Odakle zakljucak da postoje satvari po sebi koje su razlicite od nase slike?

Sto%

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
162
Dakle, jasno mi je kad neko kaze: drvo koje vidimo nema na sebi nista 'zeleno', zeleno je senzacija... odnosno, ni to mi nije sasvim jasno kad neki uzmu da objasnjavaju, nego - nije mi jasno odakle znamo da postoji tamo neko drvo (stagod time zvali) kao stvar po sebi? (ako vam odgovara i da dopunim: koje se razlikuje od nase percepcije drveta...)

Malko je naivna ta kriticnost prema senzacijama a nekriticnost prema "postoje stvari po sebi iza njih", i nekako mi je to suvise ljigava kombinacija, a imam prilike da je cujem cesto. Svakako, pricam samo o onima koji ce uvjek doci kad treba da se kaze da senzacije nisu stvari po sebi, ali nikad nece objasniti kako to znaju da postoje "stvari po sebi"?
 
Poslednja izmena:
Dakle, jasno mi je kad neko kaze: drvo koje vidimo nema na sebi nista 'zeleno', zeleno je senzacija... odnosno, ni to mi nije sasvim jasno kad neki uzmu da objasnjavaju, nego - nije mi jasno odakle znamo da postoji tamo neko drvo (stagod time zvali) kao stvar po sebi? (ako vam odgovara i da dopunim: koje se razlikuje od nase percepcije drveta...)

Malko je naivna ta kriticnost prema senzacijama a nekriticnost prema "postoje stvari po sebi iza njih", i nekako mi je to suvise ljigava kombinacija, a imam prilike da je cujem cesto. Svakako, pricam samo o onima koji ce uvjek doci kad treba da se kaze da senzacije nisu stvari po sebi, ali nikad nece objasniti kako to znaju da postoje "stvari po sebi"?

Ne znam zasto svako otvara novu temu za svako pitanje koje mu nije jasno a koje je u sastavu vec otvorenih tema ?

Podelu na pojavu i "stvar po sebi" dobili smo sa Kantovom Kritikom cistog uma i pre svega Transcendentalnom estetikom. Ova podela podrazumava da nase opazanje ima posla jedino sa pojavom dok je izvan pojave...izvan opazanja tkz. ".
Stvar po sebi" ali to je samo rec. "Stvar po sebi" nije bukvalno STVAR vec se taj pojam odnosi na nesto transcendentno (izvan mogucnosti saznanja). Da ponovim. Stvar po sebi nije bukvalno STVAR. vec je to nesto fundamentalno razlicito od pojave,,od opazanja, od slike.

A sta bi "stvar po sebi" mogla biti.. druga je tema i na tom pitanju nastale su citave filozofije. Onaj ko se odgvoru najvise priblizio jeste Sopenhauer i njegova filzofija VOLJE.
O tome imas ovde:
http://forum.krstarica.com/threads/258154&highlight=volja
 
Pitanje da li uopste postoji izvan saznanja bilo sta odgovor je da sve sto opazamo opazamo kao sliku... kao stvar za nas. A kada ga ne opazamo to vise nije slika za nase opzanje vec nesto drugo.

Ako ti sada tvrdis da ta slika jeste samo za nas a da je po sebi nista... onda stupas na stanoviste SOLIPSIZMA ili prakticnog egoizma a to je oblast o kojoj se ne raspravlja.... niti se moze dokazati niti osporiti.

Sasvim je moguce da je ovde jedino moja svest realna a da sve ostalo postoji jedino kao slika kada ga opazam naspram mene. Da si ti lik iz mog sna.. Ovo vazi i obrnuto. Ali kao sto rekoh stavovi Solipisizma su nedodirljivi i mogu se kao cvrsto ubedjenje naci samo u ludnici.

Bilo kako bilo. Cak i da opazaji oko nas jesu samo senke, likovi iz mog sna.... ostaje cinjenica da ja u sebi osim slika nalazim i nesto durgacije...trajanje ,,,VOLJU... SVEST ...a to je upravo postojanje "stvari po sebi".
 
Ozimanov odgovor mi je nekako supalj (sa svih strana) ako ga posmatram kao nesto sto bi trebalo biti odgovor na temu. U sustini, covjek nije rekao nista do sto je dao neke linkove, pomenuo popularna imena koja slutim da pominje gdje stigne, i obavijestio nas o stanju u ludnicama (dao nam je to obavjestenje iz nepoznatih namjera, moze biti da je namjera bila da nas informise kako da izbjegnemo slicnosti sa ludacima, jer je mislio da se bjezanjem od njih kada se primijete postize visinska filozofija i izbjegava ludost). Naravno, ubacio je i neke termine koje sam ja vec znao, mada bez ikakve druge vidljive namjere sem da nam kaze da za to nesto postoji i ime. Osim toga, ukljucijo je tu i iskljucenje neke mogucnosti da se utvrdi da li je solapsizam ili nije solapsizam realnost, mada bez argumenata za to iskljucivanje mogucnosti, kao da se nadao da ce svako normalan odmah shvatiti.

Dakle, vidim tu jednu veliku prazninu, moze se reci cak i jednako veliku kao "solapsisticku" supljinu - u tom odgovoru/nacinu odgovaranja. Nista drugo!
Dodao bih jos (kada se vec poziva covek na nauku) da postoje ludaci koji su van ludnica i djeluju kao normalni, kao sto postoje od strane nauke priznate i droge ciji efekat se i ne prepoznaje a da uz to nema promjena percepcije i gubitka veze sa stvarnoscu, i da postoje ljudi koji ih koriste upravo radi efekta za koji ne znaju u cemu se sastoji, ili sta ga karakterise (makar i jedna stvar).
________
 
Poslednja izmena:
Ozimanov odgovor mi je nekako supalj (sa svih strana) ako ga posmatram kao nesto sto bi trebalo biti odgovor na temu. U sustini, covjek nije rekao nista do sto je dao neke linkove, pomenuo popularna imena koja slutim da pominje gdje stigne, i obavijestio nas o stanju u ludnicama (dao nam je to obavjestenje iz nepoznatih namjera, moze biti da je namjera bila da nas informise kako da izbjegnemo slicnosti sa ludacima, jer je mislio da se bjezanjem od njih kada se primijete postize visinska filozofija i izbjegava ludost). Naravno, ubacio je i neke termine koje sam ja vec znao, mada bez ikakve druge vidljive namjere sem da nam kaze da za to nesto postoji i ime. Osim toga, ukljucijo je tu i iskljucenje neke mogucnosti da se utvrdi da li je solapsizam ili nije solapsizam realnost, mada bez argumenata za to iskljucivanje mogucnosti, kao da se nadao da ce svako normalan odmah shvatiti.

Dakle, vidim tu jednu veliku prazninu, moze se reci cak i jednako veliku kao "solapsisticku" supljinu - u tom odgovoru/nacinu odgovaranja. Nista drugo!
Dodao bih jos (kada se vec poziva covek na nauku) da postoje ludaci koji su van ludnica i djeluju kao normalni, kao sto postoje od strane nauke priznate i droge ciji efekat se i ne prepoznaje a da uz to nema promjena percepcije i gubitka veze sa stvarnoscu, i da postoje ljudi koji ih koriste upravo radi efekta za koji ne znaju u cemu se sastoji, ili sta ga karakterise (makar i jedna stvar).

A jesi li ti postavio temu da dajes "analize" onih koji na njoj ucestvuju, ili da dobijes odgovor na svoje pitanje ?

Ako ti nesto nije jasno, umesto analize mene i analize tvog nerazumavanja mog odgovora trazi da ga pojasnim (ako je to uopste moguce jasnije reci).

Ili pre ce biti da ti je ovde cilj da nametnes svoja ubedjenja dok te odgovori i znanja filozofije ne zanimaju?
 
Sumnjam da znas sta je Solipsizam ali kao sto rekoh on je neoboriv. Ako neko pocne da tvrdi da je jedino on realan a da su svi oko njega likovi iz njegovog sna, slike. fantomi .. ne postoji nacin da ga ubedimo u suprotno..zato se o solipsizmu ne raspravlja niti se neko usudjuje da se javno izjasni da je solipsista.. a takvo cvrsto ubedjenje (koje prelazi u praksu) moze se naci samo u ludnici. Jer sta sprecava solipsistu da se igra sa svojim fantomima i likovima iz sna kako hoce? Takva osoba defintivno nije za drustvo vec za izolaciju od istog.

A da li je ludilo normalno i sta je ono u uopste, i stavovi tkz. "antipsihijatrije" nisu ovde tema
 

Back
Top