Knjige koje ne treba pročitati

Castro

Obećava
Poruka
75
Narode moj! Koje knjige ne treba nikako procitati? Knjige koje bi se mogle komotno spaliti na lomaci bez ikakve civilizacijske stete, dobro nek ostane primerak il' dva za arhivu :twisted: . Imam problem sto takve knjige potisnem u podsvest pa sad bas ne mogu da se setim ni jedne, samo bez neproverenih glasina i traceva molim :D :lol: :D :lol: :D :lol:
 
odjednom se osetih kao inkvizitor, sto ti je masta...

paliti obavezno sabrana dela kojekakvih kardelja i tomu slicnih.
a te stare knjige tipa stern, prema njima gajim neko postovanje, al uvek vise volim da mi ih neko preprica, nego da ih citam. ******, ovo je priznanje vlastite slabosti, al meni su dosadni i faust, i pakao, i ilijada, iako me fasciniraju ideje i motivi...
 
Komshinica:
Castro:
dankam:
Sve knjige Svetlane Velmar-Jankovic i Ljiljane Habjanovic-Djurovic,moze i Momo Kapor :twisted:
To majstore!
Zašto, bre, Svetlane Velmar?
Ma ja bih S. Velmar uveo kao lektiru u osnovnoj skoli da bi klinci na vreme razvili odbojnost prema opusu doticne, em ne pise dobro, em sto smara, em o cemu ona to uopste pise. Literatura za plazu, i to kad upece zvezda .
Ali ako uspeva da zivi od pisanja skidam kapu, kao i svakom dobrom zanatliji.
 
Nisam VEOMA dobar poznavalac opusa S. Velmar, nisam pročitala sve njene knjige, no kada sam ih svojevremeno čitala, mislila sam da dobro piše.
Sad me pokolebaste, a ne mogu da vam verujem na reč, morala bih ponovo da čitam, a ne mogu sada, čitam druge stvari i - kuku meni, šta ću da radim?! Ne volim kada me pokolebavaju tamo neki :lol: i nemojte mi više to raditi. :wink:
 
Komshinica:
Nisam VEOMA dobar poznavalac opusa S. Velmar, nisam pročitala sve njene knjige, no kada sam ih svojevremeno čitala, mislila sam da dobro piše.
Sad me pokolebaste, a ne mogu da vam verujem na reč, morala bih ponovo da čitam, a ne mogu sada, čitam druge stvari i - kuku meni, šta ću da radim?! Ne volim kada me pokolebavaju tamo neki :lol: i nemojte mi više to raditi. :wink:
Ma nisam ni ja neki poznavalac, procitah Lagum i pola neke zaboravih koje... To mi je bilo dosta. A misljenje sam formirao na osnovu toga sto sam procitao i na osnovu iskustva jos nekih ljudi koji su posle citanja romana S.V.J. dosli do slicnih zakljucaka.
NE DAJ SE POKOLEBATI KOMSHINICE :D , citaj ono u cemu uzivas, samo je tvoje misljenje vazno (za tebe naravno). :D :D :D Pozdrav!
 
Svaka knjiga ima svog citaoca...Zato je opravdano postojanje toliko raznovrsnih zanrova,stilova...Poznajem ljude koji nisu u stanju da procitaju Hesea,jednostavno nisu dostigli taj intelektualni nivo.Tako da i u dvadesetoj jos uvek citaju Danijelu Stil!I sta sad?Zar nije bolje da citaju,pa makar i laku literaturu,nego da ih lisimo knjiga koje su njima jedino razumljive i interesantne iako bi ih mi spalili koliko su beskorisne???Treba ljudima predloziti dobru knjigu,ali ne i terati ih da na silu citaju nesto sto ih ne privlaci...Bitno je da se cita,a u vremenu u kom zivimo,nazalost, prasina se skupila i na Ilijadama,i na ljubavnim romanima.......... :(
 
childintime:
Svaka knjiga ima svog citaoca...Zato je opravdano postojanje toliko raznovrsnih zanrova,stilova...Poznajem ljude koji nisu u stanju da procitaju Hesea,jednostavno nisu dostigli taj intelektualni nivo.Tako da i u dvadesetoj jos uvek citaju Danijelu Stil!I sta sad?Zar nije bolje da citaju,pa makar i laku literaturu,nego da ih lisimo knjiga koje su njima jedino razumljive i interesantne iako bi ih mi spalili koliko su beskorisne???Treba ljudima predloziti dobru knjigu,ali ne i terati ih da na silu citaju nesto sto ih ne privlaci...Bitno je da se cita,a u vremenu u kom zivimo,nazalost, prasina se skupila i na Ilijadama,i na ljubavnim romanima.......... :(
upravo takko :!: :wink:
 
Po meni zasada sasvim glupa knjiga, Proces- Kafka. I to je mišljenje skoro svih ljudi oko menje. Celu knjigu se opisuje taj proces koji on vodi, a u celoj knjizi se ne spominje za šta je optužen...

A možda je Kafka zaboravio da pomene za šta je Jozef K. optužen. Možda se pogrešno parkirao, ili je privredni kriminal u pitanju? Možda je bio član zemunskog klana, ili Kekine grupe? Sad si mi pravi rebus zadao!
 
Po meni zasada sasvim glupa knjiga, Proces- Kafka. I to je mišljenje skoro svih ljudi oko menje. Celu knjigu se opisuje taj proces koji on vodi, a u celoj knjizi se ne spominje za šta je optužen...

Najsloženije pitanje u romanu Proces tiče se K.-ove krivice. Pouzdano možemo zaključiti da je ta krivica u najtešnjoj vezi sa, sa jedne strane, K.-ovim nepoznavanjem Zakona, i sa druge strane, sa odsustvom samokritike i preispitivanja svoje prošlosti (ne u krivično-pravnom, nego u jednom suštinskijem vidu).

Jozef K. sve do razgovora sa sveštenikom pokazuje težnju da sve dovede u red, tj. da učini da sve bude baš onako kako je bilo pre hapšenja. Ne samo to, nego i taj incident dovodi u vezu sa tim što se tog jutra nije ponašao na uobičajen način, tj. razumno. Usput priznaje stražarima da ne poznaje zakon.

K.-ova krivica se može dovesti u vezu sa Kafkinim razmišljanjima o prvobitnom grehu. S tim u vezi, u IX poglavlju Jozef K. kaže svešteniku: Ali ja nisam kriv. (...) To je zabluda. Kako čovek može uopšte da bude kriv? Ta mi smo svi ljudi, i svi smo jednaki. Zatim kaže da će još potražiti pomoć, a sveštenik mu odgovara: Ti isuviše tražiš tuđu pomoć, naročito kod žena. Istina, K. se previše oslanjao na žene, kao da je planirao da se domogne spasenja putem seksa. On liže Fraulajn Birstner kao žedna životinja, upušta se u erotske odnose sa Leni, bolničarkom advokata Hulda, i sa ženom sudskog poslužitelja, pretpostavljajući da su poslednje dve veoma uticajne i da će mu pomoći u procesu.

Dok ga vode na pogubljenje, K. shvata: Uvek sam hteo da sa dvadeset šaka zgrabim svet, i to još za cilj koji nije za odobravanje. To je bilo pogrešno. Video je gospođicu Birstner, koja za njega znači opomenu. Kakva je to opomena? Šta je to tako posebno kod gospođice Birstner? Jednostavno je - ona je slobodna! Ona je jedina ličnost sa kojom K. dolazi u kontakt koja ne pripada sudu. Istovremeno, protiv nje se ne vodi nikakav proces. Za Jozefa K. ona predstavlja opomenu, za nas - izraz Kafkine nade da je spasenje ipak moguće. Ni božanstvena, ni ljudska - Proces je egzistencijalistička komedija koja, uprkos porazu koji doživljava protagonista, ne poriče mogućnost spasenja.
 
Koeljo i Poter imaju svoje domaćice i svoje klince, pa ne bi valjalo spaliti te knjige... Jer bi onda trebalo spaliti i njihove čitaoce. Za svoju ciljnu grupu kontam da su to ok dela. Bolje da čitaju to, nego nešto drugo.

A ''nešto drugo'' bi, npr., bio ''Orlov dar'' od Karlosa Kastanede (parafilozofska ezoterija lišena svakog smisla, a pri tom još i dozlaboga dosadna). Zatim ''Galeb Džonatan Livingston'' (krene kao pomenuta filozofija za domaćice, završi se na terenu Kastanede), i na kraju, ali ne i najmanje važno - ono prizemno dupeuvlakačko populističko smeće Arčibalda Rajsa, ''Čujte Srbi''.
 

Back
Top