Koje je doba Istine ?

ler

Obećava
Poruka
61
Po vama - sta mislite da li je od vremena Sokrata i Predsokratovaca pa do dana danasnjeg, pronadjena objektivna istina, istina bitka, istina koja je u svim stvarima koje jesu i koje su prve?!
Zbog razloga da se filozofija uvjek mijenja, potrebno je pitati vas sta mislite u kojem dobu i kada, koje godine, je dotaknuta istina ili barem koje doba je najblize!
Ovo pitanje mozda nece zadovoljiti vas ukus (jer je sigurno slicno postavljano), al` imajte srca pa uzmite u obzir da imam 9 postova objavljenih do sada...............
 
To - DooMRiseR
Posto je prije Kanta jos u prosvjetiteljstvu Engleske ukinut Bog kao vrsilac izvanrednog te cuda, objava svetih knjiga i slicno, dakle shvaceno je da su svete knjige djelo covjeka! Bog je samo ucestvovao u stvaranju! Kant je zastupao ovo misljenje i borio se za njega u svojoj "Religiji unutar granica cistog uma", i sve je tako ostalo vazece do danas! Crkva je postala prirodna religija ili religija uma! Sudbina je nestala i covjek je odgovoran za sve na svijetu sto mu se desava (naravno osim samog njegovog iskonskog postojanja)!
E, ovo je zaista velika stvar iako ju je sacinio liberalizam ( koji je poznat po nametanju) u srodstvu sa deizmom, ali bolja stvar se svijetu nije mogla desiti po meni! Sve sto me zanima ide mi u prilog te danasnje tj. Kantove postavke, ustvari sve osim jedne stvari:
Karma, niko ne spominje nigdje od vremena vladavine deizma i liberalizma karmu i da li je ona podrzana sa svim ovim! Tj. da li covjek pravi sam svoju sudbinu ( posto nema unaprijed stvorene) ili je pravi tako sto mu se vraca sve sto je ikada uradio-Karma

ps. pitanje nije samo za DooMRiseR nego mogu svi odgovoriti! a mislim da nije off-topic
 
Po vama - sta mislite da li je od vremena Sokrata i Predsokratovaca pa do dana danasnjeg, pronadjena objektivna istina, istina bitka, istina koja je u svim stvarima koje jesu i koje su prve?!
Zbog razloga da se filozofija uvjek mijenja, potrebno je pitati vas sta mislite u kojem dobu i kada, koje godine, je dotaknuta istina ili barem koje doba je najblize!
Ovo pitanje mozda nece zadovoljiti vas ukus (jer je sigurno slicno postavljano), al` imajte srca pa uzmite u obzir da imam 9 postova objavljenih do sada...............

Gluvo doba a svako je gluvo. ;)
 
Po vama - sta mislite da li je od vremena Sokrata i Predsokratovaca pa do dana danasnjeg, pronadjena objektivna istina, istina bitka, istina koja je u svim stvarima koje jesu i koje su prve?!
Zbog razloga da se filozofija uvjek mijenja, potrebno je pitati vas sta mislite u kojem dobu i kada, koje godine, je dotaknuta istina ili barem koje doba je najblize!
Ovo pitanje mozda nece zadovoljiti vas ukus (jer je sigurno slicno postavljano), al` imajte srca pa uzmite u obzir da imam 9 postova objavljenih do sada...............

Doba istine bilo je pre stvaranja bilo kakvog društva, bilo kakvog plemena, bilo kakve vrste religije.
U principu tvorenje društva znači prihvatanje statusnih razlika medju članovima tog društva, ma kako ono bilo. Opet, sa druge strane to znači da nadređeni naredjuju podredjenima i da kreiraju svet kakav oni žele, samim tim i kreiraju svoju verziju realnosti- i eto nama odstupanja od istine.......
 
Posto je prije Kanta jos u prosvjetiteljstvu Engleske ukinut Bog kao vrsilac izvanrednog te cuda, objava svetih knjiga i slicno, dakle shvaceno je da su svete knjige djelo covjeka! Bog je samo ucestvovao u stvaranju! Kant je zastupao ovo misljenje i borio se za njega u svojoj "Religiji unutar granica cistog uma", i sve je tako ostalo vazece do danas! Crkva je postala prirodna religija ili religija uma! Sudbina je nestala i covjek je odgovoran za sve na svijetu sto mu se desava (naravno osim samog njegovog iskonskog postojanja)!
E, ovo je zaista velika stvar iako ju je sacinio liberalizam ( koji je poznat po nametanju) u srodstvu sa deizmom, ali bolja stvar se svijetu nije mogla desiti po meni! Sve sto me zanima ide mi u prilog te danasnje tj. Kantove postavke, ustvari sve osim jedne stvari:

Karma, niko ne spominje nigdje od vremena vladavine deizma i liberalizma karmu i da li je ona podrzana sa svim ovim! Tj. da li covjek pravi sam svoju sudbinu ( posto nema unaprijed stvorene) ili je pravi tako sto mu se vraca sve sto je ikada uradio-Karma:dash:
 
Ler, jedino pravo doba istine je sada. Ovo je naše vreme u kojem mi lično trebamo otkriti i znati istu za sebe. Mada, ona jeste uvek bila prisutna i nikada sakrivena. Ako smo dovoljno dozreli mi ćemo je otkriti, prepoznati i znati.

Onaj ko je spozna drugima je neće moći reći.

Vidim da si pomenuo karmu koja za sobom povlači niz drugih neophodnih stvari koje su neophodne za sagledavanje punog kruga razumevanja.

Sokrata su iz neznanja ugurali u filozofa iako on to nije bio. Bio je to čovek koji je nadrastao polje uma i filozofije - on je znao i razumeo život. Pa ipak, posle njega bilo je još mnogo takvih.
 
Poslednja izmena:
Istina je samo jedna jedina za ceo univerzum - postoji materija i kretanje. Sve ostalo su kategorije koje je definisao čovek , kao tobož razumno biće i podložne su sumnjama. A govoriti o humanosti i nehumanosti istine, samo potkrepljuje tvrdnju o ljudskoj subjektivnosti i isključivosti.
 
Poslednja izmena:
pa, da, upravo zato i pitam da li smo ikada imali istinu u proteklim periodima, ili kad smo joj se priblizili!
Danas je proturijecno naravno sve, pa upravo to je razlog mog pitanja kada to nije bio slucaj!
mislim da je sve toliko jednostavno postavljeno .... da nema potrebe vise da se objasnjavamo!
 
da li je razlog vasoj relativnosti taj sto ne vjerujete da postoji istina jer predugo se traga, ili ste se zaista natragali kroz citavu filozofiju i kroz cijelog sebe i otkrili da ona je samo jos jedna stara u novo upakovana laz>?
 
Cinjenica je da filozofi tragaju za istinom vec dugo, dugo, vremena..
Istina bi zavisila od posmatraca, a opet svako novo doba donosi sa sobom i nove istine..
Vidite, istina nije konstanta, jer zavisi od nas ljudi, vec je promenljiva i menja se zajedno s nama, i tuzno, zavisno od potrebe. Opet u tom slucaju bi to znacilo da nema jedne istine, vec vise njih, ali za posmatraca njegova je prava..

No, to je nasa istina. Ako postoji neka druga ona je i bice izvan naseg poimanja..
 

Back
Top