Pad na tržištu nekretnina u Srbiji

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Beograd -- Prometa nekretnina u Srbiji gotovo da nema zbog ekonomske krize. Potrebne su podsticajne mere države, kažu stručnjaci.

07...52_extreme.jpg

Ekskluzivni poslovni prostor u centru Beograda, umesto da bude meta mnogobrojnih kompanija koje posluju u Srbiji, stoji potpuno prazan. Ekonomska kriza dovela je skoro do gašenja tržišta nekretnina, a stručnjaci upozoravaju da će tako biti sve dok država svojim merama ne bude podstakla banke da ponovo finansiraju privredu.

Iako poslovni prostor nema ko da kupi, u Beogradu se, sudeći po zvaničnim najavama, i dalje gradi.

Poslovni prostor u centru Beograda, na Terazijama, do skoro je bio vrlo tražen.

Veliki broj domaćih i stranih kompanija utrkivao se za iznajmljivanje ili kupovinu ekskluzivnog poslovnog prostora, koji je trebalo da im donese prestiž i prednost na tržištu.

Danas, neke od tih zgrada stoje potpuno prazne sa velikim panoima na kojima piše “Izdaje se”.

Ponuda za zakup skupljeg i većeg poslovnog prostora je povećana, jer se većina kompanija u vreme krize ne širi, već se smanjuje obim rada.

Zbog toga je prodaja poslovnih prostora u Srbiji skoro potpuno prestala. Malobrojni su investitori koji imaju hrabrosti da ulažu u izgradnju, a oglasi o prodaji poslovnog prostora mogu se videti na sve strane

"Dolazi do promene zakupa, zakupci prelaze iz jedne zgrade u drugu zbog povoljnijih ponuda. Dolazi do pada zakupnina u poslovnim prostoraim generalno, a što se investment tržišta tiče, odnosno prodaje poslovnih prostora, to je prilično zamrlo zbog toga što banke ne dozvoljavaju finansiranja", objašnjava Nebojša Nešovanović iz konsultantske kuće "King strdž".

I na Novom Beogradu, koji je poslednjih godina postao najzanimljiviji deo grada za smeštaj velikih stranih kompanija sve se češće mogu videti velike zgrade sa natpisima da se izdaju.

Neke novoizgrađene već mesecima tako zjape prazne. Kako tvrde u agencijama, od početka ekonomske krize, vlasnici poslovnog prostora snižavali su cene za oko dvadeset odsto, dok je veći pad cena zabeležen u poslednja tri meseca.

“Cene jesu pale u odnosu na prošlu godinu. Svakako da su svetska ekonomska kriza i mogućnost kupovine putem kredita, nedostatak svežeg novca, uticali da cena bude iskorigovana. Korekcije cene jesu vršili svi prodavci koji su imali volju da prodaju nevezano o kojoj se nepokretnosti radi”, kaže Miroslav Cvetković iz agencije za promet nekretnina "Cvetković-Roškov".

Budućnost tržišta nekretnina zavisi od budućih poteza države na ublažavanju efekata ekonomske krize.

Tek kada saznaju kako će se država ponašati, banke će odlučiti da li će ponovo početi da finansiraju privredu.

“Ja se nadam da će država nastaviti sa investiranjem, da će stabilizovati javne finansije, da će smanjiti javnu potrošnju, da bi banke vratile poverenje u našu državu i da bi ponovo krenulo finansiranje naše privrede, izgradnja objekata, kupovina nekretnina”, kaže Nebojša Nešovanović.

“Ukoliko banke i strani finansijeri ne budu verovali u Srbiju, u naše javne finansije, u održivost ovakvog sistema, oni neće finansirati kod nas i onda smo u velikom problemu”, upozorava on.

Ako je suditi po obimnim građevinskim planovima investitora, u Srbiji kriza kao da ne postoji.

Svi planirani projekti nastaviće da se realizuju, neki planiranim tempom, a neki nešto sporije – bar zvanično.

Ukoliko svetska ekonomska kriza potraje, poluprazne poslovne centre po gradu viđaćemo sve češće.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=07&dd=21&nav_category=9&nav_id=372458

Lopovi iz vlasti su pokrali što se pokrasti moglo i nema više.:lol:...i njihova ''sabraća'' mafijaši ''građevinci'' su promašili bar 100%.:mrgreen:Ne može kvadrat u BG da bude kao na Menhetnu.:super:
 
grohotom se smejem :hahaha:

bas mi je drago sto puca bg gradjevinska mafija

najvise mi je zao BUDALA koje su podigle kredite u zadnjih 5 godina i kupovali njihove preplacene nekretnine po naduvanim cenama.

Em su kupili nekretninu po duplo vecoj ceni od realne, tj preplatili je, em ce morati da daju banci na ime kamate JOS TOLIKO KOLIKO SU KREDITA PODIGLI

To znaci da ce realno otplatiti 4 stana a dobiti 1

al lepo nas narod kaze, dok je ovaca - bice i vune :think:
 
ej bre kvadrat u beogradu smrdljivom , je bio skuplji nego u berlinu , a 2-3-4 put skuplji nego u Sofiji i Budimpesti

Prosta ekonomska logika kaze da cenu n ekretnina u nekoj zemlji odredjuje opsti nivo ekonomije te zemlje i primanja stanovnika koji u njoj zive

A u Srbiji ko sto znamo ekonomija je u nevidjenom qurcu, plate dno dna, a nekretnine medju skupljima u Evropi

Svakom sa 2 grama mozga je tu bilo jasno da je to vestacki neprirodno i kriminalno
 
grohotom se smejem :hahaha:

bas mi je drago sto puca bg gradjevinska mafija

najvise mi je zao BUDALA koje su podigle kredite u zadnjih 5 godina i kupovali njihove preplacene nekretnine po naduvanim cenama.
Slažem se.I meni je žao ljudi koji su uzeli kredite,nije ovo zapad koji pljačka ostatak Sveta pa da može da vadi svoje građane iz go*ana kad napravi ekonomsku krizu.
 
ej bre kvadrat u beogradu smrdljivom , je bio skuplji nego u berlinu , a 2-3-4 put skuplji nego u Sofiji i Budimpesti

Prosta ekonomska logika kaze da cenu n ekretnina u nekoj zemlji odredjuje opsti nivo ekonomije te zemlje i primanja stanovnika koji u njoj zive

A u Srbiji ko sto znamo ekonomija je u nevidjenom qurcu, plate dno dna, a nekretnine medju skupljima u Evropi

Svakom sa 2 grama mozga je tu bilo jasno da je to vestacki neprirodno i kriminalno

Hoces da kazes da smo devedesetih godina a posebno 1993. i 1994. godine trebali da kupujemo stanove za 500 DM?
 
pa tad su i bile te cene

moja tetka je recimo kupila cini mi se za 800-900 dm tada kvadrat u centru beograda ....

Odakle tvojoj tetki GENOCIDNE zapadno-njemacke marke u to doba?
Ja sam lijepo kazao da je za 500 DM trebalo kupiti citav stan a ne jedan pisljivi kvadratni metar.
Tada, da bih zaradio stan od 60 kvadratnih metara uz uslov da ne jedem nista, a iskreno tada je moja porodica jela SAMO JEDNOM DNEVNO, trebalo bi mi 100 godina rada ej!
 
Odakle tvojoj tetki GENOCIDNE zapadno-njemacke marke u to doba?
Ja sam lijepo kazao da je za 500 DM trebalo kupiti citav stan a ne jedan pisljivi kvadratni metar.
Tada, da bih zaradio stan od 60 kvadratnih metara uz uslov da ne jedem nista, a iskreno tada je moja porodica jela SAMO JEDNOM DNEVNO, trebalo bi mi 100 godina rada ej!

pa drzala je u to vreme apoteke , farmaceut je po struci, i siobzirom da lekova zbog nemogucnosti legalnog uvoza nije bilo u drzavnim apotekama, bilo ih je samo u privatnim te su neki dosli brzo do dobrih para....

kad su sankcije prosle, sve je propalo jer je drzava definisala marzu i uvela kontrolu na trzistu prodaje lekova...
 
najvise mi je zao BUDALA koje su podigle kredite u zadnjih 5 godina i kupovali njihove preplacene nekretnine po naduvanim cenama.

Em su kupili nekretninu po duplo vecoj ceni od realne, tj preplatili je, em ce morati da daju banci na ime kamate JOS TOLIKO KOLIKO SU KREDITA PODIGLI

To znaci da ce realno otplatiti 4 stana a dobiti 1

al lepo nas narod kaze, dok je ovaca - bice i vune :think:

i meni me je zao, ali drugu opciju zaista nisam imala. budala nisam al' me napravise ovcom:poludeo::udriglavu::poludeo::udriglavu::poludeo::udriglavu:
 
ej bre kvadrat u beogradu smrdljivom , je bio skuplji nego u berlinu , a 2-3-4 put skuplji nego u Sofiji i Budimpesti

Prosta ekonomska logika kaze da cenu n ekretnina u nekoj zemlji odredjuje opsti nivo ekonomije te zemlje i primanja stanovnika koji u njoj zive

A u Srbiji ko sto znamo ekonomija je u nevidjenom qurcu, plate dno dna, a nekretnine medju skupljima u Evropi

Svakom sa 2 grama mozga je tu bilo jasno da je to vestacki neprirodno i kriminalno

Kako se u računicu uklapa ponuda i potražnja, ima li to neke veze, ili su primanja stanovnika odlučujući faktor koji utiče na formiranje cena stambenih jedinica? :think:
 
Poslednja izmena:
pa drzala je u to vreme apoteke , farmaceut je po struci, i siobzirom da lekova zbog nemogucnosti legalnog uvoza nije bilo u drzavnim apotekama, bilo ih je samo u privatnim te su neki dosli brzo do dobrih para....

kad su sankcije prosle, sve je propalo jer je drzava definisala marzu i uvela kontrolu na trzistu prodaje lekova...

Ali cekaj... platezno sredstvo u SR Jugoslaviji je bio DINAR.
Ili je tvojoj tetki bilo omoguceno da se bori protiv "nicim izazvanih sankcija" ili je bila odlican maher. U stvari... zargonski bi tvoju tetku nazvali SPOSOBNA ZENA.
A ja... a ja sam nesposoban zar ne?
Ja sam trebao da postujem Zakone ondasnje drzave, jeli?
Strasno.
 
Ali cekaj... platezno sredstvo u SR Jugoslaviji je bio DINAR.
Ili je tvojoj tetki bilo omoguceno da se bori protiv "nicim izazvanih sankcija" ili je bila odlican maher. U stvari... zargonski bi tvoju tetku nazvali SPOSOBNA ZENA.
A ja... a ja sam nesposoban zar ne?
Ja sam trebao da postujem Zakone ondasnje drzave, jeli?
Strasno.
Trebao si da kupiš stan u BG na vreme pa da ga rentiraš rođacima pošto su svi Crnogorci rođaci.
 
Ali cekaj... platezno sredstvo u SR Jugoslaviji je bio DINAR.
Ili je tvojoj tetki bilo omoguceno da se bori protiv "nicim izazvanih sankcija" ili je bila odlican maher. U stvari... zargonski bi tvoju tetku nazvali SPOSOBNA ZENA.
A ja... a ja sam nesposoban zar ne?
Ja sam trebao da postujem Zakone ondasnje drzave, jeli?
Strasno.

ti ko da si s marsa pao. svi ti lekovi su bili uvozni, i prakticno su ih uvozili ljudi u svom licnom prtljagu jer zbog sankcija nije bilo regularnog uvoza, a platezno sredstvo za uvoznu robu je bila nemacka marka a ne "nekonvertibilni dinar"

sta se pravis blesav
 
Trebao si da kupiš stan u BG na vreme pa da ga rentiraš rođacima pošto su svi Crnogorci rođaci.
Ma nemoj...
ja kad odem odem u Beograd odem na Vozdovac i .... ko tebi kaze da nemam stan tamo? :think:
ti ko da si s marsa pao. svi ti lekovi su bili uvozni, i prakticno su ih uvozili ljudi u svom licnom prtljagu jer zbog sankcija nije bilo regularnog uvoza, a platezno sredstvo za uvoznu robu je bila nemacka marka a ne "nekonvertibilni dinar"

sta se pravis blesav

Ja sam samo za to da zakon bude za sve isti.
Nema tu nekakve dojc marke ako se radi za dinare.
Jesi li se ikada zapitao koliko je bilo ljudi koji su slijepo vjerovali da je DINAR neunistiv i da ce sa njime moci da prezive?
 
Ma nemoj...
ja kad odem odem u Beograd odem na Vozdovac i .... ko tebi kaze da nemam stan tamo? :think:


Ja sam samo za to da zakon bude za sve isti.
Nema tu nekakve dojc marke ako se radi za dinare.
Jesi li se ikada zapitao koliko je bilo ljudi koji su slijepo vjerovali da je DINAR neunistiv i da ce sa njime moci da prezive?

te koji slepo veruju u nesto sto nema veze s vezom nas narod zove za budale :think:

pa znas ti koliko je ljudi poverovalo borisu tadicu 2 puta da ce da otvori 2 x 250.000 novih radnih mesta , i dinkicu za 1000 evra akcija, njihov broj se meri milionima, pa opet to ne znaci ko sto vidis da su uradili pametu stvar :think:

tako i ovi sto su verovali u tadasnji dinar....
 
Jes da je Sloba poklanjao stanove,ali da ti ga da za 1 platu ipak je previse :rotf:

pa sloba jeste poklanjao ljudima stanove

otkupljivali su ljudi stanove na koje su do tada imali samo stanarsko pravo, za hiljadu dve maraka. neki i za manje

to je nama nas cika Sloba dao , svima po stan za soma maraka, dok nam Djindjic i Tadic nisu nista dali samo su nam uzimali i otimali z:( :evil: :besna: :dash:
 
Ma nemoj...
ja kad odem odem u Beograd odem na Vozdovac i .... ko tebi kaze da nemam stan tamo? :think:


Ja sam samo za to da zakon bude za sve isti.
Nema tu nekakve dojc marke ako se radi za dinare.
Jesi li se ikada zapitao koliko je bilo ljudi koji su slijepo vjerovali da je DINAR neunistiv i da ce sa njime moci da prezive?
Pa šta onda ze*aš?Ti imaš stan i tačka.
 

Back
Top