Skola bez nasilja

beograd2009

Početnik
Poruka
14
Imate li iskustva sa programom "Moja skola, skola bez nasilja" koji sprovodi Ministarstvo prosvete i UNICEF? Da li su skole koje su se ukljucile u taj program zaista bezbednije? Kako u praksi funkcionise taj program u nasim skolama?
 
Ja radim u školi,ali do nas u provinciji taj program još nije stigao!!
Čini mi se da se to uglavnom forsira po velikim gradovima.
A i ja bih volela da čujem kako se boriti protiv nasilja u školama uz sva ona dečija prava koja ih štite kao slonove??? Ne smeš im bre ništa ni reći....
 
A i ja bih volela da čujem kako se boriti protiv nasilja u školama uz sva ona dečija prava koja ih štite kao slonove??? Ne smeš im bre ništa ni reći....

Ja sam bila pred kraj godine na roditeljskom sastanku kod bratovog sina koji ide u četvrti razred osnovne škole i iskreno bila sam zgranuta ponašanjem učenika prema učiteljima.Učenici se tuku svađaju,u lice psuju učiteljima a oni nemu ništa učiniti sem da im kažu da to ne čine,što naravno ni jedann učenik ne posluša.Pitam učiteljicu šta se to dešava zašto ne reaguje malo agresivnije jel znam da u vreme mog školovanja znao se red koji se poštovao i znalo se ko je učenik a ko učitelj.Sada se više ništa ne zna.Učiteljica mi odgovara da ne sme ništa sem priče da preduzme jel deca imaju svoja prava i u protivnom će dobiti otkaz. :eek:
Sem toga učenici sede ispred škole i to učenici 4-5 razreda i piju pivo i puše,mislim to je stvarno više nego zabrinjavajuće što se tiče discipline i vaspitavanja učenika u školama.
Pitam se samo ušta će ta deca izrasti? :eek::eek::eek:
 
Radim u školi koja je 2oo4.ušla u taj projekat-zahvaljujući zalaganju tadašnje direktorke-prošli smo masu edukativnih seminara-radionica-i nastavnici i deca.imali smo mentora koji nas je podsticao i hvalio.Vrlo brzo smo svi osetili da je atmosfera u školi drugačija,bolja...deca su to takođe isticala-nije dolazilo do sukoba(ozbiljnijih),nije bilo vandalizma,poboljšao se rad na času pa su i rezultati bili mnogo bolji.E,onda je došlo do promene direktora,a na žalost-neki njeni postupci su bili toliko katastrofalni da su deca počela da gube poverenje ,a "opozicija"(starije kolege) je digla glavu-eto,jesmo li vam rekli....Uspeli smo da smenimo direktora,ali je šteta već bila učinjena-sada ponovo pokrećemo sve ali je entuzijazam ,bojim se,zauvek izgubljen.
Dakle,to je super zamišljeno i ako vas je više u školi koji podržavate projekat-uspećete-ali mora se uključiti i šira ,lokalna samouprava,a pre svih-obuka roditelja.
 
dok deci ne daju smisao, i prawe reforme, nema im spasa... Dok se ne reshi korupcija, i milion drugih problema :mrgreen:

Ali dok čekamo Godoa,ovo je nešto što sama škola može da uradi za decu-dok se političari prepucavaju,dok je Pink najgledanija televizija i one kretenske serije-pojedine škole(osvešćene) mogu bar nešto da učine-dobro je što za program ne trebaju pare već dobra volja i entuzijazam.:lol:
 
Moj sin je prošao kroz taj program u drugoj polovini 90-tih, kad je popularisano i odobravano potpuno suprotno ponašanje. Sedmogodišnja deca su celu priču o empatiji, saosećanju i sličnim pozitivnim emocijama prihvatala dosta neozbiljno, ali je klica posejana i ostala u njima, pa je posle kod njih znala da dodje do izražaja baš onda kad je najpotrebnije.
Sama činjenica da je program ostavio traga iako je bio kap u moru koja teče suprotno struji govori da je program odličan, a svi znamo koliko je i potreban. Sam po sebi ne može promeniti mnogo, treba celo društvo da se okrene u drugom pravcu, ali uvek se od nečega mora početi...
 
Ja sam bila pred kraj godine na roditeljskom sastanku kod bratovog sina koji ide u četvrti razred osnovne škole i iskreno bila sam zgranuta ponašanjem učenika prema učiteljima.Učenici se tuku svađaju,u lice psuju učiteljima a oni nemu ništa učiniti sem da im kažu da to ne čine,što naravno ni jedann učenik ne posluša.Pitam učiteljicu šta se to dešava zašto ne reaguje malo agresivnije jel znam da u vreme mog školovanja znao se red koji se poštovao i znalo se ko je učenik a ko učitelj.Sada se više ništa ne zna.Učiteljica mi odgovara da ne sme ništa sem priče da preduzme jel deca imaju svoja prava i u protivnom će dobiti otkaz. :eek:
Sem toga učenici sede ispred škole i to učenici 4-5 razreda i piju pivo i puše,mislim to je stvarno više nego zabrinjavajuće što se tiče discipline i vaspitavanja učenika u školama.
Pitam se samo ušta će ta deca izrasti? :eek::eek::eek:

Zato učiteljica ima mogućnost da pozove roditelje i izloži im problem, da porazgovara sa njima, pa neka oni to kući riješe sa đetetom. Sad, ima svakakvih roditelja, pa možda i neće u svakom slučaju naići na razumijevanje i pomoć, ali vrijedi pokušati.
 
Imate li iskustva sa programom "Moja skola, skola bez nasilja" koji sprovodi Ministarstvo prosvete i UNICEF? Da li su skole koje su se ukljucile u taj program zaista bezbednije? Kako u praksi funkcionise taj program u nasim skolama?

Мислим да је још горе, што се више прича о насиљу то буде још горе.Мислим да не може било која институција преузети васпитање детета у толикој мери сем самих родитеља који би требало да утичу на своју децу да не буде насиља у школи!!!
 
Тачно тако. Скандалозно је то у шта се друштво претворило, да институције и невладине организације васпитавају децу, намећу им права, која им никад нису била ускраћена. При том нико ни не помиње дечије обавезе, већ само закон који свако тумачи на свој начин.
Невероватно је да у једној образовно-васпитној установи као што је школа, радник у истој(учитељ) нема могућност да укаже ученику на његово бахато понашање. А најгоре што ни не постоји модел санкционисања таквих поступака.
 

Back
Top