Filoloski fakultet - Srpska knjizevnost i jezik

pa u praksi i ne baš, komparativnom književnošću se smatra grupa 08, ali tu nema srpske, tj. ima je malo, naoštrite se strpljenjem i vremenom za čitanje, srećno!
kad se kaž komparativna knj, misli se na komparativno proučavanje evropskih knj, francuske, ruske, engleske i nemačke uglavnom

Sta se cita u prvoj godini? Volela bih da mi neko kaze nesto malo o studijama, posto imam nepodnosljivu tremu...
 
pošto si ti bolonja, najbolje je da pogledaš u informatoru koji su ispiti, da onda potražiš njihove programe na sajtu katedre, ili lično na katedri (kod sekretarice ili u biblioteci), da prosurfuješ forum i eventualno nekoga pitaš za nešto detaljnije...
sigurno se radi u prvoj godini narodna književnost, znači poezija, proza, itd.
mislim ti možeš da čitaš šta hoćeš, svakako će ti koristiti - što više to bolje :)

i da nema razloga da imaš tremu, imaš dovoljno godina da budeš samostalan čovek u psihološkom i u akademskom smislu, sve će ti se samo razjasniti malo po malo kada budeš krenula na fax

ako te još nešto zanima pitaj
 
Poslednja izmena:
ispiti nisu teški ako ti književnost "ide" i ako imaš "dobru podlogu", dakle što više predznanja iz srednje škole ili privatnog života
i da, ispiti su preobimni, znam da je to kod bolonjaca drugačije rešeno - neke stvari su izbačene, neke sabijene, ali mislim da ni njima nije lako
u principu na književnosti nema baš ispita koji mogu da se otkače, osim eventualno neki bočni tipa kulturna istorija srba, u stvari ne znam tačno kako je sad bolonjcima, u tzv. moje vreme mi smo polagali socijalnu ekologiju i taj idiotski konstrukt više ne postoji
i ma kakva trema! to su sve normalna iskustva koja svako prolazi. i samopouzdanje je uvek pola položenog ispita!
 
e ja to ne bih znala, jer se to nešto boduje, to moraš da pitaš bolonjce, mislim da je bitan mininum bodova a ne broj ispita.
nema na čemu, vrlo rado ću ti odgovoriti, uvek pitaj šta god te zanima!
nije teško uopšte ali moraš moraš da budeš vredna
moj generalni savet je čvrsto samopouzdanje, sloboda da se iskažaš u punom svetlu, studenata je milion na književnosti i jako je teško zadržati individualnost, gaji elokvenciju i argumentovanje i kreativne postavke i pristupe jer to mnogo pomaže da se ne utopiš u masu
moj drugi generalni savet je NE juriti skripte na faksu jer su loše i to bez izuzetka! nego: biblioteke, net, predavanja itd.
ako znaš engleski onda shmooptačkacom nema sve ali ima svašta

još nešto bih pomenula što se posredno tiče početka faxa - mnoge moje kolege je bukvalno pojeo život u beogradu. ta vrsta samostalnosti koju dobiješ kad se odvojiš od roditelja sa 19 god je šarena laža a plus pomama za izlascima, alkoholom, sexom, eventualno drogama je toliko, kako bih rekla a da ne zvučim kao baba, opasna, da bukvalno proždire i ljudi se upropaste a nisu ni trepnuli
daleko od toga da treba da sediš zaključana u kući nad knjigom 0-24, ali poenta je da ti kontrolišeš svoj život a ne on tebe
 
Evo sutra se selim za Bg. Nisam zeljna nicega, niti sam ljubitelj nocnog zivota. Ambiciozna sam i fakultet mi je prioritet. Hvala ti na savetima (joj sto sam dosadna, u svakom postu se ponavljam), puno mi znaci da mi neko stariji i iskusniji kaze sta me ceka i makar malo mi predoci iz ugla kolege sta me ceka. Ne bezim od rada i ucenja, naprotiv :) Jedva cekam priliku da se dokazem ;)
 
Sta se cita u prvoj godini? Volela bih da mi neko kaze nesto malo o studijama, posto imam nepodnosljivu tremu...

Sto se tice narodne knjizevnosti, imas u Zavodu za udzbenike one Vukove 4 knjige u jednoj i to po nekoj smesno niskoj ceni, buduci da se radi o TAKVOJ zbirci (mislim da nije ni 1000 din.). To bi trebalo da bude dovoljno za ceo drugi semestar, a u prvom su to neke bugarstice i sl., profesor ce vam vec reci na vreme (pomoci ce ti ako redovno citas, spremna dolazis na vezbe). Ako je jos uvek profesor Bosko Suvajdzic, imas srece jer je divan, izlazi u susret, spreman je 1233455675 puta da nesto ponovi dok svima ne bude jasno, ma jaaaako je korektan. Na vezbama je pametnije biti kod njega nego kod asistenta (neki procelavi, mladji lik, Nikola, Nemanja, tako nesto), koji i nije nesto prijatan.

Srednjovekovna knjizevnost je dooosadna i iz toga bi trebalo da se nabavi neka hristomatija, a i na kopirnici ce moci da se nadje ono sto u njoj nema... Poenta je da na vezbama budes redovna, da se javljas da radis referate sto cesce. Ako mozes, vidi da se uvalis u grupu kod Irene Spadijer, meni je vezbe drzala ona i bas sam zadovoljna, mada nisam cula lose stvari ni o Zorici Kako-vec :think:. Ipak, ja nisam bila ni nesto redovna, a imala sam samo 1 referat za godinu dana,a na kraju sam na usmenom dobila 9, tako da... Ne mogu da ti kazem da se ne zalazes, ali nije neki veci problem. Profesor je faaaantastican.

Pregled opste knjizevnosti 1 i 2 su ti zanimljivi ispiti, divni, cita se gomila fantasticnih dela (doduse i gomila :bljak:).
Medjutim!
Ume da bude jaaaako tesko poloziti ga. U drugoj godini imas pregled opste 3 i 4. A svaki sa sobom povlaci naredni, tj. ako ne polozis keca, ne izlazis na dvojku itd. Citati dela ili nije - nije bitno! Znam ljude koji su procitali SVAKO delo i popadali, a isto tako ima onih koji nisu otvorili nista od lektire i dobili visoke ocene. Postoji skripta - za nju se raspitaj sto pre. Ima oko kilogram i po, veci deo je rukom pisan i kopiran godinama unazad, nema nijednu gramaticku gresku, i ja sam nasla jednu jedinu gresku vezanu za radnju nekog dela. I to sitno nesto, a mislim da je "Karenjina" bila u pitanju.
U prvoj su ti Eshil, Sofokle, Euripid, Aristofan, Horacije, Ovidije, Homer itd., a u drugoj (ako se dobro secam) Sekspir, Servantes, Blejk iiiiii ima ih puno, dobicete program od Tanje Popovic,a mislim da ga ima i na sajtu faksa.
Vidi da nabavis i profesorkin recnik (skup je, ali moze da se dodje do kopije, cak mislim da ona sama organizuje to kopiranje da ne bismo bacali pare), koji ima sve knjizevne termine i bitan je za onaj teorijski deo ispita.
Staroslovenski ti savetujem da pokusas da ucis na vreme... Ja sam to spremila za pet dana, jer sam bila u nekoj frci, ali sam imala po par sati sna i par obroka za sve to vreme i pala svaki koji mu je u tom roku sledio, tako da ti nije pametno da pokusas da naucis sva ona sranja za manje od nedelju dana. I na ispitu nema zamenica, to odmah da ti kazem (ja sam se prilicno mucila s njima :sad2:)
Uvod u srbistiku 1 i 2 - ista prica kao sa opstom- jedan vuce drugi, moras keca da das.
Idi redovno na predavanja.
Uci.
Radi referate.
Urezi profesorov ime na celu.
Nista ne vredi.
Ako je odlucio da te obori, pasces. Kraj price. Moju drugaricu, koja je morala da prebaci i keca i dvojku u drugu godinu je milijarditi put oborio ove godine i vrlo verovatno ce zbog njega da obnovi godinu, iako su joj ostale iz druge ocene ok. I iako ZNA tu glupost. Imas test od 15-20 pitanja, onda ti da da pises esej na neku idiotsku temu koja mu pRdne na pamet (nama je jednom dao temu koja je sadrzala rec "polza", a svi su do poslednjih 10 minuta jebeno pitali sta je koji ***** polza, sve dok se asistentkinja nije smilovala i krenula da sapuce kroz amfiteatar. By the way, to znaci korist.) I, da skoro svi su pali. Ja sam nekim cudom oba puta polozila u poslednjem, trecem roku. Predmet je glup, besmislen, dosadan.
Evo, jedna dojava odmah :lol: - 100% ti je na ispitu iz keca pitanje da mi nabrojis neke reci iz stocarske leksike koju su koristili (valjda) Tracani- frula, balega, vatra, kamen :rtfm::hahaha:
Ne znam sta bih ti jos rekla, pitaj ako te nesto zanima, ne mogu da se setim ima li jos nesto bitno, ostali predmeti su vecinom laganica.
A,da!
NIKAKO, ali NIKAKO ne prepisuj kod Aleksandra Milanovica (istorijska fonetika). Nikad to nemoj da radis!
Pokrece postupak protiv onih koji to rade, cak i ako on ne nadzire na tom ispitu, vec samo udje u tom trenutku, ako drzi nekom ispit u toj prostoriji i sl. Ne zezaj se s tim.
Srecno :bye:
 
evo ja ću, ne znam baš da l ću potrefiti, jer nisam bila bolonjac, ali ajde: moj savet je da radiš ono što ti ne oduzima vreme, a na književnosti je potrebno tooooona vremena, tako da ako možeš da uklopiš, onda radi šta god. moja generacija uglavnom nije mogla da radi neke ozbiljnije poslove jer je onda bilo ćao fax, a nekih laganijih poslova nije nešto bilo u izobilju, osim npr. sajam knjiga i sl.
 
Srednjovekovna knjizevnost je dooosadna i iz toga bi trebalo da se nabavi neka hristomatija, a i na kopirnici ce moci da se nadje ono sto u njoj nema...

uz dužno poštovanje svih koji su položili ispit spremajući iz skripti, ja moram ipak da podvučem: skripte ne i ne! poenta je čitati dela i učiti se pristupu delima, a ne bubati neke prežvakane surogate! znači hiljadu glasova protiv skripti
 
Citati dela ili nije - nije bitno! Znam ljude koji su procitali SVAKO delo i popadali, a isto tako ima onih koji nisu otvorili nista od lektire i dobili visoke ocene. Postoji skripta - za nju se raspitaj sto pre. Ima oko kilogram i po, veci deo je rukom pisan i kopiran godinama unazad, nema nijednu gramaticku gresku, i ja sam nasla jednu jedinu gresku vezanu za radnju nekog dela. I to sitno nesto, a mislim da je "Karenjina" bila u pitanju.

e sad, kako ovo?! na studijama književnosti je najbitnije čitati knjige. ne može biti isto ako si pročitao delo ili nisi pročitao. znači studiramo književnost ljudi helllo ne možemo da ne čitamo. dela koja su bljak su iz nekog razoga u programu, a ukus je individualna stvar. i takođe učimo da objasnimo zašto je nešto kvalitetno, umetničko delo iako nam se ne sviđa. ja npr. ne volim romantizam, ali ne mogu da kažem da je npr. Onjegin sranje kad nije.
i opet big no za skripte, još rukom pisane aaaaa neeeee
a ako neko padne a sve je pročitao znači da nije dobro pročitao, znači da je preleteo slova, a ne čitao, iščitavao, proučavao itd. to treba da se nauči na faxu. ako te smara da čitaš onda si promašio fax as simple as that
 

Back
Top