Problemi, dileme i saveti

Bilo bi dobro da si stavila sliku biljke da vidimo kako biljka izgleda ali posto nisi, na osnovu onog sto si rekla
najbolje je preseci biljku na mestu gde poicinje zdravi deo i staviti u vodu da se ozili.
Napomena: dracene ne podnose suvisnu vodu i zato ih treba redje zalivati. Suvisna voda dovodi do susenja listova
i propadanja biljke.
 
Kalistemon!!!! Biljka stara nekoliko godina, cvetala letos i jesenas, provela ove najhladnije zimske dane u negrejanoj prostoriji, dakle temperatura nije mogla da padne ispod 0 ili najviše -1, zalivana povremeno ali oskudno, sada je sa potpuno suvim listovima koji se troše i suvim vrhovima grana. Da li samo spava ili je otišao bogu na ispovest?
 
Poslednja izmena:
Na žalost, on kad krene da propada, propadne...Nešto mu nije odgovaralo.
Koliko vidim po napisanom imao je pravilan tretman ali možda nije imao dovoljno svetlosti ili ga je napala neka živuljkica...

Savet...ako ima neka zdrava grančica, probaj da ga ožiliš...
 
To je dracena koliko vidim..drvo života iliti dracena kukuruz...inače se razmnožava deljenjem, meni bi lično bilo žao da je skratim, lepa je...:lol:

Možda neko ima više iskustva sa njom i zna šta je najbolje uraditi u tom slučaju...
 
To je dracena koliko vidim..drvo života iliti dracena kukuruz...inače se razmnožava deljenjem, meni bi lično bilo žao da je skratim, lepa je...:lol:

Možda neko ima više iskustva sa njom i zna šta je najbolje uraditi u tom slučaju...

ona se prereže i taj gornji dio opet zasadi, ali ima još neka kvaka, neko pečaćenje, pitaću ženu koja sigurno zna, pa javim
 
Dracena se lako zakorenjuje i ne treba joj nikakvo "pecacenje". Preseces koliko zelis vrsni deo, stavis u vodu
i vrlo brzo pusti korencice. Mozes napraviti i vise reznica a mozes sacuvati i deo neposredno iznad korena odakle
ce krenuti izdanak ili vise njih.
Ja sam vise puta obnavljala moju dracenu fragrans warneckii /sarenolisna/ kad je
porasla do plafona i uvek se lepo primila i krenula iznova da raste.
 
Mama ima u dvorištu neko cveće više od 15 godina. Doneto je iz nemačke.
Umnožava je preko lukovice, verovatno prepolovi na pola, ili uzme deo. Ono što ja zaključujem je da se razmnožava vegetativno i da je višegodišnja.
Ne znam kako se zove. Imam sliku samo „cveta”. Stavljam pod znake navoda jer cveta nije tipičan, već je bobičast.



Zna li neko kako se ovo zove?
 
Da nije to možda ovo:

lupinus_sp.jpg


Ako je to, a liči mi da jeste, taj se cvet zove Lupinus. Ako nije to, onda ne znam
 
2151.jpg


Пауловнија је пореклом из Кине. Првобитан, оригинални назив рода је био Павловниа али је касније промењено у Пауловниа. Назван је тако по имену краљице Ане Павловне, ћерке цара Павла I Петровића. Ово дрво је из истог разлога познато и као „princess tree“.. У Кини пауловнију зови „змајево дрво“ а у Јапану – „kiri“.

Све врсте пауловније су брзорастуће дрво. Због ове карактеристике неке од њих као Paulownia tomentosa, Paulownia elongata, Paulownia fortunei и др. се користе за индустријско добијање дрвеног материјала, био масе, етанола, сточне хране, хартије и другог.

Употреба пауловније у Јапану датира још од 200 г. п.н.е. По јапанској традицији , кад се у породици роди ћерка треба да се посади дрво пауловније. Када се удавала, дрво је било одсецано и од њега су правили њену венчаницу. Такође, постојало је и веровање уколико се пауловнија посади близу куће, да ће птица феникс долетети и донети срећу....

Interesuje me da li neko od forumaša ima ličnih iskustava sa gajenjem ovog čuda od drveta.
Sve što sam do sada našao su uglavnom promocije - znači netačne informacije
i neka prepucavanja tipa bolja je elongata od tomentose i obratno ....
 
2151.jpg




Interesuje me da li neko od forumaša ima ličnih iskustava sa gajenjem ovog čuda od drveta.
Sve što sam do sada našao su uglavnom promocije - znači netačne informacije
i neka prepucavanja tipa bolja je elongata od tomentose i obratno ....

Slike koje ćeš naći na netu, kao i ova koju si okačio, su po pravilu napucane bojama. Uživo drvo nije tako živopisno, cvet je obojen samo u ranoj fazi cvetanja i za dva tri dana počinje da bledi skoro do bele boje. Cvet kratko traje a nakon toga se ovo drvo pretvara u izvor djubreta i nereda. Inače zaista brzo raste i pravi debelu hladovinu. Teško se dobija iz semena koje je jako sitno, mada ljudima to polazi za rukom.

Ima Paulovnije u gradskim parkovima i gledajući je uživo nisam baš oduševljen.
 
Evo i kod mene jedan problem.

Hoću da prskam jednu višnju sa Dimetogalom.Na flaši piše 100ml.ali nigde ne piše kako da to rastvorim na recimo 1 litar vode ili 10 l.Hajde majstori pomažite .Dali tu flašu da rastvorim na 10 litara vode.
 

Back
Top