domaci pekmez...pomoc!!

M

_mia_

Gost
rekli su mi da je kod pravljenja domaceg pekmeza,primjerice od kajsija i sljiva,dobro staviti i malo konzervansa u prahu,radi sigurnosti i da se bolje ocuva,a u nekim receptima koje sam pronasla na netu taj dio se ne spominje.
Sad sam u dilemi,stavljati konzervans ili ne,i koliko je on bitan??
Pomoc molim i zahvaljujem unaprijed.
 
Umesto konzervansa se moze staviti kristal secer ali mora pokrivati celu povrsinu pekmeza.Ovo nije toliko efikasno kao konzervans ali moze da pomogne.Najvaznije je da pekmez bude na tamnom i suvom mestu i da bude dobro ukuvan.
pozdrav
 
_mia_:
rekli su mi da je kod pravljenja domaceg pekmeza,primjerice od kajsija i sljiva,dobro staviti i malo konzervansa u prahu,radi sigurnosti i da se bolje ocuva,a u nekim receptima koje sam pronasla na netu taj dio se ne spominje.
Sad sam u dilemi,stavljati konzervans ili ne,i koliko je on bitan??
Pomoc molim i zahvaljujem unaprijed.
Možda ću biti od koristi načinom jednostavne pasterizacije kako je godinama sprovodi moja mama. Skuvan pekmez još vruć sipa u tegle, s vrha pokrije šećerom i dobro zatvori poklopcem. Hladeći se pekmez stvori vakuum i to više rukom ne može da se otvori. Kad se sve ohladi, tegle složi u veliku šerpu (lonac), prelije hladnom vodom da prekrije tegle i stavi na šporet da se greje dok voda ne proključa. Ostavi se da ključa 10- ak minuta, isključi i pusti da se ohladi. I to je to. Zagubljene tegle i posle 2- 3 godine kad otvoriš kao da su juče spremljene.
 
Ovaj Espanol zaista divan covek,cudim se da ga neko ne ukrade sebi za rastoran.
Gde su nasi po svetu,daj zgrabite ove zlatne kuharske ruke koje ovaj covek poseduje,pa da navratimo na dobru hranu.........
Espanol od srca ti zelim sreu i uspeh,toliko dobrote i nesebicnosti pa to samo nase majke mogu da odgoje.
Pozdrav
 
Elena_:
Ovaj Espanol zaista divan covek,cudim se da ga neko ne ukrade sebi za rastoran.
Gde su nasi po svetu,daj zgrabite ove zlatne kuharske ruke koje ovaj covek poseduje,pa da navratimo na dobru hranu.........
Espanol od srca ti zelim sreu i uspeh,toliko dobrote i nesebicnosti pa to samo nase majke mogu da odgoje.
Pozdrav
:oops: Hvala! :oops:
 
Apotekarka,
pod kojom vrstom opojnih srestava si bila u trenutku pisanja ovog posta?

Moj vratic ne gricka svako a takvi kao ti nikad nemaju sanse ni da mu se priblize.
Preporucujem ti posetu lekaru........a vidi ti se iz reci da si zavidna ovom coveku koji ima zlatne ruke.
Takvima kao ti sto rasteruju sve sto je normalno i pametno sa "krstarice" treba zabraniti pristup ovom sajtu........
 
Elena_:
Apotekarka,
pod kojom vrstom opojnih srestava si bila u trenutku pisanja ovog posta?

Moj vratic ne gricka svako a takvi kao ti nikad nemaju sanse ni da mu se priblize.
Preporucujem ti posetu lekaru........a vidi ti se iz reci da si zavidna ovom coveku koji ima zlatne ruke.
Takvima kao ti sto rasteruju sve sto je normalno i pametno sa "krstarice" treba zabraniti pristup ovom sajtu........


Hvala ti na jasno izraženom stavu, ali moram da ti kažem da se ni jedna reč nije odnosila na tebe(stvarno te nikad nisam ni primetila) već na Espanola sa kojim se sjajno zezam i na forumu a i onako.... :wink:
Izvini zbog zabune i uživaj :D
 
Za 1.6kg dzema potrebno je:
1kg.malina,600gr.secera u prahu,2 kasike limunovog soka.
U veliku siroku posudu uliti 1l.vode,dodati limunov sok i secer.Kuvati 5 min.
dodati maline pa kuvati jos desetak minuta.nekoliko kapi sirupa staviti na tanjiric da vidite hoce li se odmah zgusnuti.
Skloniti sa vatre,promesati i napuniti tegle,zatvoriti ih i okrenuti naopako.
 
IMA JOS JEDNA LEPA CAKA ALI ONA NE SPADA U ZADATO PITANJE VEC JE VISE KAO MALI SAVET

KADA SPREMATE DZEM OD SLJIVA UBACITE U NJEGA,PO ZAVRSETKU KUVANJA, COKOLADU ZA KUVANJE I TO PO MOGUCSTVU NAJGORCIJU STO MOZETE NACI. PREPORUCUJEM MENAZ COKOLADU JER OVE STO SE PRODAJU NA KILO NISU TOLIKO KVALITETNE

I NA KRAJU POZDRAV ZA MIU IAKO JE NE ZNAM AL IMAMO NEKE SLICNOSTI

POZDRAV MIAMILANCHE :D
 
miamilanche:
apotekarka:
Ode i poslednja tegla džema od kajsija sa žutim šećerom.....
sad nikad nećemo saznati koliko bi se održao :idea:

ma ne stvarno ti rokovi trajanja pocinju da mi idu na nerve. pise kao rok trajanja godinu, dve a kod mene se sve slisti za par dana
Lažu trgovci majku im...Piše rok trajanja godinu dana a ja pojedem za pola sata...(Radovan III). :lol:
 
Espanol:
miamilanche:
apotekarka:
Ode i poslednja tegla džema od kajsija sa žutim šećerom.....
sad nikad nećemo saznati koliko bi se održao :idea:

ma ne stvarno ti rokovi trajanja pocinju da mi idu na nerve. pise kao rok trajanja godinu, dve a kod mene se sve slisti za par dana
Lažu trgovci majku im...Piše rok trajanja godinu dana a ja pojedem za pola sata...(Radovan III). :lol:

to bas htedoh reci samo nikako da se setim koja je velika licnost podarila svetu ovu opasku
 
miamilanche:
Espanol:
miamilanche:
apotekarka:
Ode i poslednja tegla džema od kajsija sa žutim šećerom.....
sad nikad nećemo saznati koliko bi se održao :idea:

ma ne stvarno ti rokovi trajanja pocinju da mi idu na nerve. pise kao rok trajanja godinu, dve a kod mene se sve slisti za par dana
Lažu trgovci majku im...Piše rok trajanja godinu dana a ja pojedem za pola sata...(Radovan III). :lol:

to bas htedoh reci samo nikako da se setim koja je velika licnost podarila svetu ovu opasku
Naš čovek naravno! Ko bi se u svetu setio takve mudrosti? :lol: :wink:
 

Back
Top