Zdravstveno osiguranje (i stomatologija)

zorglub76

Početnik
Poruka
8
Ajd naučite me: šta pokriva zdravstveno osiguranje u Srbiji?
Dajte neki link ako znate. Tražio sam, ali nisam našao...

Otkad sam se zaposlio imam potrebu da obesim državu na trgu za primer, jer sam shvatio da plaćam 12% od bruto plate za zdravstveno osiguranje (u mom slučaju to je preko 100e mesečno), a NIGDE ne mogu da ga iskoristim. U ambulanti ne mogu da dođem na red od penzionera, a kad dođem, plaćam lekove i participaciju za pregled. Ako mi treba nešto iz kliničkog centra (iz Niša sam), zakazuju mi za najmanje 3-4 meseca.
Poslednja priča zbog koje sam pukao je sledeća:
Drugarici umnjak loše raste i treba da ga izvadi. To joj rekli na stomatološkoj klinici. Da bi je operisali, treba da plati 4000din, ili da uzme uput od lekara opšte prakse. Lekarka opšte prakse joj je rekla: "Ne može! Jel ja treba da ti plaćam operaciju?". Otišli smo u hitnu i tamo na ulaznim vratima zatekli veliki natpis "Ne dajemo upute za Stomatološku kliniku". Nekako smo iskopali vezu i dobili uput.
Onda sam saznao da se SVAKA stvar kod državnih stomatologa plaća.
Jel to istina?
Pretpostavljam da ne mogu da se oslobodim plaćanja doprinosa za zdravstvo, jel da?
Dajte imena ljudi koje treba da ubijem zbog ovakvog zakona.
 
Ajd naučite me: šta pokriva zdravstveno osiguranje u Srbiji?
Dajte neki link ako znate. Tražio sam, ali nisam našao...

Otkad sam se zaposlio imam potrebu da obesim državu na trgu za primer, jer sam shvatio da plaćam 12% od bruto plate za zdravstveno osiguranje (u mom slučaju to je preko 100e mesečno), a NIGDE ne mogu da ga iskoristim. U ambulanti ne mogu da dođem na red od penzionera, a kad dođem, plaćam lekove i participaciju za pregled. Ako mi treba nešto iz kliničkog centra (iz Niša sam), zakazuju mi za najmanje 3-4 meseca.
Poslednja priča zbog koje sam pukao je sledeća:
Drugarici umnjak loše raste i treba da ga izvadi. To joj rekli na stomatološkoj klinici. Da bi je operisali, treba da plati 4000din, ili da uzme uput od lekara opšte prakse. Lekarka opšte prakse joj je rekla: "Ne može! Jel ja treba da ti plaćam operaciju?". Otišli smo u hitnu i tamo na ulaznim vratima zatekli veliki natpis "Ne dajemo upute za Stomatološku kliniku". Nekako smo iskopali vezu i dobili uput.
Onda sam saznao da se SVAKA stvar kod državnih stomatologa plaća.
Jel to istina?
Pretpostavljam da ne mogu da se oslobodim plaćanja doprinosa za zdravstvo, jel da?
Dajte imena ljudi koje treba da ubijem zbog ovakvog zakona.



Da, ide se na to da sve stomatološke usluge osoba starijih od 14 godina, izuzev srednjoškolaca i studenata budu van troškova koje pokriva Republički fond za zdravstveno osiguranje....
Tako je svuda u svetu..Evo, ja ne znam da iko više, bar u BG koristi usluge državnog stomatologa, pošto su cene iste kao i kod privatnog..:roll:
Za teže zahvate iz oblasti oralne hirurgije tu je stomatološki fakultet ili Vojnomedicinska Akademija..
 
Предлажем да се тема преименује у " Здравствено осигурање и здравствена заштита", јер овако како је насловљена нема никакав смисао ( "Здравствено осигурање ( и стоматологија)"). Не могу се спајати две методолошки неспојиве ствари.
На теми коју сам поменуо давале би се веродостојне информације о правима осигураника и осигураних лица, листама чекања, листи лекова, права на рефундацију, упутима на бањско лечење, боловањима, односно покривале би се све три области:
Медицина, Стоматологија и Фармација.
Ако сте мишљења да треба постојећа тема да остане, ја бих онда нову тему отворио која би била јако корисна.
Поздрав,
др сц. мед.
 
Da, ide se na to da sve stomatološke usluge osoba starijih od 14 godina, izuzev srednjoškolaca i studenata budu van troškova koje pokriva Republički fond za zdravstveno osiguranje....
Tako je svuda u svetu..Evo, ja ne znam da iko više, bar u BG koristi usluge državnog stomatologa, pošto su cene iste kao i kod privatnog..:roll:
Za teže zahvate iz oblasti oralne hirurgije tu je stomatološki fakultet ili Vojnomedicinska Akademija..

Није тако свуда у свету. У скоро свим европским земљама се партиципира ( Co-payment) од 15-50%. То је лажни изговор оних који су избацили стоматологију из "пакета" обавезног здравственог осигурања за сва лица старија од 18 година, осим "хитних" случајева.
Проблем је у томе што нико није дефинисао шта је то "хитан" случај.
 
Није тако свуда у свету. У скоро свим европским земљама се партиципира ( Co-payment) од 15-50%. То је лажни изговор оних који су избацили стоматологију из "пакета" обавезног здравственог осигурања за сва лица старија од 18 година, осим "хитних" случајева.
Проблем је у томе што нико није дефинисао шта је то "хитан" случај.

Nigde u svetu u okviru državnih zdravstvenih ustanova nema stomatologije...izuzev oralne hirurgije (pouzdano znam za Englesku, Francusku i Njemačku)
 
Ajd naučite me: šta pokriva zdravstveno osiguranje u Srbiji?
Dajte neki link ako znate. Tražio sam, ali nisam našao...

Otkad sam se zaposlio imam potrebu da obesim državu na trgu za primer, jer sam shvatio da plaćam 12% od bruto plate za zdravstveno osiguranje (u mom slučaju to je preko 100e mesečno), a NIGDE ne mogu da ga iskoristim. U ambulanti ne mogu da dođem na red od penzionera, a kad dođem, plaćam lekove i participaciju za pregled.


Страшно, годину и по , сам редовно ишао за рецепте ( срећом не за себе)у једну од панчевачких амбуланти, било је потребно да устанем у 6 сати да бих предао књижицу, догодило ми се да се успавам па да одем у осам, наравно није било говора да стигнем на ред, него сам сам поново предао књижицу у 11 и лекове подигао у 19 30 , што значи да ми је требао цео дан :lol:

Наравно то не би било страшно, да пензионери не опседају лекаре, јер им је досадно и јер им се не спава, па прво што раде иду код доктора, па онда неко коме је стварно потребно, од њих не може да стигне. Требало би им ограничити број посета доктора опште праксе, као и количину лекова које узимају на њихове рецепте, јер их злоупотрабљавају

Не знам шта је та "докторка", мислила под "Jel ja treba da ti plaćam operaciju", ионако сав терет покрива осигураник, иди код неког од начелника или код заштитника права пацијената, зашто је била потребна веза за оралну хирургију. Материјал и рад стоматолога мислим, да плаћа пацијент, а "држава" ваљда "плаћа" просторије за рад, одржавање, осветљење, грејање...
 
Pretpostavljam da ne mogu da se oslobodim plaćanja doprinosa za zdravstvo, jel da?
Dajte imena ljudi koje treba da ubijem zbog ovakvog zakona.

Свако запослено лице је обавезно да плаћа обавезно здравствено осигурање. То у његово име чини послодавац.
Ако ти дамо имена људи који су били предлагачи Закона о здравственом осигурању, а ти оствариш своју намеру, одговарали би за пострекивање кривичног дела убиства...:hahaha:
 
Nigde u svetu u okviru državnih zdravstvenih ustanova nema stomatologije...izuzev oralne hirurgije (pouzdano znam za Englesku, Francusku i Njemačku)
Ја то нисам рекао...:D
Ми смо једина земља у Европи где приватни сектор није укључен у систем обавезног здравственог осигурања.
Дакле, у земљама које си поменуо постоји приватни стоматолошки сектор који је УКЉУЧЕН у систем обавезног здравственог осигурања и осигуранику је свеједно који је облик својине ординације где намешта протезу. Битно је да плаћа само 50% пуне цене. Остало регулише његов Фонд здравственог осигурања.
 
U ambulanti ne mogu da dođem na red od penzionera,

Наравно то не би било страшно, да пензионери не опседају лекаре, јер им је досадно и јер им се не спава, па прво што раде иду код доктора, па онда неко коме је стварно потребно, од њих не може да стигне. Требало би им ограничити број посета доктора опште праксе, као и количину лекова које узимају на њихове рецепте, јер их злоупотрабљавају

Penzioneri su ljudi koji su ceo radni vek plaćali obavezno zdravstveno osiguranje koje kod nas funkcioniše po principu solidarnosti. Kad odlaze lekaru, oni su bolesni ljudi kao i svi drugi mladji i radno sposobni. Ne razumem ovakav odijum prema ljudima koji imaju 65+ godina. Te godine kod mnogih nose sa sobom i neke tegobe i bolesti, većinom hronične, koje pak zahtevaju doživotnu terapiju.
Loša organizovanost u zdravstvenim ustanovama nije nastala zbog pacijenata, nego zbog načina na koji funkcioniše ceo sistem u zdravstvu. Problem je sistemski, a ne u penzionerima. I, za Boga miloga, zašto vam smetaju ti ljudi na svakom koraku :(
 
@sasha_bgd:
Kako god. Hteo sam da postavim pitanje da li su usluge stomatologa iz državnih institucija pokrivene mojim zdravstvenim osiguranjem

@OrangeC, @analiticar:
U Nišu, a verujem da je slično i po drugim gradovima, najbolji stomatolozi rade i u Kliničkom centru i u svojim, privatnim ordinacijama. Ako već mogu da biram da li da im platim ili da iskoristim osiguranje, pa da uslugu dobijem "besplatno" u državnoj instituciji, naravno da ću odabrati drugu varijantu.
Devojka iz moje priče je odabrala dobrog hirurga.

@Nancy011:
Naravno da nemam ništa protiv penzionera i njihovih potreba. Ali ću bez ustezanja psovati institucije koje znaju za problem redova koje penzioneri stvaraju, a pri tom ništa ne preduzimaju. Ja radim od 9 do 17:30. Ambulante rade od 8 do valjda 19, što znači da imam oko dva i po sata u toku dana da završim bilo koje čekanje u redu. Neka, recimo, urede da nezaposleni dolaze na šaltere onda kad se završi sa zaposlenima. Sigurno ima i boljih rešenja, ali ne želim da razmišljam o njima jer to nije moj posao.

@sasha_bgd:
To sa fondovima za privatnike nisam hteo ni da pominjem. Ako već dajem (velike) pare za zdravstveno osiguranje, onda hoću i da biram gde ću da ih potrošim. Neka država kaže "za vađenje zuba osiguranje ti daje 4000 din", a onda ću ja da s tim parama odem kod državnog zubara, ili kod privatnika kod koga operacija košta 5000, ali mi baš znači da kod njega to odradim, pa sam spreman da doplatim.

@all:
Stomatologe, dakle, ne pokriva moje obavezno osiguranje, jel da?
I dalje bih voleo da saznam šta mi to osiguranje plaća. Ako naletite na neki dokument na netu koji to objašnjava (neki zakon, cenovnik, šta god), molim vas da ovde ostavite link ka njemu
 
@MilgredBulf:
To je najsmešnije. Ona je otišla prvo na kliniku. Tu su joj uradili ortopan i rekli da joj umnjak raste nepravilno i da treba da se izvadi i poslali je da uzme uput za maksilofacijalnu. Naravno, nisu joj dali snimak, jer je to verovatno poverljiv dokument koji ona ne sme da ima, iako ga je platila (ne znam da li kešom ili preko osiguranja) i ne daj bože da s njim ode kod, npr., privatnika...
Onda je tako, bez ičega, morala da ide kod lekara opšte prakse. Pretpostavljam da je taj lekar onda trebalo da izvadi svoju specijalnu kesicu boba, da zamrači prostoriju, skloni sve sa stola i onda baci taj bob uz neku mantru. Kad mu ovaj kaže da devojka ima kriv umnjak, onda joj da uput za maksilofacijalnu.
I tako.....
 
Meni samo nije jasno sta to cini doktore medicine kompetentnim da odluce da li je impaktirani umnjak za vadjenje ili ne i da li treba ili ne da izdaju uput za operaciju impakcije umnjaka. Bez uvrede.

Упут даје изабрани лекар, доктор стоматологије. Како може доктор медицине да ти погледа умњак без зубарске столице и остале опреме!?
 
Alo! Majčica Srbija ovde: devojci je uput dala doktorka opšte prakse, to overila sestra na šalteru, a, btw, danas joj je i uspešno izvađen zub... za џ... iliti za pare zdravstvenog osiguranja.
A lepo su joj i rekli na klinici da uput potraži od doktora opšte prakse.
Pretpostavljam da se za komplikovanije, nestomatološke slučajeve uput dobija od Alana Čumaka, jer on može da vidi dublje u telo od običnog lekara opšte prakse.
 
Што се мене тиче, "докторка опште праксе" може да јој изда и грађевинску дозволу. За Шенген визу нисам сигуран...:)
Узгред, "докторка опште праксе" у "пракси" не постоји. Постоји изабрани лекар у примарној здравственој заштити, који може бити доктор медицине (онај ко је завршио медицински факултет) или специјалиста опште медицине (онај доктор медицине који је накнадно завршио специјализацију). Не рачунајући доктора стоматологије, гинеколога, педијатра...
 
Poslednja izmena:

Back
Top