja za, kako kažeš PRAVU LJUBAV ( PREMA ŽENI kao supruzi je l' )
i jeste "svesnost" vecine pravih umetnika. Kako je moguće "POSEDOVATI" DVE PRAVE LJUBAVI istovremeno?!
PRAVA LJUBAV je jedna - jedina! A prava je PRVA! Ljubav svakog velikog umetnika je LJUBAV PREMA UMETNOSTI...
P.S. Hese ne sluti, on zna! Kao veliki umetnik, MAESTRO IGRE, on svog čitaoca dovodi u dilemu. To radi svesno i na jedan veoma...briljantan, jedinstven, osoben, neponovljiv...način...
 
Jedna ili dve... ? Ne ! Ljubav je CELINA!
Ljubav "malih" je deljiva na kriske.
Veliki je ZIVE, udisuci iz dana u dan njen sadrzaj
i nudeci svetu tu lepotu kroz svaki svoj izdisaj.
Umetnik LJUBI zivot, celim svojim bicem
i svojom ljubavlju obuhvata i Coveka kao vrhunsko Cudo
i u njemu nalazi neiscrpnu inspiraciju za svoje delo.
On, dakle, poseduje MOC,
i u njegovom POSEDOVANJU je njegovo prokletstvo !
Jer Umetnik je blizu Boga - on stvara - a nije Bog.
Onaj ko zavoli Boga osudjen je na vecnu ceznju.
 
divlja maza:
Jedna ili dve... ? Ne ! Ljubav je CELINA!
Ljubav "malih" je deljiva na kriske.
Veliki je ZIVE, udisuci iz dana u dan njen sadrzaj
i nudeci svetu tu lepotu kroz svaki svoj izdisaj.
Umetnik LJUBI zivot, celim svojim bicem
i svojom ljubavlju obuhvata i Coveka kao vrhunsko Cudo
i u njemu nalazi neiscrpnu inspiraciju za svoje delo.
On, dakle, poseduje MOC,
i u njegovom POSEDOVANJU je njegovo prokletstvo !
Jer Umetnik je blizu Boga - on stvara - a nije Bog.
Onaj ko zavoli Boga osudjen je na vecnu ceznju.

ON je radost, svetlost i potpuno prosvetljenje, i da nije njegove ljubavi ni nasa energija ne bi bila to sto jeste
:D
 
kojote:
...NEPOSEDOVANJE osećaja za, kako kažeš PRAVU LJUBAV ( PREMA ŽENI kao supruzi je l' )
i jeste "svesnost" vecine pravih umetnika. Kako je moguće "POSEDOVATI" DVE PRAVE LJUBAVI istovremeno?!
PRAVA LJUBAV je jedna - jedina! A prava je PRVA! Ljubav svakog velikog umetnika je LJUBAV PREMA UMETNOSTI...
P.S. Hese ne sluti, on zna! Kao veliki umetnik, MAESTRO IGRE, on svog čitaoca dovodi u dilemu. To radi svesno i na jedan veoma...briljantan, jedinstven, osoben, neponovljiv...način...

ZNAM DA ZNA! :D

Naucio sam da biti voljen ne znaci nista a DA JE VOLETI SVE, da je sposobnost da osecamo ono sto daje vrednost i lepotu nasem postojanju. Gde god bi se na zemlji pojavilo ono sto se moze nazvati srecom, bilo je satkano od emocija. Novac nije nista, moc nije nista. Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesrecni. Lepota nije nista, video sam lepe muskarce i lepe zene koji su bili nesrecni uprkos svojoj lepoti. Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako oseca; bilo je bolesnika punih volje za zivotom koju su je negovali do samog kraja, i bilo je zdravih koji su venuli muceni strahom od patnje. Ali sreca je uvek bila tamo gde je neko umeo da voli i ziveo za svoja osecanja; ako ih je negovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Lepota ne pruza radost ONOME KO JE POSEDUJE, VEC ONOM KO UME DA JE VOLI I DA JOJ SE DIVI.


SRECA JE LJUBAV, SAMO LJUBAV. SRECAN JE KO UME DA VOLI. LJUBAV POKRECE NASU DUSU, U NJOJ PRONALAZI SVOJE BICE I SVOJ ZIVOT. SRECAN JE, DAKLE, SAMO ONAJ KO UME DA VOLI.


8)
 
posedovanje može imati veze samo sa potrebom ili željom , sa ljubavlju nikakve. Ja ne mogu da volim ono što posedujem Čim posedujem nije mi ravno, kad mi nije ravno onda ne volim. Valjda ste me razumeli.
EEEE, drugo je pitanje tih nesrećnih ljubavi. Da je Petrarka bio u vezi sa Laurom ne bi joj pisao nego uživo pričao a onda mi to jednostavno ne bi mogli da pročitamo.Ne bi je voleo manje , samo drugačije.
 
divlja maza:
Ljubav prema Bogu ima svoju specificnost,
ali je opet sveobuhvatna.
Da, ja volim Boga i kalim se u ceznji.
A Covek ?
Covek je ishodiste Boga, zar ne?
Onaj ko veruje ne pravi razliku.

Verujuci ipak pobedjuju zar ne? A sta znaci sveobuhvatna ljubav ako se ne primenjuje na mikro kad volis cvet, kad poljubis buba Maru, kad pomazis dete, kad nasmejes dete u kolevci, kad mu namignes a on se istopi, kad u ceznji izazoves tople poglede onih koji te prepoznaju kroz bozansko u tebi, pa ti se ohrabrujuce nasmese i mahnu ti... :)
 
Dajem ti sebe na nacin, koji ti ne dopusta da me uzmes.
Ali u ovom cudnom prostoru, tvoj put zaseca moj pod pravim uglom,
gradeci tako raskrsnicu na kojoj se susrecemo i zaustavljamo na trenutak smeseci se jedno drugom.
Razgovaramo. Ucim o tebi.
Ono sto "posedujes" tome tezim !
Nudim celu sebe onome ko jos nije razgranao svoje stablo, na kome vise plodovi od mesa.
Moje poimanje Ljubavi kroz posedovanje, iskljucuje deljenje.
Nadam se da me razumes.
 
divlja maza:
Dajem ti sebe na nacin, koji ti ne dopusta da me uzmes.
Ali u ovom cudnom prostoru, tvoj put zaseca moj pod pravim uglom,
gradeci tako raskrsnicu na kojoj se susrecemo i zaustavljamo na trenutak smeseci se jedno drugom.
Razgovaramo. Ucim o tebi.
Ono sto "posedujes" tome tezim !
Nudim celu sebe onome ko jos nije razgranao svoje stablo, na kome vise plodovi od mesa.
Moje poimanje Ljubavi kroz posedovanje, iskljucuje deljenje.
Nadam se da me razumes.
Da li se obracas meni mazo i zasto mislis da sam razgranat ako sam to ja. Ako jesam imam odgovor na raskrsnicu, naravno da deljenje nije posedovanje ali svi smo mi u posedu onoga koji nas je podelio nekome na dar kao plod na drvetu sa kojeg visimo. :) :wink:
 

Back
Top