Zasto se hula ne svetog duha nikad nece oprostiti?

Han Pritcher

Elita
Banovan
Poruka
16.622
a na sina covecijeg (Hristosa) hoce? (mislim da nema potrebe da navodim citate iz sveyog pisma u vezi ovog)

mene je ovo dugo intrigiralo jer je malo van logike. tu i tamo dobijao sam objasnjenja od raznih ljudi, laika pa i jednog svestenog lika. uvek duga i drugacija objasnjenja puna logickih nepodudarnosti pa sam na kraju morao da upotrebim svoju logiku.

sveti duh je prenesen na apostole, rane duhovne oce i rukopolozenjem prenet onda dalje, sve do danasnjih svestenika.

nije li onda logican zakljucak da se hula na sina moze oprostiti a na crkvu, svestenstvo - nece i to nikad?
jel ovo prekrojeno da ckva prisvoji sebi neogranicenu moc?

ovaj zakljucak je ocigledno vrlo destruktivan za verujuceg hriscana kao sto je bio za mene.

da li je tu doslo do menjanja teksta svetog pisma ili je pak nesto drugo u pitanju - ne znam.
pa molim lepo, ako ko moze da opovrgne ovu moju logiku, rad sam da citam njegove argumente.
 
ja bih malo vratio stvar unazad i uveo pojam..zrtve..
dobro i zlo su medjuobno zavisni entiteti..jedno bez drugog ne postoji..covek (adam) je ziveo u raju sve dok nije jeo sa drveta znanja dobra i zla..sta to konkretno znaci? znaci da je covek sam sebe proterao iz raja podelom sveta na dobro i zlo..koje ni jedno ni drugo realno ne postoje vec su subjektivne kategorije..percepcija sud i predrasuda..postoji samo Tok
medjutim..kod rituaola zrtvovanja .zrtvuje se npr..najbolji ovan..kao simbol dobra..jer unistenjem dobar unistava se i zlo..koje bez dobra ne moze da postoji..
isusovo stradanje je takodje ta simbolika..zrtvovanje isusa kao otelotvorenog dobra zarad unistenja zla..(spasenja covecanstva)
zato je i "dozvoljeno" huljenje na isusa..hrist i antihrist kako se djavo drugacije naziva..su dve strane jedne iste medalje..
 
ja bih malo vratio stvar unazad i uveo pojam..zrtve..
dobro i zlo su medjuobno zavisni entiteti..jedno bez drugog ne postoji..covek (adam) je ziveo u raju sve dok nije jeo sa drveta znanja dobra i zla..sta to konkretno znaci? znaci da je covek sam sebe proterao iz raja podelom sveta na dobro i zlo..koje ni jedno ni drugo realno ne postoje vec su subjektivne kategorije..percepcija sud i predrasuda..postoji samo Tok
medjutim..kod rituaola zrtvovanja .zrtvuje se npr..najbolji ovan..kao simbol dobra..jer unistenjem dobar unistava se i zlo..koje bez dobra ne moze da postoji..
isusovo stradanje je takodje ta simbolika..zrtvovanje isusa kao otelotvorenog dobra zarad unistenja zla..(spasenja covecanstva)
zato je i "dozvoljeno" huljenje na isusa..hrist i antihrist kako se djavo drugacije naziva..su dve strane jedne iste medalje..

ma to je ok brate, ne moze neko da propagira da se ljubi neprijatelj i prasta a da onda proflasi da se odredjena hula nikad nece oprostiti. zar nije prastanje imperativ hriscanstva?

zackoljica je sto sveti duh obitava u crkvi i tu nema prastanja ni pod razno i to je ono sto smeta, sto je cudno i debelo sumnjivo.

ispada da ako hulis na svetog duha, indirektno hulis i na Crkvu i to ti se nikad nece oprostiti.

u njamanju ruku taj citat od mateja kao da ne spada u sveto pismo i generalnu ideju hriscanstva.
 
"sveti duh" obitava svugde..ne samo u crkvi..to je obmana..obitavao je i pre nastajanje hristove crkve zar ne? gde je tad obitavao?
"rascepi drvo..podigni kamen i nacices me"
matematicki..obitava u onom prostorvremenu koje se opisuje odredjuje plankovim konstantama

oho, ti citrias tomino, gnosticko jevandjelje ;) svaka cast :) ali ipak je van usvojenog svetog pisma.

jeste, sveti duh se pominje i u starom zavetu itd..
ipak sveti duh je prenet sa hrista na apostole a sa apostola na svestenstvo i takoreci, crkva ima monopol nad njim, u crkvi obitava sveti duh (pored drugih mesta kao sto kazes).
i ta hula na s. d. koja se nece oprostiti nikad, je, kao sto kazem, presedan, nelogican i cak se usudjujem da kazem nehriscanski incident u sv pismu.
sto se mene tice, ono licno, pored ostalih ekscesa, ovaj slucaj je bio zadnji ekser u kovceg mog verovanja.
 
meni je recimo jako cudno potenciranje crkve tzv "bezuslovnog verovanja" a negiranje znanja..
ja recimo znam..da "telo izbaceno u vazduh ne moze da omasi patos pa da ga ebes"

zasto bi trebalo da verujemo u istinu? istina je samoodrziva i odrzace se cak i ako niko u nju ne veruje..a samo lazi obmani i prevari je potrebna vera da bi postojala jer se bez vere rastace ni u sta..

postoji znanje i neznanje..gde god se trazi verovanje tu se radi o lazi obmani i prevari
 
Zašto vi ljudi u svemu vidite zaveru?
Zemuncima ne smeš da pominješ majku, crnogorcima oca, a bogu ... svetog duha.
Što je donekle i shvatljivo. Pošto je proveo eone viseći nad zemljom pustom i hladnom, bez svetla, bez satelita, bez interneta, čak i bez sličica "Životinjsko carstvo", bog nije imao čime da se igra, izuzev ovaj svetim duhom. sveti duh je ponekad pokazivao nekakvu svoju zagonetnu volju. Dizao bi se i spuštao i svašta. I bog je pomislio da je taj njegov deo nekakva posebna ličnost. Tako ga i danas doživljava, a posle susreta sa Marijom, kada je sveti duh pokazao za šta je sposoban i koji je smisao njegovih autonomnih radnji, ukazuje mu svako dužno poštovanje. :mrgreen:
 
Kako tačno hula nekog tamo smrtnika može da naškodi duhu svetome? :think:

Jako mnogo, sudeći po ovoj graviri iz I veka nove ere:
JesusBuster-1.jpg
 
Zašto vi ljudi u svemu vidite zaveru?
Zemuncima ne smeš da pominješ majku, crnogorcima oca, a bogu ... svetog duha.
Što je donekle i shvatljivo. Pošto je proveo eone viseći nad zemljom pustom i hladnom, bez svetla, bez satelita, bez interneta, čak i bez sličica "Životinjsko carstvo", bog nije imao čime da se igra, izuzev ovaj svetim duhom. sveti duh je ponekad pokazivao nekakvu svoju zagonetnu volju. Dizao bi se i spuštao i svašta. I bog je pomislio da je taj njegov deo nekakva posebna ličnost. Tako ga i danas doživljava, a posle susreta sa Marijom, kada je sveti duh pokazao za šta je sposoban i koji je smisao njegovih autonomnih radnji, ukazuje mu svako dužno poštovanje. :mrgreen:

U Zazi...:confused:..pa ti to baš bukvalno...:neutral:
 

bas htedoh i ja to da konstatujem.. :aha:

Hula na sveti duh obuhvata hulu na sve sto sve ti duh podrzava

a sveti duh je izravno od Boga ...

I Isus Hrist potice od Boga

tako da jasno je...

onima koji hule na Boga može se oprostiti....Onima koji hule na Duha Svetoga neće se oprostiti..:sad2:

ne samo da je to isto nego direktna hula na Boga je veci greh...

nego na sve ono gde ima svetog duha..

aj malo razmisli...

Sveti duh potice od Boga....

kako se onda moze oprostiti hula na nesto od cega potice sveti duh sto je Daleko iznad svetog duha...

....

evo i Jacob je shvatio :aha:
 
Poslednja izmena:
Zašto vi ljudi u svemu vidite zaveru?
Zemuncima ne smeš da pominješ majku, crnogorcima oca, a bogu ... svetog duha.
Što je donekle i shvatljivo. Pošto je proveo eone viseći nad zemljom pustom i hladnom, bez svetla, bez satelita, bez interneta, čak i bez sličica "Životinjsko carstvo", bog nije imao čime da se igra, izuzev ovaj svetim duhom. sveti duh je ponekad pokazivao nekakvu svoju zagonetnu volju. Dizao bi se i spuštao i svašta. I bog je pomislio da je taj njegov deo nekakva posebna ličnost. Tako ga i danas doživljava, a posle susreta sa Marijom, kada je sveti duh pokazao za šta je sposoban i koji je smisao njegovih autonomnih radnji, ukazuje mu svako dužno poštovanje. :mrgreen:

e, ako Ti...preguras ovu temu...neoprljen
ono...ubijo si je ko zeca...:zper:
 
Sve dok je čovek u ovom svetu i dok ne nauči meriti svoje reči i dela nema mu opraštanja. Nije to vlada jedne zemlje donela Zakon uzroka i posledica (kojeg zovu Kako poseješ tako i žanješ, Zakon karme ili Zkon zub za zub) koji će važiti selektivno. Izuzetaka nema. Svako svoje u dugačkom nizu svojih života mora istomerno plaćati. Kako oholi car, lažljivi sveštenik, aljkavi lekar, potkradljivi trgovac na Kaleniću, potkupljivi političar tako i svako drugi...
Svako huljenje na ikoga pa i na sebe ima svoju cenu.
Čak i ljubav ima svoju cenu. Jer, za ljubav se dobija još ljubavi...
Što od sebe to sebi.
 
bas htedoh i ja to da konstatujem.. :aha:

Hula na sveti duh obuhvata hulu na sve sto sve ti duh podrzava

a sveti duh je izravno od Boga ...

I Isus Hrist potice od Boga

tako da jasno je...



ne samo da je to isto nego direktna hula na Boga je veci greh...

nego na sve ono gde ima svetog duha..

aj malo razmisli...

Sveti duh potice od Boga....

kako se onda moze oprostiti hula na nesto od cega potice sveti duh sto je Daleko iznad svetog duha...

....

evo i Jacob je shvatio :aha:



Sveti Duh potiče od Boga Oca, ne od Hrista...:lol:
 
Sveti Duh potiče od Boga Oca, ne od Hrista...:lol:

Zar nisu sva Trojica isto ili su svi jednaki samo su neki jednakiji?:lol:

Bog je Bog.
Ono što se još naziva REĆ ili Reč Božja, Logos, Šadba, Bani, Melodija Sfera, Kalami, Kalam-i-Ilahi...naziva se takodje Svetim Duhom.
To je ta duhovna suština koja ističe iz samog Srca Boga kojom je kreirano sve što je kreirano.
Večito vibrira u svim pravcima svih svetova i univerzuma na izuzetno visokom vibracionom nivou. Instrumenti ga ne mogu detektovati ali zato Duša (mi) sa njime komunicira preko intuicije, snova...ali i Svetlosti i Zvuka koji su Njegovi dvojni aspekti.
Ko iskusi Svetlost i/ili Zvbuk biva menjan i pročišćavan iznutra. Njegova svest ekspandira...

Tu metodu su koristili i koriste duhovni velikani pa je činio i Čovek pod imenom Isus. On (Isus) dosegao je nivo svesti pod nazivom Hrist.
Hrist nije prezime ili ime čoveka već naziv za odredjeni nivo svesti koji se zove Hrist. Takodje se zna i pod nazivom Bog-Svest.
Zato je Isus i govorio "Ja sam vaš put i spasenje...) Budući da je govorio iz tog visokog nivoa svesti značilo je i znači da svako ko dosegne taj nivo svesti jeste "spašen" - takav više ne inkarnira u niže svetove. Takav je dosegao duhovnu slobodu, znanje, nudrost ali i božanstvenu ljubav...

To je taj nivo svesti kojem stremi svako živo biće pa otuda niko ne može naći trajni osećaj sreće sve dok ne dosegne taj visoki nivo svesti i ljubavi.

PS. Svako ko dosegne taj visoki nivo svesti naziva se u najvišem smislu reči Božjim sinom. Takvih je bilo mnogih kako pre tako i posle Isusa.
 
Poslednja izmena:
Jako komplikovana materija. Ne znam da li ste znali da je u hrišćanskoj mitologiji Duh Sveti veoma pojednostavljen. U hebrejskom, on ima 14 značenja: Duh, Utešitelj, Duh Jehovin, Duh Ješue odn. Mesije, Duh Mudrosti, Duh Istine,Duh Boga Živoga, Duh Gospodnji, Duh Otkrovenja, Duh Obećanja, Duh Sveti, Duh Večni, Duh Mesije,Duh Adonaia. Dakle, može se zaključiti da termin Duh Sveti sadrži Sve, suštinu samog života, a hula protiv Života ne može da se oprosti, jer onaj ko huli na Život sam sebe iskljućuje iz njega.
 

Back
Top