Brak danas, biti ili ne biti u njemu pitanje je sad..

Dešavaju se pogrešne investicije :neutral:

sto bas meni ...al stalno nalecem na takve...prvo su ok,pa posle kad vide da ih volim samo se izvale ko svinje i leze---a ja i dalje volim,i mucim se ,i mislim proci ce,a ono sve gore i gore...i onda kad kazem da bi zajedno zaradili vise,on kaze--znas sta,bljutav mi je taj tvoj dinar.
a ugoji se 15kg za godinu dana....
 
Poslednja izmena od moderatora:
vidim da je na ovoj temi malo onih koji su u braku...neki stavovi su mi smesni, jer prepoznjem sebe u nekom proslom vremenu. no zivotna realnost te odvede toliko daleko da samo odjednom primetis kako lako gubis principe,stavove.. sve ono puno buke i besa predje u neku borbu sa svima, sa samim sobom i tihu patnju...svaki kompromis , jos jedan gubitak sebe.
kada dodje beba, nastaje pravi haos, kako kod muskarca tako i kod zene. bukvalno, nista vise nije isto. i vi niste vise oni ljudi koji su bezbrizno provodili slobodno vreme, putovali, izlazili do u kasne sate...to je tesko objasniti, samo kod zene nastaje toliko fizickih i psihickih promena...
pa trka za novac, kako god uvek nesto fali, daj, samo juri, treba...
i onda odjednom ta distanca, taj stranac u kuci, manje reci, manje svadje...
zasto ljudi ostaju i takvim brakovima...verovatno ekonomske prilike, kakva god da imas primanja nije lako doneti odluku tipa ja sam od danas samohrana majka...
i mene muci mnooogooo stvari vezano za instituciju braka...kako ide vreme sve sam manje jasna sebi:)))))))))))

Realno, tuzno i mozda ona prava istina..

Jos sam premlad da bih imao decu, istina..
Opet, ne dovloljno premlad da ne razmisljam kuda s tim..
Pitanje, neminovnost, ako ih zelim imati kakav cu roditelj biti?
Sta cu im dati, sta oduzeti? Koje komplekse usaditi? Hocu li imati vremena biti tu dok se spremaju na prvi korak van? Kako im reci da je van mrak iako je dan? I da ne mogu nista promeniti, samo igrati uz ritam muzike nekog drugog negde drugde?
Da se utope u masu, da se trude biti sto bezlicniji, da se uklope u zivot jer bi mogli biti otudjeni?
Da ja, ne mogu nista do dati savet koji mozda ni mene nije odveo negde dalje?

Secam se, video sam nekad taj snimak..
Momak ispred bolnice, zena mu se porodila i pitaju ga: kako se osecate?
I on kaze: od danas nije nista vise isto, strah me je..

Mozda je neko za to, neko kome treba dete da ispuni onu zjapecu prazninu svakodnevice..
Mozda ja samo nisam jer imam nesto sto ispunjava tu svakodnevicu..

Hvala, na postu, bilo je.. osvezavajuce cuti nekog sa iskustvom..
 
Jos sam premlad da bih imao decu, istina..
Kada dodje vreme sve ce biti OK i nemoj da se opterecujes:). Normalno je da vidimo ono sto smo skloni da vidimo - ti vidis oko sebe neuspele brakove ili ljude koji zive sami. Ima mnogo uspesnih brakova (ovde podrazumevam zajednice sa ili bez papira - isto je). Ono sto tebe muci, a i mnoge ljude, je to sto niko ne moze da garantuje da ce sve biti u redu. To ipak nije razlog da na brak gledas sa tolikim pesimizmom.

Necu da opterecujem temu svojim licnom iskustvom, samo kazem da je moguce da sve bude super i da to nije neka ratkost. :cao:
 
Secam se da je neko ovde na forumu postovao: dobih diplomu i spremam se za kolotecinu.. Tu je verujem svrstan i brak? Mozda je to onaj trip: tako treba?
To je ono sto nazivas mravom u koloniji. Ali gde je razdvajanje posla i ostalog vremena?
Citam sta pises i ispada da se sve svodi na to da su ljudi nemocni i izlozeni masini za mlevenje. Kako cemo ziveti zavisi mnogo i od nas. Da, izvesna rutina je neizbezna, ali je ogromno podrucje koje kreiramo sami. To nije robija nego izazov da od svog zivota napravimo ono sto zelimo.
btw, to nema nikakve veze sa brakom - i onaj ko je sam ako ne zeli da mu ceo zivot bude repriza jednog istog dana mora da se potrudi ;)
 
Ocigledno je da pojam braka menja znacaj.
Nove okolnosti, novo dobra i nova pravila..
Na sta mislis? Razlika je samo u tome sto je drustvo manje patrijarhalno nego pre. Ne vidim tu nikakav problem, samo su brakovi (koje imam prilike da vidjam) mnogo normalniji nego u generaciji nasih roditelja. Ranije je bilo vise potrebe da se igraju uloge, sada nije vise tako i dobro je sto je tako

Jeste li za brak?
Da
Brak/roditeljstvo su mom zivotu doneli sasvim novi kvalitet, a nisam izgubila bas nista.
Da li verujete da ljubav moze opstati do kraja?
Nadam se.
Hvala na pitanju, sve je super za sada.
gde nestaje smisao braka?
Brak ima smisla samo ako ga oboje zele i stalo im je da uspe. Inace, nema smisla. Ne verujem u cudotvorne metode, kalkulacije i manipulacije kako se treba ponasati u braku.
Koja je podela uloga na novoj pozornici?
Potpuna sloboda, nema vise tradicionalnih uloga.
Koje mesto treba zauzeti muskarac a koje zena?
Ne bih to delila po polovima. To je kao i svaki drugi odnos, odnos dveju licnosti. Mesta se zauzimaju spontano, kao i u prijateljstvima.
Gde pocinje a gde staje ravnopranost?
Stali ti je do nekoga ili nije. Ako jeste, neces ga ugrozavati i to je ravnopravnost. Ako ti nije stalo, zajedno ste iz pogresnih razloga ali to onda nije ono sto smatram brakom, vec ortakluk, ili neka druga kombinacija
Za one vec u braku, sta bi ste promenili, sta radi, gde skripi.. Ima li leka tome?
Manje bih kritikovala. Ne znam da li ima leka, ne verujem...
Sve u svemu, uopsteno o braku u modernom dobu i nus pojavama promene sistema..
Uvek je bilo parova koji su se voleli i onih koji nisu. Samo je forma drugacija. Nekada su isli zajedno da rade u polju ili u fabrici, sada to sve izgleda modernije, ali to je samo slika, sustina je ista.
 
Nema zivotnije stvari od ljubavi. To je tajna dobrih brakova.
Problem nastaje kod nedovoljno osvescenih i neduhovnih koji kroz brak hoce da rese probleme koji nemaju veze sa ljubavlju. Da ne budu sami, da dobiju decu, da odrade sta su i svi u okruzenju, nego zbog novca, neki lece komplekse i tako dalje...onda uvek ima nekih problema za koje optuzis onog drugog.
Oni sto se vole podrzavaju partnera u karijeri, zajednicki dele svakodnevne obaveze i sve se nekako lakse resava. Kad volis nekog ne zelis da mu otezavas zivot nebulozama.
nazalost nemam vise reputacija za danas
 
biramo neku vrstu samoce. Ma kazi izolacije jer je pribliznije istini...
Ovako sam razmisljala u tinejzerskim godinama. Valjda sam samoj sebi delovala superiornije sa tim stavom nego da priznam sebi da sam smrtno uplasena da me niko nece voleti ili bar ne na pravi nacin i ne zauvek ;)

Sta ces ako se smrtno zaljubis i to bude uzajamno?:) Rizikujes da skocis i plivas ili gledas sa obale za svaki slucaj? Ima mnogo teksta na temi o tome da se izbegne rutina i da se izbegne promasaj, a najveci je promasaj ne usuditi se da pokusas.

(Bas me raznezio ovaj povratak u mladalacke stavove :))
 
Harmony, mogu samo reci da delujes kao osoba koja je u braku uspela da dobije ono sto je zelela i dobro je cuti i.. u nasem slucaju trecu stranu :D..

Mi jesmo izlozeni masini za mlevenje na koju ne uticemo, tu racunam i brak, ali istina jeste da mozemo uticati na dane kojima smo u mogucnosti raspolagati dok oni koji idu na sluzenje drugom ili drzavi koja ne uzvrati.. pa, ti dani ni nisu nasi..

Medjutim, za mene ramisljanje je tu i zato i tema, cuti stavove..
Zanimljivo da za sad zene su pozitivnije..
Bilo bi dobro cuti i vise muskih stavova..
 
da ne teoretisem puno.
moje iskustvo:

usla u brak i svakome bih savetovala isto.
rodila dete iz ljubavi.
brak trajao..pokrenuli zajednicki privatan posao i istrosili se.
razvela se.

da li bih se ponovo udala?
ne hvala. nikad vise.

zasto?
previse kompromisa..mnogo svacija, premalo svoja.

da li se kajem sto sam se udala?
ne .










a da li se kajem sto sam se razvela?
naravno, ne.
i kad bi se vreme vratilo, opet bih uradila isto.
 
Poslednja izmena:
da ne teoretisem puno.
moje iskustvo:

usla u brak i svakome bih savetovala isto.
rodila dete iz ljubavi.
brak trajao..pokrenuli zajednicki privatan posao i istrosili se.
razvela se.

da li bih se ponovo udala?
ne hvala. nikad vise.

zasto?
previse kompromisa..mnogo svacija, premalo svoja.

da li se kajem sto sam se udala?
ne .










a da li se kajem sto sam se razvela?
naravno, ne.
i kad bi se vreme vratiko, opet bih uradilamisto.


Pa nisi ni ti luda sto se ne zelis udati vise. Ovako se mozes torbat koliko ti volja bez da iko viri sta radis.:)
 
da ne teoretisem puno.
moje iskustvo:

usla u brak i svakome bih savetovala isto.
rodila dete iz ljubavi.
brak trajao..pokrenuli zajednicki privatan posao i istrosili se.
razvela se.

da li bih se ponovo udala?
ne hvala. nikad vise.

zasto?
previse kompromisa..mnogo svacija, premalo svoja.

da li se kajem sto sam se udala?
ne .

a da li se kajem sto sam se razvela?
naravno, ne.
i kad bi se vreme vratilo, opet bih uradila isto.

prilicno uobicajena prica. ali s drugacijim zavrsetkom, od slucaja do slucaja. i svako ima svoje iskustvo, koje nije univerzalno, koje nije generalno. recimo, ja bi se ponovo ozenio. bez problema. ali onda kad bih pronasao osobu koja nece lagati, koja nece igrati igre da bi dobila ono sto zeli, vec jednostavno rekla: ja hocu to i to, tako i tako... pa ako bi pronalazili resenja za takve stvari, zasto da ne. ali to jeko tesko.. kako verovati nekom, to je nagradno pitanje
 
Ocigledno je da pojam braka menja znacaj.
Nove okolnosti, novo dobra i nova pravila..
Jeste li za brak? Zasto? Da li verujete da ljubav moze opstati do kraja? Sta sa sexom? Da li je sve to u stilu dobar, los, zao?
Ako pak niste.. Zasto? Sta vas brine, gde nestaje smisao braka?

Koja je podela uloga na novoj pozornici? Koje mesto treba zauzeti muskarac a koje zena?
Gde pocinje a gde staje ravnopranost?

Za one vec u braku, sta bi ste promenili, sta radi, gde skripi.. Ima li leka tome?

Sve u svemu, uopsteno o braku u modernom dobu i nus pojavama promene sistema..

Hajt..

Brak je brak
menjaju se ljudi i tvore sistem vrednosti onako kako misle da je ispravno
mogu ljudi da odluce da spavaju danju a da rade nocu
koliko god se to cinilo apsurdno iz sadasnje perspektive
ali ljudska glupost jedina ne poznaje granice
pa se zato i institucija braka iznaopachila uz pomotj ljudi

a sve im dato na tacni, nego mora tako malo da se proba ovo i ono i to sve ;)

:D
 

Back
Top