Ko je koga stvorio?

gost 271475

Buduća legenda
Poruka
26.923
...Bog čoveka, ili čovek Boga?
Da li veru u boga pokreću pogrešni motivi?
Da li je u pitanju ljubav prema njemu, ili strah od zabluda koje religija propagira?
O istini ovde nema ni govora...jer za istinu ipak treba nešto dokaza i činjenica. ;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
...Bog čoveka, ili čovek Boga?
Da li veru u boga pokreću pogrešni motivi?
Da li je u pitanju ljubav prema njemu, ili strah od zabluda koje religija propagira?
O istini ovde nema ni govora...jer za istinu ipak treba nešto dokaza i činjenica. ;)

Mislim da je Bog coveka.
Jer ako je covek bice koje je po svojoj prirodi greholjubivo , i sklono da ima slobodu, postavlja se pitanje zasto bi covek sebi nametnuo, misao o nekakvom stvoritelju koji je velika suprotnost covekovim gresnim zeljama ?:lol:
 
Kako nije, zar bi ti sada, ako predpostavimo da si ateista nabacio sebi teret i stvorio Boga?

Znači vera u Boga je teret?
Zašto?
...kad lepo možeš sebi da priuštiš sva zadovoljstva, ako i pogrešiš...pokaješ se i nikom ništa...
Sa ateistima je malo drugačije...nemaju imaginaciju koja ih vodi, upućuje...spira grehe...nagrađuje, kažnjava...Oni sve to moraju sami...:lol:
 
Mislim da je Bog coveka.
Jer ako je covek bice koje je po svojoj prirodi greholjubivo , i sklono da ima slobodu, postavlja se pitanje zasto bi covek sebi nametnuo, misao o nekakvom stvoritelju koji je velika suprotnost covekovim gresnim zeljama ?:lol:

To me i zanima ustvari...motiv.
Nijedan vernik neće da prizna da je čovek stvorio Boga...jer potkopavaju svoju veru.
 
Znači vera u Boga je teret?
Zašto?
...kad lepo možeš sebi da priuštiš sva zadovoljstva, ako i pogrešiš...pokaješ se i nikom ništa...
Sa ateistima je malo drugačije...nemaju imaginaciju koja ih vodi, upućuje...spira grehe...nagrađuje, kažnjava...Oni sve to moraju sami...:lol:

Za vernika nije teret.

Da drugacije je, zato sam se i pitao kako neko u prirodnom ateistickom drustvu da nametne takav teret?
 
Kako nije, zar bi ti sada, ako predpostavimo da si ateista nabacio sebi teret i stvorio Boga?

Shto da ne , da ti otvoreno kazhem , kada bi postojali Bogovi koji bi shetali pored ljudi , poduchavali ih , sudili , vladali sve bi bilo lakshe , ali nije tako , zato se bogovi i religije izmisle da iako nema boga(ili bogova) ljudi misle da ih ima i bude im lakshe.

A zar chovek nije gord shto misli da postoji neki netitet bekonachno mudar , beskonachno sve , a bavi se sudbinom svakog zhivot ljudskog bica na zemlji ?
Kako su ljudi kvalifikovani da dobijaju milost od boga pored svega shto se deshava?
A ima puno bogova koji bash sluzhe za velichanje "greha" , pa bog Dionisujus je bog vina .
 
A zar chovek nije gord shto misli da postoji neki netitet bekonachno mudar , beskonachno sve , a bavi se sudbinom svakog zhivot ljudskog bica na zemlji ?

E to se i ja cesto zapitam.
Odakle nekome ideja da ga neki tamo Bog posmatra 24h dnevno,svaki dan,do kraja zivota i sve belezi?
Kad bi postojao Bog,mislim da bi ipak imao pametnija posla od toga da gleda ko je imao bludne misli prema komsinici Milojki ili ko cita horoskop.
 
Mislim da je Bog coveka.
Jer ako je covek bice koje je po svojoj prirodi greholjubivo , i sklono da ima slobodu, postavlja se pitanje zasto bi covek sebi nametnuo, misao o nekakvom stvoritelju koji je velika suprotnost covekovim gresnim zeljama ?:lol:

Citiram postanak biblijski.
Kaže se: Načinimo čovjeka na našu sliku i priliku.

I stvorili su čovjeka na svoju sliku i priliku.
Stvorili su čovjeka koji je dobar i zao
Iz toga je jasno da su stvoritelji i zli i dobri.
 
A zar chovek nije gord shto misli da postoji neki netitet bekonachno mudar , beskonachno sve , a bavi se sudbinom svakog zhivot ljudskog bica na zemlji ?
Kako su ljudi kvalifikovani da dobijaju milost od boga pored svega shto se deshava?
A ima puno bogova koji bash sluzhe za velichanje "greha" , pa bog Dionisujus je bog vina .

Dobro si to primjetio gordost čovjeka je problem.
Samo nije mi jasno ,vide ljudi da su daleko od savršenstva a stvoreni su na sliku i priliku
tvorca pa da fantaziraju da je netko savršen stvorio nas ljude
Da je taj savršen bio ne bi zemlja bila takva kakva jest.
Da je to borba za opstanak i da životinja životinju guta a čovjek čovjeka kao konkurenciju
miče svim sredstvima.
Takav svijet može samo biće slično čovjekovom duhovnom nivou.
Moj je zaključak stvoreni smo od drugih bića i doneseni ovde na zemlju.
E sad koji je razlog tome???
 
Za vernika nije teret.

Da drugacije je, zato sam se i pitao kako neko u prirodnom ateistickom drustvu da nametne takav teret?

Pa ti mozes lakse, da sa tvoje ateisticke tacke gledista dodjes do motiva , odnosno zasto je ateista stvorio Boga?
Jer meni motiv ne moze biti poznat jer sam vernik?:lol:

A šta je Bog za vernika?
Nužno zlo, ili prva pomoć?
Koja je to psihološka potreba koja tera čoveka da stvori sebi božanstvo?

Što se tiče tereta...pa zar misliš da ateisti smatraju Boga za teret?
Ne...samo posmatraju uticaj vere na pojedinca, na društvo...i eto zaključka...nema tu ljubavi, samo neka uvrnuta duhovna potreba...treba im podupirač, sudija, vodič, raj, pakao...i eto ti motiva za veru.
Nesposobnost čoveka da se izbori sa sobom i svojim potrebama, svojim željama, strahovima i nadama....to je moje mišljenje.

Ateista veruje da Boga nema...znači nema ni motiva za stvaranje takve iluzije.
Priroda je ateisti dala zdrav razum. :mrgreen:
Koji je tvoj motiv da veruješ u Boga...?

Nemoj mi samo reći duhovni razvoj...jer, u to je teško poverovati...moraš prvo da oslobodiš svoj duh (o telesnim potrebama nema govora), da bi mogao da ga pustiš da se razvija....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mislim da je Bog coveka.
Jer ako je covek bice koje je po svojoj prirodi greholjubivo , i sklono da ima slobodu, postavlja se pitanje zasto bi covek sebi nametnuo, misao o nekakvom stvoritelju koji je velika suprotnost covekovim gresnim zeljama ?:lol:

odgovor moze biti jako prost, zbog nedostatka odgovora na neka pitanja, a onda se to kasnije koristi kao religija za laksu kontrolu velikog broja ljudi..
tako da...itkako ima logike izmisliti tako nesto..zar ne ?
 
A šta je Bog za vernika?
Nužno zlo, ili prva pomoć?
Koja je to psihološka potreba koja tera čoveka da stvori sebi božanstvo?

Što se tiče tereta...pa zar misliš da ateisti smatraju Boga za teret?
Ne...samo posmatraju uticaj vere na pojedinca, na društvo...i eto zaključka...nema tu ljubavi, samo neka uvrnuta duhovna potreba...treba im podupirač, sudija, vodič, raj, pakao...i eto ti motiva za veru.
Nesposobnost čoveka da se izbori sa sobom i svojim potrebama, svojim željama, strahovima i nadama....to je moje mišljenje.


Ateista veruje da Boga nema...znači nema ni motiva za stvaranje takve iluzije.
Priroda je ateisti dala zdrav razum. :mrgreen:
Koji je tvoj motiv da veruješ u Boga...?

Nemoj mi samo reći duhovni razvoj...jer, u to je teško poverovati...moraš prvo da oslobodiš svoj duh (o telesnim potrebama nema govora), da bi mogao da ga pustiš da se razvija....

veoma lepo receno..
 
...Bog čoveka, ili čovek Boga?
Da li veru u boga pokreću pogrešni motivi?
Da li je u pitanju ljubav prema njemu, ili strah od zabluda koje religija propagira?
O istini ovde nema ni govora...jer za istinu ipak treba nešto dokaza i činjenica. ;)
Negde nedavno na Forumu beše slična tema!

Čovek (Duša) u procesu duhovnog razvitka kroz mnoge inkarnacije prolazi sve faze verovanja i poimanja Boga.
U prvoj fazi prilazi iz straha. U drugoj fazi dominira potreba iako ima prisutnog i straha. U trćoj fazi kada se pojedinac dovoljno duhovno razvije (ekspandira svoju ljubav i svest) počinje dominirati ljubav prema Bogu.

Otuda, svaki čovek prilazi Bogu iz svoje unutarnje pozicije ili stanja. Jedan se plaši, drugi bi da mu se život olakša dok treći polako shvata da se Bogu može približiti samo ljubavlju svoga srca. Sve više shvata da je traženje Boga ustvari traženje sreće ali i obrnuto.

Otuda, slobodno možemo reći da Bog jeste kreator svega ali je u svojoj prvoj fazi (donekle i u drugoj) čovek uvek kreirao i kreira boga onakvog kakvim ga može shvatiti odnosno kakav bi mu odgovarao.

Samo oni poslednji sve više shvataju i razumeju Boga.

Onaj ko takvim načinom prilazi, ukoliko dovoljno odgovorno prihvata život i ukoliko odradi svu zaostalu karmu, može još u ovom životu u pravom smislu znati Boga.

Takav po prvi put sve više zna iz svojih ličnih iskustava kroz putovanja višim svetovima bilo u snovima, bilo u Duša telu, bilo direktnom percepcijom.

Za takvu osobu sva ranija pisanja i nagadjanja gube smisao i privlačnost. Takav zna da će pre ili kasnije svako živo biće (Duša) dosegnuti sami vrh duhovnog razvitka u ovoj ogromnoj školi života - u fizičkom svetu.

[
 
Poslednja izmena:
Negde nedavno na Forumu beše slična tema!

Čovek (Duša) u procesu duhovnog razvitka kroz mnoge inkarnacije prolazi sve faze verovanja i poimanja Boga.
U prvoj fazi prilazi iz straha. U drugoj fazi dominira potreba iako ima prisutnog i straha. U trćoj fazi kada se pojedinac dovoljno duhovno razvije (ekspandira svoju ljubav i svest) počinje dominirati ljubav prema Bogu.

Otuda, svaki čovek prilazi Bogu iz svoje unutarnje pozicije ili stanja. Jedan se plaši, drugi bi da mu se život olakša dok treći polako shvata da se Bogu može približiti samo ljubavlju svoga srca. Sve više shvata da je traženje Boga ustvari traženje sreće ali i obrnuto.

Otuda, slobodno možemo reći da Bog jeste kreator svega ali je u svojoj prvoj fazi (donekle i u drugoj) čovek uvek kreirao i kreira boga onakvog kakvim ga može shvatiti odnosno kakav bi mu odgovarao.

Samo oni poslednji sve više shvataju i razumeju Boga.

Onaj ko takvim načinom prilazi, ukoliko dovoljno odgovorno prihvata život i ukoliko odradi svu zaostalu karmu, može još u ovom životu u pravom smislu znati Boga.

Takav po prvi put sve više zna iz svojih ličnih iskustava kroz putovanja višim svetovima bilo u snovima, bilo u Duša telu, bilo direktnom percepcijom.

Za takvu osobu sva ranija pisanja i nagadjanja gube smisao i privlačnost. Takav zna da će pre ili kasnije svako živo biće (Duša) dosegnuti sami vrh duhovnog razvitka u ovoj ogromnoj školi života - u fizičkom svetu.

[

:ok::ok::ok:
 
...Bog čoveka, ili čovek Boga?
Da li veru u boga pokreću pogrešni motivi?
Da li je u pitanju ljubav prema njemu, ili strah od zabluda koje religija propagira?
O istini ovde nema ni govora...jer za istinu ipak treba nešto dokaza i činjenica. ;)
Sviđa mi se ovaj tvoj text, dobar je kao uvod u temu (za razliku od prethodnih gde napadaš).

Ovako lepo sročeno, i sa filozofske strane je čovek stvorio Boga, motivi su razni, dokaze je nalazio u prirodi ili ih izmišljao.

Sa moje strane kao vernika, koji ima dokaza za sebe, Bog je stvorio čoveka. Meni je to istina i činjenica i ne postoji ništa što bi meni moglo dokazati da to ne postoji.
Ja nisam ubeđen u svoju veru na osnovu raznih biblijskih zapovesti i čuda, nego jer sam uvideo da Bog JESTE, BIO i BIĆE uvek.
 
Dobro si to primjetio gordost čovjeka je problem.
Samo nije mi jasno ,vide ljudi da su daleko od savršenstva a stvoreni su na sliku i priliku
tvorca pa da fantaziraju da je netko savršen stvorio nas ljude
Da je taj savršen bio ne bi zemlja bila takva kakva jest.
Da je to borba za opstanak i da životinja životinju guta a čovjek čovjeka kao konkurenciju
miče svim sredstvima.
Takav svijet može samo biće slično čovjekovom duhovnom nivou.
Moj je zaključak stvoreni smo od drugih bića i doneseni ovde na zemlju.
E sad koji je razlog tome???

Ima tu neshto , ima , al kolko se ja malo razumem u Bibliju , kao Bozha stvori choveka ( Adama ) i zhenu ( Evu ) , oni kao savrsheni , al postanu nesavrsheni poshto uberu i pojedu plod ( jabuku ) sa drveta znanja dobra i zla .

Moguce da je zhivot na zemlji pocheo zbog nekih vanzemljaca , moguce , samo meni to ne drzhi vodu ( jer iskreno iako je moguce nema bash i nekih dokaza).

P.S: Evo malo da hipotetishem , shta ako Bog postoji , on onako sheta sunchevim sistemom , vidi zemlju , kazhe sebi "fensi atmosfera i ostalo" , i stvori prvi osnovni jednoceliski organizam , pa malo evolucija , ovo-ono , i dobijemo ljude.
Tako niti je chovek stvorio Boga , a ni Bog choveka , shta mislite o tome :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Kada bi svaki čovek i u sebi i u drugom čoveku video Boga, ne bi bila potrebna nijedna religija da ga nauči ljubavi.
Čovek je stvorio Boga sve vreme tragajući, zapravo, za Čovekom.

Stav budiste. :)

Biblija lepo kaže da je Bog stvorio čoveka. Za mene je tu završena priča.

Ne verujem da smo smi nastali od ameba, jer zašto onda postoje ostale amebe, bičari, mačke, kučići, gliste i majmuni? Zašto svi oni nisu evoluirali u čoveka?

Bog je kreator.

:bye:
 
Stav budiste. :)

Biblija lepo kaže da je Bog stvorio čoveka. Za mene je tu završena priča.

Ne verujem da smo smi nastali od ameba, jer zašto onda postoje ostale amebe, bičari, mačke, kučići, gliste i majmuni? Zašto svi oni nisu evoluirali u čoveka?

Bog je kreator.

:bye:

Ja nisam budista.

Ali, u kontekstu tvog odgovora, citiraću delove jednog budističkog zapisa:

Ne verujte u neku stvar samo zato što se to tako kaže.
Ne verujte samo zato što je to opšte mišljenje.
Ne verujte zato što ste zamislili da vam je to otkrila neka viša sila.

I skromno bih dodala:
Kada bismo verovali a priori u sve što pročitamo ili čujemo, ne bismo bili dalje od male dece koja veruju u veštice i vile iz bajki.
A ako hoćemo da branimo stav koji se tiče vere, tu ne postoji valjaniji argument osim jedne, jedine rečenice: "Moje je pravo da verujem."
 

Back
Top