DA LI SMO ZAMENLJIVI

Svi su zamenljivi.
Svako je kopija nekog drugog.
Svasta je uradjeno, ponovo uradjeno i re-re-uradjeno, najcesce bez saznanja o tome, ovo narocito vazi za glupe stvari.
Dakle, svi ste kopije, zamenjljive, kao i svaka druga, kao potrosene baterije.
Fora je da kao i baterije to stoicki istrpite.
Kada iscurite, budete zamenjeni, ili se ponovo napunite, revitalizujete, ovo naravno vazi samo za one baterije koje se daju dopuniti.
Za one koje, ovo nije slucaj, predlazem da ne pokusavaju, da se napune i da se priblizavaju vatri. :wink:

Sve ovo vazi.
Sve ovo narocito vazi za neke.
Sve ovo ne vazi za neke.
Sve ovo je zamenljivo.

p.s-
Sve ovo ne vazi za mene, zasto?
Napravio sam kljucku :P
 
BlackArtZoo:
da li ja kao ja i ti kao ti mozemo da budemo zamenljivi!? u egzistencijalno - etickom smislu!
...Da se nadimkujes ( lep nadimak ) da ti u profilu pise da "sItudentkinja"...
A sto se egzistencijalizma tice, pa mozemo da pocnemo od komunikacije. Ono sto se ne ostvari u komunikaciji, moze dijalogu, ne znaci nista - ono sto se na kraju ne zasniva na njoj, ( komunikaciji ) liseno je potrebnog osnova. Kako egzistencijalisticka filosofija pociva na cuvenom "Istina pocinje udvoje" red je da te sacekam.
"Ti kao ti" nisi zamenljiva. U etickom smislu narocito...
 
pa da... vidim da ste voljni primiti novog clana posade koji nikako nema ista vidjenja na svet kao vi. ali to je lepo... kao sto rece Will Durant: samo se slicno slicnome moze korisno suprostaviti.

pa pazi ovako: malo mi smeta to sto se jako vatate za taj eticki momenat. jeste i ja volim etiku i stvar je u tome da je antropomorfni svet i da se sve vrti oko coveka, ali not!
nemojte da se zaustavljate na humanizmu ko lebac vas molim! :oops:

alex_cool vidim da si Platonovac... to je lepo ali zaboravi na to. cova je bio uradjen... jeste sve to lepo sto on kaze ali malo... smesno!
zasto su svi zamenljivi u kom smislu. zbog cega? iz kojih razloga.. navedi mi argumente logicke prirode... nemoj mi navoditi istoriju i da se ona staln oponavlja... ponavlja se jer ljudi ne uce da ljudi ucena na svojim nazovi greskama da li bi se istorija i tada ponavljala... da li to znaci da je ceo svet zamenljiv. nisam religiozna ali moram da ubacim: da postoji bolji svet on bi postojao ovo je najbolji moguci svet koji moze da postoji! dalje, iz kog razloga mislis da moze neko drugi da dodje umesto mene i ko je taj koji moze da dodje umesto mene?! i kako to UMESTO mene? na moje mesto.
tvoji argumenti nisu logicke prirode vec empirijske... ostavimo to nekoj drugoj nauci... ovo pitanje ne moze da da empirijski proverljivi odgovor!
hehe... hvala na komplimentu Divlja ali za sada sam zensko... :)ali sve se da srediti :))


veseli pozdrav
 
evo jedne misli Zorana Djindjica

"trudite se da se razlikujete od drugih. Da budete najbolji. Ako ste isti kao i oni-nemate razloga da postojite"

imam vec ideju za temicu koja ce se time pozabaviti na pravi nachin....ali..ovih dana :wink:
 
goodday:
evo jedne misli Zorana Djindjica

"trudite se da se razlikujete od drugih. Da budete najbolji. Ako ste isti kao i oni-nemate razloga da postojite"


ne treba da se trudis da se razlikujes... mislim da to nije na mestu(iako je g.Djindjic ljubav mog zivota), razlikujes se samim tim sto ne zelis da se razlikujes ili sto zelis da se razlikujes... mislim da tu nastaje problem izmedju pojmova isti i slicni.

ok, da li "isto" i "slicno" moze realno da postoji (realno: neazvisno od subjekta saznanja i nezavisno od saznanja subjekta o moci saznanja)
 
BlackArtZoo:
...
pa pazi ovako: malo mi smeta to sto se jako vatate za taj eticki momenat. jeste i ja volim etiku i stvar je u tome da je antropomorfni svet i da se sve vrti oko coveka, ali not!
nemojte da se zaustavljate na humanizmu ko lebac vas molim! :oops:

...Ali nije u redu sto na samom pocetku, SOPSTVENU ideju napustas, negiras, izmices oslonac - temelj sopstvenoj temi...

alex_cool vidim da si Platonovac... to je lepo ali zaboravi na to. cova je bio uradjen... jeste sve to lepo sto on kaze ali malo... smesno!
zasto su svi zamenljivi u kom smislu. zbog cega? iz kojih razloga.. navedi mi argumente logicke prirode... nemoj mi navoditi istoriju i da se ona staln oponavlja... ponavlja se jer ljudi ne uce da ljudi ucena na svojim nazovi greskama da li bi se istorija i tada ponavljala... da li to znaci da je ceo svet zamenljiv. nisam religiozna ali moram da ubacim: da postoji bolji svet on bi postojao ovo je najbolji moguci svet koji moze da postoji!

...Ovo je tvoje "TRAS! - SAKOM O STO". Jer ti tako kazes!...dokazi?!...

...dalje, iz kog razloga mislis da moze neko drugi da dodje umesto mene i ko je taj koji moze da dodje umesto mene?! i kako to UMESTO mene? na moje mesto.
tvoji argumenti nisu logicke prirode vec empirijske... ostavimo to nekoj drugoj nauci... ovo pitanje ne moze da da empirijski proverljivi odgovor!
...


...Jos uvek samo negiras tudje misljenje? ( ovo koje negiras je vrlo satiricno i obojeno je dosta inteligentnim humorom ) Izvrgavas ruglu jednog PLATONA! Cime?...:"Cova je bio uradjen!"...Recnikom ulice! - HOCES LI I DALJE SAMO to da radis i dokle?

hehe... hvala na komplimentu Divlja ali za sada sam zensko... :)ali sve se da srediti :))

...I ovo si promasila. Divlja ove reci nije uputila tebi vec alexu!


veseli pozdrav
 
nismo zamenjivi...mozemo samo biti prevazidjeni...ako lichnost shvatash kao posrednika izmedju nichega i svega....ona je (lichnost) kao filter koji ne dozvoljava da previshe "istine" uplovi u nashe jadne umove zato shto bi prestali da rade....zato svet svet-dozivljavamo...(ipak da ne shirim prichu ka Grchkoj (dosta im je ona pobeda)).....
kako onda um treba da bude vaspitan???
 
BlackArtZoo:
goodday:
evo jedne misli Zorana Djindjica

"trudite se da se razlikujete od drugih. Da budete najbolji. Ako ste isti kao i oni-nemate razloga da postojite"


ne treba da se trudis da se razlikujes...

...Sa Platona, bez pardona, kreces djonom i na Djindjica?!...I to kako? :arrow:

mislim da to nije na mestu(iako je g.Djindjic ljubav mog zivota), razlikujes se samim tim sto ne zelis da se razlikujes ili sto zelis da se razlikujes... mislim da tu nastaje problem izmedju pojmova isti i slicni.

...U jednoj jedinoj recenici I NEGIRAS I ISTICES VOLUNTARIZAM ( Mislis ili zelis da rusis i NICEA?)
a onda to podvodis pod:"Mislim da tu nastaje problem"
i to VEZUJES ZA POJMOVNI PAR ISTI - SLICNI?...


...ok, da li "isto" i "slicno" moze realno da postoji (realno: neazvisno od subjekta saznanja i nezavisno od saznanja subjekta o moci saznanja)

"Ima nesto sto se NE MOZE ZAMISLITI, a to je EGZISTENCIJA"...zato, CILJ filosofije NIJE saznanje
stvarnoga u oblasti apstraktnih pojmova, nego PITANJE
o postojanju ONOGA KOJI PITA!...
 
obrusavate se na "mene" dosta plasticno! ("mene" jer zapravo se obrusavate na moj stav)

jeste, ja ne trazim eticki momenat, trazim moment u kojem pitam da li je ista kao ono zamenljivo... a posto je ovo kao sto rekoh coveciji svet (o cemu se da diskutovati) pitanje sam postavila u "licu". antropomorfizovala sam!

ok, jeste, izvrgnula sam ruglu jednog Platona. ne znam kako vi to radite u BG ali mi to ovde radimo tako da ne uzimamo filozofe kao svece i ne slavimo ih kao da su izrekli konacne istine! jednom recju,njihova saznanja ne dogmatizujemo previse. kada sam rekla tj. napisala "malo uradjen" jeste pricala sam ulicnim zargonom... da li sve mora da ostane na akademskom nivou. mislim da se u filozofiji ne radi o tome da budemo ustogljeni, ostavimo to religiji i politici ili sta ja znam cemu... izvinite ako sam povredila Vasu sujetu!

ne obrusama se na Djindjica, 05 kazem izvinjavam se ako sam vas bocnula u zicu... eto... bar sam nesto bocnula! nego smatram da ima nedostatka u njegovoj izjavi. svidja mi se kako logicki preispitujete moje stavove... to mene unapredjuje... volim to.. samo imam utisak da ovo nece biti jedna od onih zdravih kompeticija!

anyway.. treba da objasnim to "da postoji bolji svet on bi postojao"... pa... sada smo tu gde smo.. ne mozemo da imamo uvid u ono sto je moglo da bude jer je nasa moc saznanja ogranice na ovo sto nam je dato... i to sto zivot nije re-load opcija scenariju ove "bozanske" ili bilo koje drugacije igrice... to nam je sto nam je... i to treba da prihvatimo kao najbolje moguce... jer da postoji nesto sto je bolje u njemu bi smo postojali... hm... da li ste ovakav odgovor trazili prof?! :wink:


svako dobro
BaZ
 
...U RAZBIJENOSTI, ON SE MORA POJAVITI U ODREDJENOM PORETKU"...
U svakodnevnom zivotu, radu covekovom koji ga i razlikuje od ( - Zoo vrta - npr. :) ) mora da ga nosi nesto sveobuhvatno.
ZIVOT mora da pronadje neku vezu izmedju organizovanja svih radnji koje covek preduzima u istom ( svom, svako od nas pojedinacno ) tako sto ce se produbiti u ponavljanju. U stalnoj, svakodnevnoj organizovanosti, pocev od zapocinjanja rada, preko ostvarenja pa sve do tzv. VELIKIH TRENUTAKA...
Srz stvaranja drustvenog poretka je u EGZISTENCIJI POJEDINCA...to je EGZISTENCIONALIZAM u svojoj biti, naravno dat samo kao skica...
 
BlackArtZoo:
sta je prvo bilo- kokoska ili jaje! vrtis se oko tog pitanja dragi!
realizam ili nominalizam!? ili nijedno?!


gde si ti zapravo!?
...Kad zavrsis prvi razred gimnazije, profesori te nauce da su se: REALIZAM I NOMINALIZAM ( kao, prvom, suprotstavljeno ucenje ) pojavili, nikli u okviru TEOLOGIJE, negde u 12. ili 13. veku nase ere...Kasnije su nazvani zajednickim imenom -SHOLASTIKA -
Bitno je istaci i da je NOMINALIZAM bio osudjen od strane crkve kao JERETICKO ucenje, jer je dovodio u pitanje HRISCANSKU DOGMU ( o kojoj je ovde ranije bilo reci u okviru teme o DOGMI i...) o postojanju
jednog, Boga uopste...
NEMA TO BLAGE VEZE SA TEMOM, niti sa onim sto sam ja
( nazalost ) u prethodnim postovima o EGZISTENCIONALIZMU pisao...
NAPOMENA: Ovaj sam post napisao iskljucivo zbog pravih ljubitelja i poznavalaca filosofije.
 
kojote:
BlackArtZoo:
sta je prvo bilo- kokoska ili jaje! vrtis se oko tog pitanja dragi!
realizam ili nominalizam!? ili nijedno?!


gde si ti zapravo!?
...Kad zavrsis prvi razred gimnazije, profesori te nauce da su se: REALIZAM I NOMINALIZAM ( kao, prvom, suprotstavljeno ucenje ) pojavili, nikli u okviru TEOLOGIJE, negde u 12. ili 13. veku nase ere...Kasnije su nazvani zajednickim imenom -SHOLASTIKA -
Bitno je istaci i da je NOMINALIZAM bio osudjen od strane crkve kao JERETICKO ucenje, jer je dovodio u pitanje HRISCANSKU DOGMU ( o kojoj je ovde ranije bilo reci u okviru teme o DOGMI i...) o postojanju
jednog, Boga uopste...
NEMA TO BLAGE VEZE SA TEMOM, niti sa onim sto sam ja
( nazalost ) u prethodnim postovima o EGZISTENCIONALIZMU pisao...
NAPOMENA: Ovaj sam post napisao iskljucivo zbog pravih ljubitelja i poznavalaca filosofije.
Dragi kojote,zamolio bih i tebe i sve ostale na forumu,kad kazete Crkva,obavezno recite Katolicka ili Pravoslavna!Katolici su mnogo zla pocinili u ime Boga,pa time hulite na Pravoslavlje ako se ne distancirate.Ali,svemu tome je krivo nase obrazovanje u komunistickim skolama gde se otvoreno negira religija i gde se bezocno laze.Na primer,ja se secam da sam u skoli ucio da je nauka dokazala da Boga nema...I nemojte za grehe Katolicke crkve kriviti Pravoslavlje,distancirajte se!
 

Back
Top