Crnogorska slova ne mogu na papir

john doe

Veoma poznat
Poruka
14.018
Crnogorska slova ne mogu na papir

Za razliku od elektronskih medija, na kojima novinari koji su najzagriženije pristalice novosklepanog crnogorskog jezika odavno barataju „šjekirama i šjedaju u predšjedničke fotelje“, oni iz pisanih medija se „šjekiraju“ što još nema fontova za dva nova slova koja je propisala ekspertska grupa koja je sastavila pravopis. Kako kažu novinari i urednici nekih od najčitanijih i najslušanijih medija, većina će se i dalje držati dobrog, starog Vukovog pravopisa.

Crnogorski novogovor zasad se može čuti na Televiziji IN, a koristi ga i nekoliko novinara na državnim medijima koji su tvrde pristalice novog čitanja crnogorske tradicije, kažu za „Alo!“ novinari podgoričkih medija. Prema njihovim rečima, još se nisu pojavili ćirilični fontovi za dva slova novog pisma koje je na predlog tročlane ekspertske komisije ozvaničeno od strane ministra prosvete Sretena Škuletića, a u latiničnoj verziji to su slova „s“ i „z“, na kojima se nalaze apostrofi. Reči „đed“ i „đevojka“ uvedene su odmah posle referenduma 2006.
Protivnici ovakvog lomljenja jezika kao jedan od svojih argumenata navode i to što za članove tročlane komisije koja je sačinila pravopis vlast nije uspela da nađe nijednog crnogorskog lingvistu. Autori pravopisa su profesor etike iz Novog Sada Milenko Perović, ukrajinski lingvista Ljudmila Vasiljeva i lingvista iz Zagreba Josip Silić.



:hahaha::hahaha::hahaha:

Svaka tranzicija je teška.... Ali, nek je sa srećom dok ne uvedu q i x u crnogorski jezik, da olakšaju braći šiptarima.
 
Meni je ovo oko CG jezika totalno blesavo.
Pa veća je razlika između dalmatinskog govora i zagrebačkog govora, nego između srpskog jezika i crnogorskog "jezika". Što znači da pod hitno treba da se uvede dalmatinski jezik kao drugi službeni u Hrvatskoj.
Neki moji prijatelji, Hrvatske nacionalnosti, čudom se čude tom crnogorskom jeziku. Ni Hrvati ne mogu da veruju šta rade Crnogorci, a kamoli mi Srbi.

To je problem kompleksa. Neke budale su uvrtele sebi u glavu da nacija i narod moraju imati poseban jezik, što je ordinarna glupost.

Amerikanci su najsuverenija nacija na svetu, najmoćnija država i najuspešnija, koja je za dva veka postigla ono što evropske nacije nisu za hiljadu godina, pa ipak Amerikanci ne prave nekakav američki jezik, već se ponose engleskim. Slično važi za Brazil, Meksiko i Argentinu, Australiju, Novi Zeland, Švajcarsku, itd...
Ovo što sam napisao napisao na srpskom jeziku, i videćete da će se neki Crnogorac (koji je u školi učio samo dva jezika (engleksi i srpski (maternji)) naći i razumeti ovo što sam napisao, bez ikakvih problema.

Ja bih voleo da se Vojvodina ili Banat otcepe od Srbije, ali nikad neću reći da govorim banaćanskim ili vojvođanskim, već srpskim jezikom.
Nacija je pripadnost državi
narodnost je pripadnost nekoj etničkoj grupi
a jezik je nešto sasvim treće...

Dakle ovo što Crnogorci rade je idiotizam, srećom pa ankete kažu da većina građana CG govori srpski. Tako da ima šanse da se takozvani crnogorski ugasi.
 
Sta sve nece uraditi da ubede sebe da nisu ista nacija kao i mi....................

Oni nisu nacija ni isti narod kao mi. To je fakat. Ali govore istim jezikom kao i mi! To je evidentno, jer se razumemo bez ikakvih nejasnoća, a i ankete govore da većina građana CG govori srpskim.

Mada u principu, ako Crnogorci hoće da se ponašaju kao deca i ne prihvate očigledne činjenice, neka im. Ja ih neću ometati u tome. Neka proglase da nisu homosapiensi, nego neka druga vrsta ako hoće. Meni je taj njihov debilitet smešan, a što se više oni kite tim debilitetom, to je meni smešnije.
 
Poslednja izmena:
Oni nisu nacija ni isti narod kao mi. To je fakat. Ali govore istim jezikom kao i mi! To je evidentno, jer se razumemo bez ikakvih nejasnoća, a i ankete govore da većina građana CG govori srpskim.

Mada u principu, ako Crnogorci hoće da se ponašaju kao deca i ne prihvate očigledne činjenice, neka im. Ja ih neću ometati u tome. Neka proglase da nisu homosapiensi, nego neka druga vrsta ako hoće. Meni je taj njihov debilitet smešan, a što se više oni kite tim debilitetom, to je meni smešnije.

Ma neka im je sa srećom i nek idu svojim putem. Ali to su isto radili i hrvati kad su pošto-poto stvarali hrvatski jezik zbog toga što je bilo pod urgent napraviti jezik što manje sličan srpskom (koji je najsrodniji). I onda su nastali zrnojedi, zrakomlati i nastolna klizala. Na žalost neke novokomponovane reči su ostale, ali je većina odbačena jer su budalaštine. To samo pokazuje da se na silu stvarana nacija i jezik ne mogu prirodno uklopiti u okolinu, već uvek iskaču neki problemi...
 
Ma neka im je sa srećom i nek idu svojim putem.
Tačno tako :ok:.

Ali to su isto radili i hrvati kad su pošto-poto stvarali hrvatski jezik zbog toga što je bilo pod urgent napraviti jezik što manje sličan srpskom (koji je najsrodniji).

Nisu. Hrvatski jezik postoji, ima istoriju i razlikuje se od srpskog, što nije slučaj sa takozvanim veštačkim crnogorskim "jezikom". Hrvati svoju najstariju verziju jezika (čakavski) zapostavljaju, ali to sad nije tema.
 
Nisu. Hrvatski jezik postoji, ima istoriju i razlikuje se od srpskog, što nije slučaj sa takozvanim veštačkim crnogorskim "jezikom". Hrvati svoju najstariju verziju jezika (čakavski) zapostavljaju, ali to sad nije tema.

Možemo polemisati na tu temu, ali poenta je da je taj jezik stvaran da bi se razlikovao od srpskog, a ne da bi se prilagodio htvatima. To je bila državna politika posleratne hrvatske. Sad to rade i crnogorci. Ok, nek im bude, samo da ne žure kao hrvati, da ne ispadnu smešni poput ovih pomenutih. Seti se samo "nastolnog klizala" :hahaha::hahaha:
 
Oni nisu nacija ni isti narod kao mi. To je fakat. Ali govore istim jezikom kao i mi! To je evidentno, jer se razumemo bez ikakvih nejasnoća, a i ankete govore da većina građana CG govori srpskim.

Mada u principu, ako Crnogorci hoće da se ponašaju kao deca i ne prihvate očigledne činjenice, neka im. Ja ih neću ometati u tome. Neka proglase da nisu homosapiensi, nego neka druga vrsta ako hoće. Meni je taj njihov debilitet smešan, a što se više oni kite tim debilitetom, to je meni smešnije.

medusobno se razumijeti neznaci isti jezik...
iako mi nikako nije jasno ta srpska permanentna potreba da svima u susjedstvu nesto dokazuje (i silom ako treba), svenacionalni kompleksi, sto li?
crnogorci smatraju jezik kojim govore crnogorskim (dali i koliko je on slican srpsko-hrvatskom na stranu), zasto vi inzistirate na tome da je to srpski?
nazivati jezik kojim govore onako kako oni hoce je njihova stvar i njihovo pravo, sto se to vas briga i sto vas to smeta...i da izmisle i 15 novih slova to je njihova stvar...
ipak meni se cini da je akcija posrbljavljana bezpovratno prosla i zbog toga takve emocionalne i ine reakcije:)
 
Crnogorska slova ne mogu na papir

Za razliku od elektronskih medija, na kojima novinari koji su najzagriženije pristalice novosklepanog crnogorskog jezika odavno barataju „šjekirama i šjedaju u predšjedničke fotelje“, oni iz pisanih medija se „šjekiraju“ što još nema fontova za dva nova slova koja je propisala ekspertska grupa koja je sastavila pravopis. Kako kažu novinari i urednici nekih od najčitanijih i najslušanijih medija, većina će se i dalje držati dobrog, starog Vukovog pravopisa.

Crnogorski novogovor zasad se može čuti na Televiziji IN, a koristi ga i nekoliko novinara na državnim medijima koji su tvrde pristalice novog čitanja crnogorske tradicije, kažu za „Alo!“ novinari podgoričkih medija. Prema njihovim rečima, još se nisu pojavili ćirilični fontovi za dva slova novog pisma koje je na predlog tročlane ekspertske komisije ozvaničeno od strane ministra prosvete Sretena Škuletića, a u latiničnoj verziji to su slova „s“ i „z“, na kojima se nalaze apostrofi. Reči „đed“ i „đevojka“ uvedene su odmah posle referenduma 2006.
Protivnici ovakvog lomljenja jezika kao jedan od svojih argumenata navode i to što za članove tročlane komisije koja je sačinila pravopis vlast nije uspela da nađe nijednog crnogorskog lingvistu. Autori pravopisa su profesor etike iz Novog Sada Milenko Perović, ukrajinski lingvista Ljudmila Vasiljeva i lingvista iz Zagreba Josip Silić.



:hahaha::hahaha::hahaha:

Svaka tranzicija je teška.... Ali, nek je sa srećom dok ne uvedu q i x u crnogorski jezik, da olakšaju braći šiptarima.

ma za sve su to ustase krive...hoce da otmu drugo oko u glavi...:zper:
prva katedra crnogorskog jezika u Zagrebu...
 
Što znači da pod hitno treba da se uvede dalmatinski jezik kao drugi službeni u Hrvatskoj.

Да,волио бих и ја то исто ,али хрвати нијесу исто што и Срби( и већ их могу замислит како ликују!).
Ja bih voleo da se Vojvodina ili Banat otcepe od Srbije, ali nikad neću reći da govorim banaćanskim ili vojvođanskim, već srpskim jezikom.

Јел' си ти у памет?
А што онда не би волио да збориш "војвођански" кад ето,једва чекаш да се Војводина отцијепи?

То што раде ови са Милом на челу-то се не може ни појмит ,а камоли разборито објаснит!Додуше,јасно је што ће све урадит е,да би се остало још мало на власти,али све има и свог краја!

Не може ово бити вјечно(мада кад погледам на тамошњу опозицију - да те мука ухвати!...).

П.С.Сем ако Мило и његова дружина нијесу пронашли еликсир младости па онда надживе све нас!
 
medusobno se razumijeti neznaci isti jezik...
iako mi nikako nije jasno ta srpska permanentna potreba da svima u susjedstvu nesto dokazuje (i silom ako treba), svenacionalni kompleksi, sto li?
crnogorci smatraju jezik kojim govore crnogorskim (dali i koliko je on slican srpsko-hrvatskom na stranu), zasto vi inzistirate na tome da je to srpski?
nazivati jezik kojim govore onako kako oni hoce je njihova stvar i njihovo pravo, sto se to vas briga i sto vas to smeta...i da izmisle i 15 novih slova to je njihova stvar...
ipak meni se cini da je akcija posrbljavljana bezpovratno prosla i zbog toga takve emocionalne i ine reakcije:)

kome i sta srbi objasnjavaju ? nikom nista. svacije je pravo da sebe smatra cime oce,i svoj jezik naziva kakvim oces imenom. Problem nastaje kada neko ko to uradi (npr hrvati) pokusavaju da kazu da je hrvatski istoriski jezik???? i onda se ispostavi da je naj stariji dokument na hrvatskom napisan 1990. e tu je problem. Inace zovite svoj jezik kako god ocete,ali nemojteobrazovan svet ubedjivati da to nije novonastali jezik, kao kada mi amerikacni svoj engleski nazvali americki.
 
E kada su tom ''lingvisti'' fasisti Perovicu upali na predavanje i zveknuli mu dva tri samara,onda su upadace proglasili ''nacionalnim strojem'' i poistovetili ih sa fasistickom organizacijom.

Koliko ja znam samar nije opaljen Perovicu, nego nekom studentu koji je nosio majcu sa nekim antifasistickim simbolom.

I ti sto su upali su neonacisti, sledbenici Nedica i Ljotica koji su ubijali djake u Kragujevcu.

@tema, licno sam se zalagao za standardizaciju crnogorskog jezika, ali isto tako smatram da je bilo sasvim dovoljno ubaciti Ś jer slovo Ź malo ko koristi, pa je samim tim i suvisno.
 
Ma neka im je sa srećom i nek idu svojim putem. Ali to su isto radili i hrvati kad su pošto-poto stvarali hrvatski jezik zbog toga što je bilo pod urgent napraviti jezik što manje sličan srpskom (koji je najsrodniji). I onda su nastali zrnojedi, zrakomlati i nastolna klizala. Na žalost neke novokomponovane reči su ostale, ali je većina odbačena jer su budalaštine. To samo pokazuje da se na silu stvarana nacija i jezik ne mogu prirodno uklopiti u okolinu, već uvek iskaču neki problemi...

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
dok su hrvati imali svoj jezik vi niste ni znali ni tko ste...
vas jezik je crkveno-slavenski ili vlaski...:)
 
Koliko ja znam samar nije opaljen Perovicu, nego nekom studentu koji je nosio majcu sa nekim antifasistickim simbolom.

I ti sto su upali su neonacisti, sledbenici Nedica i Ljotica koji su ubijali djake u Kraje gujevcu.

@tema, licno sam se zalagao za standardizaciju crnogorskog jezika, ali isto tako smatram da je bilo sasvim dovoljno ubaciti Ś jer slovo Ź malo ko koristi, pa je samim tim i suvisno.

eto vidis da ne znas,perovic je dobio samar. Imas i snimak,a nikakav student nije udaren,niti sdudenti na predavanje dolaze sa antifasistickim zastavama. Ali ovo su opasni gilipteri,i imaju poluge vlasti,i preko medija iskrive sve u svoju korist. Eto taj perovic je isti ovaj koji napisa crnogorski recnik.

Ti si bar malo obrazovaniji od ovog Schutz pa bar znas razliku izmedju nacista i fasista.
Inace ne znam da su nedic i ljotic ubijali ikakve djake u kragujevcu...

inace po ovom modelu kako je nastao crnogorski, (a to zna onaj ko govori nemacki) u nemackoj je moguce gotovo trenutno stvoriti vise stotina jezika. Razlike idu dotle da se ljudi skoro uopst ne razumeju (npr srpski-slovenski)
 
Možemo polemisati na tu temu, ali poenta je da je taj jezik stvaran da bi se razlikovao od srpskog, a ne da bi se prilagodio htvatima. To je bila državna politika posleratne hrvatske. Sad to rade i crnogorci. Ok, nek im bude, samo da ne žure kao hrvati, da ne ispadnu smešni poput ovih pomenutih. Seti se samo "nastolnog klizala" :hahaha::hahaha:

debilna konstatacija...
hrvati postoje od 90-ih i izmisljaju od tada jezik da bi se razlikovao od serbsko-slavenjskog...:dash:
 

Back
Top