Pare ljude kvare?! Da li?

Coffee time!

Obećava
Poruka
83
Vec duze vreme odlazem sa postavljanjem teme jer kad pozelim da napisem neko slovce o onome sto me muci shvatim da je u mojoj glavi zbrka misli i osecanja i ne znam kako bih sve pretocila u reci... Odlucila sam da veceras ne odustanem ;)

Naime, imam brata, ozenjen je devojkom jos iz gimnazijskih dana. Njena zivotna prica je nevesela; ostala je rano bez majke, otac alkoholicar, bez nekog svog bliskog... odrastala je po razlicitim kucama i uprkos svemu bila dobar djak, student...
Kako je njihova veza potrajala, nasi roditelji su predlozili da se pridruzi nasoj porodici. Tako je i bilo. Preselila je svoj zivot u jednom koferu. Posle prilicno teskog odrastanja nije bilo cudno sto je u nasu kucu dosla kao povucena, sramezljiva devojcica, nesigurna u sebe i u odnosima sa ljudima koje ne poznaje...
Vremenom je postajalo ocigledno da njena licnost dobija jedan drugi oblik. Lakse je uspostavljala komunikaciju sa ljudima, postala je opustenija osoba sa vise samopouzdanja... Po prvi put, dozivela je toplinu porodice, uz nasu podrsku i svoju urodjenu ambiciju zavrsila je fakultet (tacnije, oboje su diplomirali).

Ja sam kratko zivela u toj zajednici, onda sam otisla u inostranstvo na post.dipl. i kako to obicno biva i ostala u tom inostranstvu do danas.
U medjuvremenu, tata je umro i ostala je mama sa njih dvoje. Mama je tada jos radila i nastavila da im pomaze. Oboje ih je gledala kao svoja dva deteta. Jos neko vreme posle tatine smrti sve je delovalo mozda cak i previse lepo da bi potrajalo :roll: Odnosi ispunjeni uzajamnom ljubavlju...
A onda se dogodio snajin prvi posao. Super firma, super plata.
Za kratko vreme pocele su da kaplju povelike parice i tu se sve preokrece. Preselili su se u drugi stan, nije bilo govora o razdvajanju. Oboje (moja snaja je bila posebno glasna u tome) da ne zele da svako ide pod svoj krov vec da ostaju svi zajedno. Ali... Moja snaja je dozivela finansijski preobrat u zivotu i veoma brzo pocela da zivi na visoj nozi, pocela je da luduje u svim sferama zivota, pocevsi od toga da ni kosu vise nije mogla da opere u svom novom i lepom kupatilu (samo kod frizera) pa preko kucne pomocnice (jer ne moze ona pored posla jos i da nesto pospremi)... Doduse, mama je imala svoju sobu, svoj prostor o kom je vodila racuna i nekako trebalo bi da je imala mir, ali tesko je to kad cim bi zakoracila iz te sobe zgazila bi u sterilno. Kuhinja je sluzila samo za ukras i mama je zamoljena da ne kuva bas previse... a ne treba ni da ista pospremi jer za to se placa pomocnica Rosa... mogla bih da nabrajam u nedogled.
Predpostavljate da takav zajednicki zivot nije potrajao. Mama je postala tehnoloski visak, neko smetalo koje je silom prilika tu gde jeste. Po kratkom postupku preselila se u iznajmljen stan i zapocela neko novo poglavlje svog zivota.
Naravno, uz puno gorcine zbog nacina na koji se sve dogodilo.
Moj brat.., on je sve vreme tamo negde u senci desavanja (inace spada u zatvoreniju vrstu ljudi i od njega tesko sta uspe da izadje), podredjen zeni, bezuslovno lojalan muz koji se ne suprotstavlja svojoj zeni ni onda kada njeno ponasanje i nacini nikome ne donose dobro. Sta se sa njim dogodilo, da li je moguce da je ta njegovo precutno podrzavanje njenih ludorija posledica njegove licne finansijske inferiornosti (on ipak radi za prosecnu platu) ili je to ljubav?

Da se razumemo, ovde se radi o razocarenju, ne zbog zelje moje snaje da se razdvoje, naprotiv, to je najnormalnija stvar koja je ocigledno trebalo da se dogodi i ranije, vec zbog nacina. Preko noci je doneta odluka da treba svako pod svoje parce krova.
Neiskvarena, srdacna osoba pretvorila se u pravog kapitalistu i naizgled svet oko sebe podredila je svom lako zaradjenom novcu. Odjednom je sebe dozivela veoma mocnom, moc na racun 'stanja na racunu'.
Ma znam za 'pravilo' da novac menja ljude ali nikada ranije nisam to dozivela od bliskih ljudi (valjda me je zato sve to toliko i dotaklo).

- Da li vam navedena situacija zvuci poznato? Vec ste culi za slicno, doziveli ste negativan preokret drage osobe zbog novca?
- Da li smo zene zaista toliko dominantne u zivotima muskaraca... majke u zivotima sinova, kasnije tu ulogu preuzimaju zene...

I sama sam u braku i subjektivno nemam osecaj da iko od nas dvoje dominira. Ne kazem da ne bih uspela i da nisam uspela da isteram neku svoju ideju, ali znam da mi nije svejedno na koji nacin dolazim do cilja...
 
Ja ne vidim da je tu devojku pokvario novac.
Ona je u svoj novi ''bogati''zivot pozvala,i one koji su je podrzavali do tada.
Zasto bi iko(u ovom slucaju tvoja majka)kuvala,spremala i cistila kada ona moze da priusti da to zavrsi pomocnica?!
Zasto mislis da tvom bratu ne odgovara takav nacin zivota?!Cim je nastavio da zivi tako,ne buni se-zanci odgovara mu.
Kazes ,tvoja majka se osetila kao tehnoloski visak-znaci njoj takav nacin zivota nije odgovarao(i to je njeno pravo),zasto bi zivela tako?!
Verujem da je tvoja snaja zelela sve najbolje za tvog brata,nju i tvoju majku.
Sto se tice samostalnog zivota-svakako je red da jednom svaki par nacini takav korak.
Ipak je to jako bitno za ljude,ako imaju uslova.
ja ne vidim sta tebe tacno boli u ovoj prici.
Mada mislim da malo emotivno reagujes-da se tvom bratu ne dopada on bi se pobunio,koliko god da je zatvoren,nasao bi nacin da promeni to.
 
Па, шта знам... Можда цела ствар може да се гледа и овако како Сандрина то посматра...

Но, да постоје људи које је покварио новац (то јест МОЋ који нам новац даје) - постоје!
Знам пар покондирених тикви које су јуче изашле из опанци, а данас су отишле у тоталну крајност настојећи да свима непрестано приказују колико им могућности новац пружа....
 
Ali... Moja snaja je dozivela finansijski preobrat u zivotu i veoma brzo pocela da zivi na visoj nozi, pocela je da luduje u svim sferama zivota, pocevsi od toga da ni kosu vise nije mogla da opere u svom novom i lepom kupatilu (samo kod frizera) pa preko kucne pomocnice (jer ne moze ona pored posla jos i da nesto pospremi)...

Naravno, uz puno gorcine zbog nacina na koji se sve dogodilo.

Neiskvarena, srdacna osoba pretvorila se u pravog kapitalistu i naizgled svet oko sebe podredila je svom lako zaradjenom novcu. Odjednom je sebe dozivela veoma mocnom, moc na racun 'stanja na racunu'.
.
meni je isto zasmetao malo tekst, ali pisem tek kada vidim slicno misljenje.
ja ne shvatam post, vidim samo gorcinu, ozlojedjenost.( zato sto se zena osamostalila:eek:?)
zasto tvrdite da je njen novac- lako zaradjen? njen zivotni put vam izgleda lak:roll:?
koliko vidim, nije isterala nikoga iz stana,
neiskvarena osoba se pretvorila u kapitalistu- svi se razvijaju na zivotnom putu, i okolnosti dosta uticu u kom pravcu ce se ici...

vi imate vasu majku, porodica vaseg brata nije vise vasa primarna porodica. vi imate svoju porodicu. problem koji vasa majka ima sa "snajkom" nije vas problem
uz najlepse zelje da ste( obe porodice) zdrave i finansijski stabilne u ovim, za mnoge, losim vremenima

ps: majku uvek mozete zovnuti sebi, ako mislite da joj fali osecaj pripadnosti
 
Poslednja izmena:
Vec duze vreme odlazem sa postavljanjem teme jer kad pozelim da napisem neko slovce o onome sto me muci shvatim da je u mojoj glavi zbrka misli i osecanja i ne znam kako bih sve pretocila u reci... Odlucila sam da veceras ne odustanem ;)

Naime, imam brata, ozenjen je devojkom jos iz gimnazijskih dana. Njena zivotna prica je nevesela; ostala je rano bez majke, otac alkoholicar, bez nekog svog bliskog... odrastala je po razlicitim kucama i uprkos svemu bila dobar djak, student...
Kako je njihova veza potrajala, nasi roditelji su predlozili da se pridruzi nasoj porodici. Tako je i bilo. Preselila je svoj zivot u jednom koferu. Posle prilicno teskog odrastanja nije bilo cudno sto je u nasu kucu dosla kao povucena, sramezljiva devojcica, nesigurna u sebe i u odnosima sa ljudima koje ne poznaje...
Vremenom je postajalo ocigledno da njena licnost dobija jedan drugi oblik. Lakse je uspostavljala komunikaciju sa ljudima, postala je opustenija osoba sa vise samopouzdanja... Po prvi put, dozivela je toplinu porodice, uz nasu podrsku i svoju urodjenu ambiciju zavrsila je fakultet (tacnije, oboje su diplomirali).

Ja sam kratko zivela u toj zajednici, onda sam otisla u inostranstvo na post.dipl. i kako to obicno biva i ostala u tom inostranstvu do danas.
U medjuvremenu, tata je umro i ostala je mama sa njih dvoje. Mama je tada jos radila i nastavila da im pomaze. Oboje ih je gledala kao svoja dva deteta. Jos neko vreme posle tatine smrti sve je delovalo mozda cak i previse lepo da bi potrajalo :roll: Odnosi ispunjeni uzajamnom ljubavlju...
A onda se dogodio snajin prvi posao. Super firma, super plata.
Za kratko vreme pocele su da kaplju povelike parice i tu se sve preokrece. Preselili su se u drugi stan, nije bilo govora o razdvajanju. Oboje (moja snaja je bila posebno glasna u tome) da ne zele da svako ide pod svoj krov vec da ostaju svi zajedno. Ali... Moja snaja je dozivela finansijski preobrat u zivotu i veoma brzo pocela da zivi na visoj nozi, pocela je da luduje u svim sferama zivota, pocevsi od toga da ni kosu vise nije mogla da opere u svom novom i lepom kupatilu (samo kod frizera) pa preko kucne pomocnice (jer ne moze ona pored posla jos i da nesto pospremi)... Doduse, mama je imala svoju sobu, svoj prostor o kom je vodila racuna i nekako trebalo bi da je imala mir, ali tesko je to kad cim bi zakoracila iz te sobe zgazila bi u sterilno. Kuhinja je sluzila samo za ukras i mama je zamoljena da ne kuva bas previse... a ne treba ni da ista pospremi jer za to se placa pomocnica Rosa... mogla bih da nabrajam u nedogled.
Predpostavljate da takav zajednicki zivot nije potrajao. Mama je postala tehnoloski visak, neko smetalo koje je silom prilika tu gde jeste. Po kratkom postupku preselila se u iznajmljen stan i zapocela neko novo poglavlje svog zivota.
Naravno, uz puno gorcine zbog nacina na koji se sve dogodilo.
Moj brat.., on je sve vreme tamo negde u senci desavanja (inace spada u zatvoreniju vrstu ljudi i od njega tesko sta uspe da izadje), podredjen zeni, bezuslovno lojalan muz koji se ne suprotstavlja svojoj zeni ni onda kada njeno ponasanje i nacini nikome ne donose dobro. Sta se sa njim dogodilo, da li je moguce da je ta njegovo precutno podrzavanje njenih ludorija posledica njegove licne finansijske inferiornosti (on ipak radi za prosecnu platu) ili je to ljubav?

Da se razumemo, ovde se radi o razocarenju, ne zbog zelje moje snaje da se razdvoje, naprotiv, to je najnormalnija stvar koja je ocigledno trebalo da se dogodi i ranije, vec zbog nacina. Preko noci je doneta odluka da treba svako pod svoje parce krova.
Neiskvarena, srdacna osoba pretvorila se u pravog kapitalistu i naizgled svet oko sebe podredila je svom lako zaradjenom novcu. Odjednom je sebe dozivela veoma mocnom, moc na racun 'stanja na racunu'.
Ma znam za 'pravilo' da novac menja ljude ali nikada ranije nisam to dozivela od bliskih ljudi (valjda me je zato sve to toliko i dotaklo).

- Da li vam navedena situacija zvuci poznato? Vec ste culi za slicno, doziveli ste negativan preokret drage osobe zbog novca?
- Da li smo zene zaista toliko dominantne u zivotima muskaraca... majke u zivotima sinova, kasnije tu ulogu preuzimaju zene...

I sama sam u braku i subjektivno nemam osecaj da iko od nas dvoje dominira. Ne kazem da ne bih uspela i da nisam uspela da isteram neku svoju ideju, ali znam da mi nije svejedno na koji nacin dolazim do cilja...

Da, pare ljude promene, ali one nestabilne i osobe koje to dozvole, to nije uvek slucaj, ali sam je par puta uveerila u to da novac mnoooogo promeni osobu.
 
Moj brat.., on je sve vreme tamo negde u senci desavanja (inace spada u zatvoreniju vrstu ljudi i od njega tesko sta uspe da izadje), podredjen zeni, bezuslovno lojalan muz koji se ne suprotstavlja svojoj zeni ni onda kada njeno ponasanje i nacini nikome ne donose dobro. Sta se sa njim dogodilo, da li je moguce da je ta njegovo precutno podrzavanje njenih ludorija posledica njegove licne finansijske inferiornosti (on ipak radi za prosecnu platu) ili je to ljubav?

- Da li smo zene zaista toliko dominantne u zivotima muskaraca... majke u zivotima sinova, kasnije tu ulogu preuzimaju zene...

.

moram da dodam i da ne znam muskarca koji ne gleda sebe na prvom mestu( kakva mama, kakva bre zena)
 
Poslednja izmena:
...Za kratko vreme pocele su da kaplju povelike parice i tu se sve preokrece. Preselili su se u drugi stan, nije bilo govora o razdvajanju. Oboje (moja snaja je bila posebno glasna u tome) da ne zele da svako ide pod svoj krov vec da ostaju svi zajedno. Ali... Moja snaja je dozivela finansijski preobrat u zivotu i veoma brzo pocela da zivi na visoj nozi, pocela je da luduje u svim sferama zivota, pocevsi od toga da ni kosu vise nije mogla da opere u svom novom i lepom kupatilu (samo kod frizera) pa preko kucne pomocnice (jer ne moze ona pored posla jos i da nesto pospremi)...
Izvini, ali ovo mi ne deluje fer. Zasto da ne plati ono sto joj ne predstavlja problem?
Neiskvarena, srdacna osoba pretvorila se u pravog kapitalistu i naizgled svet oko sebe podredila je svom lako zaradjenom novcu..
Da li bi bilo bolje da ga zaradjuje na neki tezi nacin? Da je ostala ona jadnica sa pocetka price, sve bi bilo ok, ovako mi se cini da ti smeta sto zaradjuje vise od tvog brata i sto mislis da je time ugrozena njegova dominantna pozicija. U stvari svi ste u odnosu na nju bili superiorni dok nije doslo do ove promene - blagonakloni, ali superiorni. Odjednom su se promenile uloge, vise nije bilo potrebe spasavati nesrecnu devojku i nije bilo lako snaci se.

Pises (da ne trazim sada citat) da se majka osetila kao tehnoloski visak. Tvoji roditelji su imali dobru nameru i istinski joj pomogli kada je to bilo potrebno, ali je majci ocigledno bila potrebna i ta uloga. Vise nije bilo uslova da se igra psiholoska igra spasioca i sada je za tu promenu optuzena zena koja nikome nikakvo zlo ne cini, vec upravo suprotno. Razumem da se tvoja majka lose oseca zbog osecaja da je beskorisna i ocigledno je da ova prica predstavlja njeno vidjenje dogadjaja, ali nije joj za to kriva snaja.


Doduse, mama je imala svoju sobu, svoj prostor o kom je vodila racuna i nekako trebalo bi da je imala mir, ali tesko je to kad cim bi zakoracila iz te sobe zgazila bi u sterilno. Kuhinja je sluzila samo za ukras i mama je zamoljena da ne kuva bas previse... a ne treba ni da ista pospremi jer za to se placa pomocnica Rosa... mogla bih da nabrajam u nedogled.
Predpostavljate da takav zajednicki zivot nije potrajao. Mama je postala tehnoloski visak, neko smetalo koje je silom prilika tu gde jeste. Po kratkom postupku preselila se u iznajmljen stan i zapocela neko novo poglavlje svog zivota.

Ako cemo iskreno, imam utisak da si jako subjektivna.
Sta bi bilo da ti licno pocnes da zaradjujes mnogo novca?
Da li bi po svaku cenu cistila sama, ako ti vec nije problem da platis tu uslugu?

Ne vidim po cemu je snaja iskvarena :think:. Zamera joj se sto svekrva ne mora da radi po kuci :eek:. Zivim u domacinstvu sa tri stare osobe i mogu ti reci da ne bi imale nista protiv da budu u takvoj situaciji. Delimo poslove prema mogucnostima, ali bi svi vrlo rado dopustili da neko radi umesto nas po kuci bez ikakve grize savesti (kada bi nam to bio neosetan izdatak)

Snaja je insistirala da zive u zajednici! Zena kojoj ta svekrva nije bila potrebna ni na jedan nacin - ni kao finansijska, ni kao fizicka pomoc! Ja bih to postovala da sam na mestu te svekrve.
I sama sam u braku i subjektivno nemam osecaj da iko od nas dvoje dominira.
A sta o tome misle tvoja svekrva i zaova ;)-sigurna sam da ni tvoja snaja ne misli da dominira u braku :)
Ne kazem da ne bih uspela i da nisam uspela da isteram neku svoju ideju, ali znam da mi nije svejedno na koji nacin dolazim do cilja...

Kojim se to nedozvoljenim sredstvima za dolazenje do (kog?) cilja sluzi tvoja snaja?:dontunderstand:

Moj brat.., on je sve vreme tamo negde u senci desavanja (inace spada u zatvoreniju vrstu ljudi i od njega tesko sta uspe da izadje), podredjen zeni, bezuslovno lojalan muz koji se ne suprotstavlja svojoj zeni ni onda kada njeno ponasanje i nacini nikome ne donose dobro. Sta se sa njim dogodilo, da li je moguce da je ta njegovo precutno podrzavanje njenih ludorija posledica njegove licne finansijske inferiornosti (on ipak radi za prosecnu platu) ili je to ljubav?
Koje njeno ponasanje donosi zlo? Kome to ponasanje donosi zlo?:dontunderstand:
Zasto on mora da se oseca inferiorno ako zaradjuje manje od nje?
Bilo je drugacije, situacija se promenila... Da li bi bilo bolje da ona ne zaradjuje?
Zasto pitanje "da li je to ljubav" za odnos koji je uvek i bio ljubav?
Ako se ne suprotstavlja zeni to je inferiornost?:dontunderstand:

Naravno, uz puno gorcine zbog nacina na koji se sve dogodilo.
A kako se dogodilo?

Izvinjavam se ako su ti moji komentari bili neprijatni (posto bas razlicito vidimo situaciju), ali na osnovu onoga sto si napisala, meni izgleda onako kako sam napisala.

Pozdrav!:)
 
Poslednja izmena:
Naravno da novac kvari ljude! U ovo sam se uverio vise puta.

Па, шта знам... Можда цела ствар може да се гледа и овако како Сандрина то посматра...

Но, да постоје људи које је покварио новац (то јест МОЋ који нам новац даје) - постоје!
Знам пар покондирених тикви које су јуче изашле из опанци, а данас су отишле у тоталну крајност настојећи да свима непрестано приказују колико им могућности новац пружа....

Da vam pojasnim nesto iz ugla nekog ko poseduje.. novac..

Novac ne kvari. On daje mogucnosti..
Oni koji ga poseduju nisu iskvareni niti ludi, oni su samo ono sto bi svi ljudi bili kada bi raspolagali istim, pride velikim, mogucnostima..
Kako to, pitate se mozda? Odgovor lezi u sledecem..

Svi imamo hirove. Npr, ja jedem pretezno voce. Nekome zvuci cudno, ali to je moj hir.
Mogu ga zadovoljiti, jer mogu nabavljati mnogo toga sto neko sa manje.. kapitala ne moze..
Secata se prica o bogatima koji su pazili da ne dodju u kontakt ni sa kim? Ludilo?
Ne, to je mogucnost..

Sad, znate smesnu stranu price?
Sve vam je oprosteno, jer imajuci novac sticete pravo da budete ekcentricni.
Normalnom radnom coveku to nije dozvoljeno. Zasto?
Zato sto je posmatran od strane drugih i mora se uklopiti da ne bi bio izopsten.
Covek, medjutim, sa novcem polaze racune samo sebi, on je onaj koji dominira..

Dakle, pre no sto raspalite vatru prema novcu i njegovom uticaju na.. moral i dobrotu,
shvatite da bi ste cinli, ne iste stvari, vec one vase dublje skrivene zelje..

Jer mozete.. To je moc..
 
Ne vidim nista lose u ovoj situaciji... Osoba je prosla tezak zivotni put, ostvarila ono za sta se borila, i uziva u uspehu... :) Naravno, lose je to kad svojim "uspehom" uticemo na srecu ljudi oko nas, ali konkretno vezano za ovu situaciju uopste ne smatram da je glavna akterka ispala nezahvalna... Stavise, mislim da bih i ja tako postupila u toj situaciji. Sta sad, citav zivot svi treba da zive zajedno?

Mene malo kopka pocetak cele ove price... zasto kazes da je ona povucena zato sto nije imala novca? Vrlo je moguce da je covek iskompeksiran neimanjem istog, ali borba u zivotu, u kojoj dobijas, ipak daje vise samopouzdanja nego imanje novca!
 
Da vam pojasnim nesto iz ugla nekog ko poseduje.. novac..

Novac ne kvari. On daje mogucnosti..
Oni koji ga poseduju nisu iskvareni niti ludi, oni su samo ono sto bi svi ljudi bili kada bi raspolagali istim, pride velikim, mogucnostima..
Kako to, pitate se mozda? Odgovor lezi u sledecem..

Svi imamo hirove. Npr, ja jedem pretezno voce. Nekome zvuci cudno, ali to je moj hir.
Mogu ga zadovoljiti, jer mogu nabavljati mnogo toga sto neko sa manje.. kapitala ne moze..
Secata se prica o bogatima koji su pazili da ne dodju u kontakt ni sa kim? Ludilo?
Ne, to je mogucnost..

Sad, znate smesnu stranu price?
Sve vam je oprosteno, jer imajuci novac sticete pravo da budete ekcentricni.
Normalnom radnom coveku to nije dozvoljeno. Zasto?
Zato sto je posmatran od strane drugih i mora se uklopiti da ne bi bio izopsten.
Covek, medjutim, sa novcem polaze racune samo sebi, on je onaj koji dominira..

Dakle, pre no sto raspalite vatru prema novcu i njegovom uticaju na.. moral i dobrotu,
shvatite da bi ste cinli, ne iste stvari, vec one vase dublje skrivene zelje..

Jer mozete.. To je moc..

Svakako! Novac daje vise prostora za napredak...
Neimanje novca, prema mom misljenju, mnogo vise utice na moral i dobrotu... jer bas zbog ljudi koji ga nemaju, osobe koje mogu raspolagati svojim novcem, i to dobro rade, jesu osudjivani od strane prvopomenutih. :)
 
btw, sto se tice "novca koji kvari ljude"
1. Ljudi imaju sklonost da nekoga ko je siromasan automatski smatraju dobrim, neiskvarenim. To naravno nema nikakve veze sa realnoscu, ali eto, tako deluje. Bogatstvo moze (a ne mora) podstaci oholost, kao sto i siromastvo moze (a ne mora) podstaci zavist ako je to covek vec nosio u sebi.

2. Bogat dobar covek je korisniji svojoj okolini od siromasnog dobrog coveka jer ima sredstva da tim ljudima pomogne i konkretno, a ne samo dobronamernoscu. U mnogim situacijama dobra namera nije dovoljna da bi se nekome pomoglo.

3. Ljudi koji nisu imali novca kada ga steknu ne postanu nesto drugo, vec samo njihova prava licnost dodje do izrazaja. Ima mnogo negativnih, ali i mnogo pozitivnih primera, plemenitih ljudi koji su drugima olaksali i ulepsali zivot. To sto se vidi (pozitivno ili negativno) nije od njih napravio novac.

(Ovo govorim iz pozicije sasvim neutralne osobe koja je potpuno prosecno situirana i okruzena iskljucivo prosecno situiranim osobama)
 
Poslednja izmena:
btw, sto se tice "novca koji kvari ljude"
1. Ljudi imaju sklonost da nekoga ko je siromasan automatski smatraju dobrim, neiskvarenim. To naravno nema nikakve veze sa realnoscu, ali eto, tako deluje. Bogatstvo moze (a ne mora) podstaci oholost, kao sto i siromastvo moze (a ne mora) podstaci zavist ako je to covek vec nosio u sebi.

2. Bogat dobar covek je korisniji svojoj okolini od siromasnog dobrog coveka jer ima sredstva da tim ljudima pomogne i konkretno, a ne samo dobronamernoscu. U mnogim situacijama dobra namera nije dovoljna da bi se nekome pomoglo.

3. Ljudi koji nisu imali novca kada ga steknu ne postanu nesto drugo, vec samo njihova prava licnost dodje do izrazaja. Ima mnogo negativnih, ali i mnogo pozitivnih primera, plemenitih ljudi koji su drugima olaksali i ulepsali zivot. To sto se vidi (pozitivno ili negativno) nije od njih napravio novac.

(Ovo govorim iz pozicije sasvim neutralne osobe koja je potpuno prosecno situirana i okruzena iskljucivo prosecno situiranim osobama)

Bas to rekoh, ali je ovo lepse napisano..

No, tema..

Ne razumem zbog cega je sve potegnuto.
Zena je dosla do novih mogucnosti i nastoji se uklopiti u njih..

Ako vec pricamo o cinjenici da ima kucnu pomocnicu, pouzdano znam da nisu male pare u pitanju. Samim tim, znaci da je njen posao zahtevan i da joj treba slobodno vreme i relaksacija. Kao sto sam vec negde spomenuo, veci novac ne stize bez zrtve..

Pitanje je, cemu tolika ogorcenost zbog njenog ponasanja?
 
Pitanje je, cemu tolika ogorcenost zbog njenog ponasanja?
Promena uloga, oni vise nisu deca o kojoj se treba brinuti, svekrva se ne snalazi, zali se cerki, cerka naravno voli majku i zao joj je sto je nezadovoljna ->eto otkuda ogorcenost

Kritika je na racun snaje koja placa kucnu pomocnicu umesto da radi sama, a u stvari kucnu pomocnicu imaju i sin i snaja i oboje su postedjeni kucnih poslova. (ovo je samo jedan od primera udobnijeg zivota, posto nam je taj naveden)
Sin takodje zivi udobnije, ali njemu se to ne zamera.;)

Sta bi bilo da sin zaradjuje mnogo?
 
Poslednja izmena:
Sta bi bilo da sin zaradjuje mnogo?

Pretpostavka:
Majka bi bila zadovoljna a verujem da bi i imala uticaja na sina.
Samim tim verovatno bi zelela zauzeti neko bitnije mesto..
Recimo, spremanje, ma koliko to nama zvucalo cudno bi moglo biti to.
Ipak pricamo o staroj zeni..

pa iz zaovinog ugla nije tako...

Ne postoji lako zarazdjen novac.
Osim dobitka na loto-u..
 
.............

Ja sam kratko zivela u toj zajednici, onda sam otisla u inostranstvo na post.dipl. i kako to obicno biva i ostala u tom inostranstvu do danas.
...............

U medjuvremenu, tata je umro i ostala je mama sa njih dvoje.
...............

Doduse, mama je imala svoju sobu, svoj prostor o kom je vodila racuna i nekako trebalo bi da je imala mir, ali tesko je to kad cim bi zakoracila iz te sobe zgazila bi u sterilno. Kuhinja je sluzila samo za ukras i mama je zamoljena da ne kuva bas previse... a ne treba ni da ista pospremi jer za to se placa pomocnica Rosa... mogla bih da nabrajam u nedogled.
Predpostavljate da takav zajednicki zivot nije potrajao. Mama je postala tehnoloski visak, neko smetalo koje je silom prilika tu gde jeste. Po kratkom postupku preselila se u iznajmljen stan i zapocela neko novo poglavlje svog zivota.
.....................
Da se razumemo, ovde se radi o razocarenju, ne zbog zelje moje snaje da se razdvoje, naprotiv, to je najnormalnija stvar koja je ocigledno trebalo da se dogodi i ranije, vec zbog nacina. Preko noci je doneta odluka da treba svako pod svoje parce krova.
..........................
- Da li vam navedena situacija zvuci poznato? Vec ste culi za slicno, doziveli ste negativan preokret drage osobe zbog novca?
- Da li smo zene zaista toliko dominantne u zivotima muskaraca... majke u zivotima sinova, kasnije tu ulogu preuzimaju zene...

I sama sam u braku i subjektivno nemam osecaj da iko od nas dvoje dominira. Ne kazem da ne bih uspela i da nisam uspela da isteram neku svoju ideju, ali znam da mi nije svejedno na koji nacin dolazim do cilja...

da, zvuci mi poznato...no, moj cale i keva su citav zivot
vodili racuna o mojoj baki da ne bi bila usamljena, na prvom mjestu, a ne zbog financija...
i ne, ne mogu zamisliti svoju majku jednog dana kako zivi u iznajmljenom stanu pored nas dvije zive i zdrave...

tako da...umjesto da k.enjas po svojoj snahi (koja, po ovom sto si nam ispricala, nista narocito lose nije ni uradila...) plati kartu svojoj majci i uzmi je, za promjenu, malo k sebi...
ili se poklopi usima i cuti...jerbo ste isti...:neutral:
 
Uglavnom znam ljude koji su se promenili..i nekako sto kasnije dodju do novca to imaju vise tripova i kompleksa koje pokusavaju nadomestiti keshom..u ocima im se vidi da podcenjuju okolinu..hvale se da sve imaju najbolje i najskluplje..a ako bi im zastrazili novac na zajam muk..kukanje samo tako
 
pare su neutralna stvar, papir i kovanice, nemaju ni samosvjest ni zlog duha u sebi
ako se neko "pokvario" nakon sto je stekao pare,
nije se desilo nista vise od razvijanja onog sto je vec nosio u sebi ali nije mogao da izrazi dovoljno jako da smeta nekom, u okolnostima u kojim je bio

u ovom slucaju ne vidim apsolutno nista u vezi sa kvarenjem a da ime veze sa ... snajom
upravo je njenim dobitkom slobode doslo do izrazaja kakvi ste u stvari dobrocinitelji
ako zelis da zadrzis stare uloge,
zovi majku k sebi, rodi djecu i daj joj ih na vaspitavanje
ali ni djeca nisu vjecno zavisna i ranjiva da se velicate u odnosu na njih

ps:
sasvim je normalno da se sa dobijanjem vise mogucnosti ljudi mjenjaju, samim tim sto imaju vise izbora i vise iskustva
ali to u kom se smjeru mjenjaju zavisi iskljucivo od njih
 
Nije mi baš najjasnija ova priča:confused:

Ne znam zašto nekom smeta kako neko drugi troši svoj novac. Nije mi jasno ni kako je snajka postala pokvareni kapitalista kome su samo pare u pameti. Možda zato što pere kosu u salonu i ima kućnu pomoćnicu? :confused:
I meni je lakše da platim kozmetičarki da mi iščupa obrve, jer mi to ne ide baš najbolje, da li sam i ja pokvareni kapitalista? :zcepanje:

Ako smo mi zaradili pare, imamo pravo da ih trošimo kako hoćemo i da nikom ne polažemo račun.

Možda je problem što majka više nema šta da radi po kući. oseća se suvišno i neispunjeno. Jer, ako sad pomoćnica kuva i pere, šta majka da radi? Da gleda, serije i kvizove, kafeniše sa komšinicama?
 
Ne ucestvujem na temama na kojim ucestvuje Harmony iz vec njoj poznatih razloga! ;)
Ma jeste. I ja vas mešam, iste ste.
Eno tebi ni krivoj ni dužnoj pripisah da nas postrojavaš, vršiš reorganizaciju Armije i mećući nam puške u ruke sokoliš da se ne plašimo da mremo za otadžbinu, a u stvari sam tek naknadno video da je Harmoni bila taj pomenuti oficir za moralno-političko vaspitanje.
 
Ja ne vidim ovde problem. Svi se menjaju, uklapaju u prilike ili neprilike koje ih snađu.
Što se tiče zajednice tri i više generacija u jednom stanu / kući, mi smo strogo vaspitane, sestra i ja, da u to ne ulazimo...
Čula sam od svojih poznanika u Americi, kada su našli bolji posao posle nekih pola godine rada tamo, MORALI su da se presele u veći stan!
Pare, ako ih sam zaradiš, mogu samo da ti daju mogućnosti za napredak, (npr. put oko sveta...), a nikako da te pokvare. E sad, sigurno da ima izuzetaka...
 
Ima slučajeva gde pare pokvare ljude, mada je mnogo preciznija ona definicija da pare samo izvuku ono skriveno u čoveku na videlo, bilo dobro ili loše...ko god da je gore to rekao - svaka mu čast :ok:

Ali se obično zanemaruje da nečije pare identično utiču i na njegovu okolinu....
 
Nije mi baš najjasnija ova priča:confused:

Ne znam zašto nekom smeta kako neko drugi troši svoj novac. Nije mi jasno ni kako je snajka postala pokvareni kapitalista kome su samo pare u pameti. Možda zato što pere kosu u salonu i ima kućnu pomoćnicu? :confused:
I meni je lakše da platim kozmetičarki da mi iščupa obrve, jer mi to ne ide baš najbolje, da li sam i ja pokvareni kapitalista? :zcepanje:

Ako smo mi zaradili pare, imamo pravo da ih trošimo kako hoćemo i da nikom ne polažemo račun.

Možda je problem što majka više nema šta da radi po kući. oseća se suvišno i neispunjeno. Jer, ako sad pomoćnica kuva i pere, šta majka da radi? Da gleda, serije i kvizove, kafeniše sa komšinicama?

Ma nije poenta kako ce ko trositi zaradjene pare nego da li ih promeni novac..da li ostanu isti prema prijateljima i okolini..a uglavnom se prema tim najblizim postave kao da nemaju taj novac..kesh im kupuje status u novom ''krem'' drustvu
 

Back
Top