Masta vaznija od znanja...da li je?

mislim da je tako, logicno ako to mislim da i razmisljam tako, a jednostavno znanje smatram kao sidro koje nas um drzi cvrsto vezanim za obalu poznatog i navodno objektivnog, dok nam masta dozvoljava da se okrenemo ka horizontu i subjektivno stvorimo nasu realnost. Tj. onaj ko se oslanja samo na znanje, oslanja se na svoj najograniceniji deo , onaj koji zivi mastajuci oslanja se na svoj najneograniceniji deo...
jednostavno + za mast su u neogranicenom broju...zivite slobodno , zivite mastajuci...
pozzzz
 
Jednom, davno,Albert Ajnstajn je izjavio da je masta vaznija od znanja.Da li je tako?Razmisljate li i vi tako?Sta Vas navodi da tako razmisljate?



http://pustolovine.net/blog/color_twist_02.jpg

Znanje bez maste ili znanje kao gomila informacija je bezvredno.Sposobnost mastanja,uzivljavanja i dozivljavanja je ono sto je srz kreativnosti.To je omogucilo coveku da se vine u nebo,kosmos.Da istrazuje zvezde udaljene milionima svetlosnih godina,da 'sagleda' kosmos,da se zapita ko je on i kako je nastao.Da razume nerazumljivo.Bez maste nema zelja,bez zelja nema napredovanja.Nema zivota ili tacnije nema razumevanja istog.Znanje oplemenjuje mastu.Cini od nje jedan 'visi nivo znanja'.Intelekt se razvija kroz mastu,a i na osnovu toga 'meri'.Veliki intelekt je sposoban za 'velika' mastanja.Da.Moze se reci da je vaznija od pukog znanja.
 
mislim da je tako, logicno ako to mislim da i razmisljam tako, a jednostavno znanje smatram kao sidro koje nas um drzi cvrsto vezanim za obalu poznatog i navodno objektivnog, dok nam masta dozvoljava da se okrenemo ka horizontu i subjektivno stvorimo nasu realnost. Tj. onaj ko se oslanja samo na znanje, oslanja se na svoj najograniceniji deo , onaj koji zivi mastajuci oslanja se na svoj najneograniceniji deo...
jednostavno + za mast su u neogranicenom broju...zivite slobodno , zivite mastajuci...
pozzzz

:ok:bas neko okarakterisan kao znalac je uglavnom ogranicen na jednu oblast i nikako da je se odlepi u prosirenju vidika
 
Pa ne znam..al kad je neko bas strucan u jednoj oblasti tzv intelektualac nevidjeno je ogranicen i nema covek s njim sta pricati..aj sto je dosadan nego se zaglavi tu gde je..evo tek pre par godina su ubacili racunare u zdravstvo i mnoge druge delatnosti..tvrdim da se dan danas pola njih ne snalazi u tome..a pola je naucilo napamet samo ono sto im je neophodno
 
Pa ne znam..al kad je neko bas strucan u jednoj oblasti tzv intelektualac nevidjeno je ogranicen i nema covek s njim sta pricati..aj sto je dosadan nego se zaglavi tu gde je..evo tek pre par godina su ubacili racunare u zdravstvo i mnoge druge delatnosti..tvrdim da se dan danas pola njih ne snalazi u tome..a pola je naucilo napamet samo ono sto im je neophodno

Pa jeste,u pravu si!:think:Bolje znati pomalo o svim aspektima nego biti "master" samo u jednom.:ok:
A sto se tice zdravstva ne brini se......znaju kako da ukljuce pasijans,mine ili sta vec kad je vreme za pauzu:cool::lol:
 
Pa ne znam..al kad je neko bas strucan u jednoj oblasti tzv intelektualac nevidjeno je ogranicen i nema covek s njim sta pricati..aj sto je dosadan nego se zaglavi tu gde je..evo tek pre par godina su ubacili racunare u zdravstvo i mnoge druge delatnosti..tvrdim da se dan danas pola njih ne snalazi u tome..a pola je naucilo napamet samo ono sto im je neophodno
Dobro je moći razumeti se u dosta toga ali ako neko želi postići nešto na bilo kom polja onda je neophodno da se tome posveti. Posvećenost nije isto što i ograničenost.
Pa jeste,u pravu si!:think:Bolje znati pomalo o svim aspektima nego biti "master" samo u jednom.:ok:

Dali stvarno tako misliš?
 
Jednom, davno,Albert Ajnstajn je izjavio da je masta vaznija od znanja.Da li je tako?Razmisljate li i vi tako?Sta Vas navodi da tako razmisljate?

Da.:p

Na poslu imam ekipu ljudi sastavljenu od obe pomenute grupe. Mastoviti su vlasnici patenata, obicno prvi autori u naucnim publikacijama, a ovi drugi su "tehnicka" podrska. Sve u svemu, kroz timski rad exprimiraju se i jedni i drugi, zadovoljni:p
 
Racionalisti, Empiristi ili Kantovci?

Masti ili moci predstave dajem prednost u odnosu na znanje.
Einstein je u pravu kad je rekao: "Die Kraft der Vorstellung ist wichtiger als das Wissen".
(Moc predstave je vaznija od znanja).
Einstein je i jedino kroz tu moc mogao doci do njegovih teorija a ostali kroz to znanje dalje napredovali.

Istinit dogadjaj.
Na jednom prijemu u Ameriku pita jedna veoma lijepa i mlada zena vec cuvenog Einsteina.
"Mozete li predpostaviti da imamo zajednicko dijete pa ono bude pametno kao vi a lijepo kao ja?
A Einstein odgovara: "Naravno, a mozete li vi mlada damo predpostaviti da bude obratno"
 
Mislim da jeste masta vaznija od znanja, ali samo ako imas znanje. Jedno bez drugog ne ide.

Deca mastaju, ali nisu napravili nesto veoma vazno, zar ne?
Kad bi spojili naucnika i dete, to bi bilo nesto posebno....

I ja mislim da je mašta važnija od znanja, jer to znanje bez mašte se obično ne iskoristi kreativno...Medjutim, postoje i postojali su ljudi i ranije koji nisu bili školovani a pritom pisali divne stihove, slikali itd. Naravno da je spoj mašte i znanja najbolja kombinacija...:ok:
 
Šta je izvor mašte a šta (intelektualnog) znanja?

Koje su njihove osnovne karakteristike, sličnosti, razlike i neophodnosti zajedništva?

Mašta ili vizionarstvo je duhovna karakteristika jedne osobe. Ovom osobinom pojedinac može kreirati, stvarati... Takve osobe po pravilu su tolerantnije, punije razumevanja, ljubavi... Takva osoba ima pristup višim kreativnim sferama.

Intelektualnost pripada umu koji funkcioniše po principu računara. On obrće samo ono što u njega stavimo. Nema mašte, nema ljubavi. Obično je krut i nefleksibilan.

(Ovo još uvek ne znači da se ove dve kategorije mogu potpuno izolovati, ali oni prvi su duhovno napredniji.)

Mašta ili vizionarstvo je pokretač svih kreativnih ideja u čoveku. Medjutim, osobine koje ima um kao izvršioc jesu neophodne za realizaciju ideja u ovom svetu.

Slično je i u zajednici a to je da je spoj ove dve pretežne grupe ljudi neophodan u ovom svetu - iako je onih prvih u manjini.

Kada pojedinac uznapreduje u duhovnom razvitku onda tehnička kreativnos njega više ne interesuje i takva osoba zalazi u područje čisto duhovnih znanja. Podsetimo se minulih duhovnih učitelja i neće biti teško shvatiti da njih nauka gotovo nimalo nije interesovala.

Ajnštajn je naslutio ono što su duhovni učitelji milenijumima unazad znali.

Svaki čovek kao duhovno biće prolazi sve faze u svom sveukupnom razvitku; od teškog emocionaliste, preko krutog intelektualca do duhovnog vizionara.
 
Poslednja izmena:
Šta je izvor mašte a šta (intelektualnog) znanja?

Koje su njihove osnovne karakteristike, sličnosti, razlike i neophodnosti zajedništva?

Mašta ili vizionarstvo je duhovna karakteristika jedne osobe. Ovom osobinom pojedinac može kreirati, stvarati... Takve osobe po pravilu su tolerantnije, punije razumevanja, ljubavi... Takva osoba ima pristup višim kreativnim sferama.

Intelektualnost pripada umu koji funkcioniše po principu računara. On obrće samo ono što u njega stavimo. Nema mašte, nema ljubavi. Obično je krut i nefleksibilan.

(Ovo još uvek ne znači da se ove dve kategorije mogu potpuno izolovati, ali oni prvi su duhovno napredniji.)

Mašta ili vizionarstvo je pokretač svih kreativnih ideja u čoveku. Medjutim, osobine koje ima um kao izvršioc jesu neophodne za realizaciju ideja u ovom svetu.

Slično je i u zajednici a to je da je spoj ove dve pretežne grupe ljudi neophodan u ovom svetu - iako je onih prvih u manjini.

Kada pojedinac uznapreduje u duhovnom razvitku onda tehnička kreativnos njega više ne interesuje i takva osoba zalazi u područje čisto duhovnih znanja. Podsetimo se minulih duhovnih učitelja i neće biti teško shvatiti da njih nauka gotovo nimalo nije interesovala.

Ajnštajn je naslutio ono što su duhovni učitelji milenijumima unazad znali.

Svaki čovek kao duhovno biće prolazi sve faze u svom sveukupnom razvitku; od teškog emocionaliste, preko krutog intelektualca do duhovnog vizionara.

Slazem se:klap::klap::klap:
 
Ja sam potpuno uverena da jeste! Jer su svi veliki naucnici prvo bili veliki sanjari. Tako su im se svi i smejali dok nesto nisu i drugima dokazali. Prvo su verovali u svoju mastovitu ideju, zelju da je nesto moguce, pa tek onda pokusali da "prevrnu zemlju i nebo" da bi ostvarili svoju mastu, a potom to dokazali i drugima!

Neko je jednom rekao da covekov um nije u stanju da zamisli, nesto sto negde u univerzumu ne postoji. Sve vizije koje imamo u nasoj masti su informacije o tome sta postoji tamo negde - tvrdio je on. :)
 
Do skoro cjelokupnog znanja su došli isključivo maštari (do nekih se došlo slučajem) oni koji imaju dar zamišljanja, stvaranja raznih slika i predstava, što je isto.
Ko nema mašte može samo da nauči do sad saznato ali pomoću sveg toga znanja ne može ništa smisleno da stvori.
U najbolju ruku može biti dobar interpretator, pedagog ili papagao.
 
Do skoro cjelokupnog znanja su došli isključivo maštari (do nekih se došlo slučajem) oni koji imaju dar zamišljanja, stvaranja raznih slika i predstava, što je isto.
Ko nema mašte može samo da nauči do sad saznato ali pomoću sveg toga znanja ne može ništa smisleno da stvori.
U najbolju ruku može biti dobar interpretator, pedagog ili papagao.

Upravo tako! Pri cemu su ti isti mastari, skoro svi bili izvrgavani ruglu od strane ostalih,nemastovitih ljudi,proglasavajuci ih ludacima... ali ipak kasnije posto su bili shvaceni genijalcima.
I sada znanje bez maste nije znanje.Ukoliko pri sticanju znanja ne primenjujes mastu da to znanje i razumes,onda je to znanje prazno ,kao ucenje napamet-tu je negde ,imamo ga ali je neshvaceno pa ga i ne mozemo zvati znanjem. :think:
 

Back
Top