Kava

fjaka

Domaćin
Poruka
4.230
ide uz cakulu ili ti trac, na taste, uz cigaru, popodne, ujutro...gorka, sladja, tanja...
Koliko kave pijete dnevno, jel gustate u tim salicama kave ili ih ispijate ko vodu...kad najradje popijete kavu?
 
Moja prava kafa je zeleni Jacobs bez mleka u šolji za jogurt. Slatka.
Minimum 2put dnevno, ujutru i popodne.

Kvazi-kafe pijem na poslu, pošto imamo onaj tupav aparat za espreso, kapućino, mokaćino...što je sve u suštini istog ukusa i k od kafe nema. Ne brojim.

Moja magična kafa je Grinet....velika moka sa karamelom....orgazam ukusa.....

Baš volim kafu.
 
Ajd opet...
Ja sam ti malo staromodna.Retro, takoreći.Pijem samo tursku.Ili ti- domaću.Ili ti-srpsku.Onu što Grci zovu "greek coffee"-jedino mogu da "progutam" kad sam u inostranstvu. A i to ne moram.Uvek nosim sa sobom džirlo lonče ili ti kuvalo!:lol:
Prva oko pola sedam- jaka, bez šećera, dok sedim, buljim u jednu tačku i čekam da lice upije kreme...(ostarilo se- zato kreme a ne krema!).Sledeća oko 8:15, na jutarnjem sastanku- kolegijumu.
A posle - kad mi skuvaju...znači:još jedna-dve...
A posle - nakon ručka.To može biti oko 4, ili 5ili...
Eee,kad sam bila mlađa pila mnogo više kafa...Sad štedim želudac.


P.S. Don ili grand- ne pravim razliku...:whistling:
 
nego da pitam... je li imate glavobolje ako preskocite kafu?
.... i, ako imate, je li uzrok te glavobolje nesto na fizioloskom planu ili je sve to samo u glavi?
 
Kod mene isto samo se kuha ova domaca, turska/srpska/grcka kava, vec kako li je zovete...
Espreso mogu piti na litre :D ali to i ne smatram za kavu

inace dupla ujutro, sladja, srednje jacine, oko podne jos jedna i kok 5-6 jos jedna, a kad imam goste pijem kad god dodju,ne vazno koja je ura
Inace imam nizak tlak pa se pravdam samoj sebi kako mi je to dobro za zdravlje:roll:, sreca
 
nego da pitam... je li imate glavobolje ako preskocite kafu?
.... i, ako imate, je li uzrok te glavobolje nesto na fizioloskom planu ili je sve to samo u glavi?

e vidis temu sam otvorila bas sto mi jucer lijecnica rece kako moram smanjit kavu jer od toga mozda imam glavobolje...e sad; ako je ne popijem mene boli glava, tlak mi je obicno 60/48..znaci bez kave sam ------------------------------------------------, a ona me tjera smanjiti....ne mogu, ne mogu:sad2:
 
Grand aroma vakuum ...ujutru oko 6 obicno ..pa oko 6 i 40 jos jedna i basta do 12 ....onda jos jednu pa jos dve do uvece ...inace jaku kad bez secera kad sa secerom ali ne previse ........

prepoznajem drugu kafu zato sam naglasila grand aromu ....ostale kad moram stavljam ko ispod koze :)
 
e vidis temu sam otvorila bas sto mi jucer lijecnica rece kako moram smanjit kavu jer od toga mozda imam glavobolje...e sad; ako je ne popijem mene boli glava, tlak mi je obicno 60/48..znaci bez kave sam ------------------------------------------------, a ona me tjera smanjiti....ne mogu, ne mogu:sad2:

...kafa ti je diuretik-od nje mnogo piškiš pa ti pritisak još više pada.Da bi "digla"pritisak- pij dosta tečnosti (i to obične vode!):D
 
ide uz cakulu ili ti trac, na taste, uz cigaru, popodne, ujutro...gorka, sladja, tanja...
Koliko kave pijete dnevno, jel gustate u tim salicama kave ili ih ispijate ko vodu...kad najradje popijete kavu?

Volim da pijem kafu...obozavam :D
Kada ustanem obavezno popijem dve solje jednu za drugom da "dodjem sebi".
Inace,u trudnoci sa trecom cerkom prestala sam da pijem kuvanu,crnu kafu jer me jako boli stomak od nje.Pa sam presla na nes kafu sa secerom i mlekom...i popijem od cetiri do pet solja na dan,onako polako natenane ;)
Ako mi se desi da ujutru iz kreveta moram negde da odem ceo dan budem grogi.To verovatno znaci da mi prva kafa jako treba jer posle ceo dan nemoram vise popiti ni jednu...kao npr. kada idemo na more da nebismo morali stalno stajati zbog mene i mojih potreba.
 
Poslednja izmena:
nego da pitam... je li imate glavobolje ako preskocite kafu?
.... i, ako imate, je li uzrok te glavobolje nesto na fizioloskom planu ili je sve to samo u glavi?

Imam nizak pritisak, pa gledam da ne preskačem kafe :mrgreen:
Ako mi se desi (ako išta mrzim, to je kad se ujutru uspavam, pa ne popijem kafu pre posla) nemam klasičnu glavobolju, nego sam sva usporena, malaksala, teška mi glava...standardno za nizak pritisak.
 
e vidis temu sam otvorila bas sto mi jucer lijecnica rece kako moram smanjit kavu jer od toga mozda imam glavobolje...e sad; ako je ne popijem mene boli glava, tlak mi je obicno 60/48..znaci bez kave sam ------------------------------------------------, a ona me tjera smanjiti....ne mogu, ne mogu:sad2:
a je li ti rekla kako bi mogla da ublazis te glavobolje? tj mogu li se uopste ublazit ili se mora trpjet neko vrijeme?
 
a je li ti rekla kako bi mogla da ublazis te glavobolje? tj mogu li se uopste ublazit ili se mora trpjet neko vrijeme?

pa rekla mi je da prestanem piti kavu...kao smanjice se glavobolje...a ja bez kave ne mogu, gustam u svakoj kapljici. Uz kavu dolazim sebi svakih 2-3 h jer mi je uzasan tlak
 
...ma, kakva "sportska pića"??! Kakvim se ti to sportom baviš??! Pij Aqua vivu- to ti je "najizbalansiranija "prirodna voda!

P.S. Za Janu- ne znam!;)

hehe

sportska pica ne piju samo oni koji se bave sportom, npr piju oni koji se bave recimo baletom..
za janu ne znam, za aqua isto ne znam, vec tipkam sto mi lijecnica rece, sportska pica su bogata elektrolitima, recimo svim onim sto ima u soli.
 
Ja bez kafe, narodski rečeno, ne otvaram oči. Ujutru ustajem jedno sat ranije da bih popila svoju jutarnju dozu kofeina, domaću, ne preterano jaku, bez šećera i da bih došla sebi. Do trećeg srka i ne progovaram, a ako moram da progovorim frfljam nešto nerazumljivo, tako kažu :lol:.

Ukoliko ne popijem tu jutarnju kafu dobijem jaku glavobolju koju ni analgetici ne leče. Inače, jako dobar, prirodni lek za glavobolju je kafa sa par kapi limuna. Limun se i ne oseti, samo da znate.

Druga je tu negde oko 12-13 h. I treća oko 18h. To su mi uobičajene doze, nekad tu bude jedna više-manje.
Na javnim mestima volim filter kafu i nes, bez pene, pola voda-pola mleko, bez cukera.:D
Kafa i glavobolja


Delovanje kofeina na glavobolju je kontraverzno. On može da je olakša, ali i da je izazove. Jedna šolja jake kafe može kao rukom da odnese blagu glavobolju. Sam kofein deluje snažno protiv bola i zato ga sadrže neki analgetici kao Cafetin.

Postoji i mračna strana kofeina. On je čest izazivač glavobolja. Ako često imate glavobolje, kojima se nezna uzrok, pomislite i na kofein.

On može privremeno da olakša glavobolju tako što suzi proširene krvne sudove. Kad njegovo dejstvo prođe krvni sudovi koji su bili suženi se još više prošire, tako da izazovu još jaču glavobolju. Na taj način kod mnogih redovno ispijanje kafe postane uzrok glavobolje. Mnogi uživaoci kafe misle da im ona pruža brzu pomoć kod glavobolje, a i ne pomišljaju da je ona i izaziva. Zato kafu ne treba koristiti za lečenje glavobolje.

Teško je odgovoriti koja količina kofeina predstavlja opasnost od glavobolje. To je individualno. Kod osetljive osobe jedna jedina kafa može izazvati glavobolju, dok kod drugih nema takvo dejstvo. Ne znači da svi ljudi koji često imaju glavobolje treba da prestanu da piju kafu i napitke koji sadrže kofein. Međutim, oni koji su skloni glavobolji, a osetljivi su na kofein, mogu mnogo da učine protiv glavobolje jednostavnim eliminisanjem kofeina iz ishrane.

Kofeinska kriza

Ko je navikao na kofein, bez njega mu može biti užasno. Glavobolje usled nedostatka kofeina nisu retke i ne pogađaju samo teške kafopije (koje piju više od pet šolja dnevno). Sigurno da oni najviše pate kada su bez kafe, ali glavobolja usled nedostatka kofeina obično pogađa one koji popiju svega jednu ili dve šolje kafe na dan ili tri gazirana pića koja sadrže kofein.

Mnogi ljudi koji prestanu da piju kafu ili ostanu bez svoje uobičajene dnevne doze kofeina osećaju glavobolju, često veoma jaku. Neki su je opisivali kao najžešću koju su imali u životu. Mnogi osećaju da u toj situaciji ne mogu normalno da “fukkcionišu“ i osećaju se bolesno. Usled nedostatka kofeina ne javlja se samo glavobolja, već i druge tegobe: umor, blaga depresija, bol u mišićima, stanje slično gripoznom, mučnina i povraćanje.

Jutarnje glavobolje

Neobično je da možete imati glavobolje zbog nedostatka kofeina, a da to i ne znate, zato što kofein i ne izbelavate. Takve glavobolje mogu biti gotovo stalne kod osoba koje često piju kafu. To su glavobolje sa kojima se čovek budi, a posledica su nedostatka kofeina tokom noći. Prva jutarnja kafa nadoknađuje kofein i glavobolja prestaje. Ali to je začarani krug koji traži sve više takvih doza. Glavobolje posle operacije nisu uvek posledica anestezije. Kod nekih je to posledica nedostatka kofeina za vreme i posle operacije. Ima osoba koje glavobolja više muči vikendom i praznikom jer tada piju manje kafe.

Pušači i kofein

Pušačima treba više kofeina da bi osetili njegov efekat. To je posledica bržeg trošenja kofeina iz krvi kod pušača u odnosu na nepušače. To znači da osoba koja prestane da puši treba da smanji kafu. U protivnom može imati smetnje zbog prevelike količine kofeina u krvi. Zavisno od osetljivosti to može biti anksioznost, lupanje srca ili nesanica.

Odvikavanje od kofeina

Ako teško podnosite padove nivoa kofeina i želite da prestanete sa njegovim korišćenjem, učinite to postepeno. Pokušajte da postepeno smanjujete količinu popijene kafe tokom dve nedelje. To možete učiniti smanjenjem jedne po jedne šoljice kafe. Još je lakše ako deo obične kafe zamenite kafom bez kofeina. Vremenom povećavate deo kafe bez kofeina na račun obične.
 
Ako teško podnosite padove nivoa kofeina i želite da prestanete sa njegovim korišćenjem, učinite to postepeno. Pokušajte da postepeno smanjujete količinu popijene kafe tokom dve nedelje. To možete učiniti smanjenjem jedne po jedne šoljice kafe. Još je lakše ako deo obične kafe zamenite kafom bez kofeina. Vremenom povećavate deo kafe bez kofeina na račun obične.
e, ovo je odlicno, hvala :D
 
Pijem jednu šolju kad se probudim obavezno, i to obično nes 3in1. Drugu kafu u toku dana samo ako sam raspoložena za kafenisanje ili sam u gostima ili sam izašla negde - volim sve kafeno, samo da je dovoljno slatko:mrgreen: domaći nes sa mlekom, tursku kafu, produženi epreso sa mlekom, nes, moku, cafe latte... Baš volim te kafiće tipa Grenet, Coffe Dream, Costa Coffe malo manje, jedino njihov cafe latte volim.
 
Мени се понекад повећа ниво крви у кофеину, па онда морам још једну,бар...

Кафе пијем од ујутру до пред спавање, тренутно ,,Кафица'' кафу, јака је и допда ми се, а пијем и несице или еспресо...
Да, и две литре воде дневно плус!
 
Pre x godina išle sestra, drugarica i ja na more. Sve različitog dnevnog bioritma.
Mene možeš probuditi kad god hoćeš, samo ako je kafa u blizini. Sestra ne pije kafu, ali se budi s prvim kokama i odmah bi na plažu, a drugarica bi da spava do podne. Danima nikako da se uskladimo. I sestra već u agoniji.
Uspe mene sestra da probudi, ali zna da sam neuračunljiva dok ne dođem do prvog kafića i popijem kafu...
I tako, jedno jutro, budi me i osećam ja miris kafe...i čujem: "Šurda, ustaj!" Pogledam, a ona kupila kuvalo, skuvala kafu i sva ponosna me budi sa šoljom kafe, koju mi je poturila pod nos.. :lol:
 
Poslednja izmena:

Back
Top