bolonjeze stapovi i ribolov sa njima

aj malo da ozivimo temu.. Po meni najlepsa tehnika ribolova. Pecam najvise sa Browning Strong Evolution-om, 5.5m, masinica simano nexave na Dunavu, iako imam respektabilan arsenal mnogo laksih plovkaroskih stapova. Pecam u Novom Sadu. Pa kad na 0.16 dobijes protfisa od 2.5kg, lele majko, kao da si sta u struju ustekao.. :)
 
Probaj toliku mrenu da vidis sta je struja, a ni saran divljak ne zaostaje puno, a inace bolonjeze stapovi jesu dobri ali iole pristojniji su dosta skupi, a sto su skuplji to su kvalitetniji i laksi ali i nezniji, ja mom dvaput lomio vrh, jednom greskom kolege sa vode a drugi put krivicom malo jaceg vetra, treba pecati njima na vodi gde narod ima kulturu u ribolovu a ne da stane na 2-3 metra od tebe kao da mu zivot zavisi od toga a kad ti kvrcne kvalitetan bolonjez svojom motkom onda bude"****** druze", i ode 20 eura iz dzepa! :roll:
Pozdrav :cool:
 
Tu si u pravu. Zato imas svoju ekipu od vas 3-4 i kad pecate, pecate samo vi na vecini poteza i nema tih problema. A s' obzirom da pecam iz vode, retko kad imam takvih problema.. Ali kad mi neko preskoci stap kad ga naslonim na nesto dok umesim hranu ili nesto slicno, e onda po.pozdim skroz.. Bistro
 
Nema sanse to na V.Moravi, nemas gde da zagazis najcesce, preskacu ti pribor kako stignu, uguraju se izmedju vas samo li ima 3-4 metara cistine, a i nikad nemam toliko drustva sa sobom, obicno ili ja ili ja i drug, izgubio sam vremenom interesovanje i sad cuvam cisto reda radi bolonjez a 99% vremena bacam varalicu.
Pozdrav :cool:
 
Milane,kakav je teren za pecanje bolonjezom u Sremskim Karlovcima?Često dolazim da pecam na plaži u S.Kamenici,pecao sam ispod tvrđave,pa na oficirskoj plaži,a zimi sam pecao sa novosadske strane kod carine - tu se moglo pecati sa bolonjezom od 6m i fiksnim plovkom i bilo je extra.Nisam imao vremena da probam i kod železničkog mosta na drinske klizeće plovke od 8-10gr,mislim da bi bilo produktivnije od novosadskog sistema sa balerinama i olovom na kraju sistema.Ostaje mi ova zima da probam - ali ne znam kakva je situacija sada između mostova.
 
Ovako: U Karlovcima nisam nikad pecao. Ali znam svaki kamen od Sremske Kamenice pa do Oficirca. Tereni su lepi, ima i kamena i peska. Oko tvrdjave je jaca voda, tamo izmedju stubova, javlja se cesto krupan protfis. Tamo sa Novosadske strane, kod govnare, tj brodogradilista, ne bih pecao ni kad bi mi neko garantovao da cu upecati dunavsku azdaju o kojoj kruzi legenda. Svaka druga voznja, izvuces toalet papir. Tu se kanalizacija izliva. A o nesnosnom smradu necu ni da pricam. Sto se tice sistema, taj "Novosadski" ne mogu ocima da vidim a kamoli da pecam na njega. Iskljucivo monofili ispod 0.18, predvez 0.12, fixni plovak 4g, u obliku obrnute sargarepe, klizno olovo "suza", mala vrtilica i udica ne veca od 14. I to je onda umetnost. :) A gnusam se ljudi kad vidim da fijukne pampur na pola dunava, vezan na 0.35, ne zna kako se hrana mesi i glumi mi velikog pecarosa. I onda kad mu se krupatica CITAJ: OBESI sama na udicu, sasvim slucajno je izvuce napolje, bude srecan kao da je upecao ajkulu. Cast svakome, ali po meni su to mesari a ne ribolovci. Ali ako ljudi vole to, molim lepo.. Bistro!
 
Ti se gnušaš? E što volim ove prepametne ribolovce što misle ako su napravili sistem sa 0.18 i predvezom i pri tome znaju da zavežu virblu pa misle da su popili svu pamet ovoga sveta...kakav smrad...mrzim ovakve ribolovce što izađu na reku kao da su im ostali ribolovci koje ne zna ubili nekoga iz familije, de čoveče budi tolerantan, ribolov je jedan od retkih sportova gde čovek odmara telo i dušu, pusti ljude da pecaju i sa 0.35 najlonom, pa nisu svi rođeni naučeni, neko voli da peca i bez predznanja...a što se mesarstva tiče, garantujem da nisi vratio ni jednu uhvaćenu ribu nazad u vodu.
 
Vidi prijatelju, svako ima prava na svoje misljenje. Ti ako tako mislis kako si napisao, to je tvoja stvar. Ja kazem sta mislim. Meni se neke stvari ne svidjaju, ali neka svako radi sta hoce. Bas zbog toga postoje ovi forumi da bi ljudi koji ne znaju dosli do nekih informacija, ako su voljni da unaprede svoje znanje. Samo mi nije jasno koji si ti faktor u svemu ovome? Mozda bi trebao malo da se edukujes ili porazgovaras sa nekim pa da cujes da postoji nesto sto se zove RiBOLOVNA ETIKA koja, izmedju ostalog, kaze da treba prilagoditi pribor ribi koju pecamo. I da, sto se tice mesarstva, samo da napomenem da ja vracam bukvalno sve! Jer ne pecam zbog ribe. Tako da svaka plemenita vrsta ribe pliva i dalje, a isto vazi i za sve vrste bele ribe, ukoliko neko od kolega koji su trenutno tu na vodi ne izrazi zelju da bi hteo da ponese ulov. Malo se opusti druze, svako ima prava na svoje misljenje. JA sam svoje izrazio, reci i ti svoje pa da vidimo ima li sta da mozemo nauciti jedan od drugog. A ne da se mangupiras bez ikakvog razloga. Pozdrav.
 
Meni se cini da obojica preterujete. Pre svega robustan pribor u mnogome umanjuje mogucnost ulova. I svaki ulov na pampur i 0.35 je vredan hvale pogotovo ako je sitan. Sa druge strane edukacija onih koji ne znaju sve tehnike ribolova je nesto sto bi trebalo da bude obaveza svakog iskusnijeg ribolovca. Ja sam prosao "skolu" od dvodelnog 1.4m rumuna i neke masinice, 0.30 i velikog plovka do tananih struna, dugih stapova, dugackih predveza i fine opreme. Znam koliko sam truda i znoja ulozio u to, ali nisam nista sam naucio. Imao sam oko sebe ljude koji su me ucili onom sto znaju. Neke od njih sam upoznao na samoj vodi. Otkrivali su mi svoje "tajne" i svaki put kada bi se neki njihov savet pokazao kao koristan i efikasan postajao bi deo moje "rutine". Citanjem po forumima, knjigama, casopisima se moze vrlo malo stvari nauciti. Ali za 10 minuta na vodi - mnogo toga. Zato milanmilanns umesto da se gnusas, pridji coveku (ako je u pitanju neko dete, tim pre) i daj mu neki savet. Pokazi mu kako u praksi to radi. Objasni mu sto na njegovu jednu ti lovis 10. A ti dmetod neces postici nista vredjanjem. Postoje ribolovci koji su svoju tehniku doveli do savrsenstva. Neki od njih su dovoljno sujetni da ih reakcija kao sto je tvoga samo "uzdize". Iskreno verujem da ovde to nije slucaj.
 
eto 2big u tome je problem, sto ne mogu neki odvde ovako normalno da upute kritiku kao ti sad nego pocnu da vredjaju. Postujem to sto kazes, i vidim da nisam u pravu sto sam napisao to sto sam napisao na takav nacin. Da pojasnim, to gnusanje se odnosilo na ljude koji ne zele savet da prihvate nego odmah uzvrate sa ubedjivanjem kako je mnogo lakse tako kako oni pecaju. Nisam hteo da brisem poruku, kad sam je vec napisao, nego sam kontao da cu se kasnije kroz neke textove ispraviti i pojasniti o cemu se radi ali mi kolega dmetod nije dozvolio. Samo za proslu sezonu sam bar 30% izlazaka na vodu vecinu vremena provodio sa drugarima, poznanicima i nepoznanicima na vodi stojeci uz njih dok oni pecaju mojim stapom ne bi li direktno uvideli u cemu je razlika. Dovoljan je jedan dan, da se skapira sta je bolje. :) Tako da nije sve tako kako se moze protumaciti na prvi pogled.
 
Ako ti je to uputio neki penzos onda moras da shvatis zasto je NJEMU LAKSE da peca tako, isti slucaj je imao drug ribolovac, tamanio bodorke i babuske, neki penzosi pored njega tek pokoje ripce, dodje jedan kod njega da mu da malo najlona za predvez i jednu udicu koju on koristio, a kad mu je ovaj dao najlon 0,10mm i udicu 22 cica je prvo i dalje cekao da mu da, kad mu je ovaj rekao da mu je stavio na dlan da samo treba da veze i peca, cica mu vratio lepo sve nazad i otisao da peca po starom, nije ni video udicu 22 i tako tanak najlon, njemu je 0,30mm i udica 14 taman!
Pozdrav :cool:
 
Ovako: U Karlovcima nisam nikad pecao. Ali znam svaki kamen od Sremske Kamenice pa do Oficirca. Tereni su lepi, ima i kamena i peska. Oko tvrdjave je jaca voda, tamo izmedju stubova, javlja se cesto krupan protfis. Tamo sa Novosadske strane, kod govnare, tj brodogradilista, ne bih pecao ni kad bi mi neko garantovao da cu upecati dunavsku azdaju o kojoj kruzi legenda. Svaka druga voznja, izvuces toalet papir. Tu se kanalizacija izliva. A o nesnosnom smradu necu ni da pricam. Sto se tice sistema, taj "Novosadski" ne mogu ocima da vidim a kamoli da pecam na njega. Iskljucivo monofili ispod 0.18, predvez 0.12, fixni plovak 4g, u obliku obrnute sargarepe, klizno olovo "suza", mala vrtilica i udica ne veca od 14. I to je onda umetnost. :) A gnusam se ljudi kad vidim da fijukne pampur na pola dunava, vezan na 0.35, ne zna kako se hrana mesi i glumi mi velikog pecarosa. I onda kad mu se krupatica CITAJ: OBESI sama na udicu, sasvim slucajno je izvuce napolje, bude srecan kao da je upecao ajkulu. Cast svakome, ali po meni su to mesari a ne ribolovci. Ali ako ljudi vole to, molim lepo.. Bistro!

:cool:ajd za opremu nemam reci nek peca svako kako hoce:super:al to za mesare sam vec i ja vido:think:nose kuci po 2-3 jupolke!!!:dontunderstand:za koga???i jos ako dekne kojeg smudja od 200-220grama...:klap:SVADBA...:hvala:e o tome ja pricam...inace i ja vracam ribu posle odmora i relaksacije(kako neki zovu ribolov):bye:
 
I ja pecam isključivo sa bolonjezima. Štekovi mi negde skupljaju prašinu. Na jezeru na koje idem, blizu obale radi samo cverglan i sitna bela. Kizeći plovak, i što duži izbačaj u dubinu 4-5 met. cverglane dobijam retko, a babuške od 500 gr su pravi doživljaj, izvađene lakšim sistemom i meredovom sa visoke i strme obale.
 
Samo nemoj kupovati kineske, užasni su. Moj rođak je skoro kupio jedan sa sve mašinicom, a inače je devizni penzioner. Ja imam SIL STAR 3.9 met. star oko 20 god. odličan je, nesalomiv i DAM DEMON od pre 7-8 god od 5 met. koji je malo osetljiviji i zanimljiviji kod zamaranja i izvlačenja ribe. Dobro su se pokazali na svim vodama, mada su teški za držanje. Bolje kupi polovne starije štapove ako nemaš novca nego ove kineske koji zvone kad se razvuku a rukohvat iznad mašinice je uži od šake. Baš zanimljiva ušteda materijala.
 
Lineaeffe ima solidne bolonjeze, dovoljno laki da ti ne otpadne ruka a jeftini, Blinker co ih uvozi i prodaje (ne znam gde im je maloprodaja trenutno, veleprodaja je na Bubnju), odi do Milo shopa da vidis sta oni imaju od Formax i Shimano robe i obidji Lenca Tubertini za Italijanske marke pa vidi, ja sam tamo kupio Colmic Perfectu 5m samo sto sam imao duplo veci budzet, ali naci ce se nesto dobro i za 5 somica!
Pozdrav :cool:
 

Back
Top