zezanje.....ili ipak ne

dale92

Domaćin
Poruka
4.147
Тинејџери говоре СМС језиком
Петнаестогодишњак у дневној комуникацији користи просечно сто речи, а према развојним стандардима, седмогодишњак у свом речнику треба да има 2.000 речи

„Одох нешто да хасам, а ти чекирај мејл”, реченица је којом просечан петнаестогодишњак, у свакодневној комуникацији, обавештава свог вршњака да иде да једе, а да он, за то време, провери електронску пошту.
Чак 13,3 одсто ученика од петог до осмог разреда саставе из српског језика пише користећи упоредо и изразе на енглеском језику, показало је истраживање које је спровела мр Јелена Стевановић са Института за педагошка истраживања.
Велики број основаца своје радове завршава на енглеском језику наводећи на крају The end или потписујући се са by (што би у слободном преводу значило од аутора) па име и презиме. Једна трећина ученика осмог разреда називе месеци у години и дана у недељи пише великим словом, што је такође преузето из енглеског језика.
Још више изненађује податак да готово једна трећина основаца (27 одсто) у писменим радовима користи симболе преузете са рачунара и мобилног телефона, па уместо слова а користе знак за Интернет (@) а како би што једноставније изразили своја осећања наводе знак за „смајлија“ (смешка). Мобилни телефон има 98 одсто средњошколаца, а већина њих пошаље 10 СМС порука дневно, док неки од њих понекад за рачунаром проведу и по 15 сати дневно.
– Млади људи су захваљујући компјутеру и мобилном телефону упућени на енглески језик, па тако потискују наш. Слично је и у свету, где из дана у дан нестаје по један језик. Ситуација је алармантна јер петнаестогодишњак у свакодневној комуникацији користи просечно 100 речи, а, према развојним стандардима, дете предшколског узраста би требало да има у свом речнику око 2.000 речи – објашњава мр Стевановић.
Искуство наше саговорнице указује да савремени облици преношења информација, као што су мобилни телефон и Интернет, утичу на кризу читања и комуникације јер млади веома ретко користе папир и оловку.
– СМС поруке које тинејџери упућују једни другима не садрже знакове интерпункције нити велика слова. Када сам једног основца критиковала због тога он је рекао: „Па, и овако смо се одлично разумели.” Они би требало да схвате да њихов језик у свакој ситуацији мора да буде прилагођен – прича Јелена Стевановић.
Према њеном мишљењу, технолошка достигнућа би требало искористити како би се књижевна дела на неки начин учинила занимљивијим деци, али не да они одгледају екранизовану верзију одређене књиге и да сматрају да су „завршили“ са лектиром. Можда ће појава електронских читача за књиге подстицајно утицати на развијање читалачких навика младих људи, али, како каже, то не би требало да буде једини вид упознавања са књижевношћу.
Чињеница је, према мишљењу наше саговорнице, да родитељи личним примером не подстичу децу да читају. Око 60 одсто родитеља говори деци да цене књиге али никада не читају, док 20 одсто не чита нити сматра да су књиге вредне, указује истраживање које је прошле године спровео Институт за психологију Филозофског факултета у Београду.

Мо жда ће елек трон ски читачи за књи ге под сти­цај но ути ца ти на раз ви ја ње читалач ких на ви ка мла дих (Фото Л. Вулетић)
– Чула сам како ученик седмог разреда пита мајку шта мисли о књизи „Поп Ћира и поп Спира“, а она му одговара да је то глупост о двојици попова из деветнаестог века и да нема потребе да се он тиме бави. Такво понашање је недопустиво – каже Јелена Стевановић. Деца би, по њеним речима, требало од малих ногу да се навикавају на књиге, бајке, басне и успаванку и да се уведу у свет језичке културе.
И др Иван Ивић, професор Филозофског факултета у пензији, каже да децу не би требало кривити за лоше навике јер код нас не читају ни деца ни одрасли. Млади, као ни њихови родитељи, не иду у библиотеку, не купују књиге за кућу, а у многим градовима у Србији нема ни једне књижаре.
– Постоји велики проблем у нашем друштву јер је ПИСА истраживање указало да чак половина тестираних ђака из Србије нема способност за читање јер немају готово никакву могућност за разумевање написаних текстова. За такву ситуацију могу да окривим лош принцип рада у школама у којима се инсистира на учењу напамет и простом репродуковању написаних текстова – објашњава Иван Ивић.
Према његовим речима модерне технологије имају многа позитивна дејства као што су брз пренос информација и боља разонода, али то су, наглашава нам саговорник, интелектуално лењи медији који нуде „сажвакане“ информације.
– Нови медији утичу на стварање новог типа људи који мало мисле и имају малу могућност сопственог избора. Такође, захваљујући пробраним информацијама које су им сервиране у модерним медијима млади људи су подложни манипулацији. Књигу у библиотеци можемо сами да изаберемо из раздобља из којег хоћемо, а не мора неко да нам је препоручи – сматра Иван Ивић.
Према његовим речима, својеврсни СМС језик већ постоји и погодан је за брз пренос информација, али не може нам помоћи да у потпуности пренесмо наше сложеније мисли.



http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Tinejdzeri-govore-SMS-jezikom.sr.html
 
Zalosna istina...Vidim da dosta okrivljuju i roditelje, i potpuno se slazem sa tim. Pa kad je meni moj Dragan rek'o da prochitam neku knjigu...hahaha...sve shto je on prochitao u zivotu su liste iz kladionice. Inache, osudjujem korishcenje stranih rechi i fraza, kao da mi nemamo svoje, npr. "please", "sorry", "see ya" i ta sr*nja.
 
Zalosna istina...Vidim da dosta okrivljuju i roditelje, i potpuno se slazem sa tim. Pa kad je meni moj Dragan rek'o da prochitam neku knjigu...hahaha...sve shto je on prochitao u zivotu su liste iz kladionice. Inache, osudjujem korishcenje stranih rechi i fraza, kao da mi nemamo svoje, npr. "please", "sorry", "see ya" i ta sr*nja.

hehehhe ili ono nisam procitao vise od upustva za upotrebu :D....
salu na stranu....to je zaista sramota....imam svoju situaciju da, tu sam kao malo ekseperimentisao i nekako ustanovio da kad pisem duze vreme na forumu, na fb bilo gde a iam neku slabu komunikaciju u stvarnom zivotu, posle duzeg vremena mi se desi da jednostavno ne mogu da srocim bas dobro recenicu....realno, mnogo sam malo knjiga procitao....i tu i tamo uspem da skapiram kod neke sta pisac zeli da kaze....naravno tu mi nekad treba vreme....ali zaista mi je zao sto je to zapostavljeno....jezik....
pa od mog profesora elektrotehnike sam cuo jednu istinu i obradovao sam se....rekao je da je vuk karadzic cudo od coveka.....vidite on je u jezik uvek da je jedno slovo jedan glas....kod recimo engleskom nije tako ima vise glasova....a mi danas ne samo na mobilnom vec i na papiru pisemo umesto Š=SH....ima se primera jos to je eto onako banalan....
 
Pa sta sad?Pocelo pre nekoliko godina, uzelo maha, gotovo sad

Jedino me nervira W, SH, TJ i slicno a engleske fraze(skracenice) mi ne smetaju...

A iz prosvete ce cudo da naprave, ako samo pricaju kako deca ne citaju lektire, pa nije ni cudo kada je poslednji put skolski program oko tih lektira menjan '49 ili tih godina :D:D

Dajte, molim vas...deca od 15-16 godina treba da se smaraju sa Hamletom, Antigonom, Anom Karenjinom :D
 
Pa sta sad?Pocelo pre nekoliko godina, uzelo maha, gotovo sad

Jedino me nervira W, SH, TJ i slicno a engleske fraze(skracenice) mi ne smetaju...

A iz prosvete ce cudo da naprave, ako samo pricaju kako deca ne citaju lektire, pa nije ni cudo kada je poslednji put skolski program oko tih lektira menjan '49 ili tih godina :D:D

Dajte, molim vas...deca od 15-16 godina treba da se smaraju sa Hamletom, Antigonom, Anom Karenjinom :D

Naravno da ne treba da se smaraju. Ali u tome i jeste problem - tinejdzeri se smaraju chitajuci lektiru. Zato omladina postaje nepismena. Prvo nauchi da pishe, pa se onda oNEpismenjava obracanjem shto vishe paznje samo na fensi strane izraze, a zanemarivanjem pravopisa. Shto se tiche SH, CH itd. kriv sam :) ali ja to koristim iz praktichnih razloga.
 
Pa sta sad?Pocelo pre nekoliko godina, uzelo maha, gotovo sad

Jedino me nervira W, SH, TJ i slicno a engleske fraze(skracenice) mi ne smetaju...

A iz prosvete ce cudo da naprave, ako samo pricaju kako deca ne citaju lektire, pa nije ni cudo kada je poslednji put skolski program oko tih lektira menjan '49 ili tih godina :D:D

Dajte, molim vas...deca od 15-16 godina treba da se smaraju sa Hamletom, Antigonom, Anom Karenjinom :D

ma da
trebalo bi da čitaju silikonska srbija, sponzoruše i sl:dash::dash::dash:
 
ali brate... u 7. razredu pop cjira i spira...
shta mene boli k za dva debela popa i to kako su oni zhiveli pre 200 god?!
. . .i posle se chude shto ne chitamo lektire. . .

Далеко је та прича од двојице дебелих попова...

ПС

Која је фора глумити ову неписменост... поп цјира??!

Ако већ не пишете писмом којим треба, макар користите дијакритике.
 
Zalosna istina...Vidim da dosta okrivljuju i roditelje, i potpuno se slazem sa tim. Pa kad je meni moj Dragan rek'o da prochitam neku knjigu...hahaha...sve shto je on prochitao u zivotu su liste iz kladionice. Inache, osudjujem korishcenje stranih rechi i fraza, kao da mi nemamo svoje, npr. "please", "sorry", "see ya" i ta sr*nja.

E kad vidim da neko ubaci to "sorry" ili jos gore "sry" (??!:neutral:) usred recenice na srpskom,dodje mi da ga ..:roll::

a za neke na ovoj temi-bolje da cutite,ispadate pametniji (zasto bi citali Pop ciru i pop ciru...???!:dash: ) Jadni vi sa takvim stavom,na nivou neandertalca.
 
Ja,iskreno mislim da je ovo stvarno strasno...Mislim,ako ne volis da citas ne moras ali onda ne pokusavaj da se pravis pametan probijajuci taj ,,buntovan" stil...Ne cenim ljude po broju knjiga koje su procitali ali ovo je zaista...porazavajuce...Sigurno nekima ovde zvucim kao nema baba ,,smaracica" ali mislim da je tako.
 
1.Saznas kako su ziveli i neki drugi ljudi
2.Obogatis recnik
3.Mozes da komentarises da li je vredna citanja ili ne

Ove prve koristi mozes imat i od drugih aktivnosti (npr. razgovor). Ovu trecu korist mozes imat samo ako procitas knjigu ali je retko kome od bitnijeg znacaja.

Kapiram da je ljudima koje to interesuje od vaznosti. Naprimer, mene interesuje interaktivna umetnost i ja se drzim toga da je ona od znacaja samo manjem krugu ljudi i da ne treba da trzim predavanja kako bi svi trebalo znati nesto o njoj.
 
Далеко је та прича од двојице дебелих попова...

ПС

Која је фора глумити ову неписменост... поп цјира??!

Ако већ не пишете писмом којим треба, макар користите дијакритике.

CJ=Ć

ne glumim nepismenost nego na kompu nisam imala š,č,ć i to i on pishem sh,ch,zh,cj (tj)
i sad navika.
 
Da,mozda je bolje uciti kroz razgovor ali zaista ne citati je isto kao i ostati slep pored ociju...Ne moras da citas Anu Karenjinu niko te ne tera ali ako su neki ljudi mnogo pametniji od svih nas ovde zajedno mislili da je vredno procitati i da sigurno postoji u toj ili bilo kojoj drugoj knjizi nesto korisno,ko smo mi da mislimo suprotno???
 
Citanje pomaze da se covjek bolje izrazava, meni je pomoglo, ali ni to ne mora da znaci.

Moja pokojna baba je bila nepismena, ali je bila mnogo pametna i mudra i ljepse se izrazavala od vecine danasnjih doktora nauka.
 
E kad vidim da neko ubaci to "sorry" ili jos gore "sry" (??!:neutral:) usred recenice na srpskom,dodje mi da ga ..:roll::

evo meni se npr desi da ponekad kazem sry umesto izvini
nesvesno, ne iz namere da skrnavim srpski ili da budem "cool"
vec iz razloga sto cesto komuniciram sa ljudima na engleskom, koji jelte ne govore srpski

mada nisam bas za koriscenje i uvodjenje engleskih ili cijih vec reci
a moguce je bas citanjem moguce "spreciti" to mesanje maternjeg sa drugim jezikom
iz razloga sto se citanjem, barem iz sopstvenog iskustva, najvise obogacuje recnik

iskreno, nikad necu razumeti ljude koje ne vole da citaju
mozda usled nedostatka maste i sposobnosti uzivljavanja u delo koje se cita
ali sigurna sam da svako moze da nadje nesto za sebe
meni su lektire bile daleko zanimljivije od npr bubanja propalih fabrika u srbiji ( geografija)
 
Pa sta sad?Pocelo pre nekoliko godina, uzelo maha, gotovo sad

Jedino me nervira W, SH, TJ i slicno a engleske fraze(skracenice) mi ne smetaju...

A iz prosvete ce cudo da naprave, ako samo pricaju kako deca ne citaju lektire, pa nije ni cudo kada je poslednji put skolski program oko tih lektira menjan '49 ili tih godina :D:D

Dajte, molim vas...deca od 15-16 godina treba da se smaraju sa Hamletom, Antigonom, Anom Karenjinom :D

I mene to mnogo nervira , izraze na engleskom mogu da podnesem , ali takve gluposti ne.

Bolje i to nego neka knjiga o nekom lokalnom gangsteru , pevachici i ostalim pripadnizcima "dzhet seta"

ali brate... u 7. razredu pop cjira i spira...
shta mene boli k za dva debela popa i to kako su oni zhiveli pre 200 god?!
. . .i posle se chude shto ne chitamo lektire. . .

Moram da priznam Pop Cira i Pop Spira jeste dosadna knjiga , a shta predlazhesh da chitamo?
 

Back
Top