da li treba nositi crninu?

vesna1356

Zainteresovan član
Poruka
143
Strasan sam protivnik nosenja crnine mislim da se sa tim mladi ljudi opterecuju.Kada je moja mama umrla nosila sam crninu a kad dodjem na posao nosim belu uniformu pa zar to nisu gluposti ona je moja mama koju ja zalim dusom i srcem i danas bez obzira kakve boje nosila odecu.Sledeci primer moj svekar je umro u 81 god i sad bih ja trebala da se zavijem u crno godinu dana sta vi mislite da li je to u redu kao prvo nicim nije zasluzio bio je idiot prema nama po nicemu lepom ga nepamtimo a moja zaova njegova cerka nosi crninu i maze crveni kao krv ruz i crvene nokte pa to jos nisam videla da se neko tako sminka a u zalosti je.Ja sam nosila 40 dana crninu ali niti sam se sminkala i zaista sve je bilo crno sto se mene tice nebih ni to ali sam morala zbog svekrve i komsiluka sta vi mislite o ovome?
 
Strasan sam protivnik nosenja crnine mislim da se sa tim mladi ljudi opterecuju.Kada je moja mama umrla nosila sam crninu a kad dodjem na posao nosim belu uniformu pa zar to nisu gluposti ona je moja mama koju ja zalim dusom i srcem i danas bez obzira kakve boje nosila odecu.Sledeci primer moj svekar je umro u 81 god i sad bih ja trebala da se zavijem u crno godinu dana sta vi mislite da li je to u redu kao prvo nicim nije zasluzio bio je idiot prema nama po nicemu lepom ga nepamtimo a moja zaova njegova cerka nosi crninu i maze crveni kao krv ruz i crvene nokte pa to jos nisam videla da se neko tako sminka a u zalosti je.Ja sam nosila 40 dana crninu ali niti sam se sminkala i zaista sve je bilo crno sto se mene tice nebih ni to ali sam morala zbog svekrve i komsiluka sta vi mislite o ovome?

slazem se...osim toga kada si u zalosti za nekim i dolazi do toga da ti se vec samo po sebi ne nose vedre boje...nekako..:(
 
Не треба носити из обавезе и да би свет видео већ само ако особа заиста осећа потребу за тим. Имала сам пар смртних случајева у породици али није био нико толико близак да пожелим да носим црнину дуже од недељу дана. У августу ће пет година како моја другарица носи црнину за сестром и капирам је сасвим, нека носи још пет ако мисли да тако треба.
 
Meni je mama umrla pre 5 meseci, nisam nosila crninu jer sam imala bebu od mesec dana, u meni je jos uvek tuga mislim da mi crnina ne bi pomogla da je prebolim samo bi mi jos vise otezala, ona je i dalje u mom srcu i svojim srcem je zalim, naravno nenosim nista belo niti svetlo nesto
 
Strasan sam protivnik nosenja crnine mislim da se sa tim mladi ljudi opterecuju.Kada je moja mama umrla nosila sam crninu a kad dodjem na posao nosim belu uniformu pa zar to nisu gluposti ona je moja mama koju ja zalim dusom i srcem i danas bez obzira kakve boje nosila odecu.Sledeci primer moj svekar je umro u 81 god i sad bih ja trebala da se zavijem u crno godinu dana sta vi mislite da li je to u redu kao prvo nicim nije zasluzio bio je idiot prema nama po nicemu lepom ga nepamtimo a moja zaova njegova cerka nosi crninu i maze crveni kao krv ruz i crvene nokte pa to jos nisam videla da se neko tako sminka a u zalosti je.Ja sam nosila 40 dana crninu ali niti sam se sminkala i zaista sve je bilo crno sto se mene tice nebih ni to ali sam morala zbog svekrve i komsiluka sta vi mislite o ovome?

Jok.. Vrucina je a i da nije ne bih.. Mislim, ionako ta osoba nece imati briga oko toga sta nosim, ne? Mozda se vec krcka u nekom kazanu dok mali dzavolcici igraju okolo :)..
 
ne, nikako....prava zalost se ne vidi i ona se preradjuje u sebi i sa samim sobom.....

Bas tako.
Ja sam se iznenadila kad sam saznala da se i SPC protivi nosenju crnine i da taj obicaj nije crkva propisala vec je iz nekog razloga nastao u narodu i odrzao se do danas. Verujuci, iskreno verujuci nema razloga da smrt obiljezavaju crninom jer po njihovoj veri niko ne umire vec odlazi u zivot vecni a neverujuci posebno nemaju razlog za praktikovanje crnine jer ne veruju ni u vece stvari od javnog iskazivanja zalosti.

ps Nepristojno je po mom misljenju pojaviti se na sahrani u odeca koja nije tamna a svako dalje insistiranje na tome mi je suvisno osim ako neko od nas nije Zena u crnom.:mrgreen:
 
meni je moja majka objasnila da se crnina nosi da bi se upozorili ljudi oko osobe koja nosi crninu da se iole pristojno ponashaju, da se da do znanja da je neko tu u zzalosti i da se u biti pazi shta se pricha.

meni je noshenje crnine glupos`, u biti, al` znam da cu je nositi neko vreme, kad bude trebalo, a nadam se da to "trebalo" nece doci skoro.
 
meni je moja majka objasnila da se crnina nosi da bi se upozorili ljudi oko osobe koja nosi crninu da se iole pristojno ponashaju, da se da do znanja da je neko tu u zzalosti i da se u biti pazi shta se pricha.

meni je noshenje crnine glupos`, u biti, al` znam da cu je nositi neko vreme, kad bude trebalo, a nadam se da to "trebalo" nece doci skoro.
 
Pa zato se nosi crna traka koja je po meni opet bespotrebna..sta znaci okupljanje i zdranje na sahrani pa posle 40 dana..pa godisnjica..mislim cemu to obelezavanje na takav nacin..postuj me brate dok sam ziv sta mi ima dolazis i donosis gibanicu i cvece da mirisem koren ispod:lol:
 
probaj da se ne opterecujes time...sve je tacno što si napisala...
ako ti treba "oprost" ili neko opravdanje sto si nosila crninu samo 40 dana...sto se mene tiče, imaš ga :ok:

a koliko je takvih glupih običaja u našem narodu!!!...to je strašno :dash: :dash: :dash:
meni je najjače kad dođe rodbina i komšiluk da izjavi saučešće...dođe ti i onaj koji te je takoreći u grob oterao...pa svi nesto tužni, ucveljeni... :roll:
a ukućani, od silnog posla, ne znaju gde im je glava...čini ti se, u sebi psuju svakog novog ko se pojavi na vratima...
...a posle sahrane, posedaju svi da pojedu i popiju...pa kad se raspištolje...padne i poneki vic... niko se više ni ne seća pokojnika...
 
probaj da se ne opterecujes time...sve je tacno što si napisala...
ako ti treba "oprost" ili neko opravdanje sto si nosila crninu samo 40 dana...sto se mene tiče, imaš ga :ok:

a koliko je takvih glupih običaja u našem narodu!!!...to je strašno :dash: :dash: :dash:
meni je najjače kad dođe rodbina i komšiluk da izjavi saučešće...dođe ti i onaj koji te je takoreći u grob oterao...pa svi nesto tužni, ucveljeni... :roll:
a ukućani, od silnog posla, ne znaju gde im je glava...čini ti se, u sebi psuju svakog novog ko se pojavi na vratima...
...a posle sahrane, posedaju svi da pojedu i popiju...pa kad se raspištolje...padne i poneki vic... niko se više ni ne seća pokojnika...
 
Strasan sam protivnik nosenja crnine mislim da se sa tim mladi ljudi opterecuju.Kada je moja mama umrla nosila sam crninu a kad dodjem na posao nosim belu uniformu pa zar to nisu gluposti ona je moja mama koju ja zalim dusom i srcem i danas bez obzira kakve boje nosila odecu.Sledeci primer moj svekar je umro u 81 god i sad bih ja trebala da se zavijem u crno godinu dana sta vi mislite da li je to u redu kao prvo nicim nije zasluzio bio je idiot prema nama po nicemu lepom ga nepamtimo a moja zaova njegova cerka nosi crninu i maze crveni kao krv ruz i crvene nokte pa to jos nisam videla da se neko tako sminka a u zalosti je.Ja sam nosila 40 dana crninu ali niti sam se sminkala i zaista sve je bilo crno sto se mene tice nebih ni to ali sam morala zbog svekrve i komsiluka sta vi mislite o ovome?

Vi niste trebali nositi crninu cim uopte postavljate to pitanje.
 
Strasan sam protivnik nosenja crnine mislim da se sa tim mladi ljudi opterecuju.Kada je moja mama umrla nosila sam crninu a kad dodjem na posao nosim belu uniformu pa zar to nisu gluposti ona je moja mama koju ja zalim dusom i srcem i danas bez obzira kakve boje nosila odecu.Sledeci primer moj svekar je umro u 81 god i sad bih ja trebala da se zavijem u crno godinu dana sta vi mislite da li je to u redu kao prvo nicim nije zasluzio bio je idiot prema nama po nicemu lepom ga nepamtimo a moja zaova njegova cerka nosi crninu i maze crveni kao krv ruz i crvene nokte pa to jos nisam videla da se neko tako sminka a u zalosti je.Ja sam nosila 40 dana crninu ali niti sam se sminkala i zaista sve je bilo crno sto se mene tice nebih ni to ali sam morala zbog svekrve i komsiluka sta vi mislite o ovome?

...pa slažem se s tobom, gubitak nekog milog svog bojom se samo potvrđuje da okolina ima predstavu da ste Vi ti koji žalite za svojim nekim....kao da je to tako bitna stvar....ono što vi osećate u sebi, vaše lično....uspomena i tužno sećanje koja tada se bude u vama, za Vas su sinonimi iskrenog žaljenja .....ali naš mentalitet ljudi je takav da se uvek vodimo time šta će komšije da misle i kažu....:dash:
 
meni je moja majka objasnila da se crnina nosi da bi se upozorili ljudi oko osobe koja nosi crninu da se iole pristojno ponashaju, da se da do znanja da je neko tu u zzalosti i da se u biti pazi shta se pricha.

meni je noshenje crnine glupos`, u biti, al` znam da cu je nositi neko vreme, kad bude trebalo, a nadam se da to "trebalo" nece doci skoro.

Ako neko ozaloscen smatra da ja treba da izbegavam salu, pesmu i veselje zato sto je ON ozaloscen onda je on sebican i nerealan. Ako njemu nije do pesme i smeha najbolje da i ne izlazi na mesta i u drustvo koje ce se tako ponasati. Opterecivati druge svojom tugom i crninom ih "upozoravati" u najmanju ruku je bezobzirno.
Nosenje crnine je opravdano samo ako se covek bolje oseca noseci je jer npr smatra da se time na neki nacin oduzuje pokojniku ili mu odaje postovanje, svi drugi razlozi su po mom misljenju smesni.
Nosila sam crno jer sam htela izbeci da mi se na moju tugu dodaju jos komentari ili iscudjavanje dokone rodbine.
 
ja mislim da neću nositi crninu, kad, daleko bilo, dođe vreme...samo onu pločicu
naravno, glupo je , u stvari, neukusno, da na sahranu odeš kao na svadbu : u deholtiranoj haljini sa cveticima :roll:
sto rece neko, ne volim da svoja osecanja srece ili tuge guram drugim ljudima pod nos...
a najgore bi mi bilo da nekom potpunom strancu, u neobaveznom razgovoru, objasnjavam zasto sam u crnini... koga zalim... kad je umro..kako... :roll:
 
Kada je tata umro nisam je nosila (osim na sahrani, parastosima i par dana dok su ljudi dolazili da izjave saucesce. Licno sam protiv nosenja crnine, bas kao i moji roditelji i nemam nikakve dileme u vezi sa tim, a ipak mi (da budem sasvim iskrena) nije bilo svejedno kada su me ljudi zagledali posle par dana u obicnoj odeci ( a mislila sam da je to cista malogradjanstina i da me bas briga sta ce ko da misli :neutral: )S druge strane i u crnini sam se osecala lose.

Sada to polako postaje odeca samo za sahranu i mislim da je u redu na sahrani i parastosima ipak biti u crnini. Kao sto se postuju i neki drugi obicaju tom prilikom (srecom znatno modifikovani u odnosu na nekada) i ovo je ok. Svuda u svetu postoje neki obicaji vezani za smrt pa i kod nas. Ne treba ici bas ni u drugu krajnost.

http://forum.krstarica.com/threads/89648&highlight=crnina
 
Poslednja izmena:

Back
Top