Maske

Mnogo ljudi ih danas nose da bi prikrili ko su i sta su zaista.Moje pitanje je kako videti kroz njih?

Gledaj, da bi u potpunosti video lice neke osobe, ne njeno nalicje, trebas biti jako objektivan u razmisljanjima i trebas debelo razmisljati o puno stvari... Uzecu primer samog sebe, jednsotavno ne znam ni kako ni zasto ali svaku osobu vidim i uvidim kakva je zaista, ne bas na prvi pogled, ono, sretnem se imam otprilike neki opsti mentalni portret neke osobe ali vremenom i te kako upoznajem tu osobu.
Konkretno u odeljenju provalio sam nekoliko njih za koje velika vecina ni ne pomislja kakve su, nije da se hvalim ali imam to u sebi da mog da provalim ali to mislim da moze svako da istrenira, jednostavno tako je. Ali nije dovoljno gledati tu osobu samo npr pored redovih caosava kad ucestvujete u grupnom radu ili odgovara, to moze naslutiti pojedine crte karaktera ali to nije dovoljno da bi se opsti utisak osobe uvideo. Trebas je posmatrati za vreme casa, reakciju kod drugih, treba biti izlozena puno puno situacija. Evo kako sam zakljucio npr jednu glupu osobinu jedne glupe osobe:lol:
Sedi u trecoj klupi mirno a iza njega dva momka inace njegovi ortaci sa kojima se on jako druzi i vidim sam njegov stav prema njima iz klupe zadirkivanje smejanje itd jeste zacikavanje, u tom momentu ova dvoojica iza ga udaraju u rame (ono skolsko zacikvanje ne da se tuku stvarno) u te se ovaj kao iznervirao, kao sto rekoh kao. Zapravo mogao sam videti i zakljuciti mali milion stvari iz njegove reakcije posle udarca. Ali on kao da je zeleo jos i jos jos, namestao se i namestao se, oni njega udare on im se sve vise i vise drao (kao fora iznerviran zapravo ne) dok se nije dernuo da ga je culo celo odeljenje:think:
Ovde sam uvideo njegovu elju da bud eu centru paznje itekako a za takvima idu obicnu neke lose osobine....

Ili isto prilikom nekog vica on pocne da se smeje ali to nije ono smejanje normalno, znas ono cujes vica pa ajde i malo da preteras ali ovo je ne daj Bogu da vidi, zgrci se i pocne da ispusta krike:confused: strasno i tu isto ga samo gledam kako trazi paznju jer se naravno na njegov gromoglasni smeh koji nema veze sa vezom sa smehom svi nasmeju.

Itd...

Za tu osobu do sada otkrio mnoge stvari izmedju ostalog, licemeran, tracara, dvolican, zeljan tudje paznje ....

Ali jednsotavno sve mora da se trenira, trebas izloziti osobu razlicitm uticajima iz sredine da vidis kako ce reagovati....:roll:
 
.......maska nije trajna, kad tad se skine, pitanje je samo dali tada moze biti kasno kada se sazna sta je i ko iza nje...?

welcome-maske.gif
 
Moje pitanje je kako videti kroz njih?
"Moje pitanje je kako videti kroz svoju masku?"
Gledaj, da bi u potpunosti video lice neke osobe, trebas biti jako objektivan
Treba skinuti svoju masku što je izuzetno mukotrpan ali božanstven posao.
Pitanje je koliko nam je stalo do "Istine", i koliko
je ko sposoban da ih nosi ?

Upravo tako. Ako volimo istinu onda ćemo dati sve od sebe da se oslobodimo vlastite maske.
Ko ih jednom skine taj ih više nikako ne želi. Taj je toliko ojačao i toliko razume život da je shvatio da je velika sreća naučiti živeti bez maske.

Tada iza tudjih maski vidi isto ono što je stajalo iza njegove vlastite - veličanstveno biće koje se ustručava pogledati istini u oči.
 
Ljudi koji imaju potrebu za maskom u sustini ne prihvataju sebe, i ne vole sebe, pa samim tim ni ljude uopste. I moze ih zabavljati pogled iza nje, i mogu trositi silnu energiju da se sa maskom kao dozivotnim implantatom sazive, ali ispod nje pogled je tuzan
 
"Moje pitanje je kako videti kroz svoju masku?"

Treba skinuti svoju masku što je izuzetno mukotrpan ali božanstven posao.


Upravo tako. Ako volimo istinu onda ćemo dati sve od sebe da se oslobodimo vlastite maske.
Ko ih jednom skine taj ih više nikako ne želi. Taj je toliko ojačao i toliko razume život da je shvatio da je velika sreća naučiti živeti bez maske.

Tada iza tudjih maski vidi isto ono što je stajalo iza njegove vlastite - veličanstveno biće koje se ustručava pogledati istini u oči.

Ja masku ne nosim..neka me prihvate kakvog jesam,ili neka me ne prihvate......what you see is what you get!
 
Poenta nije u tome da se trudiš da vidiš kroz masku, već da je pred tobom i zbog tebe neko sam smakne. A možda je poenta u tome da prihvatiš masku, tj. skrivanje kao, takođe, deo nečije ličnosti.

Kako bjehu oni stihovi: Svako se krije ko u sebe siguran nije...

Nije svakomom dato se dobro snaci u okruzenju dje je sve maskirano. Bitno je opasnost pravovremeno ne samo otkriti no se i skrajnuti;)

vfduzt.jpg
 
Ljudi koji imaju potrebu za maskom u sustini ne prihvataju sebe, i ne vole sebe, pa samim tim ni ljude uopste. I moze ih zabavljati pogled iza nje, i mogu trositi silnu energiju da se sa maskom kao dozivotnim implantatom sazive, ali ispod nje pogled je tuzan


Jok.Obrnuto.Ljudi koji imaju potrebu da se pred svima i svakim 'razgolicuju',imaju problem sa prihvatanjem sebe.Maske se skidaju i dusa ogoljuje samo pred najblizim ljudima u nasem zivotu.Jer lice jeste ogledalo onog sto nosimo u sebi.
Dakle maske se skidaju,ali pred onima pred kojima zelimo da ih skinemo.Kojima verujemo.Roditelji,braca,sestre,supruznici,ljubavnici,prijatelji(kojih moze biti par...ne verujem u brojna prijateljstva).Ovo vazi za maske koje svakodnevno nosimo i koje mogu cak svrstati u nivo opste kulture.Maske koje su preizrazene se lako vide i obicno vise otkrivaju,nego sto skrivaju.Ko ume da gleda.
 
Jok.Obrnuto.Ljudi koji imaju potrebu da se pred svima i svakim 'razgolicuju',imaju problem sa prihvatanjem sebe.Maske se skidaju i dusa ogoljuje samo pred najblizim ljudima u nasem zivotu.Jer lice jeste ogledalo onog sto nosimo u sebi.
Dakle maske se skidaju,ali pred onima pred kojima zelimo da ih skinemo.Kojima verujemo.Roditelji,braca,sestre,supruznici,ljubavnici,prijatelji(kojih moze biti par...ne verujem u brojna prijateljstva).Ovo vazi za maske koje svakodnevno nosimo i koje mogu cak svrstati u nivo opste kulture.Maske koje su preizrazene se lako vide i obicno vise otkrivaju,nego sto skrivaju.Ko ume da gleda.

Stvarno se ne slazem; mislim da ljudi koji prihvataju sebe, sebe i prezentuju u izvornom obliku; zadovoljni sobom, nemaju potrebu da iznude neciju naklonost kreiranjem iskrivljene slike o sebi. I to nema bas nikakve veze sa "razgolicavanjem";

I ne svidja mi se o ova teza o maskama koje svakodnevno nosimo; zar je potrebna svakodnevna iskrivljenost slike u ogledalu?? pa da konacno u krugu najblizih udahnemo pravi zivot?
 
Stvarno se ne slazem; mislim da ljudi koji prihvataju sebe, sebe i prezentuju u izvornom obliku; zadovoljni sobom, nemaju potrebu da iznude neciju naklonost kreiranjem iskrivljene slike o sebi. I to nema bas nikakve veze sa "razgolicavanjem";

I ne svidja mi se o ova teza o maskama koje svakodnevno nosimo; zar je potrebna svakodnevna iskrivljenost slike u ogledalu?? pa da konacno u krugu najblizih udahnemo pravi zivot?

Hmm...ljudi koji sebe prihvataju nemaju potrebu da ih svako prihvati,niti da steknu naklonost svakog.Maska o kojoj ja govorim je zastita od 'prihvatanja'.
I ne bi to nazvala iskrivljenom slikom u ogledalu,jer ne ogledas se u svakom ogledalu.;)
Postoje i iskrivljena ogledala.Dace ti laznu sliku o sebi.
 
Covek bi trebalo da pokusa da bar deo svog zivota zivi inkognito..
Da bi spasao i sebe od drugih i druge od sebe (nema veze sa Njegosem):)

To nikako ne znaci SAKRIVANJE u samodestruktivnost. Prosto, mora znati granice sopstvenog otvaranja i zatvaranja, kad je jedno neophodno, kad je drugo suvisno i obrnuto.

Brizna (ili bezbrizna, svejedno) prepustenost moze nas dovesti (ili odvesti) u stanje ranjivosti, pa i teske povredjenosti. Da li u tom slucaju treba pribeci stanju tzv. visokog rizika, da se tako izrazim?!

Ja sam za DA, pod uslovom da imam neko svoje malo ostrvo u obliku maske, gde imam sigurno pribeziste i utociste zvano samoca!

Sta god, ali, covek nikad ne moze izbeci izvesnu dozu egzistencijalne samoce, u ovom slucaju- maske...

Sto bi se reklao, ako uzmes kajaces se, ako ne uzmes jos vise, ako se preivse skrivas pretesko te pronalaze, ako premalo- precesto te povredjuju....
 
Nema recepta... mozda jedino kroz slicnosti izmedju ljudi...
Dalje... gestikulacija je mozda najbolji nacin da se provali ko je kakav... nacin pricanja.

Ja imam izuzetan osecaj da prepoznam ko je iskren prema meni, a ko ne, i to mi je nekako dosad bio najbolji pokazatelj za sve. Naravno, to ne znaci da neko nije uspeo da me izmajmunise, ali sustina je u tome da sa neznancima ne ulazim u neke blize kontakte posle kratkog vremena...
 
Svako od nas se najobolje oseća pod okriljem svoje maske, kakva god da je. Ona mu omogućava da se skriva tamo gde se oseća slabim i nesigurnim a da je spusti ili delimično spusti tamo gde oseća malo bolju sigurnost.
Medjutim, nezavisno od naših ličnih stavova po ovom pitanju i ličnih mudrosti i preporuka život od nas iziskuje da pre ili kasnije dovoljno ojačamo iznutra i nastavimo živeti bez nje. To je ustvari proces duhovne samospoznaje ili duhovne realizacije.
Priča je malo duža a ja već dosadan sa gotovo istovetnim pričama ali je neophodno ponoviti sledeće: Naše telo bi atrofiralo bez fizičkih aktivnosti ili vežbi. Uz više vežbi telo je jače i i spravnije razvijeno. Slično je i sa našim umom. Ako se ne aktiviramo umno i ne uvežbavamo ga on brzo biva umrtvljen i nas jedino pokreću želja za hranom i ostalim čulnim potrebama. Takvi smo da smo malo više iznad biljnog i životinjskog sveta.
Dakle, um takodje traži aktivnosti i vežbe.
Ono što je svetu bilo i još uvek je nepoznato je neophodnost duhovnih vežbi. One čine da duhovno ojačavamo iznutra, osećamo se sigurnijim i pouzdanijim, bolje razumemo sebe i život ...i imamo sve manje potrebe za "maskom." Tada iz nas izbija naša prava duhovna priroda, lepota ali i još mnogo više.
Ne bih da povredim ali većina govori o maskama koje i nisu maske već obična gluma. Masku je teže prepoznati i većina se sa njome identifikuje. Život nije kreiran da se povlačimo iz života ili tugujemo i budemo neaktivni već da ga aktivno i srećno živimo.
Sve maske drugih ljudi pred jednom osobom kao da su spale onog trenutka kada sama dovoljno ojača duhovno i zbaci vlastitu masku.
Dotle mi vidimo najčešće ono što se reflektuje od drugih koji nam služe kao ogledalo naše unutarnjosti i naših slabosti...
 
Zanimljiva tema! Svi nosimo neke maske. Ponekad bez potrebe vec vise iz navike, tj. nekog ranije pretrpljenog loseg iskustva. Bitno je prepoznati kada je treba skinuti i ne preterivati jer kasnije moze da nam bude i zao zbog te neke propustene prilike, a onda je najcesce resenje preko te vec postojece maske navuci jos jednu itd.
Sa druge strane, mozda i ne treba nikada skidati masku jer su ljudi zli (a zene jos vise) i iskoristice svaki nacin da vas povrede (ponekad i ne namerno) a vi najcesce nemate oruzje kojime mozete da odgovorite na to jer niste kao oni...

Kao sto rekoh, veoma zanimljiva tema i sigurno da nema univerzalne situacije, vec jednostavno morate da procenite u zavisnosti od te neke osobe hocete li biti sa njom otvoreni i posteni ili ne?
A ako ste previse dugo i sa svima pod maskom, vrlo je moguce da potpuno zaboravite i ko ste u stvari a onda tesko da ce neko drugi moci da vam pomogne.. Drugim recima, pretvoricete se u istu losu osobu od koje se i "krijete".

edit: a ako skinete masku pred pogresnom osobom, e onda ste se zestoko sjebali
 
Poslednja izmena:
Dodao bih da je najveća unutarnja snaga svakog od nas upravo ljubav u vlastitom srcu. Ali, zasigurno ne ona ljubav na koju smo već navikli, čisto emocionalna, čulna ili emotivna privrženost i vezanost za neku osobu iz straha zbog vlastite nesigurnosti. Sigurno ne ljubav iz koristoljublja ili iz bolo kojih drugih nižih motiva koji su posledica naših negativnih pasija.
Naša snaga je u našoj čistoj i nepristrasnoj ljubavi, onoj ljubavi koja ljudima oko nas daje slobodu i koja konačno i nama samima daje istu takvu. To je ljubav koja ne vezuje, koja oplemenjuje i uzdiže. Ljubav koja čini da u drugoj osobi sagledavamo božanstvenu prirodu koja je takodje na putu sopstvene realizacije.
Podsetimo se da nas niko ne može povrediti ako mu to ne dozvolimo. A dozvolićemo samo onda ako u našoj duhovnoj zrelosti ima još nedostataka....Zato su neophodne duhovne vežbe!
Sa duhovnom razvijenošću, sa duhovnim jačanjem iznutra nestaju naši strahovi da će nas drugi povredjivati, jer neće, budući da onda sve što nam treba da se osećamo srećnim već imamo u sebi samima.
 
Poslednja izmena:
Covek bi trebalo da pokusa da bar deo svog zivota zivi inkognito..
Da bi spasao i sebe od drugih i druge od sebe (nema veze sa Njegosem):)

To nikako ne znaci SAKRIVANJE u samodestruktivnost. Prosto, mora znati granice sopstvenog otvaranja i zatvaranja, kad je jedno neophodno, kad je drugo suvisno i obrnuto.

Brizna (ili bezbrizna, svejedno) prepustenost moze nas dovesti (ili odvesti) u stanje ranjivosti, pa i teske povredjenosti. Da li u tom slucaju treba pribeci stanju tzv. visokog rizika, da se tako izrazim?!

Ja sam za DA, pod uslovom da imam neko svoje malo ostrvo u obliku maske, gde imam sigurno pribeziste i utociste zvano samoca!

Sta god, ali, covek nikad ne moze izbeci izvesnu dozu egzistencijalne samoce, u ovom slucaju- maske...

Sto bi se reklao, ako uzmes kajaces se, ako ne uzmes jos vise, ako se preivse skrivas pretesko te pronalaze, ako premalo- precesto te povredjuju....

filozofski nema sta....

sva ta razmisljanja vezana za otvaranje,zavaranje, egzistencijalnu samocu nisu nista prema oslobodjenju iste te tebe i dobrovoljnog prepustanja bash na sve naprimer nekoj drugoj osobi u crnom koja te posmatra iza maske sa kljunom i u kojoj vidis ne nju stranca vec samu sebe i ne kao neku zivotinjicu vec kao sexualnog roba njenog/njegovog poriva.... on/ona je polimorfno bice bespolno a istovremeno i mushko i zensko, upravo onakvo kakvog ga potajno zhelish u svojim vrelim snovima gde si sapeta i polugola u mraku i gde osecas njegov dah na sebi preko svetla baterijske lampe koje klizi po oblinama tvoje nagote.... onda ces se osloboditi pogresne filozofje i postati strasna zena....
 

Back
Top