Prva pomoc i urgentna medicina

MilgredBulf

Aktivan član
Poruka
1.143
Evo malo jedne nove teme kod nas u skolama na zalost zaboravljane a u vecini zapadih zemalja nezaobilazna tema za srednje skole, a neke su cak otisle toliko ekstremno da se u srednjom skolama uci i koriscenje defibrilatora posto su iste okacili po banderama.

Dakle ajmo jednu edukativnu temu.
 
ako pokusavas edukovati 4-ase PPiUM online:eek:, bez prakse( jeste da je to nas sistem)- treba te... a temu zatvoriti:roll:.
bilo bi lepo da se uci po skolama, imas li ti veze sa zdravstvom:eek::dontunderstand:???

Ocito je da imam barem vise medicinske logike od tebe.

Ovo je mislim jedina zemlja gde je moguce da momak posle uboda nozem u femoralnu arteriju iskrvari iz razloga sto gomila nasih medicinskih radnika propoveda kako iskljucivo oni mogu da pruze prvu pomoc i kako bez obzira na situaciju treba cekati njih makar i dva sata. Pa je tako policija sprecila lika da mu pruzi prvu pomoc, naravno ne mozes kriviti policiju rekli im medicinski radnici da ne pustaju ikoga da pruzi pomoc. Da tragedija bude jos tragicnija. Lik kog su sklonili od povredjenog momka je medicinski tehnicar u hitnoj pomoci koji je to vece izasao. Koji se pri tome deklarisao kao med tehnicar hitne pomoci ali mu panduri nisu verovali bez legitimacije.

Pisalo se o ovome u novinama.

Inace ako nisi informisana mozak bez kiseonika pocne da odumire nakon otprilike 6 minuta. Vreme dolska hitne pomoci je obicno duze od 6 minuta. Zdrava pamet i logika nalazu da taj nesretnik ima mnogo vece sanse da prezivi ako se CPR zapocne odma od strane nekoga pa da ga nastavi hitna pomoc. Na dalje svako moze da nauci da zaustavi spoljasnje krvarenje tamo gde je to moguce da se uradi nekom prostijom metodom podvezivanje recimo, digitalna palpacija. Svako moze da nauci da napipa puls proveri disanje, uradi hajmov manevar. Svako moze da nauci da radi masazu srca i vestacko disanje.

Nista od gore navedenih stvari nije ni najmanja filozofija veruj mi. I totalno je kretenski od toga praviti filozofiju. Ne spominjem ja zbrinjavanje hemotoraksa, unutrasnjih krvarenja, akutnog pankreasa i ostala urgentna stanja te vrste zaboga miloga. Govorim o stvarima koje svako moze da uradi da nesto u nekoj nedodjiji recimo 50 km od najblizeg zdravstvenog centra pomogne npr. unesrecenima u saobracajnoj nesreci do dolaska hitne pomoci.
 
u je, ala si stroga =I
pa valjda se i putem neta može reći ljudima da npr prvo pozovu hitnu a potom ukazuju kao neku pomoć
i da ne pomeraju nekoga ko leži u nesvesti a pao je niz stepenice da mu ne skrkaju kičmu
i tako...

Ne moze ne moze za to je potrebno 6 godina fakulteta da bi mozak dostigao taj nivo da tako razmislja. Gle cuda ne vidjena, ako je neko pao niz stepenice i u nesvesti je moguce da je polomio kicmu. Zamisli neverovatno.
 
Ocito je da imam barem vise medicinske logike od tebe.

Ovo je mislim edina zemlja gde je moguce da momak posle uboda nozem u femoralnu arteriju iskrvari iz razloga sto gomila nasih medicinskih radnika propoveda kako iskljucivo oni mogu da pruze prvu pomoc i kako bez obzira na situaciju treba cekati njih makar i dva sataj. Pa je tako policija sprecila lika da mu pruzi prvu pomoc, naravno ne mozes kriviti policiju rekli im medicinski radnici da ne pustaju ikoga da pruzi pomoc. Da tragedija bude jos tragicnija. Lik kog su sklonili od povredjenog momka je medicinski tehnicar u hitnoj pomoci koji je to vece izasao. Koji se pri tome deklarisao kao med tehnicar hitne pomoci ali mu panduri nisu verovali bez legitimacije.

Pisalo se o ovome u novinama.

Inace ako nisi informisana mozak bez kiseonika pocne da odumire nakon otprilike 6 minuta. Vreme dolska hitne pomoci je obicno duze od 6 minuta. Zdrava pamet i logika nalazu da taj nesretnik ima mnogo vece sanse da prezivi ako se CPR zapocne odma od strane nekoga pa da ga nastavi hitna pomoc. Na dalje svako moze da nauci da zaustavi spoljasnje krvarenje tamo gde je to moguce da se uradi nekom prostijom metodom podvezivanje recimo, digitalna palpacija. Svako moze da nauci da napipa puls proveri disanje, uradi hajmov manevar. Svako moze da nauci da radi masazu srca i vestacko disanje.

Nista od gore navedenih stvari nije ni najmanja filozofija veruj mi. I totalno je kretenski od toga praviti filozofiju. Ne spominjem ja zbrinjavanje hemotoraksa, unutrasnjih krvarenja, akutnog pankreasa i ostala urgentna stanja te vrste zaboga miloga. Govorim o stvarima koje svako moze da uradi da nesto u nekoj nedodjiji recimo 50 km od najblizeg zdravstvenog centra pomogne npr. unesrecenima u saobracajnoj nesreci do dolaska hitne pomoci.
zeljno iscekujem neciji odgovor, po tvome ukusu, na ovu temu. da, ovo je retka zemlja gde bilo ko moze davati PP bez dozvole za davanje PP( zamisli:eek:)
sto bi se trudio, kada ti pajkani i onako nece dati;)
problem je sto su ljudi ovde priuceni i preponosni, misle da sve mogu i znaju. bilo bi korisno uvesti edukaciju u skole
ps: ja prisustvovala x situacija gde od "dobronamernih ljudi" uopste nemozes prici unesrecenoj osobi
i ne odgovori- pored viska m. log, sta jos imas;)
 
zeljno iscekujem neciji odgovor, po tvome ukusu, na ovu temu. da, ovo je retka zemlja gde bilo ko moze davati PP bez dozvole za davanje PP( zamisli:eek:)
sto bi se trudio, kada ti pajkani i onako nece dati;)
problem je sto su ljudi ovde priuceni i preponosni, misle da sve mogu i znaju. bilo bi korisno uvesti edukaciju u skole
ps: ja prisustvovala x situacija gde od "dobronamernih ljudi" uopste nemozes prici unesrecenoj osobi
i ne odgovori- pored viska m. log, sta jos imas;)

Sasvim je logicno da ako se neko deklarise ko medicinski radnik u masi da ga puste da pomogne i da se ne mesaju. Ali nema uvek medicinckih radnika na licu mesta a hitna pomoc mora da se ceka a po nekad nema vremena za cekanje. Recimo masaza srca i vestacko disanje nisu teske stvari da se nauce. A nije tesko ni zaustaviti krvarenje.
 
Sasvim malo.Ali se zato naucis tehnici intubiranja koju posle primenis na zivom coveku.

U kom smislu sasvim malo. Anatomske strukture nisu verno prikazane na fantomu (lutki) ili sta? Ja sam to radio na stomatoloskom fakultetu, za zlu ne trebalo u ordinaciji. Sanse da to ikad zatreba u stomatoloskoj ordinaciji u danasnjenje moderno vreme su 1:100000000000000000000 tj. ne zna se ni za jedan skorasnji slucaj kod nas. Ali ajde kao teraju nas da naucimo u urgentnu medicinu.

Ima li dakle sanse da neko ko je to radio iskljucivo na fantomu a nikad na zivom coveku, i koji ce to raditi na zivom coveku samo u krajnjoj nuzdi , sa sve frkom i panikom koja uz to ide, sam bez supervizije , obavi intubaciju kako treba. Jer zaboga pa nece profesor anesteziolog biti samnom u ordinaciji kad krenem da radim zube par godina dok se ne desi neki ne daj boze slucaj.

Inace izbacili su obavezu da cak i osobama sa opasnim zaraznim bolestima mora da se daje vestacko disanje usta ne usta ali su zato uveli intubaciju i defibrilaciju. Naravno ne razmisljajuci o tome kad je neko od stomatologa zadnji put uzeo doticne spravice u ruke i ima li pojma sa njima da radi.
 
Nije lutka isto što i živ čovek. Osim toga, jeste da je verna prikaza u anatomskom smislu, međutim stvarnost u kojoj si napet, moraš da radiš u brzini, razmišljaš deset koraka ispred ne može da se poredi sa radom na manekinu, kada si opušten i usko koncetrisan na intubaciju.
Gro je primera gde radnici ETT gurnu pravo u ezofagus umesto u traheu, ne zato što ne znaju proceduru, već zato što su pod pritiskom.
 
U kom smislu sasvim malo. Anatomske strukture nisu verno prikazane na fantomu (lutki) ili sta? Ja sam to radio na stomatoloskom fakultetu, za zlu ne trebalo u ordinaciji. Sanse da to ikad zatreba u stomatoloskoj ordinaciji u danasnjenje moderno vreme su 1:100000000000000000000 tj. ne zna se ni za jedan skorasnji slucaj kod nas. Ali ajde kao teraju nas da naucimo u urgentnu medicinu.

Ima li dakle sanse da neko ko je to radio iskljucivo na fantomu a nikad na zivom coveku, i koji ce to raditi na zivom coveku samo u krajnjoj nuzdi , sa sve frkom i panikom koja uz to ide, sam bez supervizije , obavi intubaciju kako treba. Jer zaboga pa nece profesor anesteziolog biti samnom u ordinaciji kad krenem da radim zube par godina dok se ne desi neki ne daj boze slucaj.

Inace izbacili su obavezu da cak i osobama sa opasnim zaraznim bolestima mora da se daje vestacko disanje usta ne usta ali su zato uveli intubaciju i defibrilaciju. Naravno ne razmisljajuci o tome kad je neko od stomatologa zadnji put uzeo doticne spravice u ruke i ima li pojma sa njima da radi.
Ne,anatomske strukture su verno prikazane,zato kazem da malo lici :) ali osecaj tkiva pod rukom je razlicit,takodje,na lutki su uslovi idealni,u praksi cesto nije tako.
Ali zato i kazem da je lutka tu da se savlada vestina koja ce moci da se primeni na zivom coveku.
 

Back
Top