SLATKI ŠPAIZ

dajte neki provjereno dobar recept;
sa sto manje secera i sto bolje ocuvanim komadicima voca (i kora)
dobila sam ogromnu kolicinu domacih naranci i nemam pojma sta drugo da radim s njima :D
Džem ko' džem, uglavnom se kuva na isti način.
Ako hoćeš sa što manje kuvanja, kupi "ono" za kuvanje džema na bazi želatina, pa pokušaj sa tim. Manje se kuva i ne dodaje šećer.
 
pa sad...ja reko bit ce nekih caka
tipa dodaj cimet, natapaj kore 3 dana...zezam se :lol:
ono sto me stvarno zanima je kako da voce ostane sto..."svjezije"?
Ali stvarno... Postoji proizvod, mislim da se zove "Džemfix", kada se koristi potrebno je mnogo kraće kuvanje, samim tim voće više liči na voće... da ne kažem da je "svežije" ;)
 
Mislim da bi se tu fino uklopila vanila ili cimet što se tiče caka na koje je Vragana mislila. A ima i onaj šećer za želiranje, bio je svojevremeno u Rodiću na nekom sniženju, verujem da ga imaju i dalje, i da uz njega ne mora da se kupuje džemfix ili može da se prođe sa onim običnim umesto onog duplog ili trostrukog.
 
Bile su u Rodiću i tegle, one od kilo sa sve poklopcem. ;) Ovo jedno se zove Džemfix, Dr Oetker a drugo je GelierZucker. A evo ti i recepta, sad sam slučajno našla, mada ne znam da li će ti se svideti jer se ljušti kora.

POTREBNO:
1kg pomorandži
1kg šećera za želiranje
4cl likera od narandže
sok od 2 limuna

PRIPREMA:
Oljuštiti pomorandže, očistiti od kožice i koštica, iseći i posuti šećerom za želiranje. Poklopiti i ostaviti da odstoji preko noći. Dodati limunov sok i kuvati 4 minuta. Dodati liker, usuti u tegle i dobro zatvoriti.
 
...javi kakav je i ja volim dzem od pomorandze ali ovde ga bas i nema...pravim ovaj i super je ali u breadmakeru:

Sok od 3 srednje pomorandze, strugana kora od 2 pomorandze, secer 1 cup (240ml), voda 1 kasika, pektin (ako pomorandze nisu Seviljske, ima ih samo u Januaru - to su one pune soka, dodaj pektin (jam fix) 2 kasicice ili sok od limuna. Bude 400g

...a ovaj je najbolji:

Maline, ako su smrznute prethodno odlediti 2 cups, iseckane jabuke (ovo obavezno - ne rendane), prethodno oljustene i ociscene od semenki 1 cup, secer 1 cup, sok od limuna 3 kasike.
 
uf...Andrea to drugo zvuci opasno skroz :D

Moj omiljeni, stalno ga pravim. Boja je fantasticna - kao rubin :)



Gorko je zbog one bele kozice i kore...ako iscedis pomorandzu nije gorko, moze i strugana kora ako pomorandze nisu prskane. Skoro sam cedila mandarine i bilo je super: solja soka od mandarina, sok 1 limuna (limun je zbog pektina) i solja secera...treba da bude gusto kao sirup, moze i redje ali kad se ohladi stegne se i zelira

... pravim dzem samo u breadmakeru ali mislim da to nije bitno
 
Poslednja izmena:
Evo ti prijedlog za koru:
Arancini-:heart:
Kad ocjedite naranču i kad sok popijete, ostane vam kora koju će te iskoristi na najbolji mogući način.
Očistite iznutra koru da vam ne ostane onih žilica od naranče i koru potopite u hladnu vodu otprilike od 3 do 7 dana. Vodu često mijenjajte (2 x dnevno)jer tako izlazi gorčina iz kore. Izvadite koru iz vode, i narežite je na tanke prutiće, izvažite i u šerpu u koju stavite koru stavite i isto toliko šečera. Sve skupa kuhajte dok rub ne pobijeli, koru izvadite, uvaljajte u kristal šećer i ostavite da se kora osuši. Gotovo….
2.recept

Priprema
1. Koricu naranče narežite na duguljaste štapiće (rezance) široke oko 5 mm.
2. Stavite ih močiti u vodu oko 2-3 dana. Vodu mijenjajte 2 puta dnevno.
3. Treći dan korice ocijedite, a zatim izvažite.
4. Ocijeđene korice stavite u vodu i kuhajte dok ne postanu polumekane.
5. Dodajte šećer i kuhajte povremeno miješajući dok tekućina ne ispari.
6. Korice izvadite i još vruće raširite po papiru za pečenje koji ste posuli kristalnim šećerom.
7. Korice dobro uvaljajte u kristalni šećer.
8. Arancine sušite složene jedan do drugoga na ravnoj površini 2-3 dana.
Posluživanje
 
...pa zrtvuj kilo narandzi i napravi dzem bez toga...ako ti se ne svidi onda trazi vestacke dodatke :)

1 cup soka od pomorandze (iscedi na cediljci za limun), sok 1 limuna i 1 cup secera... ja sam to napravila sa mandarinama umesto pomorandzi i bilo je super
 
e, uspjelo je
samo, moje je u startu smedje boje tj. tamno zlatne
jer sam koristila smedji secer (onaj skroz nerafinirani...posto samo taj i koristim...)
dodala sam i malo cimeta i vanile
ukus je super; malo gorkast i kiselkast
faja. : )))
 

Back
Top