Расим Љајић парви нову, велику странку

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
intervju: Rasim Ljajić
Na jesen pravimo veliku stranku
Autor: Irena Radisavljević | Foto:N. KOSTIć | 19.07.2009. - 00:02


Osnivački kongres nove stranke koju Socijaldemokratska partija planira da napravi sa drugim strankama slične orjentacije mogao bi da bude krajem oktobra ili početkom novembra u Centru „Sava“ – otkriva u razgovoru za „Blic nedelje“ Rasim Ljajić, lider SDP i ministar u Vladi Srbije.

– Smatramo da s jedne strane ima prostora za ukrupnjavanje na našoj političkoj sceni, a s druge da je SDP pokazala da ima kapacitet za delovanje na nivou cele Srbije, u šta nas uveravaju i rezultati nedavno održanih lokalnih izbora. Još je rano da govorimo kako će se ovi razgovori okončati, ali sasvim je sigurno da će stranka biti profilisana kao socijaldemokratska i funkcionisati na četiri osnovna principa – sloboda, pravda, jednakost i solidarnost.

Šta je vaš cilj, da li, s obzirom na rastuću popularnost, sebe vidite kao predsednika Srbije ili mandatara vlade?
– Uopšte sebe ne vidim u nekoj budućoj vladi, ako govorimo o mom ličnom statusu. Dovoljno sam bio u vlasti i bolje da napravim pauzu, jer postoji objektivna opasnost da dođe do prezasićenja. Već devet godina sam na neki način u vlasti i to je, bar za mene, jasan signal da bih morao i sebe i druge da poštedim svog daljeg učešća u izvršnoj vlasi.

Da li je pokretanju inicijative za proširenje stranke prethodio dogovor sa DS, strateškim partnerom vaše stranke?
– Imali smo samo preliminarne razgovore, ali ozbiljni, sadržinski i suštinski razgovori tek predstoje. Ne želim da uradim ništa što bi bilo protiv interesa DS. Bili smo u najgorim vremenima zajedno i želim da do kraja ostanem lojalan partner. Prema tome, šta god budem odlučio, neću ništa uraditi što je protiv Demokratske stranke, i zato mi je od svih najvažniji razgovor sa njima.

Ko će biti deo te stranke, pominje se Nebojša Čović, stranka Zorana Dragišića, bezbednosnog eksperta…
Razgovaramo sa mnogo širim krugom ljudi od ovih koje ste pomenuli. Tu je puno ljudi koji su i sada u politici, kao i onih koji su u javnom životu, ali ne i u politici. Ipak, ne bih da (zlo)upotrebljavam njihova imena dok se ova priča ne zaokruži.

Smeta li vam što je Nebojša Čović u svojoj političkoj karijeri menjao strane?
– Stvarno ne bih o pojedinačnim imenima, ali ako bismo tom logikom išli, svakom bismo imali nešto za zameriti, posebno nama koji smo dugo godina u politici. Onda bismo morali da izvlačimo potpune anonimuse, a to opet povlači drugu vrstu hendikepa. Teško je sada naći 20 ljudi u Srbiji oko kojih postoji potpuna saglasnost i jednoglasno mišljenje, to je ovde nemoguće. Svako ko bude u stranci imaće i pozitivne i negativne komentare, kao što i za mene ima i jednih i drugih, ali sa tim se mora nositi. Najvažnije je da to budu ljudi koji će raditi na realizaciji principa o kojima sam govorio.

Pominje se da bi i SPS mogao biti veoma blizak novoj stranci na čijem ćete čelu biti?
– Mi smo i sada sa SPS-om u koaliciji, a buduće koalicije, čak i predizborne ja ne isključujem.

Da li će SDP nastaviti samostalno da deluje u Sandžaku?
– Da, u sandžačkom regionu nastavljamo samostalno, ali će SDP zasigurno na republičkom nivou biti deo ove šire koalicije i tog izbornog saveza.

O čemu ste razgovarali sa predsednikom Haškog tribunala Patrikom Robinsonom?
– Imali smo puno tema, a značajna je o mogućnosti da naši državljani osuđeni u Hagu izdržavaju kazne u Srbiji, odnosno da potpišemo taj sporazum sa Tribunalom, a odluka o tome, kako je i sam Robinson rekao, mogla bi da bude do kraja godine. Ostalo je da rešimo pitanja vezana za pojedine zakonske odredbe, ali čini mi se da ovoga puta sa više optimizma možemo da očekujemo donošenje te odluke nego što je to bilo pre par meseci. Razgovarali smo još i o tretmanu pritvorenih lica u samom Sheveningenu, pre svega sa medicinskog stanovišta. Tražili smo da naši lekari mogu da učestvuju u lečenju pritvorenika kada oni to zahtevaju, kao i o pojedinačnim predmetima. Rekli smo sasvim otvoreno da je neprimereno da ovoliko dugo traje postupak protiv Šešelja i izrazili očekivanja da će se suđenje nastaviti. Želimo da uspostavimo odnos međusobnog poverenja i da Tribunal svojim aktivnostima i odlukama koje donosi doprinese promeni percepcije u našoj javnosti. Govorili smo i o presudi protiv Šljivančanina i čitavom nizu drugih presuda.

Smanjenje broja sekretara, savetnika…
Može li se očekivati smanjenje administracije koje država najavljuje?
– Činjenica je da je to neophodno, ali nije realno očekivati da će u skorije vreme biti radikalnog smanjenja administracije. Jedino realno i izvodljivo u ovom trenutnu je smanjenje broja državnih sekretara, pomoćnika i savetnika, ali je i za to neophodno postići saglasnost.

Novi tragovi do Mladića i Hadžića
Dokle se stiglo u potrazi sa Hadžićem i Mladićem?
– Uvek ima novih tragova i informacija, ali koliko su oni relevantni, to je predmet naših operativnih aktivnosti koje nisu ni jednostavne ni lake, niti se mogu brzo izvoditi. Mi bukvalno dnevno dobijamo čitav niz informacija, ali u toj šumi treba dođi do one prave. Svakim danom smo napredujemo na osnovu svega što dobijamo, saznajemo i radimo i nadam se da će sve to dati rezultat i da ne mogu Mladić ili Hadžić biti uspešniji od svih nas.
Postoje li dokazi da su oni u Srbiji?
– Ne možemo, kao neko ko se bavi tim, da govorimo o pretpostavkama, bar ne javno dok god nemamo potpuna saznanja o tome. Nikada nećemo reći da oni nisu u Srbiji, jer bi to bila greška, ali ni obrnuto, dok za to ne budemo imali dokaza.
 
rasim ljajic je kukavicije jaje islamskog ekstremiste sa 10 maski podmetnutog srbima da im dokusuri i onako syebanu drzavu

rasim ljajic je organizovao 1991 godine referendum o otcepljenju tzv sandzaka

pa se onda setimo njegove citulje povodom smrti Alije Izetbegovica naslovljenom kao "mom predsedniku"
mozda je neke prevario ali mene nece nikad....

davno je rekao njegos

Trgovac ti laze sa smijehom, zena laze suze prosipljuci; niko krupno ka Turcin ne laze!
 
Poslednja izmena:
pa normalno zoves se SEAD

jasno je da ti je dobar RASIM

O cemu ti pricas? Znas li engleski? Prevedi nick i znaces znacenje. Srbin sam i krsten u pravoslavnoj crkvi, kada sam se registrovao, raskinuo sam vezu sa devijkom u kojoj sam bio dve godine i tada sam se osecao kao sto kaze nick. Izvini, zar neko mora da bude musliman da bi gotivio nekog muslimana i postovao njegov rad? Ajd cuti, luzeru.
 
O cemu ti pricas? Znas li engleski? Prevedi nick i znaces znacenje. Srbin sam i krsten u pravoslavnoj crkvi, kada sam se registrovao, raskinuo sam vezu sa devijkom u kojoj sam bio dve godine i tada sam se osecao kao sto kaze nick. Izvini, zar neko mora da bude musliman da bi gotivio nekog muslimana i postovao njegov rad? Ajd cuti, luzeru.

Ma pusti ga, što se uzbuđuješ?!
Tihi je rodom iz Raške, a i sada živi u istoj, pa je to razlog njegove islamofobije. Valjda bojazan od nezavisnog Sandžaka ili tako nešto.
 
podmetnutog srbima da im dokusuri i onako syebanu drzavu
Pa nesto i nisam video da se trudi da nam dokusuri drzavu. Stavise, svoj posao obavlja vrlo predano i profesionalno, i jedan je od retkih politicara cije su izjave odmerene i normalne.
rasim ljajic je organizovao 1991 godine referendum o otcepljenju tzv sandzaka
lol.
Ne znam odakle ti ta informacija, kad je referendum '91 organizovao Sulejman Ugljanin. To zna svaka pticica na grani.
Trgovac ti laze sa smijehom, zena laze suze prosipljuci; niko krupno ka Turcin ne laze!
Vidis, ovo ti je cist primer patoloskih predrasuda. I tvojih i Njegosevih. Doduse, njega jos i mogu da razumem jer Turci behu udarili na Balkan onomad, a tebi niko nista ne radi.
Da ne spominjem da je sovinisticki nazvati drzavljanina Srbije muslimanske nacionalnosti - Turcinom.

pa normalno zoves se SEAD
jasno je da ti je dobar RASIM
lol.
Opet predrasude, moj Tihi. Nisu svi nacionalno optereceni k'o ti, pa da vole iskljucivo pripadnike svoje veroispovesti. Mislim da ni sam nisi svestan u kakvoj zabludi od zivota zivis, i to ne samo po pitanju Rasima.
 
Srbiji je dovoljna vlada sa 15 članova
Autor: P. Obradović | Foto: n. kostić | 26.08.2009. - 05:00


Vlada sa ukupno 15 članova, u kojoj bi mali broj ljudi dolazio iz politike, dok bi ostali bili profesionalci, koji se ne bi smenjivali sa svakom promenom vlasti, glavne su tačke predloga za smanjenje državne uprave ministra za rad i socijalna pitanja Rasima Ljajića. Predlog podrazumeva i izmenu Ustava Srbije kako bi se broj poslanika u parlamentu smanjio na 150.


Ljajićev plan racionalizacije državne uprave deo je programa Socijaldemokratske partije Srbije, nove stranke čija je registracija najavljena za kraj ove nedelje, a osnivačka skupština za septembar. On predviđa i ukidanje svih agencija čije se nadležnosti preklapaju sa postojećim ministarstvima i izradu detaljne analize svih radnih mesta u državnoj upravi kako bi se utvrdila njihova efektivnost.
U samoj Vladi, plan predviđa da premijer ima samo jednog zamenika, ili potpredsednika, čiji bi zadaci bili i koordinacija aktivnosti za evropske integracije i koordinacija oko Kosova. Ministarstvo za dijasporu praktično bi se utopilo u Ministarstvo spoljnih poslova čije se službe već bave tom problematikom. Plan predviđa ministarstva finansija, unutrašnjih poslova i odbrane, dok bi u nadležnosti Ministarstva pravde i ljudskih prava ušle i oblasti manjina i vera. U Ministarstvu za privredu, rad i zapošljavanje bila bi formirana uprava za trgovinu i turizam.
Plan predviđa i formiranje Ministarstva zdravlja i socijalne politike, dok bi Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu preuzelo i regionalni razvoj. Građevinom, saobraćajem i telekomunikacije, takođe bi se bavilo samo jedno ministarstvo, a u nadležnost Ministarstva prosvete prešao bi sport. Jedno ministarstvo bilo bi nadležno za nauku i kulturu, jedan ministar bavio bi se poljoprivredom, šumarstvom i vodoprivredom, dok bi rudarstvo, energetika i zaštita životne sredine bili objedinjeni.
Svaki ministar imao bi samo po jednog zamenika koji bi imao puni politički kapacitet da, u slučaju potrebe, zameni ministra.
Novina je ukidanje državnih sekretara i uvođenje pomoćnika ministra čiji bi broj zavisio od broja sektora unutar svakog ministarstva. Ti ljudi bili bi profesionalci, koji se ne bi smenjivali sa svakom promenom vlasti i, osim stručnosti i poznavanja teme kojom se bave, doprineli bi radu administracije i tako što bi predstavljali garant kontinuiteta u radu ministarstva.
Rasim Ljajić kaže za „Blic“ da je ideja da Srbija ima što jeftiniju a efikasniju državnu upravu.
- Ovo je dobar osnov za formiranje neke buduće vlade. Ja se zalažem da i postojeća bude manja, ali sa ovim brojem stranaka na vlasti, ovakva kakvu predlažemo mi, u nije realna - objašnjava Ljajić. On kaže da, zbog čestih izbora nemoguće je imati profesionalnu i depolitizovanu državnu upravu.
- Posle svakih izbora, stranke dovode svoje ljude. Ukoliko bi naša ideja bila prihvaćena, Vlada bi imala kontinuitet, i ne bi bilo trgovine brojem ministarstava i dovođenjem ljudi - zaključuje Ljajić.
..................................................................................................................................................................

Plan smanjenja Vlade
- Predsednik Vlade
- Zamenik predsednika Vlade (ili potpredsednik)
- Ministarstvo spoljnih poslova (sa upravom za dijasporu)
- Ministarstvo finansija
- Ministarstvo unutrašnjih poslova
- Ministarstvo odbrane
- Min. pravde i ljudskih prava (sa upravama za vere i manjine)
- Min. za privredu, rad i zapošljavanje (sa trgovinom i turizmom)
- Ministarstvo zdravlja i socijalne politike
- Min. za državnu upravu, lokalnu samoupravu i regionalni razvoj
- Ministarstvo za građevinu, saobraćaj i telekomunikacije
- Ministarstvo prosvete i sporta
- Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
- Ministarstvo rudarstva, energetike i zaštite životne sredine
- Ministarstvo za nauku i kulturu

............................................................................................................................................................

Meni se ova priča jako sviđa. Ipak, nije se jednom desilo da mi se nečija priča svidela, a da smo onda dočekali potpuno drugačije delovanje.

Ove Ljajićeve ideje svakako imaju moju podršku, ali ne znam da li uopšte mogu da se nadam da će uspeti u tome (ili barem pokušati).
 
Ако Расим буде уз Ивицу можда опет дам глас социјалистима мада сам хтела једном да гласам за Тадића.

Ma koji bre socijalisti, pa zbog njih najviše danas imamo ovoliku potrošnju. Trebalo je podmiriti te gladne duše... a onda ovi ostali u vladi rezonuju "Ako smo njih toliko dobro podmirili, pa što smo mi budale, majku mu..."
Socijaliste ko podrži nema moj glas. DS više nikad nema moj glas.
 
Ma koji bre socijalisti, pa zbog njih najviše danas imamo ovoliku potrošnju. Trebalo je podmiriti te gladne duše... a onda ovi ostali u vladi rezonuju "Ako smo njih toliko dobro podmirili, pa što smo mi budale, majku mu..."
Socijaliste ko podrži nema moj glas. DS više nikad nema moj glas.

Super je Ljajić ali ja za njega ne glasam ako nisam 100% sigurna da ide sa SPS-DS.

Pa u tome i jeste poenta...ja bih mu dao glas, ali s kim će da pravi vlast ako ne sa DS. Zato neću glasati.
 

Back
Top