Skupstina stanara

filipos

Ističe se
Poruka
2.054
Interesuje me kome pripada vesernica u zgradi, da li celoj zgradi ili stanarima koji nemaju podrum i zive u prizemlju ili potkrovlju gde se vesernica nalazi?

Takodje me interesuje ako se stanari odreknu vesernice (ne znam da li ima napismeno) u korist stanara sa sprata gde se vesernica nalazi da li onda oni imaju pravo da odluce da iz vesernice moraju da se sklone stvari, recimo orman, koji pripada jednom od tih stanara? Pritom daju rok od 7 dana za iseljenje pod izgovorom da orman smeta i da je to prostorija iskljucivo za susenje vesa a ostali stanari sa tog sprata takodje tu drze stvari, koje izgleda nikome ne smetaju. Da li skupstina stanara ima to pravo?
 
ako je jedna vesernica za celu zgradu ( neke zgrade imaju vesernice na svakom spratu po jednu), onda pripada svim stanarima te zgrade, isto kao lift, stepenice, itd. U pitanju je Etažna svojina - je svojina na realnom, fizickom delu zgrade, tj. na stanu, kao posebnom delu zgrade, ali ukljucuje i pravo na zajednicke delove zgrade (lift, podrum, stepeniste, vesernica, garaza..) i pravo korišcenja zemljišta, na kome se nalazi zgrada.
a za skupstinu stanara ne znam, zavisi sta ste potpisali, jeste li se odrekli,..
 
Pripada. E sada šitanje je da li su stanari dali saglasnost da neko koristi vesernicu ili su se odrekli prava svojine?

vešarnica kao deo zgrade- u zajedničkoj je svojini svih stanara te zgrade. ako neko želi da je prisvoji, potrebna je izjava o odricanju svih stanara te zgrade...ne može o tome doneti odluku nekolicina, pa čak ni većina stanara
 
Po logici, ako ste Vi vlasnik stana u toj zgradi, vesernica pripada i Vama.U pravnoj literaturi, taj oblik posedovanja se naziva ETAZUM i definise se kao pravo zajednicke nedeljive svojine, kao sto je slicaj i sa podrumom koji ne mozete pravno-legalno otudjiti kao posebnu jedinicu.
Ali...
Da li ste sigurni da stvari koje drzite u vesernici nisu zasmetale nekome u higijensko-sanitarnom smisli, tacnije, da taj ormar mozda ne sluzi kao leglo neke gamadi?
Ovo su, naravno pretpostavke...:think:
Ako nije u pitanju ovaj aspekt, niko nema prava da Vam ukloni stvar iz dela ciji ste vi TAKODJE vlasnik, jer nigde se ne precizira koliko kvadrata i u kom cosku te vesernice pripada Vama, pa samim tim imate pravo da drzite svoje stvari u njoj...
Moj savet je da pozovete komunalnu inspekciju sa Vase opstine.
S postovanjem:cao:
 
Interesuje me kome pripada vesernica u zgradi, da li celoj zgradi ili stanarima koji nemaju podrum i zive u prizemlju ili potkrovlju gde se vesernica nalazi?

Takodje me interesuje ako se stanari odreknu vesernice (ne znam da li ima napismeno) u korist stanara sa sprata gde se vesernica nalazi da li onda oni imaju pravo da odluce da iz vesernice moraju da se sklone stvari, recimo orman, koji pripada jednom od tih stanara? Pritom daju rok od 7 dana za iseljenje pod izgovorom da orman smeta i da je to prostorija iskljucivo za susenje vesa a ostali stanari sa tog sprata takodje tu drze stvari, koje izgleda nikome ne smetaju. Da li skupstina stanara ima to pravo?


Nema.

Ako se svi stanari nisu saglasili (pismeno) da se vešernica daje nekome određenom na korišćenje, ili da će se ubuduće koristiti isključivo za sušenje veša, pa stoga mora biti prazna i čista, i ako nisu svi izneli svoje stvari iz nje, ne smeju taj orman ni da pomere.
 
Ако су сви станари подједнако власници вешернице, и да се не прецизира ко колико може да користи простора исте, значи ли то да један станар може слободно да заузме целу вешерницу? Верујем да то у пракси иде по договору међу комшијама, али ипак постоје екстреми, па ме занима шта закон каже о томе? :think:
 
Подижем ову стару тему, нисам нашла ниједну свежију са сличном тематиком. :think:

Да ли неко може да ми каже каква су овлашћења власника стана у односу на председника скупштине станара, када је у питању пријава броја чланова домаћинства комуналном предузећу?

Конкретан проблем је самовољна, нетачна и чак нелогична пријава промене броја станара (бесмислено велики број у односу на квадратуру), која је довела до надуваног рачуна за комуналије. То је учињено без икаквог претходног контакта са власником стана.

Председник признаје да је то урадио, уз образложење да није успео да ступи у контакт са власником, иако нема никаквог доказа да је уопште покушао.

Шта власник стана може да предузме у овом случају? Да ли је могуће да председник скупштине станара има таква неограничена овлашћења?
 
Poslednja izmena:
Ево одговорићу шта сам сазнала, можда неком помогне. Мада, какав је одговор, то није никаква помоћ.

ЈКП каже да у таквом случају треба позвати комуналну полицију да изврши увиђај и тек кад од њих стигне налог, они могу да измене податак. Или тако, или да промену опет потпише тај исти председник. Пошто сви знамо како је са комуналцима, испада да практично не можеш ништа против речи председника СС.

Одлучио човек да ребне казну, што нисмо дошли да се поклонимо кад је крунисан. :roll: И успео је у томе, 'ладно.
 
Broj kvadrata i broj osoba ne moraju da budu proporcionalni. Ako u garsonjeri od npr. 24 kvadrata zivi bracni par s troje dece broj stanara je 5 a u drugom stanu se u 120kvadrata moze siriti jedna baka koja je sama i tu se prijavljuje 1 osoba. Neke stvari oko komunalija idu po kvadratu i tu se placa prema kvadratima a druge (npr. voda) po broju clanova.
Koliko je meni poznato, predsednik SS je taj koji dostavlja spisak o broju clanova po stanu jer je kod njega pecat. U slucaju kada postoji problem prijave-odjave se mohu raditi uz potpis 2 ili 3 vlasnika stana iz zgrade koji su 'svedoci'. Bar je tako u Beogradu.
 
U Novom Sadu je ovako:ili odete u Informatiku po obrazac koji popunite,tj.unesete koji broj osoba živi u stanu,tražite od predsednika da vam potpiše da je tako i odnesete nazad u Informatiku.Ili zahtevate da to učini predsednik,to jeste njegova dužnost.A što ste plaćali više,nikom ništa...mada bi predsednik mogao da vas obešteti,on podiže taj novac i raspolaže njime,naš uzima sebi ''platu'' 6000d mesečno,a i za ostale tako skupljene pare ne znamo kuda idu,valjda nešto za popravke,nešto za pivo.Možda grešim dušu :(
 

Back
Top